Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde sunt extraterestrii?

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 17:52:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Kbal

Greu de crezut ca intradevar exista la momentul de fata cineva care ne supravegheaza.O astfel de civilizatie avansata atat din punct de vedere stiintific cat si moral ar pune sigur piciorul in prag sa dea o mana de ajutor problemelor cu care omenirea se confrunta, ar gasi rezolvare la orice inclusiv la efectul massmedia si impactul acestor informatii asupra omenirii.Ar putea sa ne invete tehnologii avansate prin intermediul carora sa scapam de problemele economice(ex. un generator de energie care nu consuma mai nimic sau chiar nimic) si sociale (invatand-une despre tainele universului si maturizand-une in acelasi timp),practic s-ar produce o accelerare a evolutiei noastre si nu cred ca ar fi atat de egoisti incat sa tina toate astea numai pentru ei.
Eu raman in continuare sceptic daca intradevar exista "ceva" avansat prin apropiere sau daca suntem chiar si supraveghiati.Noi nici macar nu stim cu certitudine daca exista CEVA in tot universul si deja visam ca cineva ne si supraveghiaza  :-D .
Only the best is good enough ...

Serban M

#16
Citat din: Kbal din  17 Februarie 2009, 20:35:27
Greu de crezut ca intradevar exista la momentul de fata cineva care ne supravegheaza.O astfel de civilizatie avansata atat din punct de vedere stiintific cat si moral ar pune sigur piciorul in prag sa dea o mana de ajutor problemelor cu care omenirea se confrunta, ar gasi rezolvare la orice inclusiv la efectul massmedia si impactul acestor informatii asupra omenirii.Ar putea sa ne invete tehnologii avansate prin intermediul carora sa scapam de problemele economice(ex. un generator de energie care nu consuma mai nimic sau chiar nimic) si sociale (invatand-une despre tainele universului si maturizand-une in acelasi timp),practic s-ar produce o accelerare a evolutiei noastre si nu cred ca ar fi atat de egoisti incat sa tina toate astea numai pentru ei.
Eu raman in continuare sceptic daca intradevar exista "ceva" avansat prin apropiere sau daca suntem chiar si supraveghiati.Noi nici macar nu stim cu certitudine daca exista CEVA in tot universul si deja visam ca cineva ne si supraveghiaza  :-D .

Esti constient de urmarile punerii piciorului in prag de catre o civilizatie avansata in momentul de fata?

Teoretic nu poti incepe niciodata cu varful cand vrei sa faptuiesti ceva,cum ar fi ajutorul omenirii.

citeste postul meu anterior

Kbal

#17
Am citit postul tau anterior cu multa atentie, ai scris lucruri care m-au pus pe ganduri,am rumegat atat  opinia ta dar m-am gandit si la una contrarie sau de alta natura, de altfel asa procedez mereu cand citesc un post incerc sa analizez daca informatia respectiva e buna sau posibila, luand in calcul si alte variante.
Acum hai sa intru in profunzimea subiectului si sa-ti explic de ce consider eu ca un contact ar fi benefic, dar poate ca e mult spus "contact" eu am vrut doar sa scot in relief ca interventia lor asupra omenirii ar fi benefica si nu musai un contact public/mediatizat, astfel de interventii s-ar putea realiza sarind peste obstacolul mediatizarii, si iti explic si cum, : ar putea creea niste masinarii cu intruchiparea fiintelor omenesti, pe care sa le trimita aici, aceste creaturi (cu intruchipare omeneasca) s-ar putea infiltra cu usurinta in sistemul nostru si actiona in diferite domenii stiintifice,economice,strategice etc. Omenirea si pamantul ar inflori si ... "nici urma" de extraterestri  :-D, in fine, astfel de exemple (prin care o civilizatie ar putea interveni in ajutorul nostru evitand obstacolul mediatizarii) pot fi multe.
Only the best is good enough ...

