Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: MariusFlorin din  29 Septembrie 2011, 22:04:59
Ar fi multe de discutat. ....
3. crestinismul pentru toate celelalte rase, neamuri care nu apartin de SD (pentru noi practic)
.....

1.Si ce parere ai de rasa rosie, rasa galbena , rasa neagra care nu au fost predispusi spre crestinism .
2. Si ce te faci cu faptul ca evreii din ziua de azi nu sunt urmasii vechilor evrei ci doar un popor de stepa care a adoptat religia iudaica si obiceiurile care le-a convenit . Si acest lucru il spun chiar istoricii evrei , bazat pe dovezi .
3. Toni - cum ii spui tu  8-) greseste dupa a mea parere prin faptul ca nu a dus cercetarea izvoarelor decat numai pana la un anumit punct temporal si , ca exclude anumite dovezi care ii c ontrazic teoria in anumite puncte..esentiale .

Bineinteles doar a mea parere, fenomenul christic este o parabola , Biblia si orice carte sfanta a altor religii este structurata pe mai multe nivele de intelegere-cunoastere iar faptul ca textele alese sa faca parte din biblie sunt cam fara legatura sau cu legaturi fortate ingreuneaza intelegerea non-comuna . In acele timpuri , se scria un text care parea obisnuit pentru omul de rand insa continea informatii pretioase pentru un initiat sau cunoscator .

andrei

   Salut MariusFlorin,si bine ai venit printre noi.
Vad ca esti foarte entuziasmat de cele citite in cartulia cu pricina.Spui tu ca inclini sa-i acorzi un procent de 60% credibilitate lui T.V.M.Prea mult cred eu,dar in fine.Recomandarea mea ar fi sa citesti acest topic cu atentie.Vei gasi multe intrebari vis-a-vis de ipotezele,zic eu, cel putin insailate, daca  nu fortate de-a binelea, ale stimabilului autor.Daca vei da curs recomandarii mele,te rog sa ai bunavointa  a ne comunica sincer daca credibilitatea ta a ramas la acelasi nivel.
Nu de alta dar ,,bazaconiile'' de aici,au totusi o noima, pe cand cele din Talmudul Evreiesc(scrierile folosite drept sursa de inspiratie de catre autor) sunt chiar niste aiureli fara cap si fara coada,scrise probabil de niste ciudati, consumatori de ceea ce am numi astazi,,etnobotanice",scrieri din care, chiar T.V.M. ne pune in garda ca nu a priceput nimeni nimic timp de vre-o 2000 de ani.
Parerea mea sincera.                 

   
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

darksid3

Zoharul este la baza cartii "Programul Terra", care este o scriere evreiasca extrem de complexa si extrem de voluminoasa.
11.11

MariusFlorin

@fiul ploii
Salut fiul ploii!
1. Rasele la care tu faci referire au fost create asa cum sustine si teoria lui Toni pe buna dreptate de L.I. Aceste rase au existat din P.T. anterioare (cel putin din IV). Nu au fost predispusi la crestinism pentru au avut o credinta foarte bine cimentata in proprii zei (L.I.). Crestinismul a patruns foarte greu in inima acestor rase.
2. S-a confirmat stiintific, prin studii de genetica moleculara spre ex., ca nu exista nicio legatura intre populatia actuala evreiasca si cea din antichitate? Ma indoiesc total de acest lucru. Poate ca triburile lor s-au mai amestecat intre ele sau sunt hibridati cu alte rase, dar nu cred niciun moment ca intre cele doua populatii nu exista niciun fel de legatura genetica.
3. Ii spun Toni pentru ca imi este foarte simpatic si am invatat multe lucruri interesante de la el. Sper sa nu se supere cineva. Insa asa cum zici si tu are scapari mari de tot in teoria sa si ar fi mult de discutat pe tema acestor scapari.

Toata Biblia a fost insuflata proorocilor de SD prin inplant de informatie, (asa cum s-a intamplat si cu celelalte carti sacre date de L.I. Bhagavad-gita, Upanisadele, Cartea Egipteana sau Tibetana a mortilor etc), iar tot ceea ce este prezentat acolo are o logica perfecta. Noi suntem cei care trebuie sa completam acest joc de puzzle descoperindu-i tainele. Nimic nu este intamplator scris acolo. Totul are o logica.

