Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telefon mobil intr-un film din 1928

Creat de MW83, 22 Octombrie 2010, 20:44:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adrian75

Inca odata BRAVOS, Sedentar Astral! Daca tot se da ca sigura existenta unor extraterestri care traiesc printre noi (evident deghizati in oameni)...ar putea fi si asta o varianta...camera a surprins un astfel de extraterestru care vorbeste cu nava sa. Insa ceea ce vreau sa punctez aici...aparatul la care vorbeste femeia respectiva nu trebuie sa fie musai un telefon mobil asa cum il avem noi astazi...poate fi un telefon mobil asa cum il vor avea urmasii nostri peste......400 ani. Sa cautam pelicula originala....se poate face asta?

Nox

#31
Bun, dar dacã era ET și ala e un dispozitiv de telecomunicație atunci nu bãtea la ochi în acele vremuri? N-ar fi fost mai corect sã aibã un fel de hands-free deghizat într-un accesoriu vestimentar?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

padme

#32
Citat din: adrian75 din  24 Octombrie 2010, 16:34:43
camera a surprins un astfel de extraterestru care vorbeste cu nava sa.

Da si dupa cum vorbeste cred ca l-au intrebat aia ce a invatat in pamanteana si el/ea raspunde "what's uuuupppp?"

Si eu am aratat filmarea cuiva care mi-a spus ca tipa se fereste sa fie filmata!

Citat din: Nox din  24 Octombrie 2010, 18:01:33
Bun, dar dacã era ET și ala e un dispozitiv de comunicație atunci nu bãtea la ochi în acele vremuri?

Exact, cineva vorbeste la mobil si celor din jur li se pare perfect normal! Nu prea mi se pare o "integrare" buna!

adrian75

Hmmmm, uite ca la asta nu m-am gandit! Mea culpa......intrebarea asta nu mi-am pus-o! Daca era un E.T. ar fi fost mult mai....discret. Am vazut secventa respectiva....de nenumarate ori.   Am descarcat-o.....atat cat apare in cadru se vede ca nu prea este nimeni in preajma. Nu stim daca alte persoane observa sau nu faptul ca femeia face ceva neobisnuit...secventa este prea scurta.Ma gandesc la un calator temporar care brusc trebuie sa poarte o convorbire si neavand de ales scoate acel aparat si vorbeste acolo pe strada..intradevar se pare ca persoana respectiva se cam fereste de camera si daca nu ma insel atunci cand se opreste si se intoarce putin arunca priviri iscoditoare in jur ca si cand i-ar fi teama sa nu fie observata.

MW83

Citat din: padme din  24 Octombrie 2010, 18:06:21
Si eu am aratat filmarea cuiva care mi-a spus ca tipa se fereste sa fie filmata!

Dorinta de a evita sa fie filmata presupune ca ea e constienta de existenta camerei (implicit de locul in care e plasata si de directia inspre care e atintita). Atunci de ce se opreste tocmai in dreptul camerei si se mai si intoarce usor inspre ea? Cineva care doreste sa nu fie filmat nu ar face asa ceva.

Incet incet cred ca fragmentul asta va deveni similar cu faimosul film Patterson-Gimlin. :-D

adrian75

Cand vorbesti la telefon nu esti foarte atent la ce se intampla in jur si apoi ...poate ca nu stia unde anume este amplasata camera. Oricum,cred ca primul pas pe care trebuie sa-l facem este acela de a incerca sa verificam autenticitatea acestei secvente.Daca am putea gasi pelicula cu imaginile filmate atunci la premiera.....Cum facem?

MW83

Citat din: adrian75 din  24 Octombrie 2010, 20:52:57
Cand vorbesti la telefon nu esti foarte atent la ce se intampla in jur si apoi ...poate ca nu stia unde anume este amplasata camera. Oricum,cred ca primul pas pe care trebuie sa-l facem este acela de a incerca sa verificam autenticitatea acestei secvente.Daca am putea gasi pelicula cu imaginile filmate atunci la premiera.....Cum facem?

