Autor Subiect: Simboluri in gradina Vaticanului  (Citit de 32646 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sevastase

• Senior
  • Mesaje postate: 578
    • Vezi Profilul
Simboluri in gradina Vaticanului
« : 12 Mai 2008, 16:58:01 »

Foarte crestin  :|

Deitate reptiliana fluturand simbolul universal al coarnelor diavolului...fooarte interesant

Offline pri3st3ss

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,287
    • Vezi Profilul
Raspuns: Simboluri in gradina Vaticanului
« Răspuns #1 : 12 Mai 2008, 21:11:44 »
in primul rand sunt opere de arta :|
daca e sa te iei de ceva, de ce nu te iei si de cina cea de taina? sau de maria intre stanci etc??? :?
si acolo sunt destule simboluri
« Ultima Modificare: 12 Mai 2008, 21:13:07 de pri3st3ss »
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Offline lylyt_ice

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,654
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 12 Mai 2008, 21:30:20 »
  Da...!!! "OPERE DE ARTA" !!! Care intradevar...lasa un mesaj clar umanitatii...! Iar autorii lor au fost inspirati asa...in gluma, avind o fantezie creeativa nevinovata................
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Offline pri3st3ss

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,287
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 12 Mai 2008, 21:34:28 »
stii cand au fost create acele opere de arta?...stii macar cine a facut acea statuie cu capul in mana si ce inseamna?!?!?!
eu nu cred ca vreo opera de arta a fost vreodata creata in gluma..si doar ti-am mai dat doua exemple.... :|
« Ultima Modificare: 14 Mai 2008, 01:24:15 de bluemoon8520 »
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Offline LP

• Cool
  • Mesaje postate: 198
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Geoscan
« Răspuns #4 : 13 Mai 2008, 18:42:34 »
Sunt multe opere de arta pline de simbolistica timpurilor lor. Majoritatea este analizata si ras-analizata. Nu avem noi acces direct la analizele facute, dar asta e alta problema. Ar trebui sa ne ingropam in biblioteca nationala si sa cautam ani intregi. Oricum, cea mai frumoasa simbolistica din tara noastra mi s-a parut cea din Manastirea Bogdana din Radauti-jud. Suceava. A fost ridicata la 1359 (biserica) si este o bijuterie. Va recomand sa o vizitati si sa scrieti parerile voastre pe forum.

Offline Sirius13

• Senior
  • Mesaje postate: 853
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 13 Mai 2008, 21:28:58 »
Interesante operele de arta din gradina vaticanului si extrem de expresive.

« Ultima Modificare: 14 Mai 2008, 01:24:57 de bluemoon8520 »

Offline Nox

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,881
  • Explore. Observe. Be here now.
    • Vezi Profilul
    • openUFOs.ro
« Răspuns #6 : 13 Mai 2008, 23:01:00 »
Pri3st3ss a adus în discuþie un punct omis ºi anume contextul în care sunt/pot fi interpretate acele statui... aºa cã reveniþi la subiect!

LE: + am eliminat conþinutul offtopic.
« Ultima Modificare: 14 Mai 2008, 01:25:55 de bluemoon8520 »
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Offline Kymosabe

• Senior
  • Mesaje postate: 848
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 14 Mai 2008, 12:05:50 »

Foarte crestin  :|

Sevastase, eºti campion  la… aruncat ,,petarde’’ pe forum . :wink:

Pentru necunoscãtori , aceastã statuie  îl înfãþiºeazã pe legendarul Perseu, fiul lui Zeus (Jupiter) ,  þinând în mânã capul Medusei (monstru mitologic) ºi simbolizeazã triumful Binelui asupra Rãului .

Concluzie : mesajul pe care îl transmite aceastã statuie este unul pozitiv...foarte creºtin :
Binele învinge întotdeauna . :wink:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Offline LupinThe3rd

• Senior
  • Mesaje postate: 650
    • Vezi Profilul
    • Blogul Din Sertar
« Răspuns #8 : 14 Mai 2008, 14:32:43 »
Sevaste, cred ca ametesti lucrurile rau. Autorul este Benvenuto Cellini (http://en.wikipedia.org/wiki/Cellini). Statuia se numeste Perseu tinand capul Medusei (http://en.wikipedia.org/wiki/Perseus, http://en.wikipedia.org/wiki/Medusa) aflata in Loggia dei Lanzi  in Florenta care este colt cu galeria Ufizzi (http://en.wikipedia.org/wiki/Loggia_dei_Lanzi) si care nu este gradina Vaticanului, care Vatican este la Roma. Benvenuto Cellini este sculptor renascentist, renasterea(http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance) fiind miºcare social-politicã ºi culturalã din sec. XIV-XVI în Europa occidentalã, în lupta burgheziei contra feudalismului, caracterizatã prin mari invenþii ºi descoperiri geografice, prin înflorirea ºtiinþelor ºi a artelor ºi prin reînvierea interesului pentru cultura anticã.
Sincer iti recomand s citesti o istorie a artelor, ca sa nu te mai plangi ca rade lumea de tine.