MariusFlorin

#184
Te salut si eu Andrei! Scuza-ma, cred ca s-a interpretat gresit cand faceam referire la "bazaconii", ma refeream la unele ipoteze expuse de TVM care nu prea au nicio conexiune cu realitatea legate de N.T., Iisus si mute altele. O sa revin cu amanunte.
Dupa cum ii spuneam si "fiului ploii" scrierile sacre au o noima, au un sens, noi suntem cei care trebuie sa le intelegem si sa le descoperim. Luate separat miturile si cartile sacre construiesc mai mult un univers fantastic, paralel cu realitatea noastra, fara nicio logica. Adunate cred eu ca ele expun realitatea existentiala omului, cine este omul, ce este el, care este sensul lui in acest Univers? Totul are o logica perfecta. Noi suntem cei care trebuie sa descoperim calea spre aceasta logica si spre adevar.

@Lex

hmmm , multi care sunt adeptii lui TVM sunt deja 'dovediti' pshihic si moral ca OMUL nu este altceva decat un animal tip container pentru suflet si ATAT, asta e viata si conteaza doar momentul care il traim acum.Chiar nimeni NU se intreaba care drq e adevarata noastra istorie, inca de cand descopeream focul si batul.Si acum parca aud   '' da am fost niste maimute proaste ,au venit EI si ne au modificat genetic iar rezultatul e ca  suntem decat niste saci de carne care purtam un suflet ,suflet care este recoltat de niste omuleti verzi si nenorociti pentru A LOR evolutie''.Multi iau de buna ce scrie in mizeria aia de zohar de parca acolo scrie adevarul incontestabil si aici as vrea si eu dovezi ca acolo scrie purul adeavar despre noi, nu ca a inventat nu stiu cine ce povesti nemuritoare,ca a  auzit de la nu stiu care , ca era unu' care a primit de la 'dumnezeu' nush ce mesaje sa scrie biblia,  coranul,zoharul  si alte mizerii de genul.Frate, de ce vorbim despre PT al lui TVM daca noi ca umanitate NU STIM CINE DRACU SUNTEM cu adevarat inca de la inceputul inceputului.Bon, sa zicem ca e asa cum zic unii , eram niste maimute penale si au venit astia sa ne modifice genetic in folosul lor DAR nimeni nu se intreaba , DACA ERAM lasati in pace acum nu stiu cate milioane de ani si evoluam noi singuri pe caile noastre si nu mai intervenea nimeni sa si bata joc de noi, ce se intampla atunci ?????!.Si acum parca aud : da' dar daca era asa, astazi nu mai eram in stadiul in care suntem, abia descopeream ce e aia roata''. Bun , foarte bine , evoluam intr un ritm foarte lent DAR  nu mai era nimeni cobaiul nimanui , nu si mai batea nimeni joc de genele noastre si nu mai credea nimeni in nici un zohar, in nush ce zei, viata putea fi altfel,erau un infinit de posibilitati pentru noi si viata pana in ziua de azi era cu siguranata altfel.Nu inteleg de ce sufletul de care ei au nevoie trebuie sa treaca prin experienta vietii umane si la sfarsit cel care a avut rezultatele cele mai bune la 'invatatura' sa treaca mai departe in lumea lor.Am inteles, ei nu sunt in stare sa creeze suflete decat sa le capteze dar de ce drq asteapta sa se incarneze intr o fiinta umana de mai multe ori si sa se tot reincarneze ca sa poate sa obtina cele mai bune rezultate de evolutie( ce drq or fi vazut ei atat de special la evolutia noastra) ca la final sufletele cele mai evoluate sa ajunga intr o fiinta e.t. Mi se pare penibil si daca e sa o luam asa , sa ne gandim prin cate infinitati de experiente trebuie sa treaca sufletul intrupat intr o fiinta umana pentru a ajunge la o puritate satisfacatoare lor.Care e limita buna pentru ei la care trebuie sa ajunga un suflet incarnat pentru a trece mai departe in lumea lor.Ei triaza sufletele care vin pe Terra datoria experientelor de viata traite DOAR aici ceea ce e pur si simplu prostesc si penibil pentru niste fiinte e.t evoluate, pentru ca daca maine fiinta umana pleaca spre alte planete si sisteme solare cine drq ne mai monitorizeaza si triaza sufletele pentru ca Universul e mare sa nu zic infinit.La o evolutie de cateva milioane de ani pentru a transmuta sufletul dintr un corp in altul pentru ei ar trebuii sa fie joaca de copil, nu sa stea dupa fiecare om la curu' lui sa i 'suteasca' sufletul . parerea mea  :-) :-)

ovidiumro

Citat din: MariusFlorin din  30 Septembrie 2011, 11:19:35
Te salut si eu Andrei! Scuza-ma, cred ca s-a interpretat gresit cand faceam referire la "bazaconii", ma refeream la unele ipoteze expuse de TVM care nu prea au nicio conexiune cu realitatea legate de N.T., Iisus si mute altele. O sa revin cu amanunte.
Dupa cum ii spuneam si "fiului ploii" scrierile sacre au o noima, au un sens, noi suntem cei care trebuie sa le intelegem si sa le descoperim. Luate separat miturile si cartile sacre construiesc mai mult un univers fantastic, paralel cu realitatea noastra, fara nicio logica. Adunate cred eu ca ele expun realitatea existentiala omului, cine este omul, ce este el, care este sensul lui in acest Univers? Totul are o logica perfecta. Noi suntem cei care trebuie sa descoperim calea spre aceasta logica si spre adevar.

Ma intreb...daca biblia ne-a fost data de SD, daca Isus a fost trimis de SD...?
De ce e atat de sacra biblia?
Si ce rost mai are sa crezi in Isus si in crestinism daca de fapt sint doar niste povesti date noua de catre ei cu orever scopuri?Care adevar?
Nu te contrazici nitel aici?

fiulploii

Citat din: MariusFlorin din  30 Septembrie 2011, 11:05:21
....
1. Rasele la care tu faci referire au fost create asa cum sustine si teoria lui Toni pe buna dreptate de L.I. Aceste rase au existat din P.T. anterioare (cel putin din IV). Nu au fost predispusi la crestinism pentru au avut o credinta foarte bine cimentata in proprii zei (L.I.). Crestinismul a patruns foarte greu in inima acestor rase.
2. S-a confirmat stiintific, prin studii de genetica moleculara spre ex., ca nu exista nicio legatura intre populatia actuala evreiasca si cea din antichitate? Ma indoiesc total de acest lucru. Poate ca triburile lor s-au mai amestecat intre ele sau sunt hibridati cu alte rase, dar nu cred niciun moment ca intre cele doua populatii nu exista niciun fel de legatura genetica.
..........
Toata Biblia a fost insuflata proorocilor de SD prin inplant de informatie, (asa cum s-a intamplat si cu celelalte carti sacre date de L.I. Bhagavad-gita, Upanisadele, Cartea Egipteana sau Tibetana a mortilor etc), iar tot ceea ce este prezentat acolo are o logica perfecta. Noi suntem cei care trebuie sa completam acest joc de puzzle descoperindu-i tainele. Nimic nu este intamplator scris acolo. Totul are o logica.

Aplica te rog punctul 2. si la ceea ce am ingrosat din postarea ta . sa folosim aceeasi logica peste tot, nu?
S-a confirmat stiintific ?  8-)