jean

CitatGreu de crezut ca intradevar exista la momentul de fata cineva care ne supravegheaza.
Sigur suntem supraveghiati. Sunt foarte multe cazuri din care rezulta acest lucru. Citeste si convingete singur.
CitatO astfel de civilizatie avansata atat din punct de vedere stiintific cat si moral ar pune sigur piciorul in prag sa dea o mana de ajutor problemelor cu care omenirea se confrunta.
Sa faca ce?...Ce au facut europenii cu populatiile din America? La nivelul actual al oamenilor cred ca ar fi un dezastru pt. noi. Am fi ca un copil care primeste totul de la parinti, dar daca este lasat singur este terminat, nu stie sa se descurce. Daca se loveste singur de probleme va invata sa le rezolve.
Contactele se fac cu anumiti idivizi dupa reguli numai de ei cunoscute. Orcum nu cred intr-un cuntact de masa. Cel putin nu asa curand.
CitatAr putea sa ne invete tehnologii avansate prin intermediul carora sa scapam de problemele economice.
Poate acele tehnologii (ale lor) au aparut in conditii total diferite si nu sunt aplicabile in cazul Pamantului. Daca apartin altei dimensiuni? Cum ar transpune realizarile lor in lumea noastra?
Citats-ar produce o accelerare a evolutiei noastre.
Evolutia cred ca, deja se produce. Evolutia unei societati incepe cu evolutia psihica a fiecarui individ. In ultimul timp au aparut multe multe persoane supradotate psihic. Posibil datorita interventiei lor. Facuta fara cunostinta si voia noastra. Vezi diferitele cazuri de rapiri.
Citatsi nu cred ca ar fi atat de egoisti incat sa tina toate astea numai pentru ei.
Nu ei sunt egoisti, noi suntem egoisti. Deaia nu ia legatura cu noi. Ia gandeste cate grupuri de interese ar dori tehnologia lor. Sa controleze marea masa si daca se poate in timp chiar si pe ei. Noi oanenii credem ca totul ni se cuvine. Sa colonizam Luna, Marte, Galaxia. Poate ca altii au facuto inainte noastra si o sa ne taie frumusel craca si sa nu ne intindem mai mult decat avem nevoie.
Am zis!.... ca sa-l citez pe dl. Romulus
Adevarul este dincolo de noi

Kbal

#19
"Sigur suntem supraveghiati. Sunt foarte multe cazuri din care rezulta acest lucru. Citeste si convingete singur." ...

Mai Jean, traim doar cu speranta ... cazuri sunt multe dar nu confirma nimic cu certitudine, chiar mi-as dori sa stiu ca ai dreptate sau sa ma conving ca ai, am citit cam tot ce se putea citi si intradevar rezultatul pare a fi promitator dar... repet nu 100% convingator. Pana acum nu ni s-a aratat nici cel mai mic semn concret ca CEVA exista, toate semnele pana in momentul de fata sunt interpretabile, pot fi catalogate ca fenomene secrete apartinand tehnologiei noastre sau pur si simplu feste ale naturii.
Chiar imi doresc ca intro buna zi sa revin aici si sa spun : Uite mai Jean.. candva spuneai cu certitudine ca ceva exista,iar eu eram sceptic si uite ca acum s-a confirmat,ai avut dreptate, EXISTA! insa slabe sperante ... 8-) .

Nu sunt un sceptic ci doar un realist ! ce m-ar convinge, bulinele ce apar pe cer ?

Noi nu avem indicii concrete precum ca anumite persoane detin puteri supra naturale (asa cum se vehicula zvonuri de zeci de ani) noi nu suntem capabili sa cumunicam cu puterea mintii/Telepatia (asa cum se presupune ca este posibil) dar vorbim de existenta unor civilizatii apartinand altor dimensiuni, pe astia cum naiba ii mai vedem/percepem daca noi nu suntem in stare sa intelegem/percepem, problemele/misterele la nivelul nostru .Cu alte cuvinte chiar daca ar fi semne ne-ar fi imposibil sa ne intelegem asa ca pentru mine un "rezultat" pe care eu nu pot sal vad/percep e echivalent cu 0.De aia tot insist ca ... " slabe sanse "
Only the best is good enough ...

Kbal

#20
P.S. pai daca incep sa cred orbeste despre existenta extraterestrilor din scrieri,articole,poze etc... inseamna ca sunt egal cu unu care crede in biblie.

Si treaba cu alte dimensiuni mi se pare cam SF, avand in vedere ca totul e conceput din atomi, cum ar arata un atom in alta dimensiune? E bine ca oamenilor le merge mintea si au avut capacitatea de a concepe posibila existenta a mai multor dimensiuni,insa cred ca uneori imaginatia umana depaseste mult realitatea.Mai cred si ca deja am descoperit aproape toate elementele(chimice) ce compun universul, iar singurul lucru care ne mai desparte de enigmele universului sunt doar distantele imense ce trebuie parcurse.Deja am descoperit o parte din univers,sistemul nostru solar,il cunoastem din ce in ce mai bine, si e compus din elemente descoperite deja de marii savanti pe pamant, nu cred ca restul universului ar face exceptie.

P.S. Problemele importante cu care ne confruntãm azi nu pot fi rezolvate la acelaºi nivel de gândire la care eram atunci când le-am provocat. Spusese celebrul Einstein... cu alte cuvinte ca sa gasim o solutie la aceste intrebari trebuie sa schimbam si nivelul la care gandim acum, lucru imposibil datorita insuficientei de probe ;) ... dar tot Einstein mai spunea .. "Sã nu te opreºti niciodatã din a-þi pune întrebãri, curiozitatea stã la baza existenþei."  :-D
Only the best is good enough ...

