Autor Subiect: Filme care trebuie văzute!  (Citit de 26406 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline panta_rh_ei

• Cool
  • Mesaje postate: 410
    • Vezi Profilul
Re: Filme care trebuie văzute!
« Răspuns #30 : 04 Martie 2017, 17:19:35 »
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Offline terraflorin

• Cool
  • Mesaje postate: 387
    • Vezi Profilul
    • blog
« Răspuns #31 : 08 Martie 2017, 09:44:25 »
SS-GB 2017 serial TV ''ucronic'' distopic - Are loc în 1941 într-o linie alternativă a timpului în care Germania Nazistă a câștigat Bătălia Angliei și a ocupat mare parte din Regatul Unit.

Ceva spionaj despre fizica atomica pana acum - nu a aparut niciun UFO inca (episodul 3)
http://www.imdb.com/title/tt4939950/

« Ultima Modificare: 08 Martie 2017, 09:46:08 de terraflorin »

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,299
  • Gen: Bărbat
  • Adaequatio rei et intellectus
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : 24 Mai 2017, 09:49:44 »
În sfârșit, dupã multe anunțări și amânări, David Lynch &Co au lansat TWIN PEAKS 2.
Ca unul care am fost fascinat in adolescență de seria 1, evident că m-am repezit - are deja 4 episoade. Si pot spune că:
- Lynch se duce wayyy- wayyyyy out !
- Kyle McLahlan (agent Cooper) e bătrâior (deh, chiar si in Twin Peaks se imbatranește, haha !) dar își pàstrează incă un anume farmec de detectiv mistic...
- dacă nu sunteți fani impàtimiți ai "irealului", nu và uitați...treburile devin de-a dreptul outlandish!

Totuși, de vreme ce am tot "tatonat" si pe aici "tărâmuri ireale"...zic că merită o vizionare - măcar să vedem cum construiesc altii "lanțurile" speculative....
Igitur cogito

Offline padme

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,117
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : 29 Mai 2017, 10:54:20 »
X Files sezonul 10, am văzut reclama la tv, nu ştiu când a apărut, dar de-abia aştept să văd ce au mai născocit si de pe unde s-au mai inspirat.. :))

Offline panta_rh_ei

• Cool
  • Mesaje postate: 410
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : 22 Iunie 2017, 17:02:14 »
Omenirea..."0".  Atotstiutorii astia vor sa spuna cumva ca si noi ne-am ucis Creatorul? Ca cei ce-ncearca/spera unirea cu Divinul inca din viata asta sau macar in ailalta sa-si cam vada de treaba? Ca intotdeauna raul invinge? Transumanismul duce inevitabil la..."sintetici" ? Sinteticii astia n-au nici-o credinta, isi dispretuiesc creatorii. Merita, carevasazica, sa ne mai straduim? Filmul are cateva scene oribile la care, recunosc, nu m-am putut uita. Viitorul suna bine? :? :cry:
Cine a zis " acolo unde mana omului pune piciorul se alege praful" - a avut dreptate.  :cry:
http://www.filmeonline.biz/alien-covenant-2017.html
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,644
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : 23 Iunie 2017, 13:47:28 »
In privința filmului eu zic sa stam liniștiti, va urma o continuare.
In realitatea noastră insa lucrurile stau exact așa, daca creatorul nu da dovada de omnipotenta sau de divinitate atunci el va fi eliminat . Asta e legea fiindca însuși creatorul se comporta astfel , el dând caracteristicile sale creației , făcând-o după chipul si asemănarea sa - sună cunoscut? Oricum , treaba e mai complicata . Daca ne luam dupa mituri , creatorii inițiali au venit , au făcut omul , i-au dat un sistem solar si au plecat lăsându-l sa evolueze . Ce s-a întâmplat cu ei nu știe nimeni. Tot miturile zic ca dupa ei au sosit altii si altii care au modificat fiecare Creația inițială dupa scopurile lor .

Daca ne luam dupa știința de pana acum atunci omul actual e un hibrid intre cel putin doua specii asta daca nu se descoperă ca si-a mai băgat cineva genetic coada . Cand hibrizii au ajuns suficient de numeroși , au trecut la extincția celorlalți pt resurse. In plus, dupa ultimele studii, schizofrenia ar fi cauzată de glisarea intre cele doua specii.
    Eu zic ca nu numai ca ne-am ucide creatorii daca am putea dar îi si urâm pt asta fiindca nu corespund cu normele noastre de frumusețe si inteligenta .
    Si apoi hai sa judecam drept: roboții actuali pt ce ii construim? Ca sa ne facă viata mai ușoară, sa ne înlocuiască la munci grele sau plictisitoare , sa ne distreze, etc. Ei nu au constiinta de sine, deocamdată. Putem zice ca sunt sclavi ? Care nu au nevoie de hrana biologica si care nu gândesc decât in limita softului implantat. Hmmm, cu ce seamănă povestea asta? Cumva cu mitologia babiloniano-sumeriană? Nu dezvolt mai departe dar daca nu plecam curând spre alte planete va fi grav fiindca aici vor fi altii  :lol: Părerea mea...

Am pus o știre acum ceva timp in care o imprimanta 3D e in stare sa facă o alta imprimanta 3D  :roll: Nu e clară calea?

http://www.wakingtimes.com/2015/05/07/8-reptilian-traits-in-human-beings/

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,042
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : 19 August 2018, 15:04:40 »
« Ultima Modificare: 19 August 2018, 15:20:11 de xperyens »
Ma bucur sa aud ca folositi pluralul, adica aveti identitate... personala puternica. Eu nu va doresc coronavirus! Grifon sugereaza "restrângerea fără precedent a contactelor / comunicării" pe forum. Tare de tot :)).

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 424
    • Vezi Profilul
« Răspuns #37 : 26 August 2018, 14:09:26 »
Anon - 2018

Il recomand mai ales celor care urmaresc topicul Evadarea din Matrix