Vorbesti de pelicula originala sau de newsreel-ul intreg? Pentru ca newsreel-ul intreg e deja pe youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=EJ0VR0ktmRo

Pelicula originala e cel mai probabil in SUA.

Cautatorul

#37
Citat din: Tayka din  23 Octombrie 2010, 00:09:40
Ca sa faci un tel. mobil ai nevoie de procesor care are incorporate doar cateva sute de mii de tranzistori:nici procesoarele si nici tranzistorii nu erau cunoscuti la acea vreme,asa dar imaginile au fost,,lucrate"probabil pentru reclama care consta tocmai in a declansa curiozitatea celor f. atenti cu detaliile.

Primele telefoane mobile erau in realitate statii radio. Iar a face un WALKIE TALKIE  iti trebuiesc doar cateva tranzistoare. (inventate in 1956 parca).

Iata un WALKIE TALKIE din 1966

http://transistorhistory.50webs.com/c-100.html

bk


MW83

#39
Citat din: bk din  24 Octombrie 2010, 22:24:15
Se pare ca pana la urma era un aparat pt. surzi:

http://www.flickr.com/photos/23909185@N06/5108888518/



Eu as fi ceva mai circumspect in a gasi o explicatie dintr-o simpla poza postata ieri pe flickr fara alte amanunte. Aparatele auditive din perioada aratau asa:

http://www.hearingaidmuseum.com/gallery/Carbon/Acousticon/info/acousticon56.htm

In 1938 au aparut:

http://www.hearingaidmuseum.com/gallery/Carbon/Electroear/info/electroear5.htm

Insa modul lor de utilizare nu implica ducerea acelei cutii/cutiute la ureche.

k3t3lin

MW83, nu prea ai dreptate... Iata un aparat auditiv construit in 1925, care seamana foarte bine cu un telefon mobil si care ar reprezenta cea mai plauzibila explicatie:

http://www.hearingaidmuseum.com/gallery/Carbon/WesternElectric/info/westelect34a.htm

Este aceeasi sursa ca si cea a imaginilor postate de tine...

OzN_HunteR

Daca era un aparat pentru surzi cum ziceti voi, Atunci cu cine vorbea ?
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Tayka

Pai daca era surda nu vorbea pentru ca surzii nu prea stiu ce vorbesc,doar imita.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

ryn

"... da draga, e filmu ala cu ala mic cu mustata... da, draga, ala care se juca cu painicile - ce nesimtit nu stia draga ca e foamete in Angola sa le dea si la tibetani sa manance franzela cum imi ia mie Pisi din Dorobanti de pe colt... ce spui? da! ce nesimtit! cu blugii rupti mereu, da jmecher fa! palarie si baston! ce sati spun! Ma auzi? Da unde esti draga? Tot la Paris? Pai iar iti iei jordane? a? nu te mai aud... ce semnal de rahat... ma auzi? da? Asa! Acu, da - te pup tu! te pup ca ma duc la mal ca are vali vijelie lansare in duet cu Fuego de sarbatori si mi-am luat de pe net bilet... ma mai auzi? fivar satelitii si parabolicele ale dra... na! ca nu mai am roming... fuc!


MW83

#44
Citat din: k3t3lin din  25 Octombrie 2010, 21:24:05
MW83, nu prea ai dreptate... Iata un aparat auditiv construit in 1925, care seamana foarte bine cu un telefon mobil si care ar reprezenta cea mai plauzibila explicatie:

http://www.hearingaidmuseum.com/gallery/Carbon/WesternElectric/info/westelect34a.htm

Este aceeasi sursa ca si cea a imaginilor postate de tine...

Modul de utilizare nu implica ducerea cutiei negre la ureche pentru ca acolo se afla bateriile si microfonul. La ureche se duce firul respectiv.
Iar cutia din linkul tau are 17 cm lungime. Cred ca s-ar vedea mult mai bine in imagini datorita dimensiunii sale. Asa in imagini obiectul e destul de mic incat cu greu se vede in mana ei. De fapt nu se vede deloc dar deducem prezenta sa datorita umbrei pe care o lasa pe fata femeii.