Serban M

#21
Citat din: Kbal din  18 Februarie 2009, 00:07:38
P.S. pai daca incep sa cred orbeste despre existenta extraterestrilor din scrieri,articole,poze etc... inseamna ca sunt egal cu unu care crede in biblie.

Si treaba cu alte dimensiuni mi se pare cam SF, avand in vedere ca totul e conceput din atomi, cum ar arata un atom in alta dimensiune? E bine ca oamenilor le merge mintea si au avut capacitatea de a concepe posibila existenta a mai multor dimensiuni,insa cred ca uneori imaginatia umana depaseste mult realitatea.Mai cred si ca deja am descoperit aproape toate elementele(chimice) ce compun universul, iar singurul lucru care ne mai desparte de enigmele universului sunt doar distantele imense ce trebuie parcurse.Deja am descoperit o parte din univers,sistemul nostru solar,il cunoastem din ce in ce mai bine, si e compus din elemente descoperite deja de marii savanti pe pamant, nu cred ca restul universului ar face exceptie.

P.S. Problemele importante cu care ne confruntãm azi nu pot fi rezolvate la acelaºi nivel de gândire la care eram atunci când le-am provocat. Spusese celebrul Einstein... cu alte cuvinte ca sa gasim o solutie la aceste intrebari trebuie sa schimbam si nivelul la care gandim acum, lucru imposibil datorita insuficientei de probe ;) ... dar tot Einstein mai spunea .. "Sã nu te opreºti niciodatã din a-þi pune întrebãri, curiozitatea stã la baza existenþei."  :-D

cel care vrea sa urce in varful unui munte mereu isi va imagina intr-un mod diferit vazduhul vazut de sus fata de imaginea pe care o va vedea cu adevarat

nu extrapola discutia intr-un mod rautacios catre alte meleaguri fixiste,totusi sa nu uitam ca traim intr-o realitate relativa; tot ceea ce stii in acest moment ,ti-a fost dat sa stii prin intermediul unor mijloacelor de informare contemporane,fapte pe care acum le consideri adevaruri ulterior nu le poti testa individual ci doar le accepti drept fapte pt ca altii le-au experimentat / atins.

Un intelept a spus ca pana nu ajunge la luna nimic nu il va convinge ca aceasta nu este doar un bec; in nici un caz nu sustin o asemenea mentalitate insa iti aduc aminte ca stiinta intotdeauna se conformeaza cu timpul in fata unor evenimente care nu corespund normelor cunoscute,deci este flexibila,asa ar trebui sa fim si noi.

Einstein a spus ca imaginatia este mai importanta decat cunoasterea,din imaginatie au rezultat si s-au nascut cele mai importante inventii ale omului pe acest pamant,pana si banala teorie a relativitatii a fost la inceput doar o viziune puerila.

Daca nu ar exista alte dimensiuni ar insemna ca existenta noastra ca particule nu isi are rostul,cum crezi tu ca ai putea sa intelegi din planul existential actual ,existenta unui alt plan? esti putin naiv in privinta termenului de cunoastere a universului,nu cunoastem decat ~5% din conceptul de univers,iar adevarata problema pe care tu ai omis-o, este aceeasi pe care insusi Einstein a incercat sa o evite, este cheia intelegerii universului,cheia catre spiritualitate si cheia acceptarii unui univers multidimensional,este vorba de gaurile negre,care este totusi logica aici? aici nu mai este logica;care este logica existentei unei absente totale existentiale in anumite regiuni ale universului ? acestea sunt dovezile unui univers cel putin imperfect,erori ale planului actual ,gaura matricei,asa cum nu putem concepe nici conceptul de infinit trebuie sa acceptam ca nu putem concepe nici conceptul de absenta a existentei in aceste spatii; si totusi acestea exista in planul nostru ! sunt vizibile

nimeni si nimic nu va fi capabil sa explice fenomenul,pentru ca pur si simplu se afla in alt plan.

Consider ca gaurile negre sunt indiciile creatiei,indiciile unui univers care prezinta erori si este multidimensional,cum poti face o casa fara sa intrii pe usa ? dupa cum stiti conceptul de materie timp si spatiu nu mai sunt valabile in asemenea situatii.Poate e timpul sa ne aducem aminte de stravechii maiasi care considerau dark riftul sursa creatiei de ce oare se afla aceste gauri in mijlocul galaxiilor ? ar putea o galaxie sa existe in absenta unei gauri negre in centru?

Hunab Ku

http://www.youtube.com/watch?v=YeNhAVz88cA

Serban M

din cauza timpului limitat de editare,nu am mai apucat sa repar anumite greseli gramaticale,

daca e vreun admin/mod prin zona rog fix.

ms

Kbal

#23
Gaurile negre au totusi o explicatie stiintifica destul de clara,prin urmare nu sunt erori,nu reprezinta altceva decat o alta forma mai "delicata" prin care materia/particulele (pe care noi o cunoastem) interactioneaza ... nu se petrec nici disparitii nici aparitii,au loc doar transformari prin care masa si volumul se modifica (si probabil si alte marimi cum ar fi forta de atractie etc.)... asa ca nu este vorba de "absente" in univers sau de alte planuri.Faptul ca nu ai inteles un fenomen ce se petrece in "dimensiunea noastra" nu inseamna neaparat ca fenomenul trebuie sa apartina altei dimensiuni .Este vorba de un nucleu material cu abilitati magnetice,capabil sa absoarba/atraga materia din jur si sa-i modifice volumul,concentrand totul in acea pata neagra practic lipsita de volul dar cu e densitate imensa.Daca ai sti si putina chimie ai realiza si ca diferenta dintre diametrul unui nucleu atomic spre deosebire de diametrul intregului atom poate fi comparat cu un bob de grau in centrul unui stadion,si ca toata masa atomului este concentrata in nucleu,de aici rezulta ca daca electronii ar putea fi contractati practic volumul materiei s-ar reduce enorm,s-ar schimba si potentialul electric (ceea ce contribuie la hranirea gaurii negre cu energie) iar volumul s-ar reduce enorm,poate fac greseli si poate is putin pe alaturi insa in principiu cam asa e.

"According to Einstein's theory of general relativity, a black hole is a region of space in which the gravitational field is so powerful that nothing, including electromagnetic radiation (e.g. visible light), can escape its pull after having fallen past its event horizon. The term derives from the fact that absorption of visible light renders the hole's interior invisible, and indistinguishable from the black space around it.
Despite its invisible interior, a black hole may reveal its presence through interaction with matter orbiting the event horizon. For example, a black hole may be perceived by tracking the movement of a group of stars that orbit its center."

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole

Legat de erori, tot Einstein a mai spus ca"dumnezeu nu da cu zarurile" ... ( apropo am o admiratie profunda pentru acest om si credema ca ii sustin filozofia din toate punctele de vedere, asa ca daca incerci sa-i folosesti citatele impotriva mea nu faci altceva decat sa te contrazici singur,nu consider nimic din ceea ce el a spus ca fiind gresit,faptul ca a mai spus ca imaginatia inconjoara lumea e iarasi foarte adevarat insa nu inseamna ca intotdeauna imaginatia este si reala/valida dar in principiu de la imeginatie se nasc marile creatii).Prin urmare daca pe undeva mai exclud anumite ipoteze asta nu inseamna ca totusi intr-o oare care masura nu le iau si in considerare, ex: gauri negre sau alte dimensiuni, deci "a nu se interpreta gresit", nu sunt fixist !

Cum spuneai ..."Daca nu ar exista alte dimensiuni ar insemna ca existenta noastra ca particule nu isi are rostul,cum crezi tu ca ai putea sa intelegi din planul existential actual ,existenta unui alt plan?"

Pai ce legatura au particulele din planul/dimensiunea noastra cu alte planuri, de unde ai dedus ca daca intr-un plan exista ceva, acest plan la randul sau apartine altui plan?(ca practic asta se intelege) nu vad logica ... chiar tu te contrazici singur cand afirmi ca nu se pot intelege alte planuri din planul existential actual, apai atunci cum de ti-l imaginezi sau de ce il mai sustii cu atata fermitate? sau doar il cataloghezi ca fiind posibil (ca si mine de altfel) si atat?

Si vreau sa imi arati concret unde sustine Einstein ca universul e multidimensional, mareata teorie a relativitatii consta intr-un ansamblu de spatiu-timp(mai exact ca este imposibila existenta spatiului in lipsa materiei si ca spatiul ia forma acesteia, astfel se explica si curbura razelor de lumina) nicidecum nu pomeneste aici sau in alte teorii ale dansului de alte dimensiuni .

P.S.Pai unde vezi tu o abordare rautacioasa si fixista la mine ? eu nu te-am acuzat pe tine de asa ceva cand tu ti-ai sustinut parerea ! la fel mi-o sustin si eu si am aceleasi pretentii .Imi plac mult aceste abordari, le-as putea numi "profund filozofice" si chiar is bucuros ca am cu cine sta de vorba insa hai sa nu denaturam subiectul doar pentru faptul ca uneia dintre parti nui convine un raspuns.
Only the best is good enough ...

Kbal

#24
Apropos ... am si eu cateva erori de scriere (cuvinte omise, cuvinte in plus sau litere gresite) probabil se trag de la oboseala si dexteritatea cu care scriu,dar sper sa ma intelegi .

Ps cu ocazia asta poate se iau masuri si se mareste putin perioada de modificare a postului macar cu 50 % :D. Intr-un post mai lung pana sa apuci sa recitesti ce ai scris expita si timpul.

Oricum Sirius iti dau un sfat si am sa mi-l insusesc si eu  8-) .. si anume sa nu mai apesi comanda "salveaza" din modulul de editare (cand scrii un post) pana nu ai revizuit textul, ca altfel putem sa ne luam teapa, asa suntem noi obisnuiti,mai intai salvam postu si pe urma il citim.. ca deh.. se observa mai clar, dar uite ca nu mai apucam sa folosim si optiunea "modifica".
Only the best is good enough ...

jean

   Kabal am inteles punctul tau de vedere. Dar asa vezi tu lucrurile, eu spre exemplu sunt de acord cu Sirius.
Universul este un intrg indiferent de cate planuri are. Planurile sunt de fapt, o clasificare facuta de noi pentru diferite tipuri de materii si energii aflate in acest univers. Aceste planuri se intrepatrund, facind o trecere progresiva de la unul la altul (materie grosiera >materie ultra fina) sau invers. De unde ai tras tu concluzia ca noi am descoperit toate particulele din care este facut acest univers? Daca universul este facut din materie si ar trebui sa existe in mod egal materie si antimaterie, atunci unde este antimateria?....in acelasi procent ca si materia.
  NU este obligatoriu ca inteligenta sa fi aparut in acest plan material. Daca universul a aparut pt. prima oara in alte planuri, este posibil ca si inteligenta sa fi aparut pentru prima oara in acel plan.
  Tu vrei dovezi clare? Pai cine le are? Nu realizezi cat de limitati suntem? Suntem dependenti de acest mic glog, in afara lui suntem morti sigur.
Adevarul este dincolo de noi

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  18 Februarie 2009, 00:07:38
P.S. pai daca incep sa cred orbeste despre existenta extraterestrilor din scrieri,articole,poze etc... inseamna ca sunt egal cu unu care crede in biblie.

Si treaba cu alte dimensiuni mi se pare cam SF, avand in vedere ca totul e conceput din atomi, cum ar arata un atom in alta dimensiune? .

A propos de credinta in extraterestri, asta nu e dom'le credinta sa crezi, e pur si simplu stiinta,cautare, open minde...Daca atomul nu a fost vazut atata timp, el doar s-a dedus la nivel stiintific (matematic), teoretic, nu e o realitete?De ani  de zile stiinta a demonstrat ca la  fiecare particula atomica exista cca.200000 particule subatomice.In ce se constituie acestea in corpul uman?Cauta diagrama lui Tiller despre fiinta energetica om, vezi ca exista din 1967 teoria fizico-matematica a particulelor ce depasesc viteza luminii(tahionii), lipsite de masa ,nonfizice...materia nonfizica, subtila .Putem considera Universul nostru ca fiind caracterizat de particule cu masa pozitiva, ce evolueaza cu viteze pana in preajma vitezei luminii si care, la depasirea acestei viteze, trec inevitabil in universul spatiu-timp negativ.
Deci "treaba cu alte dimensiuni", alte lucruri care nu se vad, e de cercetat, de gandit, nu de crezut...parerea mea, de om ce nu vrea sa limiteze creatia la propriul nivel.
Inca un subiect de meditatie:cum comunica doua surse de lumina intre ele, fie si lumanari?(fapt demonstrat ), cum comunicam  si la ce viteze telepatic?
Daca supercivilizatii ce coexista in acest colt al Caii Lactee, au renuntat de mult timp la o perpetuare naturala, sexuata a speciei, iar modalitatea lor de reproducere consta in racordarea unui corp fizic produs in laborator, cu un corp spiritual compatibil genetic obtinut de pe Terra?Sau daca ei, pur si simplu respecta legea liberului arbitru si nu intervin decat la nivel mental, inspirand oamenii de stiinta, vizionarii, cercatatorii?(da cine sa-i bage pa astia in seama ce creaza ei) "Sa incercam intotdeauna sa privim frumosul din spatele grotescului" chiar si in stiinta, si poate facem posibila cunoasterea adevarului despre noi...

