Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Disparitii/aparitii misterioase...

Creat de romulus, 22 August 2007, 16:25:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aswotim

Citat din: Deanna din  24 Martie 2008, 12:52:26
http://www.ziua.net/news.php?data=2008-03-24&id=4859
Dimensiuni paralele: Oameni care dispar in conditii misterioase

Pe 23 august 1915, in apropierea orasului Constantinopol (Istanbulul de astazi), unitati militare turce au fost martore la aparitia si disparitia unui regiment inamic in niste nori densi intr-un mod extrem de ciudat. Acelasi fenomen s-a produs in luna octombrie 1943, potrivit dezvaluirilor facute de cercetatorul american Charles Berlitz. .


Ion Hobana a cercetat acest caz in cartea sa FENOMENE AEROSPATIALE NEIDENTIFICATE - ENIGME PE CERUL ISTORIEI PAG 37-39 unde face o superba demonstratie de cercetare, dovedind ca acest caz e un fals (farsa) ziaristic, facut sa adauge o nota de senzatie unei aniversari anoste de veterani de razboi... Faptul ca un cuvant odata scris incepe sa "traiasca" fiind luat "pe bune" de sute de mii de cititori si purtat la infinit de reflectii in timp denota lacunele noastre in a analiza critic fenomenul si a ne insusi concluziile cercetatorilor.  Intru si eu in aceeasi tagma, caci n-am aflat de "dezlegarea enigmei" decat de la cercetarea lui Ion Hobana. Cinste lui! Si speram sa apara tot mai multi asemenea lui, care nu se rezuma doar la colectarea de informatii "ciudate".

romulus

CitatFaptul ca un cuvant odata scris incepe sa "traiasca" fiind luat "pe bune" de sute de mii de cititori
Ok.E corect ce zici si poate fi valabil cand cineva/unul/unii  citesc din presa ori din carti descrierea intamplarilor si au parte doar de acea secventa scrisa, chiar daca ulterior cineva a dezmintit, a recunoscut ca e farsa, ori s-a stabilit stiintific ca e o eroare, dar cititorul nu mai ia la cunostinta si de noile informatii. In situatia descrisa de mine la inceput e vorba de experienta personala, traita "pe bune" cum se zice  si cu martori , la o varsta destul de coapta . Daca azi il intreb pe fiul cel mare  el  nu poate sa spuna decat atat : ca in tot timpul cat eu si fratele lui l-am cautat/strigat, el se juca in bazin, ceea ce este destul de greu de admis/conceput ca as fi fost orbit de ceva/cineva si sa nu-l vad! Mai ales cand  strandul a ramas pustiu si in afara mea si a celui mic nu mai era picior de om pe o raza de zeci/sute de metri !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

padme

#47
Citat din: jackie28t din  27 Septembrie 2008, 01:23:26
Nu se precizeaza in poveste ca toata lumea cunostea baiatul lui romulus.

Dar nici fratele lui nu-l cunostea?? De ce nu cititi cu atentie?? Romulus era impreuna cu cei doi copii, dintre care unul dispare si celalalt nu-l vede nici el!

Mie mi s-a intamplat o chestie oarecum asemanatoare cu multi ani in urma. Avusesm o altercatie, sa-i zic in termeni...ceva mai dulci, cu un individ si sa zicem ca sentimentele, reciproce de altfel, nu erau dintre cele mai placute. Intr-o zi eram impreuna cu cineva pe refugiul de la tramvai, stateam cu spatele la statie si ma uitam la cuptorul de paine de pe partea cealalta a strazii. Individul respectiv se pare ca s-a dus, a cumparat ... ceva si cand s-a intors a trecut pe langa mine efectiv, aproape ca "mi-a sters" umarul. In tot acest timp eu nu l-am vazut si gandindu-ma mai bine, imi pun serios intrebarea daca si el m-a vazut pe mine?! Imi amintesc destul de clar ca in momentul in care s-a indreptat spre mine (conform a ceea ce spune martorul - ca a venit exact prin fata mea, era imposibil sa nu-l vad) mi s-a pus pe fata un fel de .... val, negru-cenusiu si nu am vazut nimic. D.p.d.v al meu, am fost pe refugiu si m-am uitat spre cuptor....
Doar reactia celui cu care eram, foarte contrariat ca nu reactionasem in nici un fel, eu stiu, sa ma intorc cu spatele, sa ma fac ca nu-l vad, ci pur si simplu am privit in directia lui, m-a facut sa-mi pun niste semne de intrebare: " a trecut X pe langa tine, nu l-ai vazut??" Foarte surpins de raspunsul meu ca nu! zice "cum nu, ca a fost la cuptor si s-a intors si a trecut exact pe langa tine" eu insistand ca nu l-am vazut!

CP

Povestea este interesanta, despre care strand este vorba ? As putea sa fac o mica investigatie pe cont propriu, daca este in Bucuresti.

romulus

Citatdespre care strand este vorba ?
Ploiesti.
La iesirea din oras spre est, pe partea stanga cum se merge spre comuna Bucov care este urmatoarea localitate.
La sosea se vede un "borcan" - fost al politiei rutiere, acum in paragina - iar strandul se afla chiar in spatele "borcanului" .
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David