Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cercuri pe iarbã [Gogoiu, com. Rãcoasa, jud. Vrancea]

Creat de Arckadii, 11 Mai 2007, 13:12:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

loreley


        Nush ce sa  zic....lasand  la  o  parte prezentarea de  N24 mie  mi  se   pare ca aceste
formatiuni apar mai  frecvent acolo  unde  oamenii le  dau  importanta le  studiaza,fotografiaza
imediat ce  apar si  discuta   si inforrmeaza  opinia  publica  despre  ele...ca  o  comnicare  intre
oameni  si  creatorii desenelor....

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

Asteptam rezultatele in detaliu asupra cazului, din partea RUFON... :ufo:

Doamne Ajuta !

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

 Nu stim daca putem asocia aparitia cercurilor de OZN-uri...Insa in judetul Vrancea
s-au petrecut de-a lungul ultimilor ani si alte ciudatenii :
    http://news.4romania.com/Ozn-ul-de-pe-dealul-de-la-pietroasa_47.html
    http://phg.ro/stire.php?id=3753&cat_id=14
Cautind pe internet despre aparitiile OZN din judetul Vrancea, am mai gasit doua materiale interesante, care le-am concentrat intr-un fisier text...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Anna

Mushroom Fairy Ring
Fairy ring can occur in any turf. The ring appears as a circular discoloration of grass from several inches to many yards in diameter. Mushrooms (toadstools) may appear at the edge of the ring during warm, moist periods (ex. Mushroom Fairy Ring). The ring of grass is generally a darker green than the grass inside and outside the ring. During periods of moisture stress, the grass inside the ring may die. This general decline of grass inside the ring adds to the unsightliness of the fairy ring problem. Fairy rings gradually increase in size.
http://www.uky.edu/Ag/PAT/cat3/cat3g.htm
Sigur nu erau niste ciupercute mici pe acolo prin iarba?
Nu vi se pare ca seamana? mai ales poza :roll:

Anna

Si inca ceva informatii si poze despre fenomenul FAIRY RINGS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fairy_rings
si foarte important...am observat ca nu intotdeauna ciupercile sunt vizibile :-D

DepthOfField

#22
Da, am citit si eu ce e cu fenomenul asta "Fairy Rings", de pe linkurile indicate de Anna si Apokryphos pe alt topic ... si cum fenomenul se poate perpetua si accentua de la un an la altul prin pastrarea germenilor in sol.
Deja sunt mari sanse ca si in cazul nostru sa avem de-a face cu acelasi fenomen, sau unul foarte similar (bacterii/mucegaiuri), in opinia mea. Analizele aprofundate ale mostrelor ar trebui sa poate "darama" aceasta explicatie, ca sa speram la altceva mai..misterios.
Si uite asa, nu stiu cum se face, ca tot nu dam de ce ne dorim noi atat de mult... de ET. Sa nu disperam insa.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Nox

Oricum... trebuie facuta o analiza a solului.

Dar mai este declaratia martorului care spune ca a vazut o lumina care "zbura" pe cer si apoi s-a intrerupt curentul. Exista posibilitatea ca cercurile sa sa nu aiba nici o legatura cu lumina observata, dar daca declaratia este valida (si intreruperea curentului a fost cauzata de acea lumina) atunci inseamna ca am mai descoperit inca un caz (mai mult sau mai putin solid).

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

Poate ca lumina care zbura pe cer, era farul unui avion, un satelit, sau daca era mai puternic putea fi si ISS. Iar pana de curent putea fi o coincidenta. Sau .....putea fi si OZN, stiind bine ca multe aparitii ale acestora sunt insotite de pene de curent....doar ca eu una ma indoiesc :|
Aici nu avem decat declaratia unui singur martor, si putea fi o simpla sincronizare de evenimente.
Pararea mea e ca cercurile nu au legatura cu lumina vazuta pe cer de sateanul acela.  :ufo:

Nox

#25
Stire din presa scrisa:

http://www.monitorulvn.ro/articol.php?hsc=5779d007&crtid=EBwEWAcAFR0GHAVKCBcEAxUACBkPAAAOFlJfXkZeQQ==

sa fac o corectie: Satul este Gogoiu, comuna Rãcoasa.

OBS. Am marcat cu un punct rosu locatia exacta.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

aswotim

Am citit chiar prin anii 80 de astfel de cresteri de ciuperci. Ele normal ca influenteaza culoarea vegetatiei, prin aportul lor de elemente nutriente. Sa nu uitam ca ele consuma materia vegetala si animala moarta, transformand-o in vegetatie intr-un mod rapid, cu ritm de crestere mai mare, iar cercurile dezvoltate se maresc an de an prin sporii care inunda terenul din aproape in aproape.

LordDraid

Stimati Colegi ,

Fenomenul este cunoscut - in special in Irlanda , si se datoreaza unor ciuperci care se dezvolta in cercuri , modificand compozitia pamantului si astfel lasand niste amprente asupra modului cum creste vegetatia .

alien

Stimati colegi , am 12 ani si sunt nou in acest domeniu dar as vrea sa multumuesc domului spooky pentru detaliile date ,eu legat de ce a spus sateanul cu pana de curent as zice ca posibilitati sunt doua :
1.arma energetica
2.ozn


Anna

Citat din: alien din  06 August 2007, 18:54:54
Stimati colegi , am 12 ani si sunt nou in acest domeniu dar as vrea sa multumuesc domului spooky pentru detaliile date ,eu legat de ce a spus sateanul cu pana de curent as zice ca posibilitati sunt doua :
1.arma energetica
2.ozn


bine ai venit alien... :rainbow:
In primul rand pana de curent putea fi legata de aparitia unui OZN in zona...DAR...problema e cum determinam noi legatura dintre niste cercuri facute cel mai probabil de o CIUPERCA , de vehicolul extraterestru   :|
Din cate am vazut eu la reportaj sateanul nu a spus ca ozn-ul facea desene pe imas.... :roll:
Apropo domnule Spooky i-a mai scrie-ne si noua aici o parere...cam la ce concluzie ai ajuns, asa fara analizele de laborator, dupa un studiu eventual comparativ si deductiv?  8-)
Sa fie OZN, sa fie arma energetica, sa fie duhuri rele, sa fie o ciuperca obraznica, sa fie baba cloantza (hai ca incep sa seman cu Shadow) ?
Domnule Spooky  :-D , sa nu ne fie cu suparare, dar am impresia ca scopul actiunii intreprinse a fost doar promovarea rufon (ceea ce e un lucru foarte bun) ca de altfel concluzia asupra cazului sta in plop de vreo 3 luni de zile si pare ca nu mai intereseaza pe nimeni din echipa de investigatii....... :martiansad: