Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Invazie extraterestră a la Stephen Hawking

Creat de terraflorin, 24 Mai 2013, 19:16:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darksid3

Un scenariu cat se poate de plauzibil :)
Oricum, toate afirmatiile facute catre subiectul ET, sunt aceleasi ce se pot deduce din cartile de colorat, deci nu vad ce atata revelatiune si oftat in urma celor spuse de SH. Daca stau bine sa ma gandesc, oricum a dat-o in bara cu radiatia Hawking si principiul conservarii informatiei, nu pentru ca una e mai adevarata decat alta, ci din pricina "balbei"...
11.11

Nox

#16
Really? Stephen Hawking formator de opinie? O fi nu zic nu, dar atunci voi (inclusiv eu) ce faceţi aici? Nu sunteţi la rândul vostru, la un alt nivel evident, dar totuşi nişte formatori de opinie? V-aţi întrebat vreodată oare câţi vă citesc şi vă iau de bune ....opiniile?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darksid3

Prin simplul fapt ca teoriile sale sunt transmise de canale media, extrem de puternice, il fac un formator de opinie. Forumul asta ce reprezinta la nivel global in constientul colectiv, comparativ cu ideea de " SH a zis "? Si mai e un aspect: stilul de transmitere a informatiei nu este un "full duplex", pe cand, pe un forum exista o gramada de posibili interlocutori la un subiect, deci informatia este altfel cuantificata.
11.11

Nox

Şi acest forum are rol formator de opinie, deşi la o altă scară, mai redusă, după cum am subliniat în mesajul anterior, dar îl are, şi sunt mulţi care doar citesc (vezi statisticile de trafic). Dacă te ajută să dormi bine noaptea atunci poţi să crezi în ceea ce susţii.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

tractorbeam

Citat din: Nepo din  25 Mai 2013, 12:03:05
...si daca germanii ajungeau sa cucereasca moscova.... URSS nu ar fi fost invinsa...iar Stalin nu se afla in Moscova...
..Iar japonezi... nu inghiteau toata china nici intr-o suta de ani.... Acolo operau 2 armate, nationalisti lui Cian kai Shek si comunisti lui Mao tze Dong...

Daca baba avea roate se numea tramvai!

Daca luau nemtii Moscova tot sistemul logistic bolsevic ar fi cazut, catre acolo si de acolo mergeau trenurile.
Stalin se afla la Moscova - please read Memoriile maresalului Jukov.
Daca germanii reuseau sa-i arunce pe rusi peste Volga era deja game over si Stalin cerea pace, si la pace mai vedem daca iti dam ceva sau... oIIo

Acum daca URSS era lichidata chinezii comunisti si necomunisti luati din 2 parti, de japsi din est si de nemti din vest, as zice ca faceau in pantaloni fara armament si logistica - probabil ca s-ar fi replicat masacrul de la Nanking de vreo 50-100 de ori.
Sa nu uit ca aia doi nu se haleau si se macelareau pe unde se intalneau citeste istoria Kuomintangului si vei vedea ca Cian i-a represat pe comunisti atat inainte sa fie Mao mare sef cat si dupa si numai norocul l-a propulsat pe Mao in fata, dupa un esec armat de proportii al oponentului sau in cadrul partidului comunist chinez.

Uitam ca in 50 de ani armatele imperiilor spaniol si portughez calare pe cai si nu pe tancuri au cucerit America de sud in totalitate. Ce zici, aia ai lui HItler nu s-ar fi miscat mai atletic? Iar japsii fii sigur ca la cat de inghesuiti erau la ei acasa atunci s-ar fi intins ca raia in China.
Dar , ma rog vorba aia , ....parerea mea.
 

uforever

#20
Citat din: Nox din  26 Mai 2013, 01:12:31
Şi acest forum are rol formator de opinie, deşi la o altă scară, mai redusă, după cum am subliniat în mesajul anterior, dar îl are, şi sunt mulţi care doar citesc (vezi statisticile de trafic). Dacă te ajută să dormi bine noaptea atunci poţi să crezi în ceea ce susţii.