MariusFlorin

 @ ovidiumro nu, nu ma contrazic deloc. Modul in care TVM pune problema este total gresit. Desacralizeaza cartile sacre, pe Dumnezeu si pe Iisus, vorbeste in carte de multe ori in zeflemea, da cu barda in stanga si in dreapta, are un stil foarte agresiv in exprimare, pune la zid toate aceste supercivilizatii cu ideea ca "iata domne ce ne-au pacalit astia de atatea mii de ani". Voi acuma aveti aceeasi perceptie despre EI fiind influentati de frazele si de opiniile lui TVM. Ca si von Daniken, Toni aduce aceste civilizatii mai mult sau mai putin la nivelul nostru de astazi, niste astronauti antici, omuleti verzi, gri, albastri care s-au jucat cu genetica acum cateva mii de ani si am aparut si noi asa la cheremul lor ca n-aveau saracii cum sa-si fabrice corpuri spiriuale. Nu cred ca problema trebuie privita astfel si citez din lex care a citat din alta parte: "rezultatul e ca  suntem decat niste saci de carne care purtam un suflet". Nu trebuie privita astfel situatia in care ne aflam. Aceste supercivilizatii sunt la un grad de evolutie pe care noi nici macar nu ni-l putem imagina. Iisus de la bun inceput s-a exprimat metaforic la adresa noastra si a situatiei in care noi ne aflam prin parabole, invataturi. Noi suntem o cultura de vita de vie, de grau, ne compara cu o turma de oi, cu un banc de pesti. Asta suntem si asta este ADEVARUL, REALITATEA. Exista si multa neghina in aceasta cultura ce-i drept. Da, se poate ca ROLUL OMULUI PE TERRA SA FIE ACELA DE A EXISTA PENTRU NISTE SUPERCIVILIZATII CARE SE GASESC LA UN CU TOTUL ALT NIVEL DE EVOLUTIE tehnologica, spirituala, de constiinta etc. Noi suntem o cultura de suflete si trebuie sa acceptam acest lucru. Lor le datoram faptul ca existam astazi si ca suntem cine suntem. Nu vad unde este problema. Biblia este o carte cat se poate de sacra. Daca noi, pamantenii, suntem rezultatul unor supercivilizatii extraterestre si daca Dumnezeu este o superfiinta extraterestra in materie negativa, insa la un cu tot alt nivel de constiinta, care coordoneaza o supercivilizatie?.. Si daca EI ne-au creat?... Si daca religia ne-a fost data de EI?... Schimba prea mult datele despre noi?.. Schimba prea mult modul nostru de perceptie asupra existentei noastre si asupra religiei? Noi existam pentru EI. Scopul nostru, sensul nostru in univers este legat de EI si de nimeni altcineva. Am auzit pe cate unii vorbind de faptul ca daca extraterestrii exista religiile vor cadea. De ce oare? Noi suntem creatia LOR. Datorita LOR noi suntem ceea ce suntem. Datorita Lor avem capacitatea de a constientiza, de a relationa diferit fata de un animal, de a vedea universul acesta dintr-o alta perspectiva decat o maimuta antropoida, si in esenta de a ne percepe existentialitatea in mod diferit. Avem o constiinta si aceasta constiinta ne-a fost data de EI. Insasi existenta acestei planete pe care noi o numim ,,a noastra" este posibil sa existe tot datorita LOR.
      Noi suntem nimeni in fata LOR in raport de civilizatii. S.D. stie foarte clar cine ne-a dezvoltat civilizatia moderna si de ce suntem acum evoluati tehnologic. Omul cred ca ar trebui sa inteleaga cam pana unde are voie sa cunoasca, cam ce este el in acest univers in raport cu S.D. S.D. este Dumnezeul nostru al crestinilor. iar Iisus Mantuitorul nostru. Acel Dumnezeu de care oamenii acuma nu mai doresc sa auda... probabil o superfiinta extraterestra. Conceptia omului despre Dumnezeu s-a schimbat de la generatie la generatie, de la o epoca la alta. Omul a avut intotdeauna perceptia asta aiurea ca Dumnezeu este un batranel cu barba care a creat totul. Orice cunoaste omul, in consecinta Dumnezeu a creat. Se dezvolta tot felul de noi teorii legate de existenta multiversului, a omniversului... cine a creat omniversul? Omul o sa raspunda: "Dumnezeu". Astfel cu cat cunoastem mai mult cu atat avem tendinta sa-L vedem pe Dumnezeu ca Cel care a creat tot ceea ce noi cunoastem si percepem ca exista. Este total gresit. Prin cunoastere nu ajungi sa-L cunosti pe Dumnezeu, ci ajungi ca Dumnezeu ceea ce este o mare diferenta. Asta a fost scopul Satanei, L.I. in gradina raiului. Sa-i dea omului cunoastere si prin aceasta cunoastere sa se razvrateasca impotriva lui Dumnezeu, ajungand sa-L vada diferit fata de cum Il vedea cand ratacea prin desert acum 3500 de ani spre exemplu. Satan cunoaste foarte bine natura omului si stie cum va reactiona acesta intr-o astfel de situatie. Inevitabil apare revolta fata de Creator. Asta face si Toni in carte. Stie si el cateva notiuni de genetica in M.P. si deja incepe "sa scuipe" in stanga si in dreapta la adresa Creatorului. Repet problema NU trebuie privita astfel.
          Probabil ca suntem creatia unor supercivilizatii extraterestre ce se gasesc la un nivel de evolutie greu de inteles pentru capacitatea noastra limitata. Ramane la latitudinea noastra sa reusim sa renastem relatia noastra cu Dumnezeu si cu Iisus Christos si sa reusim sa intelegem cam ce avem voie sa facem si ce nu, cam pana unde avem dreptul sa mergem si pana unde ni se opreste acest drept de a merge. Omul merge oricum pe un taram interzis... pe un adevarat teren minat. In ziua de astazi el face cam tot ceea ce nu are voie sa faca... de aici si degenerarea sa. El a devenit propriul lui dumnezeu... de aici si degenerarea sa. E trist dar adevarat, omul nu a invatat nimic din greselile trecutului pierdute in negura apocalipselor. Majoritatea nici nu o va face. Asa au disparut si atlantii, lemurienii si poate chiar si civilizatia martiana... iata ce s-a ales de Marte. (apropo sunt de partea celor care cred ca pe Marte a existat o civilizatie foarte avansata care a fost de asemenea distrusa printr-o apocalipsa de proportii... iata ce s-a ales de ecosistemul planetei)
      Cred ca sfarsitul unui nou program se apropie si pentru Terra... al catelea oare? Pentru Ei nici nu mai conteza prea mult. Pentru noi conteaza sa ne cunoastem sensul existential, sa ne cunoastem locul nostru in acest Univers, sa ne cunoastem Mantuitorul, sa-L cunoastem pe Cel care s-a jertfit pentru pacatele noastre pe cruce si sa incercam sa-L imitam pe cat putem in tot ceea ce El a facut pentru noi. Noi avem misiunea sa ducem mai departe aceasta mostenire pe care El ne-a lasat-o – Noul Testament - si sa credem cu toata fiinta noastra ca prin El, prin sangele curs pe cruce si prin faptele noastre si noi vom fi mantuiti.
      Suna prea religios aceste fraze? Nu stiu. Se poate. Eu asa cred ca stau lucrurile si m-am impacat foarte repede cu ideea. Asta este locul nostru in Univers. Suntem o cultura de suflete pentru EI, dar unde exista suflet si constiinta exista intotdeauna si iubire. Impacati-va cu ideea, pastrati-va credinta in Dumnezeu si aveti grija de corpul vostru spiritual.
       
    P.S. daca apare vreo greseala in exprimare sau vreo litera lipsa imi cer scuze dar scriu in graba fiind presat de timp. Va multumesc pentru intelegere.

MariusFlorin

#189
@fiul ploii
- Rasele la care faci tu referire (galbena, rosie, neagra) apartin de L.I. si au aparut cel mai tarziu pe axa timpului in programul IV inainte de potop.
- Biblia a fost insuflata de catre SD prin implant de informatie, asa cum celelalte carti sacre la care faceam referire (Bhagavad-gita, Cartea Tibetana sau Egipteana a mortilor etc) au fost insuflate proorocilor "alesi" de catre zeii L.I. tot prin implant de informatie. Contin adevaruri de netagaduit.

si te intrebam daca s-a demonstrat stiintific ca intre evreii de astazi si cei din antichitate nu exista nicio legatura (?) Cum demonstreaza istoricii evrei ca cei de astazi nu sunt urmasii celor din antichitate? Ce dovezi au?
Nu mai am timp ne auzim maine. Sunt multe de spus am putin timp la dispozitie si probabil ca si exprimarea are de suferit din aceasta cauza. Scuze :)

@Lex

marius florin, asta e parerea ta cu care eu NU SUNT DE ACORD si  dupa cate vad  te cam iei de mana cu credintele  voyajorului astral. Cum poti sa spui ca noi existam datorita lor cand este de fapt INVERS ei exista datorita noua daca e sa o iau dupa mizerile scrise in PT  cu care nu e greu de vazut NU sunt de acord nici macar 1 %.Omule intelege , ei au venit aici si au manipulat oamenii acelor vremuri.Probabil in universul asta infinit  chiar in timp ce  scriem noi aici , apar,se nasc  poate rase de oameni care vor fi exact in stadiul in care eram noi atunci , asta NU inseamna dupa cum zici tu ca datorita extraterestrilor care s-au ocupat cu mizerile pe planeta asta atunci, acum in prezent  iau si aia nastere pe nush ce planete din nush ce colt de galaxie. E simplu de inteles , asa eram si noi atunci si au venit unii mai smardoi ca noi.Daca tu te consideri nimic altceva decat o oaie care asteapta sa fie 'gatuita' de sarbatori foarte bine , fiecare cu credinta lui.Ei nu sunt altceva decat niste 'hoti' de suflete care nu sunt in stare sa evolueze decat pe cai artificiale si stim foarte bine prea multa evolutie tehnologica fara spiritualitate nu e buna si duce spre efecte negative si chiar distructive  :roll:  Waw ce greu e de inteles, religile au fost create de ei pentru a fi compatibili cu PROGRAMUL LOR.Exact ca pe vremuri , zeii aveau nevoie sa fie ridicati in slavi cu rugaciuni , adoratii  si mizerii de genu'.oare de ce?? Eh daca eu cred in adevaratul Dumnezeu  el fiin de fapt Constiinta Universala Infinita ce are??? :evil:  Stim ca pe pamant au mai existat civilizatii care au infruntat cataclisme , razboaie , ''sfarsituri de lumi'' si tot tacamul.Oare de fiecare data cand civilizatia care 'troneaza' pe Pamant are de infruntat mizeriile de mai sus tocmai cand ajunge la un anumit nivel tehnologic??Oare de ce ?? Le este frica LOR cumva ca ne scapa de sub control??? AAAAAAAA inseamana ca le este frica de ce suntem capabili si ca putem iesii de sub  efectul de ''sac de carne purtator de suflete'' care nu va evolua niciodata spiritual mai mult pentru ca nu ii dam voie deoarece va fugii de la ''jug''.  ha ce chestie chestioasa   :-) :-)

ovidiumro

#191
Citat din: MariusFlorin din  30 Septembrie 2011, 22:42:49
@ ovidiumro nu, nu ma contrazic deloc. Modul in care TVM pune problema este total gresit. Desacralizeaza cartile sacre, pe Dumnezeu si pe Iisus, vorbeste in carte de multe ori in zeflemea, da cu barda in stanga si in dreapta, are un stil foarte agresiv in exprimare, pune la zid toate aceste supercivilizatii cu ideea ca "iata domne ce ne-au pacalit astia de atatea mii de ani".
 
Sincer sa fiu inca nu am inteles daca esti de acord cu TVM sau nu.
Pe de o parte spui ca nu esti de acord, pe de  alta parte reproduci exact ce scrie in cartea lui.



      Noi suntem nimeni in fata LOR in raport de civilizatii. S.D. stie foarte clar cine ne-a dezvoltat civilizatia moderna si de ce suntem acum evoluati tehnologic. Omul cred ca ar trebui sa inteleaga cam pana unde are voie sa cunoasca, cam ce este el in acest univers in raport cu S.D. S.D. este Dumnezeul nostru al crestinilor. iar Iisus Mantuitorul nostru. Acel Dumnezeu de care oamenii acuma nu mai doresc sa auda... probabil o superfiinta extraterestra. Conceptia omului despre Dumnezeu s-a schimbat de la generatie la generatie, de la o epoca la alta.

Care e legatura lui SD cu Dumnezeu atunci?
Si daca ei ne-au creat , atunci tot ce spune Isus si biblia e apa de ploaie.In ce consta mintuirea ?In a fi compatibil genetic cu ei pentru ati fi folosit Cs-ul?Cu ce te incalzeste asta?Oricum tot ce tine de tine ca persoana si ca spirit o sa fie sters...Care o sa fie diferenta intre a fi intre cei 144000 salvati si a nu fi salvat ?Niciuna pentru tine si pentru mine.
.



      Cred ca sfarsitul unui nou program se apropie si pentru Terra... al catelea oare? Pentru Ei nici nu mai conteza prea mult. Pentru noi conteaza sa ne cunoastem sensul existential, sa ne cunoastem locul nostru in acest Univers, sa ne cunoastem Mantuitorul, sa-L cunoastem pe Cel care s-a jertfit pentru pacatele noastre pe cruce si sa incercam sa-L imitam pe cat putem in tot ceea ce El a facut pentru noi. Noi avem misiunea sa ducem mai departe aceasta mostenire pe care El ne-a lasat-o – Noul Testament - si sa credem cu toata fiinta noastra ca prin El, prin sangele curs pe cruce si prin faptele noastre si noi vom fi mantuiti.


      Suna prea religios aceste fraze? Nu stiu. Se poate. Eu asa cred ca stau lucrurile si m-am impacat foarte repede cu ideea. Asta este locul nostru in Univers. Suntem o cultura de suflete pentru EI, dar unde exista suflet si constiinta exista intotdeauna si iubire. Impacati-va cu ideea, pastrati-va credinta in Dumnezeu si aveti grija de corpul vostru spiritual.....

....pentru ei sau pentru tine?

Nu poti fi prea religios daca crezi asa ceva...As putea spune ca e chiar blasfemie ce spui tu mai sus.. :wink:








MariusFlorin

@@lex iti respect punctul de vedere dar nici eu nu sunt de acord cu tine. Pui problema TOTAL gresit. In primul rand noi nu prea avem dreptul sa comentam sau sa judecam lucrurile astea. Cine suntem noi sa comentam? Daca sunt civilizatii in Universul asta care au cateva sute poate chiar un miliard de ani avans fata de noi si ne-au creat, noi nu avem NICIUN drept la comentariu. Au mai comentat si altii in trecut si ai "vazut", sau ma rog, banuiesti ce s-a intamplat cu ei. Este foarte important sa retineti ca mai mult sa mai putin toate civilizatiile trecutului s-au dezvoltat asa din nimic, ci au fost dezvoltate ceea ce este o mare diferenta. De cine? De aceeasi supercivilizatie care controleaza si ne dezvolta si pe noi astazi... foarte probabil L.I. Lucifer, Satana. Repet pui problema total gresit influentat de autori precum TVM care-i prezinta intr-o imagine care nu are nicio legatura cu realitatea... Ei sunt cultivatori de suflete (sau cum se exprima metaforic: de grau, de vita de vie), isi iubesc foarte mult recolta. Atunci cand cultura de suflete are tendinta, ajutata de dusmanul Cultivatorului, sa-i ia locul acestui Cultivator, atunci este o problema pentru toata lumea. Inclusiv pentru Cultivator. Invata sa fi umil, lasa mandria la o parte pentru ca n-are nicio legatura cu demnitatea, si nu te intinde mai mult decat iti permite plapuma in Universul asta. Omul nu exista pe Terra pentru a dezvolta cunoastere, tehnologie sau stiinta, ci pentru a-si dezvolta propriul CS, propria constiinta. Atat! Ei sunt singurii care au puterea de a te distruge la fel cum EI sunt singurii care te pot salva. Cea mai mare greseala este sa indraznesti sa te razvratesti impotriva Lor. Bagatelizezi prea mult situatia in care ne aflam ceea ce este o mare greseala la fel cum o fac si foarte multe carti sau documentare care abordeaza subiectul (von Daniken, TVM sau "Ancient aliens" de pe History) reducand aceste civilizatii la nivelul nostru mai mult sau mai putin. E O GRESEALA CAPITALA. ACESTE CIVILIZATII SUNT LA UN NIVEL DE EVOLUTIE SPIRITUALA EXTREM DE AVANSAT, sute de miloane sau poate chiar un miliard de ani avans. Omul trebuie sa-si vada lungul nasului si sa inteleaga care este rolul sau in acest Univers. A inceput sa dezvolte tehnologie, stiinta, cunoastere ajutat, impins de la spate, si logic dupa aceea apare si razvratirea, isi doreste independenta ("Independence Day" produs 100% de Illuminati este un exemplu elocvent in acest sens.. filmul are un mesaj subtil dar bine tintit catre inima oamenilor). Iata cum L.I., Satana il inseala pe om "si voi puteti deveni ca Dumnezeu" le-a spus el in gradina Raiului. Omul in loc sa stea in banca lui si sa-si duca misiunea pe care o are pe Terra la bun sfarsit, respectand ceea ce Dumnezeu sau S.D. i-a dat sa respecte, a inceput sa-si faca de cap. Nu poate sta locului, il mananca pe spinare... o sa fie "scarpinat" cat de curand cu o noua Apocalipsa. Cine are intelepciune isi vede de treaba lui si intelege situatia in care se afla, cine nu... asta e.
Repet te iei dupa parerea unora si a altora care din start pun problema gresit. Aceste civiliziatii sunt inimaginabil de avansate existand la un cu totul alt grad de evolutie de constiinta pe care noi nici macar nu-l putem intelege. Nu sunt la nivelul nostru asa cum doresc sa-i prezinte toti manipulatorii astia de informatie. Fi baiat destept si intelege.

MariusFlorin

@ovidiumro
1. da, sunt de acord in anumite privinte cu el. Anumite aspecte le-a inteles bine din punctul meu de vedere, insa multe alte aspecte le trateaza ca la carciuma. Am punctat cateva din aceste aspecte in comentariile mele anterioare. El nu isi expune o teorie care sa se apropie de adevar si sa ne lamureasca, ci una in care sa dea impresia ca el are dreptate, desi o ia serios pe aratura de foarte multe ori. Greseste foarte mult in modul in care abordeaza subiectul, in care trateaza relatia noastra cu Dumnezeu si de multe ori decodeaza textele sacre ca la apelul de seara.

2. SD (daca doriti sa-L numim astfel) este Dumnezeul nostru, superfiinta care coordoneaza aceasta supercivilizatie. Tot ce spune Iisus este adevar indiscutabil. Citeste postarile mele anterioare si ai sa intelegi ca in momentul apocaliptic si la Judecata de Apoi nu vor fi salvati doar 144.000 (CS de evrei din ultimii 2000 de ani) asa cum sustine TVM, iar rolul lui Iisus in Programul Terra a fost cu totul altul. Cine citeste atent textele sacre, V.T., N.T., Apocalipsa sau Cartea lui Enoh va intelege.

3. "....pentru ei sau pentru tine?"
Si pentru El si pentru mine.
Nu este deloc o blasfemie. Foarte probabil suntem creatia unor supercivilizatii extraterestre (le numim extraterestre pt ca evolutia Lor nu are nicio legatura cu Terra) INIMAGINABIL DE AVANSATE, iar omul trebuie sa-si vada de treaba lui si sa inteleaga motivul pentru care a aparut si exista pe Terra. Credinta mea in Christos si in Dumnezeu (daca vreti voi SD) ramane nealterata. De asemenea religia crestina ramane cat se poate de vie in inima mea. Chiar din multe puncte de vedere aceasta credinta s-a intarit si mai mult in suflet dupa citirea cartii cu pricina. Trebuie sa stii sa extragi, chiar si din cartile de genul asta, partea buna, informatia necesara care sa te ajute sa intelegi realitatea in care traiesti, dar sa intelegi in acelasi timp unde autorul greseste si bate campii. Aveti intelepciune si nu va mai lasati influentati asa usor de o carte sau un documentar care bagatelizeaza un subiect ce tine de propria noastra existenta. Nu luati de bun tot ceea ce autorul a expus acolo. Lucrurile sunt cu mult mai complexe decat ni le putem noi imagina.  Trebuie sa intelegem ca suntem foarte limitati si din acest motiv foarte multe aspecte ale acestui puzzle existential ne scapa, asa ca cel mai bine este sa va pastrati credinta. O sa fiu acuzat acuma ca sunt si vreun mistic religios, habotnic, fac propaganda pe aici etc. Nu. Este credinta intr-o forta mult superioara noua care ne-a creat, iar noi trebuie sa intelegem rolul, menirea noastra pe aceasta planeta. Spunea odata un baiat intelept: "Daca eu cred in ceva care nu este adevarat nu am nimic de pierdut, dar daca nu cred si este adevarat atunci am pierdut totul."

@Lex

Am inteles, tu te consideri decat un ''miel '' care asteapta taierea si gata.mai bine sa cream o religie care sa se inchine lui tvm si LOR.Cum poti sa spui sa lasam capul jos , ca suntem niste nimicuri si nu contam.Tu intelegi ca EI ca si NOI venim din aceeasi SURSA ?????Ei fiind mai evoluati ca noi cu sute de mii sau milioane de ani drq sa-i ia ,au inceput sa faca magarelile astea DAR tu nu vrei sa pricepi ca ei si au batut joc de rasa noastra , adevarata noastra natura si ne au adus in stadiul actual.De asta sa las capul in jos?????????? ca ei fiind mai 'batrani'' si au batut joc de unii mai necopti care abia invatau ce e ala mersul in picioare.E foarte simplu , puteam NOI sa fim in rolul LOR  si e foarte logic de inteles : cine e mai mare , e mai tare adica frate , ei nici macar nu mi au dat sansa sa evoluez cum as fi vrut eu si poate dupa nu stiu cat timp de volutie , ne intalneam cu EI pan' galaxie si ne dadeam mana.  :-D  Sa se inteleaga : oricat de evoluati sunt ei, NU POT CREEA SUFLETE,decat CAPTA. adica tu mai pe scurt provii din aceeasi sursa de suflete de unde provin si EI doar ca ei ''este mai betrani'' ca tine, deci mai evoluati si au dezvoltat o tehnologie care 'suteasca' sufletele dupa Terra , program din care ar face parte si asa zisul ''captator de suflete de pe Luna'. Cum sa lasam capatana jos cand EI  ne au furat pe fata doar asa ca sunt ei mai 'invechiti' pan ' universul asta :-) :-)