Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a zis ?

Creat de fiulploii, 13 Martie 2012, 02:31:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

  Virgilius de Magureni nascut la 22.02. 1933...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Xanadron

#121
Citat din: fiulploii din  07 Ianuarie 2014, 05:51:40
Deranjez niste somnolente, niste tipare. Lumea nu are nevoie de oameni care nu cred în definitii, care nu cred în academii si nici în premianti oficiali.

Eee?
Genialul autodidact Justin Capra zis-a.
Si-a mai zis el multe despre vremile-n care facea puscarie fiindca mersese la ambasada SUA, sperind (naiv idealist...) c-o sa primeasca sprijin pt. definitivarea "rucsacului zburator", primit de securistii romani cu replica: «Tovarasi, avem nevoie de tractoare, nu de oameni sa zboare» [...mai ales din Sistem, as indrazni sa adaug]

Merita pomenita si vorba asta a lui: "Ei, cum dracu' poti sa fii propriul tau stapan intr-o lume conjuncturala, inlantuita?" 8-) :evil:

P.S. Am prins qui-propoul subtil tangent eventualelor proiecte "concrete" RUFOn, asa c-o sa revin cu citeva idei (era sa le zic iar timpenii :-D) in zona discutiei lor-proiectelor.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#122
Corect, foarte corect @lylyt_ice si @Xanadron .

Virgilius Justin Caprã (el îsi zice Iustin Caprã) s-a nãscut în ziua de 22 februarie 1933, la Mãgureni, în apropiere de Floresti, judeþul Prahova, dintr-o familie de intelectuali care iubeau literatura, arta, muzica, frumosul, valorile crestine, înzestrati de providentã cu marea mãestrie de a-si educa pe cei doi copilasi ai lor, pe Justin si pe surioara lui, Georgeta-Viorica, cu doi ani mai mare decât Justin (în prezent, cãsãtoritã Tãnase, doctor în stiinþe biologice).

Bine ai revenit , master ! 'You alright ?  :lol:

horia2008

#123
Cu voia zen-ului Xanadron (ca sa ma scot cumva :-)...), reiau aici intrebarea (nu doar retorica  :roll:), poate aflam raspunsul  :-D

Citat din: Xanadron din  22 Februarie 2013, 14:42:41
Eu ma limitez la citarea unei vorbe de duh (cine-a spus-o, apropo?) ce poate accentua intelegerea prin extensie a regatului antiselectiei (si nu doar a conducerii chiorilor in tzara orbilor), care suna cam asa:

"Sint de acord ca fiecare popor isi merita conducatorii, dar de ce sa-i merit si eu?" :roll: :-D



uforever

Citat"Sint de acord ca fiecare popor isi merita conducatorii, dar de ce sa-i merit si eu?

Eu am spus-o, recunosc :lol: Rezonez atat de puternic cu aceasta fraza, incat e posibil sa o fi spus macar o data in somn si cineva sigur mi-a furat-o :-D

horia2008

Cine a zis?, si mai ales de ce? :-o
CitatSingurul lucru care mi s-ar parea reprobabil ar fi sa faca cineva o cerere sa desfiintam Biserica
eu va zic cine a zis, daca imi spune cineva de ce a zis :-o :-o   (bine,  avand in vedere personajul, de ce? poate suna retoric, dar totusi :evil:)




Xanadron

Citat din: horia2008 din  09 Ianuarie 2014, 20:29:20
Cu voia zen-ului Xanadron (ca sa ma scot cumva :-)...), reiau aici intrebarea (nu doar retorica  :roll:), poate aflam raspunsul  :-D
Am lungit fara sa vreau suspansu' uitind de topicul asta, dar uite c-a venit momentul adevarului: chiar eu am zis-o. :-D

Pe bune... o zic (desi-i posibil ca si altii sa fi gindit/zis cindva la fel - sau ca Uforever sa mi-o fi "implantat" telepatic, mai stii? ;)) - in orice caz, ma distreaza cind lumea-i convinsa ca doar din carti (sau, mai recent, doar de pe net) se pot culege "ziceri de duh" - mai mult sau mai putin umoristice.
Cum fuse si aia cu "Conferintza RUFOn pe tema calatoriilor temporale va avea loc alaltaieri" :lol: - tot spontan ejectata d-un neuron singuratic, da' macar personal. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

#127
"Abia atunci poti fi mandru de poporul tau, cand nu trebuie sa te rusinezi de niciuna dintre clasele sale sociale."

"Daca vrei sa stralucesti ca un soare, pregateste-te mai intai sa arzi precum unul"
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

#128
Habar n-am (si rusine sa-mi fie :-D) cine-a zis... ce-a re-zis mai sus colegul classic.
Acu insa, daca tot am intrat aiurea-n tramvai prin zona, cine-a zis oare (nu, nu-i o parere de pe HotNews - situl preferat al unor colegi - despre non-basisti :lol: - da' nici vreo vituperare antenista si la fel de extremista nu-i):

,,Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei... Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti... Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală."

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

Citat din: Xanadron din  03 Februarie 2014, 15:20:16
Habar n-am (si rusine sa-mi fie :-D) cine-a zis... ce-a re-zis mai sus colegul classic.
Acu insa, daca tot am intrat aiurea-n tramvai prin zona, cine-a zis oare (nu, nu-i o parere de pe HotNews - situl preferat al unor colegi - despre non-basisti :lol: - da' nici vreo vituperare antenista si la fel de extremista nu-i):

,,Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei... Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti... Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală."

Octavian Goga....by any chance?

Arhanghelul

COPY - PAShTE ...

Octavian Goga, citat în "O istorie sinceră a poporului român" de Florin Constantiniu .Anul 1916.

"Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei... Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti... Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală."
Sursa: FAcebuce ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Rayden

mno hai sa va vad  :mrgreen: ....cine a zis:

"The greatest illusion is that mankind has limitations." ???

romulus

 Cica unu'  Robert A. Monroe  a zis.Nu?
Dar tu nu ne-ai zis, daca - ori nu - avem voie sa ne ajutam  cu amicu' gogu?!
Oricum sintagma am mai vazut-o pe undeva p'aici, dar nu stiu sigur unde :-D.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Rayden

colegu' Romulus..asa e. :mrgreen:

classic

"Nu suntem din maimuta, dar ne indreptam cu pasi repezi spre ea"
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)