Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterioasa populatie Ainos

Creat de angellla29, 06 Septembrie 2011, 10:05:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Citat din: kefren din  06 Septembrie 2011, 20:44:28
   Ce intrebare,este evident,............AINO. :-D

Esti sigur?? Nu cumva erau urmasii Atlantidei? Care mai tarziu s-au numit traci, scandinavi, aino, etc....Oameni buni ia ganditi-va un pic...Sa zicem ca pe Terra ar avea loc un mare dezastru fie natural sau artificial...Marea majoritate a locuitorilor acestei planete au disparut...doar sa zicem 100.000 au mai supravietuit...avand pe "capul lor" si o Era glaciara...s-au raspandit, sa zicem, pe unde au putut....Daca Atlantida era in Atlantic...eu nu stiu de ce mama dracului, cauta astia Atlantida pe nu stiu unde cand numele OCEANULUI ATLANTIC...e destul de graitor...dar ma rog....Si mai cred ca oamenii din Atlantida nu circulau cu canoe sau barci primitive...ci aveau vehicule avansate...Nici supravietuitorii unui eventual cataclism nu ar merge cu bicicletele sa zicem...Or avea ei grija sa aiba ceva benzina sau ma rog kerosen pentru un avion acolo...sau o barca mai evoluata...de ce nu....o nava spatiala....Si asa minunatii blonzi din Atlantis s-au raspandit si ei pe unde au putut.... Fie in Europa, Asia ,America sau Africa...Sa nu uitam de Egipt si de piramide...Asa cred ca ar face si urmasii nostri...s-ar duce acolo unde ar gasi un loc prielnic pentru as continua vietile...E simplu...

Siberia

   Ca sa discuti despre originile Atlante sau extraterestre ale populatiei Ainu, ar trebui ca acel articol preluat de pe "forumul galbui" sa contina macar 50% informatii adevarate. Din pacate, din start numele populatiei a fost preluat si lasat in engleza (ainos = ai lui ainu = ai populatiei ainu), iar dacii inclusi acolo sunt un scenariu demn de Sailor Moon sau de orice animatie japoneza. Una dintre informatiile adevarate cu privire la aceasta populatie prezentata in articol, este localizarea ei pe insula Hokkaido.

   
CitatAinu are shorter than the Japanese people, with lighter skin, robust body and short limbs. Unlike typical Mongoloids, their hair is wavy and the body hair is abundant; men wear large beards and mustaches, considered a sign of beauty, to the point that married women tattoo their lower face to mimic a beard. Ainu have not such pronounced almond-shaped eyes and lack the Mongoloid fold of the eye; the nose is large and straight. All these point to their origin in Polynesia or southeastern Asia.
http://news.softpedia.com/news/9-Amazing-Things-About-the-Ainu-People-79277.shtml

   De unde pana unde au 2 m inaltime ???
   De ce tot pedalam pe ideea asta cand este gresita din start ?
   Spre exemplificare vizuala, uitati-va putin la populatia Ainu, si spuneti-mi si mie unde sunt asemanarile cu dacii, finicii sau Atlantii:
   Ainu, First People of Japan, The Original & First Japanese
   

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kefren

Citat din: Siberia din  06 Septembrie 2011, 23:05:24
   Ca sa discuti despre originile Atlante sau extraterestre ale populatiei Ainu, ar trebui ca acel articol preluat de pe "forumul galbui" sa contina macar 50% informatii adevarate. Din pacate, din start numele populatiei a fost preluat si lasat in engleza (ainos = ai lui ainu = ai populatiei ainu), iar dacii inclusi acolo sunt un scenariu demn de Sailor Moon sau de orice animatie japoneza. Una dintre informatiile adevarate cu privire la aceasta populatie prezentata in articol, este localizarea ei pe insula Hokkaido.

      http://news.softpedia.com/news/9-Amazing-Things-About-the-Ainu-People-79277.shtml

   De unde pana unde au 2 m inaltime ???
   De ce tot pedalam pe ideea asta cand este gresita din start ?
   Spre exemplificare vizuala, uitati-va putin la populatia Ainu, si spuneti-mi si mie unde sunt asemanarile cu dacii, finicii sau Atlantii:
   Ainu, First People of Japan, The Original & First Japanese


  In afara faptului ca seamana perfect cu dacii sculpatati pe Columna,nu pot sa nu remarc sabia purtatorului de cusma care este,evident,o Falx Dacica. :-D :lol: :roll:

dab270277

#48
Hai ca ma simt obligat sa raspund cand vad cate ineptii se spun aici. Din punctul meu de vedere urasc faptul ca romanii au invadat acest teritoriu. Urasc ca sunt o progenitura a mixului dintre romani si daci (geti este mai corect spus).  Din pacate aici au venit toate scursurile imperiului roman. (Oltenia) - patria coloratilor (exemplu). Va recomand sa cititi doua carti (sunt extrem de greu de gasit dar si interesante). Cat despre ura mea fata de romani ce pot sa spun ... Bunicii si strabunicii sunt din Arieseni. Cu asta am spus destul. Oricum totul se plateste chiar si peste 2000 de ani.

DAN ROMALO - Cronica geta apocrifa pe placi de plumb.
DUMITRU MANOLACHE - Tezaurul dacic de la sinaia.

Nu stiu daca dacii (getii) au sau nu au vreo legatura cu misterioasa populatie Ainos dar pot spune cu siguranta ca exista o companie sustinuta a istoricilor romani si a autoritatilor de a nega originea noastra daco-getica.

"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

dab270277

#49
Hai calatorule ca de data asta ai reusit sa scoti pe dracu din mine. Stii cum a fost descoperita "sarmisegetuza"? Ca doar nimeni nu sapa in munti de nebun? Binenteles ca nu.  Citeste mai mult ... Lasa YOUTUBE.COM si toate blogurile fantastice. Poti sa aberezi orice despre asa zisele tale experiente sexuale cu reptilience dar despre problema istoriei noastre te rog frumos sa te abtii. Desii unii dintre voi o sa ma considerati nebun ... acum o luna cand am fost la sarmisegetuza am mangaiat cu dragoste acele ramasite despre care tu spui ca sunt ale unor barbari si nimic mai mult. Multumesc.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

fiulploii

Citat din: calator astral link=topic=3731.msg62480#msg62480 date=13153173
................
i]nu are rost sa te invat abecedarul, nu stii nici litera A,[/i] ....

Ti-ai raspuns singur la intrebari  :lol:

,,Nevien erai netuh  ... ''
                                                                                           :fullmoon:

horia2008

Citat din: fiulploii din  07 Septembrie 2011, 04:23:55
Ti-ai raspuns singur la intrebari  :lol:

,,Nevien erai netuh  ... ''
                                                                                           :fullmoon:


nasol, calatorule...


angellla29

#52
Citat din: Siberia din  06 Septembrie 2011, 23:05:24
   Ca sa discuti despre originile Atlante sau extraterestre ale populatiei Ainu, ar trebui ca acel articol preluat de pe "forumul galbui" sa contina macar 50% informatii adevarate. Din pacate, din start numele populatiei a fost preluat si lasat in engleza (ainos = ai lui ainu = ai populatiei ainu), iar dacii inclusi acolo sunt un scenariu demn de Sailor Moon sau de orice animatie japoneza. Una dintre informatiile adevarate cu privire la aceasta populatie prezentata in articol, este localizarea ei pe insula Hokkaido.

      http://news.softpedia.com/news/9-Amazing-Things-About-the-Ainu-People-79277.shtml

   De unde pana unde au 2 m inaltime ???
   De ce tot pedalam pe ideea asta cand este gresita din start ?


   Spre exemplificare vizuala, uitati-va putin la populatia Ainu, si spuneti-mi si mie unde sunt asemanarile cu dacii, finicii sau Atlantii:
   Ainu, First People of Japan, The Original & First Japanese



Pai dupa mii de ani de convietuire langa popoarele mongoloide este si normal ca Ainu sa "mixeze" cu ei...Sa zicem ca au imprumtat din obiceiurile lor la imbracaminte, traditii...fel de viata ...Si cred ca Ainu nu mai arata exact  ca poporul originar care a venit acolo acum mii de ani tocmai din cauza asta....Vecinatatea cu popoarele mongoloide si-a spus cuvantul....Daca observam nu toti suedezii sunt blonzi cu ochii albastri...si de 2 metri inaltime...