Serban M

#27
Citat din: Kbal din  18 Februarie 2009, 03:58:15
Gaurile negre au totusi o explicatie stiintifica destul de clara,prin urmare nu sunt erori,nu reprezinta altceva decat o alta forma mai "delicata" prin care materia/particulele (pe care noi o cunoastem) interactioneaza ... nu se petrec nici disparitii nici aparitii,au loc doar transformari prin care masa si volumul se modifica (si probabil si alte marimi cum ar fi forta de atractie etc.)... asa ca nu este vorba de "absente" in univers sau de alte planuri.Faptul ca nu ai inteles un fenomen ce se petrece in "dimensiunea noastra" nu inseamna neaparat ca fenomenul trebuie sa apartina altei dimensiuni .Este vorba de un nucleu material cu abilitati magnetice,capabil sa absoarba/atraga materia din jur si sa-i modifice volumul,concentrand totul in acea pata neagra practic lipsita de volul dar cu e densitate imensa.Daca ai sti si putina chimie ai realiza si ca diferenta dintre diametrul unui nucleu atomic spre deosebire de diametrul intregului atom poate fi comparat cu un bob de grau in centrul unui stadion,si ca toata masa atomului este concentrata in nucleu,de aici rezulta ca daca electronii ar putea fi contractati practic volumul materiei s-ar reduce enorm,s-ar schimba si potentialul electric (ceea ce contribuie la hranirea gaurii negre cu energie) iar volumul s-ar reduce enorm,poate fac greseli si poate is putin pe alaturi insa in principiu cam asa e.

"According to Einstein's theory of general relativity, a black hole is a region of space in which the gravitational field is so powerful that nothing, including electromagnetic radiation (e.g. visible light), can escape its pull after having fallen past its event horizon. The term derives from the fact that absorption of visible light renders the hole's interior invisible, and indistinguishable from the black space around it.
Despite its invisible interior, a black hole may reveal its presence through interaction with matter orbiting the event horizon. For example, a black hole may be perceived by tracking the movement of a group of stars that orbit its center."

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole

Legat de erori, tot Einstein a mai spus ca"dumnezeu nu da cu zarurile" ... ( apropo am o admiratie profunda pentru acest om si credema ca ii sustin filozofia din toate punctele de vedere, asa ca daca incerci sa-i folosesti citatele impotriva mea nu faci altceva decat sa te contrazici singur,nu consider nimic din ceea ce el a spus ca fiind gresit,faptul ca a mai spus ca imaginatia inconjoara lumea e iarasi foarte adevarat insa nu inseamna ca intotdeauna imaginatia este si reala/valida dar in principiu de la imeginatie se nasc marile creatii).Prin urmare daca pe undeva mai exclud anumite ipoteze asta nu inseamna ca totusi intr-o oare care masura nu le iau si in considerare, ex: gauri negre sau alte dimensiuni, deci "a nu se interpreta gresit", nu sunt fixist !

Cum spuneai ..."Daca nu ar exista alte dimensiuni ar insemna ca existenta noastra ca particule nu isi are rostul,cum crezi tu ca ai putea sa intelegi din planul existential actual ,existenta unui alt plan?"

Pai ce legatura au particulele din planul/dimensiunea noastra cu alte planuri, de unde ai dedus ca daca intr-un plan exista ceva, acest plan la randul sau apartine altui plan?(ca practic asta se intelege) nu vad logica ... chiar tu te contrazici singur cand afirmi ca nu se pot intelege alte planuri din planul existential actual, apai atunci cum de ti-l imaginezi sau de ce il mai sustii cu atata fermitate? sau doar il cataloghezi ca fiind posibil (ca si mine de altfel) si atat?

Si vreau sa imi arati concret unde sustine Einstein ca universul e multidimensional, mareata teorie a relativitatii consta intr-un ansamblu de spatiu-timp(mai exact ca este imposibila existenta spatiului in lipsa materiei si ca spatiul ia forma acesteia, astfel se explica si curbura razelor de lumina) nicidecum nu pomeneste aici sau in alte teorii ale dansului de alte dimensiuni .

P.S.Pai unde vezi tu o abordare rautacioasa si fixista la mine ? eu nu te-am acuzat pe tine de asa ceva cand tu ti-ai sustinut parerea ! la fel mi-o sustin si eu si am aceleasi pretentii .Imi plac mult aceste abordari, le-as putea numi "profund filozofice" si chiar is bucuros ca am cu cine sta de vorba insa hai sa nu denaturam subiectul doar pentru faptul ca uneia dintre parti nui convine un raspuns.

Kbal daca tu sustii ca intelegi pe deplin fenomenul stiintific care se petrece dupa ''nasterea'' unei gauri negre prin ce ai scris,te inseli amarnic sau l-ai intrecut deja si pe Einstein ,alaturi de ceilalti ;iti readuc aminte ca tot ce se discuta despre gauri negre in prezent sunt la stadiul de Hypothesis,deci absolut toate sunt teorii ,si asa vor ramane mult timp ;dupa cum am zis mai sus..stiinta e flexibila .. ; nu as vrea sa intram in polemici wikipediste pentru ca sunt irelevante.



Iti respect admiratia fata de acest individ insa iti aduc aminte ca si el a fost un simplu om ca noi toti si nu trebuie ridicat in slavi sub nici o forma,insusi a recunoscut cu nu poate sa inteleaga termenul de gaura neagra,altii au fost care s-au jucat si au jonglat prosteste cu relativitatea lui ca sa judece acest fenomen.


CitatDo black holes actually exist?  Most physicists believe they do, basing their views on a growing body of observations. In fact, present theories of how the cosmos began rest in part on Einstein's work and predict the existence of both singularities and the black holes that contain them. Yet Einstein himself vigorously denied their reality, believing, as did most of his contemporaries, that black holes were a mere mathematical curiosity. He died in 1955, before the term "black hole" was coined or understood and observational evidence for black holes began to mount.

Intreaba personal orice somitate stiintifica si ai sa vezi ca vei primi o teorie diferita ,proprie,nula si cauzata de aceeasi vesnica aroganta a mintii umane care inca mai sustinea ca pamantul e plat prin 92 (vezi biserica catolica)

Ce te face sa crezi ca nu stiu chimie? in acelas fel as putea sa iti spun si eu tie ca nu cunosti fizica,ci te joci cu niste citate.

Cum poti sa nu fi fixist cand repetat iei drept reper citatele lui Einstein?

Citat"Daca nu ar exista alte dimensiuni ar insemna ca existenta noastra ca particule nu isi are rostul

Prin asta ti-am pus doar o intrebare morala,raspunsul nu trebuie cautat prin carti ci doar in interiorul tau.

Nu am scris nicaeri ca Einstein ar fi sustinut teoria unui univers multidimensional,nu stiu cum ai inteles asta.Firesc ca eu nu am cum sa iti demonstrez despre existenta celorlalte dimensiuni insa ti-am aratat ca nu poti judeca din acest plan inexistenta altuia pentru ca pur si simplu nu ai depasit/terminat existenta in acest plan,momentan esti aici,temporar.

Ai putea sa lasi garda mai jos cu bunavointa si sa accepti ca multe nu sunt asa cum credem noi de exacte,ti-am lasat pus acea intrebare existentiala pentru a te calma putin in rafala asta clasica de teorii si ipoteze,care ar fi sursa big-bangului din planul actual? nici eu si nici tu nu avem raspunsuri in privinta asta si nu suntem capabili sa negam o forma de existenta diferita.Pentru ca pur si simplu trebuie sa trecem ''dincolo'' ca sa zicem da sau nu,dar din toate cele cunoscute pana astazi ,insusi enigma originii universului ne proiecteaza catre existenta unui alt plan,cauzal; de aceea ar trebui sa fim putin mai mult deschisi fata de necunoscut,pentru ca suntem corpuri in transformare,insusi existenta noastra reprezinta o transformare continua,pana la a intelege termenul de bigbang/antimaterie/univers infinit/gauri negre/quasars ar trebui sa evoluam foarte mult si asta o vom putea face numai prin bunavointa.

Stiai ca in ultimii zece ani cele mai discutate teorii de catre oamenii de stiinta sunt existenta unor universuri paralele si a mai multor dimensiuni? si iar revenim la citatul lui Einstein  :-D in care prin alte cuvinte cuvinte tot reiese ca raspunsul unei probleme nu poate fi gasit in acelasi plan,deci ne sfatuia practic indirect sa ne deschidem si sa ne extindem constiinta

CitatThe significant problems we have cannot be solved at the same level of thinking with which we created them.



Iti recomand urmatorul documentar extrem de interesant :

http://www.youtube.com/watch?v=S3Wc2boxdYE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xf_TB_lJpuU&feature=related

Kbal

#28
"Shanti Nilaya" vezi ca ai cam inceput cu stangul, dar ma rog se accepta pentru ca esti incepatoare. Ai facut o mica greseala in sensul ca ai bagat in aceiasi oala mai multe citate care nu-mi apartin, cu exceptia primelor 2 fraze. Nu e corect, as putea fi inteles/interpretat gresit din aceasta cauza, pentru ca induci restul colegilor in eroare. Te rog fii atenta cu urmatoarele ocazii  :-D .

Sirius ... pai si eu ce am spus, n-am spus acelasi lucru ? Am spus ca NU exclud in totalitate posibilitatea anumitor ipoteze doar ca unele mi se par mai putin plauzibile decat altele. Tu singur sustii ca inca nu se stie cu certitudine in ce consta o gaura neagra, apai atunci de ce ii atribui alt plan? POATE ... ca nu apartin altor planuri,poate ca nici nu exista alte planuri si totul se petrece intr-un singur plan, sau POATE ca nu .... . Eu nu sustin ca inteleg pe deplin fenomenul de gaura neagra ci doar  inteleg pe deplin una din explicatiile cele mai realiste si plauzibile, incerc sa evit explicatii de natura S.F. cum incerci tu cu planurile.

Nu intelege gresit, nu il ridic in slavi pe Einstein ci doar il admir foarte mult, o fi el un om simplu ca noi dar mult mai valoros cel putin datorita volumului imens de stiinta pe care la acumulat dea lungul vietii (lucru ce ii confera mai mult spatiu in a judeca anumite aspecte)... spre deosebire de noi.

Wow ... cum poti sa spui ca imi iau drept reper citatele lui Einstein  :-o, ma acuzi de plagiatura inseamna :D Nu este adevarat, eu doar imi iau ca reper propria gandire/imaginatie, pe care o sustin cu cu citate pentru o exprimare mai eficienta, citatele respective iti spun cu cea mai mare sinceritate ca mi-au intrat in reflex,le stiu pe de rost, si nu le copii de pe siteuri, imi vin in minte pur si simplu cand am nevoie de ele.

Ok atunci hai sa stabilim de comun acord ca anumite aspecte ne depasesc si sa o lasam balta  :-D,hai sa fim corecti in judecata, atata timp cat nu se pot dovedi ipotezele tale sau ale mele inseamna ca ambele sunt POSIBILE .Nu trebuie sa consideri ca daca pe undeva te contrazic inseamna ca nu sunt si de acord cu tine!ci doar is mai .... "deacord cu mine" :D.

Un lucru e sigur, nu toate enigmele pot fi intuite/concluzionate prin imaginatie, unele necesita si cercetare.

Jean ... cum sati spun eu ... e prea complicat atat pentru mine cat si pentru tine sa judecam aceste aspecte esti de acord  8-) ? Atata timp cat vorbim vorbim de existenta materiei in alte planuri(materie pe care noi o cunoastem, ca structura fizico-chimica) atunci practic vorbim de acelasi plan, dar daca ne referim la posibilitatea altor tipuri de materii decat cele pe care noi ni le imaginam, rezulta si posibilitatea altor planuri numai ca de aici pe mine sincer ma depaseste puterea de imaginatie.Si de ce trebuie neaparat sa existe antimaterie, doar pentru ca exista materie ?crezi ca ipoteza "unde exista actiune rezulta si reactiune" e mereu valabila?

Eu cel putin mi-am ales ca domeniu de studiu in ultima vreme aceste stiinte, chiar ma pasioneaza si am dat si la o facultate de profil unde fizica,chimia,matematica,biologia sunt obiectele principale.Am in intentii sa transform aceasta pasiune intr-o profesie pe viitor, asta dupa ce am renuntat partial la posibilitatea de a ma implica in activitatile familiei, chiar de succes as putea spune, dar usor usor am renuntat la partea comerciala/materiala in favoarea unei pasiuni imense, Stiinta ! si sa stiti ca am blocat deja multi profesori cu intrebarile mele, in fine.. am vrut sa scot in relief ca nu sunt pe dinafara cu aceste aspecte si ca nu imi dau cu parerea asa in calitate de.. un oarecare (care se documenteaza numai de pe net si preia materiale de acolo) .
Only the best is good enough ...

Kbal

#29
P.S. nu prea cred nici in faptul ca universul este in expansiune, o expansiunea provenita dintr-o explozie (bigbang),faptul ca se observa anumite corpuri ceresti distantanduse de noi nu inseamna neaparat ca tot universul este in expansiune,poate e doar ceva mai local.V-ati gandit vreodata la asta? poate ca universul se comporta ca ca o crema de budinca, intro oala pe foc, in momentul fierberii se creaza bule care se dilata,apoi se sparg, dar asta nu inseamna ca tot continutul din oala isi mareste vorumul pentru ca este blocat de peretii recipientului precum si universul ...ce poate fi limitat de spatiu(care este strans legat de materie .. cel putin conform teoriei relativitatii),iar pentru faptul ca materia nici nu apare sau dispare(ci doar se transforma) rezulta deci ca nici spatiul nu se modifica.. eu cel putin privesc universul ca pe un ansamblu "relativ" static si intr-un singur plan ... 3d.Intradevar ce a cauzat aparitia acestuia ramane o intrebare buna !

Singura posibilitate (plauzibila) prin care univerul si-ar mari volumul/si-ar micsora densitatea.. ar fi printro sursa de caldura/energie externa(ce actioneaza aspura acestuia),lucru foarte putin plauzibil, sau pur si simplu de la propria energie,dar dupa cum stiti aceasta nici nu creste nici nu scade ramane constanta d.p.d.v. cantitativ .
Only the best is good enough ...