Nox, nimeni nu doarme "bine" noaptea pe aici, din cand in cand eu ma uit cine-i "pe treaba"(stiu si cine nu apare online), ca sa vezi, RUFOn-ul e "tanar si nelinistit" :lol: Bine ma Nox, forumul are "rol de formator de opinie", te simti mai bine daca spun asta? nu cred, pentru ca tu sti foarte bine ca p'aici, interactionam fiecare cu ce a pregatit pe acasa, sunt absolut convins ca nu fac parte dintr-o "adunatura de salbatici", ce cauta sa-si impuna fortat o opinie. Cel mai concludent, a spus-o SLEAH: "nu sunt aici sa am dreptate", ce vrei mai sincer, mai "altruist", mai clar decat atat? Un "formator de opinie" se tine de manipulari tatii, e ca-n presa, pe cand noi, aici, facem schimb de informatii, interactionam intre noi, indiferent ca suntem crestini, liber cugetatori, atei, scriitori, psihologi...mama zmeilor...etc.  De exemplu, eu nu am avut  niciodata pretentia,  ca opinia mea sa fie "slavita pana la cer" de colegii mei, din contra, am primit "uppercut la mansarda" si-am raspuns cu aceeasi "moneda", adica civilizat si cu "picioarele pe pamant".....deci, despre ce vorbesti NOX?  :-D Imi pare rau, dar gresesti cumva, nimeni aici, chiar si asa cum spui tu "la scara mai redusa", nu-i "formator de opinie" si sper ca nimeni nu are astfel de intentii, chiar ar fi pacat. Rolul acestui forum cred ca este "trezirea"(nu te poti "trezi" printre prosti) si nu in ultimul rand[/b]interactiunea[/b](eu pentru asta sunt aici).
p.s. Sper ca nu am fost prea enervant, vorba aia, parerea mea :lol:

Nepo

Citat din: tractorbeam din  26 Mai 2013, 01:26:29
Daca baba avea roate se numea tramvai!

Daca luau nemtii Moscova tot sistemul logistic bolsevic ar fi cazut, catre acolo si de acolo mergeau trenurile.
Stalin se afla la Moscova - please read Memoriile maresalului Jukov.
Daca germanii reuseau sa-i arunce pe rusi peste Volga era deja game over si Stalin cerea pace, si la pace mai vedem daca iti dam ceva sau... oIIo

Acum daca URSS era lichidata chinezii comunisti si necomunisti luati din 2 parti, de japsi din est si de nemti din vest, as zice ca faceau in pantaloni fara armament si logistica - probabil ca s-ar fi replicat masacrul de la Nanking de vreo 50-100 de ori.
Sa nu uit ca aia doi nu se haleau si se macelareau pe unde se intalneau citeste istoria Kuomintangului si vei vedea ca Cian i-a represat pe comunisti atat inainte sa fie Mao mare sef cat si dupa si numai norocul l-a propulsat pe Mao in fata, dupa un esec armat de proportii al oponentului sau in cadrul partidului comunist chinez.

Uitam ca in 50 de ani armatele imperiilor spaniol si portughez calare pe cai si nu pe tancuri au cucerit America de sud in totalitate. Ce zici, aia ai lui HItler nu s-ar fi miscat mai atletic? Iar japsii fii sigur ca la cat de inghesuiti erau la ei acasa atunci s-ar fi intins ca raia in China.
Dar , ma rog vorba aia , ....parerea mea.


Totusi si in aceea carte care mi-ai recomandat-o ( frumoase memorii) chiar Jukov insinua despre idea lui Stalin de a parasi Moscova daca armatele de izbire rusesti nu ar fi reusit sa rupa atacul german.
Stalin la fel ca hitler nu ar fi vrut sa fie prins de catre germani,iar faptul ca Stalin ar fi fost in aceea perioada in Moscova sunt destul de vagi, un fel de poveste ca si lumina aprinsa noaptea la Kremlin ca sa vada poporul ca Tatuca Stalin munceste non stop pentru ei.
Toata economia ruseasca era dupa munti urali, iar faptul ca Moscova este un nod feroviar spre Europa de est ( nu spre toata rusia) este un lucru important dar... stii cum se zice.. nu o sa stim niciodata.

Tot acelasi Jukov i-a matrasit pe japonezi... iar acestia oricum nu aveau chef sa lupte cu rusi,fapt dovedit si de istoria (scrisa de invingatori) pe care o avem.

cat despre Cian aceste din urma sa tinut destul de mult pe pozitii, atat contra japonezilor cat si contra comunistilor, care au fost obligati la "Lungul Mars" unde celebra Armata a 4 a ajuns aproape pe pragul distrugerii....

