Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: spooky din  18 Februarie 2013, 11:47:47
Dacă nu făceau zoom pe video se putea observa clar că e vorba de mizeria de pe parbriz vizibilă și în primele secunde ale acestui video.
Petele de pe parbriz sint reale, insa alt "ceva" pare sa vina din spatele cozii meteoritului si trece prin el aparent, sectionindu-l.
Obiectul e de fapt incadrat intr-un dreptunghi ce se misca de la stg. la dr.

P.S. Deja vaz pe net calcule privitoare la viteza (dubla) a "vinatorului de meteor", de ordinul a 40-60.000 km/h
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: jean din  18 Februarie 2013, 00:02:47
http://www.dcnews.ro/2013/02/daily-mail-ozn-surprins-deasupra-casei-poporului/

Se vede cu ochiul liber dorinta autorului de a-si vedea numele in ziar si a ziarului de a umple un spatiu liber! Articolul asta (cumulat cu altele) ma face sa-mi pun intrebarea: cat de retardati ne cred unii?
Daca este aceeasi persoana cu cea postata de @alx, fotograf amator talentat as zice doar masurand ochiometric, mai mult ca sigur stia ce a fotografiat.

"Informatiile" astea se platesc?

spooky

Citat din: Xanadron din  18 Februarie 2013, 11:53:18
Petele de pe parbriz sint reale, insa alt "ceva" pare sa vina din spatele cozii meteoritului si trece prin el aparent, sectionindu-l.
Obiectul e de fapt incadrat intr-un dreptunghi ce se misca de la stg. la dr.

P.S. Deja vaz pe net calcule privitoare la viteza (dubla) a "vinatorului de meteor", de ordinul a 40-60.000 km/h

Scuze. Acum am inteles la ce facea referire, lucru pe care eu le consideram resturi ale meteoritului. In teorie se intampla cam asa: din cauza vitezei mari si a fortelor de frecare (care si franeaza meteoritul) acesta incepe sa se descompuna (probabil si din cauza temperaturilor foarte ridicate). Eu cred ca acel ,,obiect" nu e decat un fragment din meteorit, mult mai mic (si mai aerodinamic) care depaseste in viteza obiectul mare... dealtfel se pot vedea mai multe astfel de obiecte care pleaca din fata meteoritului... nimic suprinzator. Nu observ obiectul sa apara din spatele obiectului, ci de sub meteorit si devine vizibil cand distanta dintre obiect si meteorit se mareste.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

fiulploii

Citat din: spooky din  18 Februarie 2013, 12:22:21
..Eu cred ca acel ,,obiect" nu e decat un fragment din meteorit, mult mai mic (si mai aerodinamic) care depaseste in viteza obiectul mare... dealtfel se pot vedea mai multe astfel de obiecte care pleaca din fata meteoritului... nimic suprinzator. Nu observ obiectul sa apara din spatele obiectului, ci de sub meteorit si devine vizibil cand distanta dintre obiect si meteorit se mareste.
Da , obiectul apare aparent de sub meteorit fiindca unghiul de filmare contribuie la asta . Datorita acestui unghi e foarte posibil ca cele doua chestii - meteoritul si obiectul jmecher - sunt in acelasi plan de zbor ( ?? ) mai ales luind in considerare traiectoria aparenta a respectivului obiect dupa coliziune .
Si  apoi , obiectul ala apare fix din coada meteoritului adica de unde incepe trena de foc sau unde sfarseste aceasta trena - depinde de reperul ales  :-D
Celelalte fragmente la care faci referire intr-adevar pleaca din meteorit si il depasesc ca viteza - normal .
Parerea mea..