Offline lylyt_ice

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 14 Mai 2008, 16:54:23 »
 Nu aveti de ce sa v-a repeziti care mai de care sa cautati pe internet si sa veniti cu raspunsuri care nu denota cultura voastra generala......!!! Ca, asta-i statuia lui perseus si ce tine in mana, cred ca stie cam oricine...!!! Asa cum foarte frumos a explicat LP.....simbolistica reala nu o veti gasii nici pe nett si nici in cartile accesibile tuturor.....si plus de asta m-a bucur ca ati aflat ca aceasta statue nici macar nu se afla in Vatican..........Cred ca a sosit momentulsa deduceti si....CE A VRUT(?) sa spuna sevastase prin numele acestui topic...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Offline LupinThe3rd

• Senior
    • Vezi Profilul
    • Blogul Din Sertar
« Răspuns #10 : 14 Mai 2008, 17:35:16 »
@Lylit: valibil si pentru tine sfatul cu istoria artelor. Pune mana pe carte si numai deraia de la subiect.
Statuia e la Florenta unde ajung odat ala doi ani. La doi ani ma duc in Toscana la mare pentru 3 saptamani in August si de fiecare data ajung la Florenta, Pisa, Lucca, etc. Din 3 saptamni o saptamana e umblat prin orase.
Nu e nimic de dedus in acet topic, sevaste a mutat statuia de la Florenta la Vatican. Ca vine explicatia ca Italia sau lumea catolica ar fi gradina Vaticanulului vorba lui Dan Iosif: Las-o in sange!. iar sculptura reprezinta finalul unei povesti din Grecia Antica pentru care recomand: Legendele Olimpului.... Ca sa pot spune ca a vrut sa spuna sevaste cu acest topic imi trebuie o derogare de la admini.

Offline lylyt_ice

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 14 Mai 2008, 17:56:42 »
 Daaaa....! Frumos...sa vezi Italia...Numai ca eu sunt de origine Italiana dupa mama si e cam altceva cind merg in italia sa vorbesc si sa inzeleg in limba marerna..... :-D Iar cu pusu mana pe carte..."las-o in Sange"...(expresia ta), ca.... tot nu-ti ajuta la nimic; dupa cum se vede..........

Offline LupinThe3rd

• Senior
    • Vezi Profilul
    • Blogul Din Sertar
« Răspuns #12 : 14 Mai 2008, 18:23:13 »
Daaaa....! Frumos...sa vezi Italia...Numai ca eu sunt de origine Italiana dupa mama si e cam altceva cind merg in italia sa vorbesc si sa inzeleg in limba marerna
Ce are .... cu prefectura. Ca sa vorbesti italiana e una si sa fie limba materna e alta si daca e limba materna nu inseamna ca e si vorbita/scrisa/citita/inteleasa corect.  Legenda e greceasca... Iar cele scrise de tine pana acum nu au nici o legatura, nu prezinta nici un argument legat de subiect. Daca ai ceva de zis in afara de puncte puncte spune.

Offline Ronin

• Cool
  • Mesaje postate: 414
    • Vezi Profilul
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

cabirul

• Vizitator
« Răspuns #14 : 11 Iulie 2008, 06:52:21 »
Sevastase, eºti campion  la… aruncat ,,petarde’’ pe forum . :wink:

Pentru necunoscãtori , aceastã statuie  îl înfãþiºeazã pe legendarul Perseu, fiul lui Zeus (Jupiter) ,  þinând în mânã capul Medusei (monstru mitologic) ºi simbolizeazã triumful Binelui asupra Rãului .

Concluzie : mesajul pe care îl transmite aceastã statuie este unul pozitiv...foarte creºtin :
Binele învinge întotdeauna . :wink:

Intr-adevar, simboluri precrestine... De remarcat ca Perseu poarta caciula pelasga.... Eroii mitici reprezinta simbolul curajului, al actiunii ca metoda de a-ti determina viitorul, al jertfei celor bravi pentru apararea celor slabi. Cam ca in zilele noastre...