Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde sunt extraterestrii?

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 17:52:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  19 Februarie 2009, 00:35:52
De ce eviti sa imi dai un raspuns legat de ce ai afirmat mai devreme ca stii? dami un mesaj privat macar si spune-mi cum pot vedea unii miscarea moleculara cu ochiul liber si tot odata la ce te-ai referit cu interactiunea dintre 2 surse de lumina.

Calculele acelea de probabilitati nu reprezinta o dovada certa,din ele reflecta doar posibilitatea care noua ne lasa sperante/vise ... Sa aud de teorii si calcule a astro-fizicienilor m-am saturat sincer, vreau sa vad fapte !
Vezi ca ti-am dat si un pm,sectiunea cu mesaje se gaseste in meniul de sus, deasupra banerului cu infocon.ro .

P.S. te rog nu mai imi da copy-paste de pe alte siteuri ca sa imi raspunzi mie la posturi, acum am gasit sursa de unde-ai preluat informatia, era evident faptul ca nu a fost scris de tine  :lol:
http://www.revistamagazin.ro/content/view/6803/4/ lai citat pe "DAN D. FARCAS" :lol:
Ai dreptate, nu e secreta sursa, chiar de loc, mi s-a parut o informatie usurica pe care TU o sa o citesti, ca ce am scris eu, nu intelegi. Deci cauta si in privinta celorlalte subiecte asupra carora imi ceri lamuriri si dupa discutam(ca sa avem macar acelasi limbaj, sa pricepem ceva...)Pana atunci , doresc sa ta intreb ceva, daca nu te superi, sa iti cer sfatul:vreau sa deschid un subiect nou de genul "intamplari ciudate din viata noastra", crezi ca ar fi interesant?(daca fiecare scrie cu sinceritate si fara glumite, poate mai intelegem unii de la altii, mai aflam...)ok?
Deci, unde sunt extraterestrii?(Acum e de  Toni Victor Moldavan!!)
Ultima revolutie tehnico-stiintifica
In anul 1954, la data de 20 februarie, ora 16.06, a avut loc un eveniment de exceptie care, asa cum spune William P. Sanders, fiul unuia dintre pilotii militari prezenti la fata locului, avea sa intre in istorie pe usa din dos. La Air Force Base Edwards-California a fost programata prima intalnire oficiala intre o civilizatie extraterestra si presedintele SUA Dwight Eisenhover insotit de oficiali,  servicii de securitate. Evenimentul este descris astazi de multi martori. Va prezint descrierea lui facuta de William P. Sanders in cartea "Accidentul O.Z.N.."........"I.T.- numiti Eterienii s-au teleportat(nu avem alta exprimare) in sala de Consiliu a bazei. Comandantul i-a convocat urgent pe cei invitati in aceasta sala.Reproduc:"Eterienii erau deja acolo!Ei, in numar de 23, erau toti imbracati in costume de zbor, de culori diferite, dar toate de nuanta deschisa, aveau parul lung si de un blond decolorat, infatisari distinse, pline de noblete. Unul singur purta in mana stanga acel sul de folii metalice. Cand toata lumea s-a strans in sala, Ei s-au adresat, pe rand, telepatic, celor de fata.Aveau un umor subtil, cei adunati radeau din cand in cand, mai ales cand ei faceau referiri la interventiile de "innobilare genetica", facute in ultimii250.000 de ani pe diverse planete din Univers(...)Conducatorul lor i-a inmanat Presedintelui Eisenhower MESAJUL GRUPULUI INTERGALACTIC, compus din cateva folii de platinum."


Kbal

Nu stiu cat de interesant ar fi un nou subiect cu intamplari din viata noastra pentru ca majoritatea dintre noi am dezbatut deja aceste probleme, este o sectiune intreaga pe forum (fenomene paranormale) uite si cateva ex. :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2027.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1911.msg35990.html#msg35990
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1352.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2102.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2237.0.html
si lista poate continua cu zeci de exemple.

Eventual ai putea sa deschizi un subiect unde sa iti expui propiile trairi interesante si sa le analizezi cu restul  8-) .

P.S. lasa la sfarsit si sursa informatiilor preluate de pe alte siteuri, asa procedeaza toata lumea.
Povestile de genu.. ce spune "William P. Sanders" ... eu cel putin is satul, hai mai bine sa analizam materialele deja existente, e plin forumul de de astfel de informatii si eu de un an m-am saturat sa le tot citesc, apreciez mai mult o analiza bazata pe propia imaginatie(si nu copiata) a fiecaruia dintre voi,ca pentru asta e facut forumul,pentru analize/dezbateri,aici se vede valoare fiecaruia,nu prin copy-paste,avea dreptate cine spunea odata ca "suntem tara lui copy-paste".

In concluzie, astept noi idei/pareri etc. chiar si despre dezbaterile de mai devreme dintre mine si sirius(planuri existentiale,variante de contact cu et.,scepticism etc.) care deja au fost lasate uitarii .
Only the best is good enough ...

Shanti Nilaya

Citat din: Kbal din  19 Februarie 2009, 15:07:50
Nu stiu cat de interesant ar fi un nou subiect cu intamplari din viata noastra pentru ca majoritatea dintre noi am dezbatut deja aceste probleme, este o sectiune intreaga pe forum (fenomene paranormale) uite si cateva ex. :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2027.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1911.msg35990.html#msg35990
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1352.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2102.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2237.0.html
si lista poate continua cu zeci de exemple.

Eventual ai putea sa deschizi un subiect unde sa iti expui propiile trairi interesante si sa le analizezi cu restul  8-) .

P.S. lasa la sfarsit si sursa informatiilor preluate de pe alte siteuri, asa procedeaza toata lumea.
Povestile de genu.. ce spune "William P. Sanders" ... eu cel putin is satul, hai mai bine sa analizam materialele deja existente, e plin forumul de de astfel de informatii si eu de un an m-am saturat sa le tot citesc, apreciez mai mult o analiza bazata pe propia imaginatie(si nu copiata) a fiecaruia dintre voi,ca pentru asta e facut forumul,pentru analize/dezbateri,aici se vede valoare fiecaruia,nu prin copy-paste,avea dreptate cine spunea odata ca "suntem tara lui copy-paste".

In concluzie, astept noi idei/pareri etc. chiar si despre dezbaterile de mai devreme dintre mine si sirius(planuri existentiale,variante de contact cu et.,scepticism etc.) care deja au fost lasate uitarii .
Merci pentru informatii, am citit unele din ele, care m-au interesat mai mult...
Sursa citatului, dupa cum am mai spus, Toni Victor Moldovan, Programul terra (non fiction, editura Conexiuni).Ti-ar sta mai bine cu un alt ton, mai putin "exclusivist" .

adelinn

expansiunea universului a fost descoperita inca de acum aprox 100 de ani si nu e teorie. datorita faptului ca se observa o deplasare Dopler spre rosu a spectrului galaxiilor si care este uniforma in toate directiile,ceea ce inseamna ca oricare galaxie se indeparteaza de cea din  jurul ei.in fine... o simpla cautare cu google poate lamuri o problema asa de simpla.
spatiile cu mai multe dimensiuni se studiaza la matematicile din facultate deci cine a trecut pe acolo poate confirma.problema e ca fizic nu prea ai cum sa demonstrezi existenta mai multor dimensiuni.dar daca luam un scaun sa zicem care are 3 dimensiuni, el intr-un spatiu cu 5 dimensiuni de ex, apare tot ca un scaun. in schimb un obiect cu 5 dimensiuni ,se va vedea intr-un spatiu cu 3 dimensiuni incomplet (desi noi am crede ca
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

adelinn

      expansiunea universului a fost descoperita inca de acum aprox 100 de ani si nu e teorie. datorita faptului ca se observa o deplasare Dopler spre rosu a spectrului galaxiilor si care este uniforma in toate directiile,ceea ce inseamna ca oricare galaxie se indeparteaza de cea din  jurul ei.in fine... o simpla cautare cu google poate lamuri o problema atat de simpla.
      spatiile cu mai multe dimensiuni se studiaza la matematicile din facultate deci cine a trecut pe acolo poate confirma.problema e ca fizic nu prea ai cum sa observi existenta mai multor dimensiuni.dar daca luam un scaun sa zicem care are 3 dimensiuni, el intr-un spatiu cu 5 dimensiuni de ex, apare tot ca un scaun. in schimb un obiect cu 5 dimensiuni ,se va vedea intr-un spatiu cu 3 dimensiuni incomplet (desi noi nu stim ca are 5 dimensiuni si am crede ca ceea ce vedem este obiectul intreg ). este clasic exemplul cu un cerc care se afla intr-un plan cu 2 dimensiuni, ca sa ajungi in partea opusa trebuie sa-l ocolesti tu avand in fata o linie. dar in spatiul 3D poti ajunge in acelasi punct, mergand pe diametrul cercului.
      exista o teorie care spune ca spatiul este infinit,dar are limita.e greu de inteles dar e ca si cum ai inconjura pamantul, o poti face in f multe feluri insa suprafata pamantului e finita. e o explicatie putin fortata dar in esenta cam asta e.
      asadar faptul ca noi nu constientizam un spatiu cu mai mult de 3 dimensiuni asta nu inseamna ca el nu poate exista iar extraterestii de care ne intrebam unde sunt ar putea sa fie si fiinte cu 3+n dimensiuni care sa traiasca intr-un spatiu cu 3+n dimensiuni ( universul nostru care il vedem fiind integrat in al lor,fiind cu un nr mai mic de dimensiuni ) si sa fie si  asta o cauza pentru care nu-i vedem.pentru ca ar avea posibilitatea sa mascheze ceea ce noi am putea sa observam la ei si doar cand au chef sa se arate,ca sa zic asa.


din greseala am pus post-ul anterior pe care nu l-am mai putut modifica. asa voiam sa arate, ce cel de aici   :roll:
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Shanti Nilaya

Citat din: adelinn din  26 Februarie 2009, 04:03:08
      expansiunea universului a fost descoperita inca de acum aprox 100 de ani si nu e teorie. datorita faptului ca se observa o deplasare Dopler spre rosu a spectrului galaxiilor si care este uniforma in toate directiile,ceea ce inseamna ca oricare galaxie se indeparteaza de cea din  jurul ei.in fine... o simpla cautare cu google poate lamuri o problema atat de simpla.
      spatiile cu mai multe dimensiuni se studiaza la matematicile din facultate deci cine a trecut pe acolo poate confirma.problema e ca fizic nu prea ai cum sa observi existenta mai multor dimensiuni.dar daca luam un scaun sa zicem care are 3 dimensiuni, el intr-un spatiu cu 5 dimensiuni de ex, apare tot ca un scaun. in schimb un obiect cu 5 dimensiuni ,se va vedea intr-un spatiu cu 3 dimensiuni incomplet (desi noi nu stim ca are 5 dimensiuni si am crede ca ceea ce vedem este obiectul intreg ). este clasic exemplul cu un cerc care se afla intr-un plan cu 2 dimensiuni, ca sa ajungi in partea opusa trebuie sa-l ocolesti tu avand in fata o linie. dar in spatiul 3D poti ajunge in acelasi punct, mergand pe diametrul cercului.
      exista o teorie care spune ca spatiul este infinit,dar are limita.e greu de inteles dar e ca si cum ai inconjura pamantul, o poti face in f multe feluri insa suprafata pamantului e finita. e o explicatie putin fortata dar in esenta cam asta e.
      asadar faptul ca noi nu constientizam un spatiu cu mai mult de 3 dimensiuni asta nu inseamna ca el nu poate exista iar extraterestii de care ne intrebam unde sunt ar putea sa fie si fiinte cu 3+n dimensiuni care sa traiasca intr-un spatiu cu 3+n dimensiuni ( universul nostru care il vedem fiind integrat in al lor,fiind cu un nr mai mic de dimensiuni ) si sa fie si  asta o cauza pentru care nu-i vedem.pentru ca ar avea posibilitatea sa mascheze ceea ce noi am putea sa observam la ei si doar cand au chef sa se arate,ca sa zic asa.


din greseala am pus post-ul anterior pe care nu l-am mai putut modifica. asa voiam sa arate, ce cel de aici   :roll:

Extrem de bun articolul!!!go one!! :wink:

jean

   Universul este o singura entitate, ceia ce percepem noi ca dimensiuni sunt de fapt materii, de la materia grosiera  la particule subatomice, poate si mai fine, sau stari energetice ce compun acest univers. Exemplu: putem spune ca un virus traieste in alta dimensiune. In mod normal omul nu vede acel virus, cu ajutorul aparatelor da. Particulele sub atomice au universul lor. De fapt sunt parte integranata a acestui intreg universul. Si cate parti necunoscute are pt. noi.
Adevarul este dincolo de noi

jean

     Unde sunt extraterestrii?... Extraterestrii ar putea trai printre noi
Cosmologul Paul Davies sustine ca are motive intemeiate sa suspecteze ca impartim planeta cu cel putin o forma de viata diferita de tot ceea ce cunoastem din punct de vedere biologic.
http://www.descopera.ro/dnews/3929534-extraterestrii-ar-putea-trai-printre-noi
Este numai o teorie din multele teorii privind acest subiect. Poate fi posibil.
Adevarul este dincolo de noi

adelinn

treaba e ca nu prea avem definit clar ce e viata.pe pamant o cunoastem sub 2 forme.tot ce e fiinta pe de o parte si tot ce e planta,etc pe de alta. diferenta fiind la nivel celular.dar in ambele cazuri si la baza celulei stau tot  atomii,noi insine fiind o gramada de atomi.deci oarecum un atom a ajuns sa vorbeasca despre el insusi... sunt pe planeta atatea specii de plante si animale care de care mai bizare. ce garantie avem noi ca toate au aparut sau au fost create aici? daca unele sunt de "import" ? doar faptul ca au o structura interna asemanatoare cu restul e un argument suficient ca sunt de origine terestra?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

jean

 De ceva timp pe aici, pe forum, se discuta diverse subiecte ce au mai mult sau mai putin legatura cu fenomenul OZN. Asa ca m-am hotarat sa incerc o revenire la subiect cu un articol interesant despre fenomene aerospatiale, extraterestrii si OZN-uri, Acest articol a aparut in revista magazin, si poate fi citit la urmatoarea adresa:
http://www.descopera.ro/stiinta/4988995-extraterestrii-sunt-printre-noi
Este un articol bun, dar titlul nu prea are legatura cu continutul. Daca ar fi avut, aminteam de el la:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,874.0.html
Adevarul este dincolo de noi

theonethatgotaway

De ce nu ne-au contactat inca?Dar deja suntem contactati intr-un fel sau altul,si rapirile sunt tot un fel de contact cum zic americanii "encounter of the 4th kind"
Tipul de contact pe care ni-l dorim cu totii din pacate nu cred ca o sa apara asa curand,suntem inca o rasa mult prea tanara de a intelege anumite aspecte,mai ales universul.Poate momentan credem ca intelegem o parte dar sunt absolut sigur ca nu este asa,cum putem sa zicem ca intelegem universul cand noi nici macar pe Marte nu am ajuns.Pana acum majoritatea lucrurilor pe care credem ca le stim sunt de fapt niste teorii ,bune sau mai putin bune.
Suntem o rasa care nu cautam momentan sa evoluam, cel putin unii dintre noi,inca suntem la stadiul de a strange averi ,ne inchinam la zei inexistenti,suntem egoisiti si copilarosi.
Suntem condusi de oameni care nu urmaresc interesul celor multi ci doar al celor putini.Suntem prea prinsi in viata de zi cu zi ca sa mai avem timp sa gandim.
Evident ca o rasa superioara nu va intra in contact cu o astfel de civilizatie ,momentan doar ne studiaza ...contactul va veni cand suntem intradevar pregatiti,cand ne vom da seama ca noi suntem conceputi sa evoluam ,ca razboaiele nu isi au rostul,ca tirania nu este o solutie,ca banii trebuie sa dispara iar planeta asta minunata trebuie tratata cu respect si nu ca pe un sac de gunoi.
Atunci ne putem gandi ca am evoluat putin si meritam sa fim contactati.
Mie mi se pare absolut logic asa,nu mi se pare corect sa vina acum,desi imi doresc ca si multi altii.

jean

Un articol bun care incearca sa raspunda la intrebarea din titlu dar si la alte intrebari precum, ce este viata si ce intelegem noi ca fiind viata. De ce tac extraterestrii, etc, a aparut pe Stiinta si tehnica. Este scris de domnul Farcas si poate fi citit aici:
http://stiintasitehnica.com/featured-stories/de-ce-tac-civilizatiile-extraterestre-partea-i/index.html
Dupa mine viata extraterestra poate lua forme foarte diferite de reprezentarea noasta mentala. Inca nu avem tote misloacele  fizice si psihice pentru a detecta asemenea entitati. Prezenta lor poate fi observata numai cu vointa lor, ei sunt cei care controleaza un asemenea contact, nu noi.
Adevarul este dincolo de noi

alx

#57
Aici.
Mai mult de 6 miliarde.
Peste tot.


PS  Si stiti de ce? Pentru ca noi nu suntem urmasii sta-stra-stra...stramosilor nostrii...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

tractorbeam

Citat din: adelinn din  26 Februarie 2009, 04:03:08
...extraterestii de care ne intrebam unde sunt ar putea sa fie si fiinte cu 3+n dimensiuni care sa traiasca intr-un spatiu cu 3+n dimensiuni ( universul nostru care il vedem fiind integrat in al lor,fiind cu un nr mai mic de dimensiuni ) ....

mai corect ar fi ca extraterestrii sunt fiinte cu 3+n dimensiuni, traitoare intr-un univers final cu 3+m dimensiuni unde m>=n (mai mare sau egal), noi fiind fiinte cu 3 dimensiuni, traitoare tot intr-un univers cu 3+m dar nefiind in stare sa decelam mai mult de 3 dim. si eronat interpretand universul ca fiind cu 3 dim.
Adica sa mergem cumva spre generalizare.

terraflorin

Citat din: tractorbeam din  06 Noiembrie 2013, 11:25:09
mai corect ar fi ca extraterestrii sunt fiinte cu 3+n dimensiuni, traitoare intr-un univers final cu 3+m dimensiuni unde m>=n (mai mare sau egal), noi fiind fiinte cu 3 dimensiuni, traitoare tot intr-un univers cu 3+m dar nefiind in stare sa decelam mai mult de 3 dim. si eronat interpretand universul ca fiind cu 3 dim.
Adica sa mergem cumva spre generalizare.
Conform teoriei corzilor NU trăim într-un spaţiu cu 4 dimens., ci cu 11, din care 6 înfăşurate.
Aşadar nu am fi în stare (tot ipotetic vorbind) să vedem fiinţele ce trăiesc într-un spaţiu cu minim 12 dimensiuni! De la 11 în jos le OCHIM pe toate!  8-)