SLEAH19

Rusii sunt convinsi ca extraterestrii au intervenit in ultima secunda si au spart asteroidul care a lovit in Chelyabinsk.
http://www.liveleak.com/view?i=fe7_1361092044
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

spooky

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/ozn-sibiu-cluj-lumini-verzi-435605.html



Pareri? Mie îmi par a fi lumini de la proiectoare de discoteca care se plimba haotic pe cer si luminează plafonul de nori.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

kefren

   "Obiectul",se vede clar ca vine de undeva din spate cu o viteza cel putin dubla fata de meteorit.Daca e considerat bucata din meteorit,atunci e suspecta traiectoria lui,exact in momentul,aparent sau nu,al trecerii,intersectarii cu meteoritul,acesta se rupe,practic explodeaza in mai multe bucati.Si daca ar fi doar atat,el isi continua nestingherit drumul ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

uforever

Ce metode primitive au e.t.-ii astia, de a sparge un meteorit :lol: "Nava" o fi fost asigurata? :lol: Ma intreb, de ce nu au spart "bucatile" pana sa intre in atmosfera si de ce nu le-au spart pe toate? Cum ramane cu "bolovanul" cel mare?

fiulploii

Citat din: uforever din  18 Februarie 2013, 16:23:16
Ce metode primitive au e.t.-ii astia, de a sparge un meteorit :lol: "Nava" o fi fost asigurata? :lol: Ma intreb, de ce nu au spart "bucatile" pana sa intre in atmosfera si de ce nu le-au spart pe toate? Cum ramane cu "bolovanul" cel mare?
Putem deduce ca obiectul ala e manufacturat prin zona ?

Rayden

cred ca ar trebui mutate discutiile privind meteoritul din Rusia cu tot cu ozn-ul cu pricina pe topicul respectiv..

impartasesc parerea colegului kefren care zic eu, in umila mea parere, ca a suprins esentialul..si anume, meteoritul ala a fost facut praf de un obiect zburator artificial - acum nu stiu daca de origine extraterestra sau..din solar-ul warden..inclin totusi sa cred ca de solar warden..pentru ca daca era vorba de ET cred totusi ca se coordonau mai bine si il faceau praf in afara Terrei.

parerea mea..

StarDust

Parerea mea e ca e vorba de reflexii pe parbrizul masinii. Stim cu totii ca parbrizele sunt pline de zgarieturi, iar efectul e dat de faptul ca masina vira la dreapta, astfel efectele luminoase generate pe parbriz pareau ca se deplaseaza. Daca va uitati cu atentie acelasi gen de efecte se vad si deasupra si sub bolid, si par ca se deplaseaza cu el. Eu cred ca bolovanul ala a intrat in atmosfera terestra nedetectat, si reprezinta un semnal de alarma ca vastul spatiu cosmic nu e tocmai asa de linistit pe cat pare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

SLEAH19

#2861
Un meteorit sau ce or fi astea de tot intra in atmosfera, a picat se pare la doua zile dupa cele din Rusia  in Arabia Saudita.
Si NAZA tace.. saracii, aia or fi crezut ca da Israelul cu rachete!
BREAKING - METEOR FALLS IN SAUDI ARABIA!!!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: StarDust din  18 Februarie 2013, 23:16:58
Parerea mea e ca e vorba de reflexii pe parbrizul masinii. Stim cu totii ca parbrizele sunt pline de zgarieturi, iar efectul e dat de faptul ca masina vira la dreapta, astfel efectele luminoase generate pe parbriz pareau ca se deplaseaza. Daca va uitati cu atentie acelasi gen de efecte se vad si deasupra si sub bolid, si par ca se deplaseaza cu el. ..
In afara de reflexia aceea eu nu disting inca una care sa se deplaseze aparent cu aceeasi marime de viteza . Toate celelalte care sunt reflexii au o deplasare cvasi-uniforma la o viteza mai mica. Si alea de deasupra si alea de sub bolid.
Parerea mea..

classic

#2863
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

dab270277

Citat din: StarDust din  18 Februarie 2013, 23:16:58
Parerea mea e ca e vorba de reflexii pe parbrizul masinii. Stim cu totii ca parbrizele sunt pline de zgarieturi, iar efectul e dat de faptul ca masina vira la dreapta, astfel efectele luminoase generate pe parbriz pareau ca se deplaseaza. Daca va uitati cu atentie acelasi gen de efecte se vad si deasupra si sub bolid, si par ca se deplaseaza cu el. Eu cred ca bolovanul ala a intrat in atmosfera terestra nedetectat, si reprezinta un semnal de alarma ca vastul spatiu cosmic nu e tocmai asa de linistit pe cat pare.


Nu vreau sa dau detalii despre nimicurile importante ma repet. A fost o activitate cam mare in rusia inainte de producerea evenimentului (si nu ma refer la traficul rutier).
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain