Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Pareri ! Ce am fotografiat ?  (Citit de 206502 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,094
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2431
  • Likes Given: 5603
Re: Pareri ! Ce am fotografiat ?
« Răspuns #435 : 22 August 2017, 08:53:40 »
Nici eu nu ma pricep asa de bine ... Dar poti vorbi in bucuresti cu cei de la magazin f64, mai sunt si băieți deștepți pe acolo, sau cauti pe net, de exemplu

https://photo.stackexchange.com/questions/69379/what-are-the-red-blue-and-green-dots-in-my-night-sky-photos

https://photo.stackexchange.com/questions/tagged/artifacts

Artefactele acestea pot avea o sumedenie de cauze.... si sigur, pot fi si lucruri reale , nu neapărat artefacte, dar trebuie înlăturate toate.variantele.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 855
  • Liked: 390
  • Likes Given: 138
« Răspuns #436 : 22 August 2017, 13:46:52 »
Citat din: xperyens

...
Erau tantari multi si noi am scapat doar dupa ce ne-am dau cu spray anti tantari, dar chiar si asa unii voiau sa te muste si de ochi sau din interiorul urechii daca ii lasai :-D. Noi eram pe un deal langa Comana si locatia este excelenta pentru observatii ale cerului dar din pacate in seara cu pricina Luna ne-a cam deranjat.
...

Ar putea fi țânțari care reflectă lumina Lunii?   :roll:

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,095
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 734
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #437 : 22 August 2017, 14:41:47 »
Ar putea fi țânțari care reflectă lumina Lunii?   :roll:

Nu pot fi tantari sau alte gaze deoarece focusul era setat spre infinit... orice zbor al vreunei gaze prin fata obiectivului ar fi fost defocalizat complet, eventual s-ar fi vazut o dara albicioasa nedefinita cu transparenta ridicata.

Voi mai cauta explicatii si printre fotografi, electronisti etc. De acord ca trebuie studiate toate posibilitatile, si inca nu am exclus complet varianta cu radiatia cosmica, incerc sa vizualizez fenomenul dar nu imi dau pot da seama exact deoarece nu cunosc in detaliu matricea senzorului - trebuie cercetat. Ma gandesc in schimb ca sigur daca asta ar fi explicatia particula ar fi trebuit sa vina aproape orizontal cu senzorul aparatului. Ce am observat pana acum este ca acele liniute par destul de clare, dar ar fi si normal sa apara asa daca pe cer s-ar fi vazut doar niste flashuri. Stelele au fost expuse 10 secunde si sunt afectate usor de rotatia Pamantului de aici si lumina acestora fiind putin mai nedefinita decat luminitele ciudate. Sansa de a prinde doua particule care au efecte similare pe senzor imi pare destul de mica... dar inca nu exclud. Am facut un experiment cu expunere timp de 2 ore si voi incerca sa identific daca gasesc ceva asemanator.
« Ultima Modificare: 22 August 2017, 14:50:36 de xperyens »

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,971
  • η τελευταία σταματάει το φως
  • Liked: 925
  • Likes Given: 5453
« Răspuns #438 : 23 August 2017, 09:42:31 »
Tu ai folosit un DSLR ... cu oglinga si obiectiv interschimbabil ... adica se expune interiorul aparatului la factorii externi ... in speta vreau sa spun ca pot intra impuritati :praf de piatra/roca/etc., pilitura metalica, vapori de apa si/sau alte lichide ... cele enumerate anterior se pot depune pe lentila interioara a obiectivul/teleobiectivului si/sau senzor.

Acum eu nu zic ca este valabila ipoteza de mai sus cu "impuritati" ... dar poate fi luata in calcul ...

https://scottymanphoto.com/dslr-sensor-cleaning-photography-tips/

« Ultima Modificare: 23 August 2017, 09:47:52 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #439 : 23 August 2017, 17:29:50 »
Am si eu kit de curatare a aparatului si a senzorului si de obicei cand plec undeva si am un anumit subiect de interes major il curat. Din ceea ce am gasit pe internet si din experienta mea praful de pe senzor umbreste pixelii si nu ii lasa se se impresioneze. Apoi la f2.8, daca ar fi fost praf/particule fizice pe senzor ar fi fost foarte defocalizate si ar fi aparut niste pete, in fotografia noctura cel mai probabil nu s-ar fi vazut.

Revenind la ideea cu radiatiile cosmice, am gasit niste articole interesante si cred ca in cazul meu a fost vorba de doua particule low-energy si acestea intr-adevar pot descrie o curba. In astronomie aceste efecte ale radiatiilor cu particule low-energy poarta denumirea de viermi (worms).
Particulele de tip high-energy au fost identificate ca muoni si provind din radiatii de tip gama. Acestea lasa o urma perfect dreapta pe senzor.

http://www.astronomy.ohio-state.edu/MDM/OSMOS/CCD_CosmicRays_groom.pdf
http://physicsopenlab.org/2016/05/22/webcam-particle-detector-measurements/

Mai ramane o mica intrebare referitoare la acel punct. care insoteste aceste dare. Oare acea particula penetrand suprafata senzorului a marcat acea liniuta dupa are cumva sub senzor a afectat stratul de sub care interpreteaza intensitatiile primite de la pixelii rgb?

Multumesc,

Forum RUFOn

« Răspuns #439 : 23 August 2017, 17:29:50 »

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #440 : 24 August 2017, 16:38:38 »

Deci se pot face studii ale radiației cosmice.    :roll:

Dece nu ai postat răspunsul și pe astronomy.ro?

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #441 : 24 August 2017, 22:37:27 »
Am scris si pe acel forum despre ceea ce am gasit... genul asta de raspuns il asteptam si eu de la cei cu experienta in domeniu, intotdeauna un raspuns argumentat inseamna mult mai mult decat un raspuns succint. Dar probabil ca este bine pentru oricine sa mai caute si sa afle singur anumite informatii, probabil ca atunci accepta mai usor anumite raspunsuri la intrebari desi pe mine ma depasesc anumite subiecte, daca nu-mi spunea colegul StartDust acum ceva vreme de existenta acestor particule care pot lovi senzorul camerei, probabil nu cautam in aceasta directie. Oricum este interesant fenomenul, am mai gasit niste informatii despre efectele radiatiilor cosmice asupra ochilor si cum sunt percepute.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_ray_visual_phenomena

Este bine de stiut deoarece pe viitor ma/ne va ajuta sa inteleg mai bine ce se intampla. Anumite fenomene optice descrise in linkul de mai sus sunt asemanatoare cu alte observatii, de exemplu, acum cativa ani eram la Sambata de Sus si impreuna cu prietena mea de atunci am observat pe cer o "stea" care s-a marit pret de 2-3 secunde stand pe loc, moment in care a tasnit intr-o parte cu asemenea viteza incat pe retina mea s-a inregistrat o linie alba. Adica dintr-un punct maricel s-a transformat intr-o linie cu lungimea aproximativ egala sau putin mai mare decat diametrul Lunii. Dar am fost 2 persoane de fata, in acel caz nu cred ca era vorba de nicio radiatie. Si nici meteor nu cred ca a fost  :lol:
« Ultima Modificare: 24 August 2017, 22:38:44 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #442 : 24 August 2017, 23:09:20 »
Fenomenul jerbelor de particule cosmice are diametre de sute de metrii. Se pot detecta relativ ușor la nivel de amator. Jerbele conțin particule secundare generate de radiația primară de mare energie. O broșură ștințifică veche se intitula „Raze din adâncul Universului”.

În cazul cosmonauților, umoarea apoasă a ochilor joacă rol de cameră cu bule.

Pe vremuri se depozitau pe vârfurile munților teancuri de plăci fotografice cu straturi speciale pentru detectarea radiației cosmice.
« Ultima Modificare: 24 August 2017, 23:15:17 de prodcomb »

Offline Arhanghelul

• Consacrat
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #444 : 13 Septembrie 2017, 21:53:13 »
Va salut stimati colegi,
Am primit patru fotografii de la o persoana si as dori daca aveti placerea si putin timp
sa dati o parere despre ele si ce ar putea fi in fotografii.