Dar aici nu este forum de istorie alternativa..si sunt doar speculatii...
Dar intotdeauna stai sa te mai intrebi "oare daca....?" si incepi sa te gandesti :-D la multe  :-)

:)

alx

Citat din: uforever din  26 Mai 2013, 03:39:12
Imi pare rau, dar gresesti cumva, nimeni aici, chiar si asa cum spui tu "la scara mai redusa", nu-i "formator de opinie" si sper ca nimeni nu are astfel de intentii, chiar ar fi pacat. Rolul acestui forum cred ca este "trezirea"(nu te poti "trezi" printre prosti) si nu in ultimul randinteractiunea(eu pentru asta sunt aici).
Am spus treaba asta de nenumarate ori,asa ca inca o data n-o fi bai...problema e cu cei are nu au foarte multe cunostinte despre acest domeniu,al ufologiei,si intra pe acest forum tocmai pentru a se informa...ei bine,cand aceste persoane citesc aici,automat vor presupune ca cei care au dreptul sa posteze aici chiar stiu ce vorbesc,de aceea,informatiile vor fi acceptate cu usurinta.Si aici apare problema...morala:cum facem sa pastram un minim nivel de credibilitate si de adevar al informatiilor? Cenzurarea celor care o iau pe aratura este o solutie? Cum hotaram cat a luat-o pe aratura respectivul?
   Asa ca da,sunt si eu de parerea lui Nox(sau,ma rog,el este de parerea mea ;D ) ca acest forum ESTE un formator de opinie.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

darksid3

#23
Imi place sa cred ca cei care intra pe RUFON, au o medie de IQ suficienta cat sa nu ia de bun tot ce se spune. Chiar si simplul fapt ca ajungi sa intri intr-o anumita sfera de discutii, cel putin statistic, dovedeste o inteligenta mai mare decat al unei maimute cu fundul rosu, care mananca seminte la bordul X5-ului, cu pitipoanca langa el si maneaua "blana". Oricum, genul asta nici nu stie cine este Stephen Hawking :))))
Prin urmare, daca e s-o luam conceptual, RUFON-ul este un formator de opinie asa cum Omul si Ursul sunt capabili sa mearga in doua picioare, adica strict printr-o minima expunere a problematicii. Asa cum am mai spus, mai in urma, faptul ca un subiect este dezbatut, intors pe toate partile, acceptat, supus polemicii, etc, nu prea mai tinde catre zona de manipulare, prin simplul fapt ca expunerea sa catre plebe, este incomparabil mai mica, decat un canal gen Discovery sau NG, ce are un rating global de zeci, sute de milioane si difuzeaza o emisiune care-l reprezinta pe SH spunand diverse lucruri. In momentul asta, chiar si oameni cu un IQ peste medie pica in capcana manipularii, pentru ca mediul informatiei este cotat ca fiind "documentat si in masura" sa spuna ceva...orice.
Asta e si motivul pentru care consider (parerea personala) ca SH e doar un formator de opinie, descoperirile sale mai mult sau mai putin epocale, fiind folosite doar ca mijloc de atestare acceptat in dogma societatii, in definitiv fiind tot o manipulare.
11.11

terraflorin

Sper că nu vă deranjează aşa mult că am copiat următorul text de la ro.wikipedia, la care oricum şi eu am contribuit (http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Via%C8%9B%C4%83_extraterestr%C4%83&diff=6627944&oldid=6625411) (articolul Viață extraterestră), text care are legătură cu subiectul acestui topic.

CitatPrimul contact dintre omenire și o civilizație extraterestră poate fi benefic, dar cel mai probabil va fi periculos, șocant și se va solda cu distrugerea noastră.[5] Profesorul de astrobiologie Charles Cockell de la Universitatea din Edinburgh consideră că ființele autotrofe, în general, nu sunt inteligente. Asta deoarece colectarea luminii soarelui (stelare) este o foarte bună modalitate pentru a aduna energie, totuși niciodată nu se adună suficientă energie pentru ca o creatură să devină inteligentă. Asta înseamnă că o ființă extraterestră care a atins tehnologia călătoriilor interstelare trebuie să fie neapărat un prădător: numai consumul altor ființe poate asigura energia necesară unui creier foarte dezvoltat.[6] Charles Cockell crede că nu este obligatoriu ca o civilizație, doar pentru că poate călători prin spațiul cosmic, ar trebui să fie și altruistă. Omenirea, de exemplu, a așezat cu succes nave spațiale pe satelitul înghețat Titan și totuși avem războaie și crime zi de zi. Progresul tehnologic nu vine mână în mână cu altruismul și s-ar putea ca o presupusă civilizație extraterestră să fie destul de periculoasă. De aceeași părere este și Stephen Hawking, care consideră că ar trebui să ne temem de extratereștri, care vor veni probabil pe Pământ în căutare de resurse și vor fi puși pe distrugerea noastră. După Cazul Mantell istoricul David Michael Jacobs a concluzionat cu privire la fenomenul OZN: ,,Ei ar putea fi nu numai extratereștri, dar și potențial ostili nouă."[7]

Fizicianul Michio Kaku de la City College din New York consideră că Hollywoodul a ,,spălat" creierele oamenilor cu filme în care forțe superioare extraterestre sunt învinse de rezistența subdezvoltată a Pământului, un fel de luptă titanică între David și Goliat. El consideră mai mult decât probabil că o să izbucnească un fel de luptă între Bambi și Godzilla.

Astronomul american Seth Shostak nu crede că aceste scenarii din filme sunt plauzibile, nu ar avea niciun rost ca o civilizație avansată să vină pe Terra în căutarea unor resurse sau ca să facă un experiment neautorizat de reproducere. Asta deoarece călătoria în spațiu este costisitoare și necesită o investiție enormă și ar folosi mașini robotizate foarte avansate în loc să vină ei însuși. Resursele de care ar avea ei nevoie și le-ar produce singuri sau le-ar găsi mai aproape de planeta lor mamă.[8]

referinţe:
[5] - http://www.popsci.com/science/article/2010-04/hawking-aliens-are-out-there-and-want-our-resources
[6] - Prin Gaura de Vierme, episodul 1 Will We Survive First Contact?, sezonul 3
[7] -  David Michael Jacobs; The UFO Controversy In America; Indiana University Press, 1975; ISBN 0-253-19006-1, pag. 45
[8] - http://www.lifeslittlemysteries.com/488-could-extraterrestrials-really-invade-earth-and-how.html

Ce părere aveţi de textul subliniat şi de acest Charles Cockell care le ştie el pe toate.. ca şi cum a studiat şi clasificat toate formele de viaţă din univers  :-)

uforever

Citat din: alx din  26 Mai 2013, 12:51:43
Am spus treaba asta de nenumarate ori,asa ca inca o data n-o fi bai...problema e cu cei are nu au foarte multe cunostinte despre acest domeniu,al ufologiei,si intra pe acest forum tocmai pentru a se informa...ei bine,cand aceste persoane citesc aici,automat vor presupune ca cei care au dreptul sa posteze aici chiar stiu ce vorbesc,de aceea,informatiile vor fi acceptate cu usurinta.Si aici apare problema...morala:cum facem sa pastram un minim nivel de credibilitate si de adevar al informatiilor? Cenzurarea celor care o iau pe aratura este o solutie? Cum hotaram cat a luat-o pe aratura respectivul?
   Asa ca da,sunt si eu de parerea lui Nox(sau,ma rog,el este de parerea mea ;D ) ca acest forum ESTE un formator de opinie.

REGULAMENT

Forumul RUFOn este destinat discutiilor libere intre membri sai, indiferent de sex, culoare si religie, oferindu-le acestora posibilitatea de a schimba idei, concepte si pareri. Fiecare e liber sa isi exprime si sa isi sustina punctul de vedere, atata timp cat respecta regulile acestui forum.

Informatiile de pe acest forum se pot verifica, in afara forumului, cu ocazia asta sper ca incitam la studiu/lectura. Cine "pune botul" la afirmatiile lui S.H., inseamna ca nu le-a verificat, orice informatie trebuie verificata inainte de a o primii in propia "baza de date". Experientele membrilor acestui forum se pot verifica din nou, nu cred ca sa intamplat vreodata sa nu "onorez" vreun mp cu explicatii de bun simt, la randul meu am primit informatiile de care aveam nevoie(asta intre membrii). Daca iti petreci ceva timp pe acest forum, iti vei da seama exact daca experienta respectiva e reala sau nu. Cei care au batut campii pe-aici, au fost recunoscuti ca troli, mai devreme sau mai tarziu sunt "prinsi". E adevarat, anumiti asa-zisi troli au relatat experiente reale, dar au intrecut alte limite ce tin de politete, respect, bun simt. In anii 2000 s-au sinucis  niste bezmetici, in urma unor informatii eronate, cum ca ar veni sfarsitul lumii sau nu stiu cati ani apocaliptici, toate aceste aberatii s-au intamplat  din cauza faptului ca, indivizii "sinucigasi" au luat de buna informatia respectiva, fara sa se oboseasca sa o verifice. In general in carti exista la sfarsit o bibliografie, cu ajutorul careia poti verifica informatiile primite din carte, noi cei de-aici o facem prin link-uri, pana si acele link-uri la randul lor pot fi verificate. Daca suntem mintiti prin internet, media, literatura, suntem mintiti toti si inseamna ca ne pierdem timpul, totusi ar fi imposibil sa existe doar "regresivi" pe planeta asta. Personal nu doresc sa primesc titlul de "formator de opinie" si de aceea fac un avertisment: va rog sa verificati veridicitatea posturilor mele!