Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MIS

Ce nu inteleg eu in toate teoriile acestea paleoastronautice sa le zicem (ca pana la urma si TVM are o teorie tot bazata pe paleoastronautica) e ca au multe puncte in comun dar adeseori nu converg in multe chestiuni. De pilda, din ceea ce am mai citit si urmarit eu, TVM nu zice nimic, nici nu critica dar nici nu exclude posibilitatea ca acesti extraterestri care ne-au modelat genetic sa caute resurse pe terra, de pilda asa zisele resurse de aur pentru a apara planeta lor de radiatii (parca asa suna una din teorii). Chiar azi am urmarit un documentar care pana la un punct nu difera deloc de teoria d-lui Moldovan, adica extraterestrii ne-au creat, ne-au modelat genetic, au incrucisat ADN-ul lor cu al nostru, ne-au dat religii, ne-au folosit ca sclavi pentru a extrage aur pentru nevoile lor (si eventual alte resurse naturale) etc. Ceea ce difera de TVM este faptul ca aceste teorii nu zic nimic de corp spiritual, de calatorii in timp ele pur si simplu speculeaza ca extraterestrii respectivi chiar au parasit terra acum niste mii de ani. Faceam o comparatie intre cele 2 teorii paleoastronautice, cea cuminte si politica corect care vad ca e tot mai acceptata si teoria total neconventionala a d-lui Moldovan. Ceva mi-a atras atentia. TVM aduce in sprijinul teoriei sale citate din cam toate religiile si miturile umanitatii. Cum ramane atunci cu cei care sprijina teoria "cuminte" si care dau citat din textele vechi sumeriene, cele care povestesc ca zeii au venit pe terra de pe alta planeta, de pe nibiru, si au creat aici omul, sclavul, pentru a le face muncile grele. Nimic de corpul spiritual, de reincarnare etc. Ce parere aveti, pot fuziona cele 2 teorii sau e vorba de 2 viziuni total diferite?

kandaon

 Teoria lui TVM, chiar daca poate nu e completa, imi pare mai realista decat aia cu annunaki veniti dupa aur, si cu Nibiru. Din cate am inteles sunt destui interesati de fenomen, de paleoastronautica adica, si care nu il iau in serios pe Sitchin (si Icke, sau cum il cheama, ala cu reptilienii, are destui critici).
Sunt unii care spun ca Sitchin a tradus gresit, sau a scos din context niste chestii, ca sa ii iasa lui teoria. Nibiru inseamana "poarta" sau asa ceva, nu a 12-a planeta (sumerienii cica nu cunoasteau oricum decat 5 sau 7 planete).
Nu inseamna ca nu e posibil ca niste extraterestrii sa fi venit pentru ceva resurse naturale pe aici (aur sau alte minerale, dar si omul poate fi o "resursa naturala", cum spune TVM), insa mie imi pare in buna parte inventat ce spune Sitchin cu annunaki si Nibiru lui.
Adica vin aia de cine stie unde, sa nu zic chiar de la mama dracu, deci au o super tehnologie de calatorit in spatiu. Apoi, pe langa faptul ca sunt nemuritori sau traiesc foarte mult si au cunostinte si posibilitati stiintifice deosebite (Nibiru parca e o planeta artificiala conform lui Sitchin), ii creeaza pe oameni pentru a exploata aur?

Adica, nu aveau si ei ceva masinarii sofisticate pentru minerit la nivel industrial, etc., trebuiau sa creeze niste primitivi care cu niste ciocanele de cremene sau arama sa sape in pamant de le venea acru, sau sa stea cu sita la rau sa cearna nisipul aurifer?

Pare cam nerealist asa, pana strangeau bietii oameni destul aur asa, imbatraneau si annunaki.

In schimb teoria lui TVM pare mai realista, si se bazeaza pe mai multe surse, din mai toate culturile, nu doar din zona Sumerului

Tzipi

Citat din: MIS din  05 Septembrie 2011, 20:43:51
ne-au folosit ca sclavi pentru a extrage aur pentru nevoile lor (si eventual alte resurse naturale) etc. .... textele vechi sumeriene, cele care povestesc ca zeii au venit pe terra de pe alta planeta, de pe nibiru, si au creat aici omul, sclavul, pentru a le face muncile grele. Nimic de corpul spiritual, de reincarnare etc. Ce parere aveti, pot fuziona cele 2 teorii sau e vorba de 2 viziuni total diferite?

Nu sunt viziuni deloc diferite. Summerienii au consemnat in tablitele lor, ceea ce ZEII le-au spus.
Si acum te intreb : daca tu ai fi pastorul unei turme de oi, si ar veni oile sa te intrebe de ce le-ai creat si de ce le dai de mancare, adaport si ai grija de ele, tu ce le-ai raspunde ? Le-ai spune ca le cresti ca sa le ucizi si sa le faci friptura, iarpe copilasii lor, o sa-i jupuiesti de vii in ziua de Paste, sau o sa le spui o poveste ... linistitoare, ca ele iti dau tie lapte si lana, iar tu in shimb, ai grija de ele ?  Nu-i asa ca le-ai spune ultima varianta ( ca n-ai nevoie de tulburari, crize si alte alea ) ?  Asa au facut si anunaki aia cu summerienii .... ( de parca anunaky n-ar fi avut suficienta tehnologie, ca sa-si extraga singuri aurul, si chiar au avut nevoie de omul primitiv sa scobeasca in mina ).
   
Iar Moldovan isi bazeaza opinia pe ..... faptele zeilor ! Si pe dovezile care le avem din istorie. Care dovezi, vin si demonstreaza ca zeii i-au mintit pe summerieni in treaba cu minele de aur , drept scop al creatiei.

MIS

Si totusi ramane o intrebare a intrebarilor, la care TVM nu are raspuns: cine fabrica sufletele/corpurile spirituale?ca zeii sau dumnezeii in nici un caz, conform teoriei lui TVM. Si inca ceva: corpurile spirituale pot fi distruse...disparem cu totul sau iarasi evoluam?adica, exista cu adevarat moarte sau totul e doar o continua transformare?La intrebarea asta capitala nu a raspuns TVM si as fi curios sa-i aflu opinia exacta...

MariusFlorin

#169
Nu sunt de acord cu multe interpretari pe care "Programul Terra" le pune pe tapet, dar in acelasi timp cartea contine multe conexiuni care dau o logica greu de combatut pana la un anumit punct. In opinia mea cartea se rupe de realitate in momentul in care face analiza lui N.T., de rolul lui Iisus in Programul Terra si a Apocalipsei dupa Ioan, legat de numarul celor 144,000. Cine citeste cu atentie Apocalipsa va intelege imediat ca nu numai evreii - cei 144,000 - vor fi cei "recoltati" in momentul apocaliptic, ci vor fi recoltate CS din toate neamurile. Sunt nenumarate versete acolo care sustin acest lucru. Ar fi foarte mult de discutat pe aceasta tema. Multi oameni care citesc cartea aceasta iau aproape tot ceea ce este prezentat acolo ca pe un adevar incontestabil. Decodarea este extrem de interesanta, se apropie destul de mult de adevar in opinia mea, dar in acelasi timp consider care are mari, foarte mari scapari, iar conexiunea informatiei nu este nici pe departe perfecta si risca nu odata mai mult sa dezinformeze cititorul decat sa-l informeze.

Tzipi

Citat din: MIS din  28 Septembrie 2011, 12:58:41
Si totusi ramane o intrebare a intrebarilor, la care TVM nu are raspuns: cine fabrica sufletele/corpurile spirituale?ca zeii sau dumnezeii in nici un caz, conform teoriei lui TVM. Si inca ceva: corpurile spirituale pot fi distruse...disparem cu totul sau iarasi evoluam?adica, exista cu adevarat moarte sau totul e doar o continua transformare?La intrebarea asta capitala nu a raspuns TVM si as fi curios sa-i aflu opinia exacta...

TVM nu-i Mama Omida   :-D La intrebarile astea nu a raspuns, pentru ca nu exista referinte in cartile sacre : zeii n-au pomenit nimic despre astea, iar stiinta oamenilor nu s-a dezvoltat intr-atat, incat sa poata da raspunsurile.

calator astral

#171
Citat din: MIS din  28 Septembrie 2011, 12:58:41
Si totusi ramane o intrebare a intrebarilor, la care TVM nu are raspuns: cine fabrica sufletele/corpurile spirituale?ca zeii sau dumnezeii in nici un caz, conform teoriei lui TVM. Si inca ceva: corpurile spirituale pot fi distruse...disparem cu totul sau iarasi evoluam?adica, exista cu adevarat moarte sau totul e doar o continua transformare?La intrebarea asta capitala nu a raspuns TVM si as fi curios sa-i aflu opinia exacta...

Ba da, a dat unele raspunsuri indirecte intr-un interviu..pentru a ajunge pina la urma direct la BIBLIE! Mai precis la RAI si la IAD.
Il citez, e un pasaj necesar si OBLIGATORIU daca vrei sa intelegi lucrarile lui, e CHEIA DE INTELEGERE a dlui TVM, multi vor fi surprinsi sa citeasca aceste rinduri,altii vor fi dezamagiti sa descopere ca finalmente tot la SFANTA BIBLIE ajung toti cei care cerceteaza si interpreteaza Trecutul Omenirii!

_____________________________

"Programele Zeilor, programul mondial de inginerie genetica, daca se poate vorbi despre asa ceva, a demarat sub semnul mai multor Supercivilizatii, programele diverse fiind bine impartite geografic, in zone strict delimitate.

Productia unei anumite marci A.D.N. necesara unei singure generatii de fiinte extraterestre acopera perioada unui ciclu de evolutie umana pe Terra, desfasurat intre doua momente catastrofale, care pentru programul in curs se numesc "potop" si "apocalipsa".

Acesta este, se pare, al cincelea ciclu de astfel de program pe Terra.

Una dintre caracteristicile programului in curs consta in conflictul deschis intre supercivilizatia Dumnezeului biblic (S.D.), al carui produs este poporul evreu si un complex de supercivilizatii ce detin baze subpamintene.

Zeii poporului evreu au reusit un salt in homozigotare (puritate si simplitate genetica) comparativ cu restul zeilor, care au ramas la o marca A.D.N. mai apropiata de marca programului anterior potopului.

Fiind concurentiale, supercivilizatiile extraterestre nu se sfiesc sa se arate cu degetul una pe cealalta, supercivilizatia dumnezeului biblic denumind lumea intraterestra (L.I.) "fiara".

In preajma perioadei apocaliptice, care va incheia programul in curs, fiecare dintre supercivilizatii va practica propria operatiune de cercetare genetica si va incerca sa marcheze cit mai multi oameni care mai au inca o compatibilitate genetica cu EI."

MariusFlorin

#172
cititi Apocalipsa cu mare atentie si o sa descoperiti faptul ca teoria lui TVM e in mare eroare si va induce si pe voi in eroare. Cel putin deznodamantul cartii e total paralel cu realitatea. Pastrati credinta in Iisus Christos - care poate este intr-adevar o fiinta extraterestra, insa la un nivel de constiinta inimaginabil de evoluat pentru noi - si sa lasati bazaconiile deoparte. Dupa cum vedem cu totii semnele sfarsitului "de program" sunt din ce in ce mai vizibile.

fiulploii

#173
colega @MariusFlorin
Ai uitat sa specifici cuvintele urmatoare : Parerea mea ! :-)

Ontopic . TVM are dreptate partial .

Rayden

deci.. colegul @MariusFlorin,

bine ai venit pe Rufon si sper sa ai postari interesante!

iti asteptam parerile, impresiile si ..experientele! :mrgreen:

bafta,
Rayden

Tayka

Citat din: MariusFlorin din  28 Septembrie 2011, 21:57:36
...cititi Apocalipsa cu mare atentie si  lasati bazaconiile ...
Părinte Marius Florin-cred că ai greşit anvonul cu RUFon-ul.!!!!
Noi pe aici sântem liberi în credinţe şi aprecieri,iar d-ta vii în casa noastră şi ne insulţi încă din prima postare,spunându-ne ca să lăsăm bazaconiile,când de fapt întreaga instituţie propovăduitoare de bazaconii şi minciuni este biserica ta criminală.

PROTESTEZ ÎMPOTRIVA INTRĂRII PE FORUM A ACTIVIŞTILOR DOGMEI ŞI CER MODERATORILOR SĂ-I ELIMINE AŞA CUM NE-A PROMIS.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

MariusFlorin

#176
@Tayka exista doua tipuri de talibani: cei religiosi dar din pacate si cei antireligiosi
@Rayden mersi pentru primire. Si eu sper la fel :)
Cartea lui TVM mi-a deschis foarte mult ochii si tind sa-i multumesc pentru acest lucru. In esenta m-a apropiat si mai mult de religie. In general undeva in jur de 60% sunt de acord cu ceea ce TVM expune in carte, desi isi expune teoria intr-un mod extrem de tendentios. Da, este foarte probabil ca civilizatia umana sau civilizatiile umane (cele patru programe anterioare plus acesta al cincilea) sa fie produsul unor supercivilizatii extraterestre care se gasesc la un nivel de evolutie inimaginabil de avansat pentru noi pamantenii. Intr-adevar Terra este foarte probabil un laborator spatial gigantic care serveste pentru culturi de suflete. Programul V din care facem noi parte (potop-apocalipsa) s-a dezvoltat sub stindardele a cel putin doua supercivilizatii: S.D. (care a dat lumii religiile monoteiste) si cei care s-au scindat de Ei intr-unul din programele anterioare (II sau III) , numiti de Toni L.I. sau ingerii cazuti in frunte cu Lucifer, care au dat lumii religiile politeiste. Acestia si-au luat fiecare "parcela de pamant", a devenit zeu pe mosia lui, si a inceput fiecare sa-si faca de cap dezvoltandu-si propriul P.I.G. De acord pana aici. De acord si cu legea non-hibridarii care da o logica aparitiei raselor umane pe Terra si pastrarii puritatii genetice a acestor rase pentru a fi in compatibilitate cu zeii. Cartea pana la un punct repet are multa logica si decodeaza cat de cat ok cartile sacre.
Din pacate pentru TVM, in opinia mea, "Programul Terra" se rupe total de realitate odata cu momentul Iisus si Noul Testament. De ce spun acest lucru? Autorul sustine care Iisus a venit pe Terra cu scopul precis de a sabota programele celorlalti zei, L.I. Tot el sustine ca in momentul apocaliptic S.D. "va recolta" doar 144.000 de C.S. din cele 12 triburi ale lui Israel, iar restul vor face cunostinta cu iezerul de foc. FALS! Nu-ti trebuie prea multa logica sa intelegi ca aceasta interpretare (pentru ca nu pot sa-i spun decodare) nu este adevarata. Iisus este Mantuitorul omenirii (chiar daca lui Tayka nu-i place ce spun), salvatorul omenirii. Inca din V.T. era anuntat astfel. Exista nenumarate versete in acest sens, daca vreti putem dezvolta pe larg subiectul. Iisus a murit pentru pacatele celorlalte neamuri si multi intreaba firesc despre ce pacate ar fi vorba? Poate ca cele mai importante ar fi chiar acestea:
1. pacatul ca rasele umane, cu exceptia evreilor si arabilor, apartin de L.I.
2. pacatul ca mai mult sau mai putin suntem intr-adevar cu totii hibridati

In concluzie pacatul cel mare al celorlalte neamuri este acela ca nu sunt compatibile cu ingerii S.D. Din punctul meu de vedere Iisus s-a jerfit pentru noi, cei care nu apartinem de de P.I.G. dezvoltat de S.D. pe Terra, iar El este singurul care ne poate salva, care ne poate purifica ADN-ul hibridat, incompatibil cu ingerii Supercivilizatiei lui Dumnezeu. Asta cu conditia sa crezi in El. Pot veni cu 'n' versete din cartea lui Enoh, din V.T. si din N.T., inclusiv din Apocalipsa, care sa-mi sustina ideea. Iisus este Mantuitorul umanitatii, al nostru al hibrizilor, al celor incompatibili cu Ei.
Nu poti sa spui ca Iisus a venit sa saboteze programele celorlati zei eliminand LNH din programele lor prin raspandirea crestinismului. Tine de logica elementara. Toata Biblia sustine contrariul. Daca vreti putem discuta pe versete - de la Cartea lui Enoh si pana la Noul Testament - sa va lamuriti cu totii ca Toni - desi imi este un tip foarte simpatic - greseste, iar interpretarile sunt de multe ori ERONATE, in special cele legate de rolul lui Iisus in P.T. V, de Apocalipsa, de cine este Mielul din Apocalipsa, pe cine Il simbolizeaza de fapt etc. De aceea va spun ca Programul Terra face mai mult sa dezinformeaze cititorul decat sa-l informeze, iar multi tind sa pice in aceasta capcana, intinsa fara voia lui de autor.
Repet putem discuta cu materialul pe masa. Eu va astept. Daca nu va place opinia va astept cu argumente contra, dar fara injurii.

mr

Citat din: MariusFlorin din  29 Septembrie 2011, 11:31:35
... Iisus este Mantuitorul omenirii (chiar daca lui Tayka nu-i place ce spun), salvatorul omenirii. Inca din V.T. era anuntat astfel. Exista nenumarate versete in acest sens, daca vreti putem dezvolta pe larg subiectul. Iisus a murit pentru pacatele celorlalte neamuri si multi intreaba firesc despre ce pacate ar fi vorba? Poate ca cele mai importante ar fi chiar acestea:
1. pacatul ca rasele umane, cu exceptia evreilor si arabilor, apartin de L.I.
2. pacatul ca mai mult sau mai putin suntem intr-adevar cu totii hibridati

In concluzie pacatul cel mare al celorlalte neamuri este acela ca nu sunt compatibile cu ingerii S.D. Din punctul meu de vedere Iisus s-a jerfit pentru noi, cei care nu apartinem de de P.I.G. dezvoltat de S.D. pe Terra, iar El este singurul care ne poate salva, care ne poate purifica ADN-ul hibridat, incompatibil cu ingerii Supercivilizatiei lui Dumnezeu. Asta cu conditia sa crezi in El. Pot veni cu 'n' versete din cartea lui Enoh, din V.T. si din N.T., inclusiv din Apocalipsa, care sa-mi sustina ideea. Iisus este Mantuitorul umanitatii, al nostru al hibrizilor, al celor incompatibili cu Ei.
Nu poti sa spui ca Iisus a venit sa saboteze programele celorlati zei eliminand LNH din programele lor prin raspandirea crestinismului. Tine de logica elementara. Toata Biblia sustine contrariul. Daca vreti putem discuta pe versete - de la Cartea lui Enoh si pana la Noul Testament - sa va lamuriti cu totii ca Toni - desi imi este un tip foarte simpatic - greseste, iar interpretarile sunt de multe ori ERONATE, in special cele legate de rolul lui Iisus in P.T. V, de Apocalipsa, de cine este Mielul din Apocalipsa, pe cine Il simbolizeaza de fapt etc. De aceea va spun ca Programul Terra face mai mult sa dezinformeaze cititorul decat sa-l informeze, iar multi tind sa pice in aceasta capcana, intinsa fara voia lui de autor.
Repet putem discuta cu materialul pe masa. Eu va astept. Daca nu va place opinia va astept cu argumente contra, dar fara injurii.

Bine ai venit pe forum MariusFlorin!

In mare parte ader punctului tau de vedere, dar as vrea sa fac o precizare in legatura cu ceea ce reprezinta Isus
pentru omenire:

Anuntarea venirii lui Isus in Vechiul Testament (impreuna cu venirea sa efectiva si cu ceea ce a facut cat a trait)  cred ca ar trebui privita mai mult simbolic, ca un moment in care s-a insuflat o anumita cunoastere cu sens calauzitor, ca o pilda de urmat pentru masele de oameni blocate in sisteme de gandire ce produceau stagnare sau cadere spirituala (si produc si astazi).
Faptul demostrat  conform caruia gandul activeaza/modeleaza/dezactiveaza gena umana, ne conduce direct spre ideea ca rolul lui Isus, foarte laudabil dealtfel, nu a fost decat sa arate ca exista o posibilitate sigura de inaltare/iluminare al CS si ca aceasta posibilitate respecta intru totul legile lumii fizice  (vointa directa a individului exprimata/experimentata in limitele unui liber arbitru). El ne-a mantuit simbolic prin faptul ca ne-a aratat o cale de urmat. Alegererea daca o urmam sau nu ....ne apartine. Acest lucru se rasfrange la fel de direct si in ADN-ul nostru, mai exact in gradul sau de "puritate".
Mi se pare o greseala generalizata (mai ales in randul unor biserici protestante) crezul conform caruia suntem deja mantuiti daca credem in Isus, facandu-ne de cap in viata de zi cu zi. Pildele lui Isus centreaza foarte clar in dreptul fiecaruia (indiferent de neam), ptr cine vede, responsabilitatea propriilor fapte si consecintele directe ale acestora.

In concluzie, consider ca posibilitatea de a atinge mantuirea (mantuire = cunoastere prin care intelegi/ierti pacatele sau arzi karma) este omblical legata de vointa cu care ne exprimam liberul arbitru la nivel faptic si nu doar de simpla credinta in Isus.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

MariusFlorin

ma bucura foarte mult sa aud parerile voastre. Va salut pe amandoi "Calator astral" si "mr" si va multumesc pentru primire.
Incercam sa incropesc o discutie cat mai la obiect posibil legata de problematica "Programului Terra". O carte foarte buna, se apropie destul de mult de adevar, care are foarte multe lucruri interesante. Pe mine aceasta carte m-a invatat foarte multe lucruri si mi-a deschis mult orizontul cunoasterii, dand logica multor lucruri, facand ordine si luminand multe zone ale cunoasterii, raspunzand la intrebari ce parca nu-si gaseau raspuns cu o logica dezarmanta: de ce sunt atat de multe rase pe Terra?.. de ce sunt atat de multe religii?.. care este sensul omului in Univers?... extraordinare raspunsuri pline de logica. Analiza structurii fiintei umane, descrierea Ierusalimului ceresc precum o statie spatiala gigant, nava mama cum le numim noi astazi, jumatate din dimensiunea Lunii, descrirea PIG al Dumnezeului biblic, razboaiele de epurare genetica din V.T., descrierea programelor L.I., profetiile, distorsiunile temporare, fenomenul OZN, implicarea L.I. in dezvoltarea civilizatiei noastre moderne pe baza de tehnologie... absolut senzationale capitole.
Dar, exista un mare DAR, iar acest 'dar' are legatura cu rolul lui Iisus in Program. Si aici ar fi cazul sa dezvolt un pic ideea cu argumente din manuscrisele sacre.
- se vorbeste de Mesia de cel care va veni sa mantuiasca, sa salveze celelalte neamuri inca de pe vremea lui Enoh (din P.T. IV inainte de potop) Si sunt cateva capitole graitoare in acest sens ce se gasesc in Cartea lui Enoh (capitolele 42-44, sunt mai multe, cititi cartea o gasiti pe net are vreo 63 de pagini).
- in Vechiul Testament sunt foarte multe capitole dedicate lui Mesia, lui Iisus, Fiul Omului, cel care va veni sa mantuiasca lumea, toate poparele, toate rasele (care nu apartin de S.D.). Un exemplul elocvent este Isaia care dezvolta pe larg subiectul.
- N.T. este inchinat lui Iisus si nu mai are nevoie de nicio prezentare
Peste tot de la Cartea lui Enoh si pana la Biblie, ce apare mult mai tarziu pe axa timpului, se vorbeste de "Fiul Omului", Mesia, cel care va salva umanitatea, care va fi sacrificat pentru salvarea umanitatii de pacat. (unul dintre pacate ar fi chiar acesta ca nu suntem compatibili ADNMN cu ingerii SD). In esenta El pentru noi a murit. Noi trebuie sa credem in El si prin faptele si credinta noastra sa fim mantuiti, purificati si de pacatul nonhibridarii.

Nu cred nicio secunda in teoria cu privire la faptul ca Iisus a venit pe Terra sa saboteze programele zeilor L.I. si atat, pentru ca mai apoi la momentul apocaliptic sa faca macel, ci cred mai degraba intr-o batalie pentru sufletele oamenilor. Hibridate sau nu, astfel de supercivilizatii care cred in proportie de 99% ca exista, au capacitatea de a manipula suficient de bine ADNMN-ul CS pentru a-l purifica si a-l compatibiliza, facandu-l practic identic cu marca supercivilizatiei SD. Noua Lege din NT nu mai contine LNH, ci reprezinta sacrificiul lui Iisus pe cruce pentru mantuirea noastra, a hibrizilor, a celor incompatibil genetic cu ingerii SD. Asta este ideea mea.

MariusFlorin

#179
Ar fi multe de discutat. Spre ex: islamismul.
Consider ca SD a creat pe Terra in acest ciclu, acest TP V, doua rase, si stim, vorbeste si Toni Victor pe larg despre felul in care s-au nascut Isav si Iacob. Isav este tatal rasei arabilor de astazi.
SD a dat pe Terra  trei mari religii monoteiste:
1. iudaismul pentru evrei
2. islamismul pentru arabi
3. crestinismul pentru toate celelalte rase, neamuri care nu apartin de SD (pentru noi practic)
Evreii si musulmanii nu au de ce sa creada in Iisus ca salvator pentru ca ei apartin oricum lui SD si prin urmare nu ar avea nevoie de o mantuire, de o salvare. Exista intotdeauna intrebarea asta de ce musulmanii sau evreii nu-L recunosc pe Iisus ca Mesia? raspunsul este simplu: Iisus nu a venit pentru mantuirea propriilor rase ale SD, ci pentru salvarea celorlate rase dezvoltate de PIG ale LI pe Terra, sau ale ingerilor cazuti cum ii numesc eu (care s-au scindat din SD din dorinta de a deveni si ei zei asemenea lui Dumnezeu Tatal din Biblie, si poate si din cauze de ordin genetic cum sustine Toni Victor). Islamismul a fost dat de SD pentru rasa araba si nu numai. Ar fi mult de dezvoltat pe aceasta tema.

Legat de Apocalipsa, Programul Terra nu analizeaza acest capitol la obiect ci putin "dupa ureche". Nu sunt doar 144.000 cei salvati. Cautati capitolul 7 vers. 9-17 (multimea de oameni fara numar din orice neam, rasa semintie etc), cap. 20 vers.4 (cei care mor pentru Christos, martirii), iar mai apoi Judecata de Apoi pentru toate neamurile si toate rasele si sunt multe alte exemple. Se mai vorbeste de asemenea de rapirea in duh a crestinilor in Tesalonicieni. Toate astea Toni nu le vede sau se face ca nu le vede. In esenta cei 144.000 consider intr-adevar ca sunt evrei puri dpdv genetic recoltati din ultimii 2000 de ani, dar nu reprezinta decat o prima recolta.
Eu consider de asemenea ca Ei, SD, ar putea salva toate CS de pe Terra, miliarde si miliarde, hibridate sau nu. Au capacitatea de a le modifica fara probleme structura harti ADNMN-ului si de a compatibiliza aceasta structura cu marca genetica a supercivilizatiei. Insa nu toti vor fi salvati. Trebuie sa si demonstrezi ca meriti acest lucru. Chiar Toni are un capitol extrem de interesant legat de Cazul Andreasson in care rapitorii ii spun lui Betty ca i-ar putea salva pe toti in momentul apocaliptic, dar nu toti ar fi demni de a fi primiti. Trebuie sa si demonstrezi ca meriti sa fi salvat, sa dobandesti nemurirea. Martirii care au murit pentru Christos sunt un foarte bun exemplu in acest sens.

In esenta cred in existenta unor supercivilizatii extraterestre care se gasesc la un nivel de evolutie inimaginabil pentru noi oamenii. Au milioane, poate chiar un miliard de ani avans fata de noi. Poate chiar Ei au amenajat Terra de acum 3,5 miliarde de ani. Se poate orice. Aceste civilizatii exista acum la un nivel spiritual mai mult, in statii spatiale gigant de dimensiunile unei planete, care-si duc existenta la un cu totul alt grad de evolutie spirituala, constiinta, in materia negativa a Universului. Noi trebuie sa intelegem rolul nostru pe Terra, locul nostru in Univers si sa intelegem drumul pe care-l avem de parcurs spre mantuire.. in esenta cine este Mantuitoul nostru si cum ne putem salva, pentru ca Terra dupa cum putem lesne vedea a incaput pe mainile lui LI. Sfarsitul de program este aproape. Atentie la atacul nuclear din zona vechiului Babilon (posibil Iran) asupra Ierusalimului, profetit de Ezechiel acum mai bine de 2600 de ani, si anuntat si de Toni. Asemenea lui Toni si eu cred ca acolo se gaseste primul pilon temporal fix al sfarsitului de program. Ala este semnalul de start, inceputul sfarsitului.