Ce spune acea persoana: pozele sunt exact așa cum s-au înregistrat de aparat pe card,
fără nicio modificare.
Sunt făcute în Sabauani, judetul Neamt, pe 31 august, ora 22.25.
S-a folosit un aparat foto Nikon Coolpix P900 pe zoom X 80 așezat pe trepied.
Luminile au fost vazute pentru prima data de un puști care a alertat pe mama sa.
Mama a ieșit în drum cu aparatul pentru a avea o vizibilitate mai buna din cauza
vegetatiei.
Luminile au apărut brusc și tot la fel de brusc au dispărut, luminile pierzandu-se
constant în întuneric. Se deplasa un pic mai repede ca un avion care se vede
noaptea pe cer.
Pozele sunt in arhiva atasata.

Nota:
La raspunsurile anumitor persoane de pe Facebook cum ca ar fi o drona sau
LED-urile unei camere care filmează în infraroșu, persoana răspunde ca,
sigur nu este vorba de așa ceva.
Adevarul este dincolo de noi

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #445 : 13 Septembrie 2017, 22:14:43 »
Și trepied și zoom; a avut timp să se instaleze și tot a ieșit mișcat și nefocalizat.

Mie mi se pare a fi o sursă multi-led.

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #446 : 14 Septembrie 2017, 12:58:54 »
Asa spune  persoana in cauza.
Miscarea  este posibil sa  vina de la obiect deorece nu era imobil  asa cum bine spunea un coleg pe aici.
Sursa multi LED (drona) am zis si noi persoanei ca ar putea fi. Dar ea sustine ca nici vorba de asa ceva, Obiectul era pe cer si se misca usor.
Adevarul este dincolo de noi

Offline Arhanghelul

• Consacrat
« Răspuns #447 : 14 Septembrie 2017, 23:55:02 »

LED-urile unei camere care filmează în infraroșu ...

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #448 : 18 Septembrie 2017, 20:05:10 »
Intr-una dintre serile petrecute saptamana trecuta pe litoral am vazut mai mult palpairi pe cer catre E - spre mare. Voi atasa aici o imagine compusa din 20 de fotografii - nu stiu daca am prins in toate palpairea - dar confirm ca fiecare cadru a avut o expunere de 10 secunde timp in care obiectul palpaia de 2-3 ori maxim, nu am gasit niciun cadru in care a palpait de 4 ori in 10 secunde, deci cadenta era una de cel putin 2.5 secunde, dar din ceea ce am dedus, acesta cadenta se poate duce pana in 3.3 secunde. Aceasta cred ca este plaja cadentei. De asemenea se observa ca obiectul se indeparta de mine deoarece distanta aparenta dintre palpairi devenea mai mica.

Pe acesta am vrut sa-l fotografiez dar am observat mai multe asemenea obiecte cu palpaire mai rara decat cea a avioanelor cu care sunt obisnuit.

In seara zilei de 14.09.2017 observand cerul si plimbandu-mi privirea pe cer, am vazut o zona care nu era precum o cunosteam... ceva era diferit. Am stat cateva zile sa ma dezmeticesc ce nu era in regula, era o "stea" galbena care se misca foarte incet, mi-au trebuit cateva secunde sa vad ca se indeparta de o alta stea, Alderamin. Fenomenul luminos a fost suprins in constelatia Cepheus. Lumina avea magnitudine de -2, -1 si precum am spus se misca mult mai incet decat satelitii. In total cred ca am observat-o vreo 10 secunde caci a inceput sa-si piarda stralucirea. Orele fiind 22:57 Estimez ca fenomenul luminos a fost undeva la 75 de grade altitudine posibil in dreapta stelei Alderamin la 2 grade distanta. Lumina se deplasa catre E. A mai observat cineva in acea seara la 22:57 ceva pe cer?

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,094
  • Liked: 2431
  • Likes Given: 5603
« Răspuns #449 : 25 Septembrie 2017, 23:10:29 »
Test

Forum RUFOn

« Răspuns #449 : 25 Septembrie 2017, 23:10:29 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.