Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Artefactul mayas", Nassim si UFO´s

Creat de Xanadron, 23 Martie 2012, 01:02:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citeva completari "pe fuga": povestea "colectiei parintelui Crespi" are diverse variante, la fel de controversate precum directia pe care au luat-o artefactele dupa 1982 (anul mortii preotului silezian, activ din 1923 in Ecuador).

Obiectele (peste 5.000 de autenticitate indiscutabila, conform unui document gasit totusi - copie a unui contract de vinzare intre dioceza catolica locala si Banca Centrala Ecuadoriana :evil: - hmm, ce le mai plac bancherilor artefactele astea cu Jaquin, Boaz, obeliscuri, piramide ornate cu dinozauri, episcopi identici cu Papa de-acum 5 milenii, "centrul mereu migrator al lumii" din Sud-Africa in Tracia, pe urma-n Sumer, apoi in Egipt si-n final in Sud-America... zic eu, plus sherpilieni allover etc :-D) erau majoritatea METALICE - in ordinea: aur, argint, bronz - si nu din ceramica.
Cine sustine oricum ca niste indieni sarmani ii aduceau Parintelui Crespi artefacte... FALSE din aur (unele grele de kg  :-o) zic eu ca greseste amarnic - chiar daca Crespi ii recompensa cu unele sume, departe insa de valoarea intrinseca a artefactelor.

Filmul interviului asta (facut de Bill Ryan) cu Klaus Dona lamureste un pic (de la min. 52:30, timp de vreo 8 minute) si problema asa-zisei  "Biblioteci Metalice":

Project Camelot interviews Klaus Dona, spiritual archaeologist

...care l-a obsedat pina si pe astronautul Neil Amstrong :fullmoon: (preocupat intr-o vreme si de gasirea Arcei lui Noe ;)).
Nu mai am timp sa intru-n povestea lui Moricz, Hall & Co. si-a expeditiei in cautarea tunelurilor (Cueva de los Tayos) din Amazonia ecuadoriana sponsorizate de un bogat mormon ( in zona numita Morona-Santiago, de unde si interesul mormonilor de a dovedi imbirligate predictii ale presupusului lor inger Moroni :P), dar le puteti gasi si voi pe ici-colea. 8-)

P.S. Apropo de legaturile 100% certe dintre faraonicul Egipt si regatele sud-americane, pot spune doar atit: in 1991 am avut ocazia sa discut personal cu un arheolog german, apropo de rezultatele aiuritoare ale analizelor toxicologice pe mumii de preoti si alti demnitari egipteni, ce aratau clare urme de nicotina si cocaina in tzesuturi (mai clar: in concentratii suficient de mari ca sa ramina detectabile dupa milenii). :roll:
Substantze necunoscute-n partea asta a lumii pina acum citeva secole.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii


horia2008

Citat din: Xanadron din  28 Martie 2012, 09:26:02
P.S. Apropo de legaturile 100% certe dintre faraonicul Egipt si regatele sud-americane, pot spune doar atit: in 1991 am avut ocazia sa discut personal cu un arheolog german, apropo de rezultatele aiuritoare ale analizelor toxicologice pe mumii de preoti si alti demnitari egipteni, ce aratau clare urme de nicotina si cocaina in tzesuturi (mai clar: in concentratii suficient de mari ca sa ramina detectabile dupa milenii). :roll:
Substantze necunoscute-n partea asta a lumii pina acum citeva secole.

Deci cum ar veni, astia aveau de pe atunci un OMG/WTO si contrabanda  :?; tot ce nu pushca cu istoria/istoriografia oficiala ramane sub obroc sau in circuit restrans; cu alte cuvinte, la modul cel mai serios, cel putin din punctul asta de vedere, habar n-avem pe ce lume traim  :oops:, sau abia intrevedem din ce mai scapa lu' big brother...



panta_rh_ei

Citat din: horia2008 din  30 Martie 2012, 20:04:43
Deci cum ar veni, astia aveau de pe atunci un OMG/WTO si contrabanda  :?; tot ce nu pushca cu istoria/istoriografia oficiala ramane sub obroc sau in circuit restrans; cu alte cuvinte, la modul cel mai serios, cel putin din punctul asta de vedere, habar n-avem pe ce lume traim  :oops:, sau abia intrevedem din ce mai scapa lu' big brother...

Ei, nu-i chiar asa . Despre prezenta substantelor respective in tesuturile mumiilor egiptene s-a vorbit public intr-una din multele emisiuni dedicate acestui subiect(mumiile egiptene) pe Discovery.
Emisiunea am vazut-o intr-o vreme cand nu stiam macar despre existenta acestui forum si nu am cum sa fac acum trimitere la sursa.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Siberia

#19
   Spuneam despre colectia parintelui Crespi ca este socotita controversata fiindca in mod oficial asta ni se spune chiar si de catre oficialii Bancii Centrale a Ecuadorului care au cumparat o parte din colectie pe care au socotit-o ca fiind autentica. Restul colectiei care a fost data deoparte ca fiind formata din asa zise falsuri a fost vanduta pe piata neagra a colectionarilor privati (mare parte dintre ei probabil tot bancheri :-D). Cat despre cei care afirma ca indienii aud-americani puteau falsifica asa ceva, probabil ca nu se inseala, mai mult ca sigur stiu adevarul dar la fel de bine stiu si ca acest adevar nu trebuie sa ajunga sub ochii orisicui... asa ca :P ne vand o poveste despre falsuri (oricum marea majoritate a oamenilor inghit orice poveste).
   Si acum, imi permit sa abordez stilul colegei elena78 si sa declar si eu urmatoarele:

   Am zis ca dupa parerea mea unele dintre artefacte au o vechime ce predateaza civilizatia mayasa, azteca sau incasa si apartin perioadei in care civilizatia atlanta se preumbla in scopul schimbului comercial sau stiintific pe contintele inconjuratoare. Stilul artistic in care sunt executate multe dintre aceste artefacte sunt diferite de stilul ameri-indian, detaliile fiind impresionante. Ca sa fac un mic rezumat, multi dintre preotii de pe Atlantis au plecat in scop explorator si stiintific in vestul Europei, vestul si nordul Africii, este Americii de Nord si estul Americii de Sud. Unii dintre ei au ajuns chiar si in zona Australiei sau Japoniei, in teritorii ce au apartinut cu timp in urma lemurienilor (pe care i-au infrant cand au decis sa se stabileasca pe planeta asta). Au construit o salba de piramide pentru a crea o retea de energie care sa le deserveasca dezvoltarea tehnologica si stabilizarea campului EM al Pamantului. In timpul acestor peregrinari intercontinentale, preotii atlanti au transmis ideologia, religia, cunostintele lor astronomice, populatiilor bastinase cu care au luat contact. Astfel au aparut Thoth Atlantul, Hermes Trismegistus, Quetzalcoatl si altii cu tablitele lor aferente. Din Egipt sau Sumer unde au pus bazele unor religii si a unor scoli initiatice, pana in Mali unde le-au explicat dogonilor despre Sirius sau pana in America de Sud, gasim urmele lor in diferite artefacte: serpii si penele sunt simboluri ale preotilor atlanti, la fel cum sarpele si crucea era simbolul Atlantisului/ Atlantidei. Dupa decaderea Atlantisului, cand mintea titanilor a fost umbrita de avantul tehnologic, a urmat razboiul in care titanii au fost infranti. Multi dintre cei ce se gaseau in acele momente departe de Atlantis, au supravietuit eruptiilor si cutremurelor care au scufundat principala insula si cateva din insulitele inconjuratoare, iar scheletele lor se mai gasesc si-n ziua de azi rafirate pe toate continentele.
   Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!

   Ma scuzati ca n-am reusit sa pastrez si stilul ortografic al colegei mai sus mentionate.

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#20
Dupa "povesti uluitoare" :wink: (vorba colegei elena78) e loc si de informatii cit de cit verificabile pe tema "Metal Library" - de-aici de exemplu (in portugheza):

http://frankherles.wordpress.com/2008/02/19/o-centro-do-mundo/

Interesante-s si rezultatele investigatiilor jurnalistului spaniol Pablo Vilarrubi Maus, care zice printre altele:
The magazine "Más Alla" 'investigated at the Museum of the Banco Central in Cuenca, where we found a document that stated:" Today, July 9, 1980, with delivery of a check for the amount of $ 10, 660, 210. 00, the manager of the branch in Cuenca Central Bank of Ecuador, Dr. Alejandro Vintimilla Borrego, into the hands of Father Felix Roggia, rector of the Salesian House in this city.

Si mai interesante-s ipotezele raposatului inginer constructor devenit explorator, australianul Stan Hall, care subscria la teoriile stranii ale lui Juan Moricz, un alt explorator ecuadorian de origine maghiara - daca le-ar auzi Vadim Tudor, ar face apoplexie: :-D

Moricz theorised that the language spoken in South America was actually ancient Magyar and that this language can be found in ancient Sumerian and Assyrian writing. Hall believes that the Atlanteans spread their language and culture East and West after a crisis pushed them out of their homeland.
Adica: Moricz sustinea ca limba folosita in America de Sud precolumbiana era de fapt... maghiara veche :-o - limbaj ce poate fi intalnit si-n scrierile asiriene si sumeriene (n.b. nemtii sustin aceelasi lucru - evident ca despre lb. gemana insa ;))...
Hall credea si el ca Atlantii si-au "disipat" cultura si limba in Est si Vest, dupa ce o mare criza i-a gonit de pe tarimurile lor de bastina.

"After some interplanetary catastrophe and global deluge, Magyar-speaking survivors from the equatorial Andes...left the continent of Atl Antis," says Hall. "They crossed the Pacific and Atlantic oceans to establish a global federation."
Dupa un gen de catastrofa interplanetara, supravietuitori vorbitori de maghiara :-o din Anzii ecuatoriali au parasit AtlAntis-ul, traversind Pacificul si Atlanticul si stabilind bazele unei "federatii globale".

According to Hall, these ancient people travelled to Sumer and the Middle East before, over time, spreading West where their Magyar word for tribe – Catti – became first the khatti-sars of the Assyrians, the Hatti of the Hittites and finally the same Catti who repulsed Julius Caesar from British Shores. He supports this theory by referring to LA Waddell's, 1924 book "The Phoenician Origins of Britons, Scots and Anglo-Saxons", which suggests that the writing on the back of the Newton Stone is Hittite. And, according to Hall's theory, if the writing is Hittite, then it follows that the information that the stone depicts came ultimately from the South American Atlanteans.

...Asta nu mai pot s-o traduc insa (de ris)... :lol:
Desi orice-i posibil in definitiv, in lipsa "desecretizarii" artefactelor realmente importante de prin depozitele bine pazite ale lui British Museum, Smithsonian s.a.m.d. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/