Xanadron

Citat din: fiulploii din  07 Septembrie 2011, 04:23:55
Ti-ai raspuns singur la intrebari  :lol:

,,Nevien erai netuh  ... ''
                                                                                           :fullmoon:

E o doina care suna cam asa:

Sa nu plingi omul sarac
Isi pune neamul in sac,
N-are grija de pamint
Si alearga dupa vint


Poate-ar fi deci mai bine sa nu le mai citim "saracilor" de-a-ndoaselea binecuvintarile si doar sa le dorim o grabnica Trezire... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#54
Citat din: angellla29 din  07 Septembrie 2011, 09:10:45

Pai dupa mii de ani de convietuire langa popoarele mongoloide este si normal ca Ainu sa "mixeze" cu ei...Sa zicem ca au imprumtat din obiceiurile lor la imbracaminte, traditii...fel de viata ...Si cred ca Ainu nu mai arata exact  ca poporul originar care a venit acolo acum mii de ani tocmai din cauza asta....Vecinatatea cu popoarele mongoloide si-a spus cuvantul....Daca observam nu toti suedezii sunt blonzi cu ochii albastri...si de 2 metri inaltime...

   Pentru a putea discuta, ar trebui sa stim cum arata acel popor acum mii de ani - cum zici si tu - cand au ajuns acolo. Din pacate putem sa ne imaginam cum aratau Atlantii, stim despre finici cum arata acum si despre nordici sau triburile germanice cum aratau acum cca. 2000 de ani, dar nu stim cu siguranta  despre nici un popor cum arata acum 10000 de ani sau acum 7000 de ani.
   Mi-ar placea si mie sa avem mai multe surse ramase pentru informare cu privire la acele popoare, dar din pacate, avem doar cateva texte sau mituri... Pe moment, tot ceea ce putem lua in calcul, sunt trasaturile populatiei actuale - pe care eu ii vad semanand cu un mixt de indieni, mongoli sau siberieni - si faptul ca ADN- ul lor nu prezinta urme de trasaturi caucaziene (sau cel putin asa am citit pe internet).
   Angela (daca asa te numesti), crede-ma ca nu tin mortis sa-ti demontez teoria despre acesti Ainu, dar daca luam in calcul si religia sau traditiile lor, tind sa cred ca au radacini mai mult in acea parte a lumii - Polinezia - Japonia - Tibet -India.
   Si sa nu uitam, ca pe langa Atlantida mai exista si Lemuria... de unde stim ca nu sunt urmasii Lemurienilor ? Poate lemurienii semanau cu acesti Ainu... poti sa stii ???
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

Citat din: Siberia din  07 Septembrie 2011, 09:30:17
   Pentru a putea discuta, ar trebui sa stim cum arata acel popor acum mii de ani - cum zici si tu - cand au ajuns acolo. Din pacate putem sa ne imaginam cum aratau Atlantii, stim despre finici cum arata acum si despre nordici sau triburile germanice cum aratau acum cca. 2000 de ani, dar nu stim cu siguranta  despre nici un popor cum arata acum 10000 de ani sau acum 7000 de ani.
   Mi-ar placea si mie sa avem mai multe surse ramase pentru informare cu privire la acele popoare, dar din pacate, avem doar cateva texte sau mituri... Pe moment, tot ceea ce putem lua in calcul, sunt trasaturile populatiei actuale - pe care eu ii vad semanand cu un mixt de indieni, mongoli sau siberieni - si faptul ca ADN- ul lor nu prezinta urme de trasaturi caucaziene (sau cel putin asa am citit pe internet).
   Angela (daca asa te numesti), crede-ma ca nu tin mortis sa-ti demontez teoria despre acesti Ainu, dar daca luam in calcul si religia sau traditiile lor, tind sa cred ca au radacini mai mult in acea parte a lumii - Polinezia - Japonia - Tibet -India.
   Si sa nu uitam, ca pe langa Atlantida mai exista si Lemuria... de unde stim ca nu sunt urmasii Lemurienilor ? Poate lemurienii semanau cu acesti Ainu... poti sa stii ???

Sau pot fi si urmasii Lemurienilor care din cate se presupune au fost inamicii Atlantidei....Dar tot inclin sa cred ca sunt urmasii Atlantidei....A mai existat o"ramura" a  oamenillor din Atlantida numita Guansi din Tenerife:

"De cand lumea ,,civilizata" a auzit despre ei, s-a vorbit despre guansi, locuitori ai Insulelor Tenerife, ca despre unul dintre cele mai curajoase popoare din cate au existat. Cu mai bine de 500 de ani in urma, conchistadorul spaniol Alonso Fernández de Lugo a sosit pe insule, intovarasit de 2000 de soldati inarmati, avand ordinul expres al regelui Spaniei de a supune teritoriul Tenerifelor.

Dar, dupa cum precizeaza cronicile vremii, Bencomo, regele din Raoro (astazi La Orotava), cea mai puternica cetate guansa, si unul dintre cei noua regi ai insulelor, i-a infruntat cu darzenie. Armata sa, formata din oameni imbracati in blanuri de animale, si avand sulite si topoare, i-a atacat pe trufasii spanioli, masacrandu-i pana la unul si alungandu-i de pe insule.

Dupa un an, insa, invadatorii au revenit si, macinati si de molima pe care ostasii lui Alonso Fernández de Lugo o adusesera cu ei, guansii au fost nevoiti sa se supuna. Dar chiar si asa, revoltele lor impotriva spaniolilor s-au tinut lant, Tenerifele fiind mereu considerate ,,butoiul cu pulbere" al Spaniei, alaturi de }ara Bascilor. Regimul de exterminare la care monarhia britanica i-a supus pe irlandezi s-a repetat aidoma asupra guansilor, autorii masacrului fiind ,,preacuviosii" regi catolici spanioli.

Cultura si civilizatia guansa a fost sistematic distrusa si interzisa, guansii au fost nevoiti sa-si schimbe numele pentru a putea fi acceptati pe continent. Mai mult decat atat, in timpul dictaturii lui Franco, a vorbi despre guansi, in bine sau in rau, era cu desavarsire interzis! Astazi, cand vremurile de trista amintire ale masacrelor savarsite de cuceritorii spanioli au trecut, oamenii de stiinta incearca sa rezolve enigma misteriosilor guansi.

Cei noua regi

Oficial, se crede ca ei proveneau de pe coastele nord-africane. Dar rapoartele arheologice demonstreaza fara echivoc ca acesti oameni, care ajunsesera la o civilizatie infloritoare (aveau si un alfabet, care s-a pierdut, cunosteau ceramica, practicau o agricultura intensiva etc) nu aveau nici un fel de cunostinte de navigatie. Barcile lor erau mici, primitive, si nu le-ar fi permis sa ajunga aici, venind din Africa.

Mai curand, s-ar parea ca ei au fost aici dintotdeauna... Si atunci ajungem la o ipoteza exotica, dar deloc incredibila, potrivit careia guansii ar reprezenta urmasii legendarilor atlanti. Iar infatisarea lor cu totul deosebita, care i-a uluit pe conqistadorii spanioli, pare inca un argument in acest sens: guansii erau blonzi, inalti, aveau ochii albastri, adica exact opusul populatiilor berbere de pe coastele Africii, din care oficial ar descinde!

In alta ordine de idei, faptul, deja pomenit, ca erau guvernati de noua regi, pare a fi o reminiscenta a vechii stapaniri atlante, unde de asemenea existau noua conducatori. Spre deosebire de toate populatiile din jur, care aveau o religie politeista, guansii erau monoteisti, iar ei nu au fost influentati in nici un fel de popoarele cu care au venit in contact – fenicienii, grecii, romanii – desi acestea aveau o civilizatie infloritoare. Cu alte cuvinte, din analiza tuturor acestor solide argumentatii, ar rezulta ca  Insulele Tenerife ar fi ultimul petic de pamant care a mai ramas la suprafata, in urma scufundarii legendarului continent Atlantida."

http://www.revistamagazin.ro/content/view/5290/4/

Cam acelasi lucru s-a cam intamplat si cu Ainu....

calator astral

#56
Fiul ploii sau xanadron> ce inseamna fraza aia inversa,vreun blestem satanist sau ce?!... :evil:

Da angella,tot pe-acolo situez si eu Atlantida,in largul Spaniei,mai jos,la nivelul coastei africane,uite ce poti vedea pe google earth,ce relief straniu submarin,am facut un mini-clip cu niscaiva imagini ale unei recente expeditii submarine britanice (Royal Navy) vei vedea ca sint niste stinci taiate parca cu lasere,si pe fundul marii apar si niste zvastici ca alea naziste.

ATLANTIDA

Romania si Atlantida ar putea avea totusi o legatura,ai aici o ipoteza alternativa,te invit sa descoperi topicul meu:

http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=3077.0

Siberia

Totul in regula... dar care e legatura totusi intre Tenerife, Atlantida si Hokkaidu - Ainu ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

#58
Citat din: Siberia din  07 Septembrie 2011, 11:40:41
Totul in regula... dar care e legatura totusi intre Tenerife, Atlantida si Hokkaidu - Ainu ?

Pai cam ce am vorbit noi pana acum??? Nu de expansiunea poporului din Atlantida catre alte continente dupa marele cataclism de acum 10.000 de ani?? Cam asta ar fi legatura intre Tenerife ->Hokkaidu -> Maya-> Egipt -> Scandinavia -> Dacii...

S-ar putea sa fii fost si populatia lemuriana cea din care se trag popoarele mongoloide, africana si polineziana care sa fim seriosi sunt total  diferiti de rasa nordica sa ii zicem....La fel ca si pisicutele care nu sunt toate  negre....asa si oamenii...Dar toti au un stramos comun Homo Sapiens....Cumva din vechiul continent MU????

Populatia alba din China:

http://www.revista-informare.ro/showart.php?id=84&rev=3

http://e-nigme.ro/istorie/paleontologie/397-arienii-din-china

Alte "urme" in Peru:

"Francesco Pizarro, primul guvernator al Perului, vorbeşte despre o prinţesă cu pielea albă ca o cochilie de ou. Mumia de la Chimu este blondă. S-au descoperit de asemenea mumii blonde şi roşcate la Paracas. Analizele chimice au permis de a se confirma culoarea părului natural şi că ele nu erau decolorate de timp. Astfel, avem proba că existau oameni de rasă albă în Peru!"

http://www.e-istorie.ro/ev-mediu/asia/112-misterioasa-cipan-guo


"Credibilitatea acestei teorii a fost întărită în ultimii ani prin descoperirea remarcabilă a peste o sută de corpuri de europeni mumificaţi natural, vechi de 2 400 – 4 000 ani, în regiunea bazinului Tarim (la 70 km vest de vechiul lac Lop Nor), în China de vest. Extrem de bine păstrate din cauza climatului arid al regiunii, aceste mumii mărturisesc de existenţa unui popor de tip Nordic, cu o cultură avansată, splendid îmbrăcaţi cu tunici, pantaloni, cizme, ciorapi şi pălării. Într-un mormânt mare, au fost descoperite corpurile a trei femei şi al unui bărbat. Acesta din urmă, în vârstă de aproximativ 55 ani la moartea sa, avea înălţimea de cel puţin 1,80 m şi avea părul şaten deschis care era pe cale de a albi. Una dintre femeile cel mai bine păstrate avea 1,80 m şi părul şaten deschis şi neted."

Siberia

Citat din: angellla29 din  07 Septembrie 2011, 12:25:42
"Credibilitatea acestei teorii a fost întărită în ultimii ani prin descoperirea remarcabilă a peste o sută de corpuri de europeni mumificaţi natural, vechi de 2 400 – 4 000 ani, în regiunea bazinului Tarim (la 70 km vest de vechiul lac Lop Nor), în China de vest. Extrem de bine păstrate din cauza climatului arid al regiunii, aceste mumii mărturisesc de existenţa unui popor de tip Nordic, cu o cultură avansată, splendid îmbrăcaţi cu tunici, pantaloni, cizme, ciorapi şi pălării. Într-un mormânt mare, au fost descoperite corpurile a trei femei şi al unui bărbat. Acesta din urmă, în vârstă de aproximativ 55 ani la moartea sa, avea înălţimea de cel puţin 1,80 m şi avea părul şaten deschis care era pe cale de a albi. Una dintre femeile cel mai bine păstrate avea 1,80 m şi părul şaten deschis şi neted."


   La fel sunt descrisi si locuitorii din Agartha... asta inseamna ca cei din Agartha sunt sigur Atlanti refugiati in pamant ? sau ca unii dintre ei s-au ratacit la suprafata pamantului si-au ajuns in China si-au murit ?
Putem specula, la fel cum si eu pot specula ca cei din Ainu se trag din Lemuria... sau sunt locuitori din Shambhala care s-au ratacit la suprafata Pamantului.
   Fiecare dupa preferintele lui :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti