Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Roman doar aparent SF (fragmente) - critici, laude, bascalie etc

Creat de Xanadron, 12 Ianuarie 2013, 19:10:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: Nox din  30 Ianuarie 2013, 22:55:45
Rubikronium.
...De ce nu? :roll: Sincer sa fiu, mi-au trecut si mie prin glagorie titluri mai "techno", ca asta propus de tine, colega Nox (f. interesant ca incifrare > impuls de descifrare a cititourlui), dar inca ma mai gindesc daca targetul de virsta al cartii e mai tinar decit cred eu. Posibil... (e SF totusi).
Citat din: zana@M din  30 Ianuarie 2013, 23:12:36
Propun si eu :
In afara limitelor :?
Universul Violet :?
...De ce nu si unul din astea, draga zana@M?
Sau de ce nu unul propus si de alx?
Continuati deci va rog! :wink:
(Cred c-o sa mai postez un mic fragment, sa nu zica fiulploii ca-i in ceatza si d-aia n-are idei). :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  30 Ianuarie 2013, 23:58:51
(Cred c-o sa mai postez un mic fragment, sa nu zica fiulploii ca-i in ceatza si d-aia n-are idei). :lol:
:lol: Mersi, astept sa ma scoti din ceatza cu un ultim fragment , mic si lamuritoriu

abyss

Un titlu ar putea fi "Ultimul Xanadron - Mosu de pe Moarte" ori simplu "XANADRON... zic si io acum drogat cu un diclofenac....

SLEAH19

 Stilul in care e scris romanul, reclama un nume la fel de dezinvolt dar cu o subtila doza de comercial in titlu care sa starneasca curiositatea unui procent insemnat din cei care se ostenesc in zilele noastre sa mai calce pragul unei librarii.

Poate din cele mai reusite 5-6 propuneri de titlu in viziunea ta Xanadron , ar trebui sa faci un sondaj si in final tu sa alegi din top 3. Zic si eu.

Atasez si eu o modesta propunere:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

uforever

Citind si eu din "demo", mi-am dat seama de un lucru: Xanadron este acest Honoré de Balzac al s.f.-ului :-D, doar Balzac reusea sa "picteze prin cuvinte" imaginea unui mar(de exemplu), in mai multe pagini. Asa ca, un titlu va fi foarte greu de gasit, asta cat timp apare in ecuatie factorul marketing. Personal nu ma simt in stare sa fac nici macar "bascalie", dapai "critica", raman la laude, cel putin aici nu ma simt "depasit total" :lol:, asa ca: Bravo domnu' Zen, pe cuvant ca esti tare, rupe-i pe "micuti pe genuchi" :-D
O idee de  titlu si de la mine, a fost numele primului meu album(ce, numai tu "sa te dai mare"? :lol: :lol:): "Dincolo de limite"...pacat ca-i scrisa de Salman Rushdie, ar fi fost un titlu bun(ma dau rotund :lol:).

Ganditorul

#125
Daca e concurs de titluri pun si eu o tema - poate iese romanul mai devreme si ne satisface curiozitatea - ca asa, pe bucati, parca trece timpul prea incet intre 2 texte bagate discret de maestrul Xanadron :

Ratacit (pr)intre lumi
Ratacit printre vremuri

Spor la treaba si inspiratie din belsug !

Xanadron

Citat din: SLEAH19 din  31 Ianuarie 2013, 01:38:30
Stilul in care e scris romanul, reclama un nume la fel de dezinvolt dar cu o subtila doza de comercial in titlu care sa starneasca curiositatea unui procent insemnat din cei care se ostenesc in zilele noastre sa mai calce pragul unei librarii.

Poate din cele mai reusite 5-6 propuneri de titlu in viziunea ta Xanadron , ar trebui sa faci un sondaj si in final tu sa alegi din top 3. Zic si eu.

Atasez si eu o modesta propunere:
Deloc modesta ta propunere fi-va in Ceruri (Violete) rasplatita, :star: draga colega SLEAH19! Dar si pre Pamint, c-o carte +auto/(moto)-graf.  :wink:
Serios acum, nici catrenul-motto "tiparit" de tine nu-i de neglijat (al lui Avicenna are ca unic avantaj scurtimea).
Citat din: abyss din  31 Ianuarie 2013, 01:15:52
Un titlu ar putea fi "Ultimul Xanadron - Mosu de pe Moarte" ori simplu "XANADRON... zic si io acum drogat cu un diclofenac....
A naibii e pielea de pe tine, Waffenbruder! :-D  Prima oara citisem in graba "Mosu de pe Marte" :martiansmile: da' vad ca diclofenacu are efecte secundare majore... In fine, m-ai convins sa bag un fragment din care se intrevad si faze ulterioare mai "fierbinti", din care am ajuns la concluzia ca musai tre'sa bag citeva macar, sa fie multumit tot cartieru'
Citat din: uforever din  31 Ianuarie 2013, 03:46:13
Citind si eu din "demo", mi-am dat seama de un lucru: Xanadron este acest Honoré de Balzac al s.f.-ului :-D, doar Balzac reusea sa "picteze prin cuvinte" imaginea unui mar(de exemplu), in mai multe pagini. Asa ca, un titlu va fi foarte greu de gasit, asta cat timp apare in ecuatie factorul marketing. Personal nu ma simt in stare sa fac nici macar "bascalie", dapai "critica", raman la laude, cel putin aici nu ma simt "depasit total" :lol:, asa ca: Bravo domnu' Zen, pe cuvant ca esti tare, rupe-i pe "micuti pe genuchi" :-D
O idee de  titlu si de la mine, a fost numele primului meu album(ce, numai tu "sa te dai mare"? :lol: :lol:): "Dincolo de limite"...pacat ca-i scrisa de Salman Rushdie, ar fi fost un titlu bun(ma dau rotund :lol:).
Mai usor cu laudele, ca-mi cresc  :evil:... Crede-ma ca incerc sa reduc la minim descrierile a la Balzac, dar unele-s inevitabile (incercind sa sugerez cititoriului ca si-n Ceruri exista o Logica).
La mai multe albume in orice caz, rupe-i p-aia mari, ca de astia mici am eu grija! :-D
Citat din: Ganditorul din  31 Ianuarie 2013, 11:45:23
Daca e concurs de titluri pun si eu o tema - poate iese romanul mai devreme si ne satisface curiozitatea - ca asa, pe bucati, parca trece timpul prea incet intre 2 texte bagate discret de maestrul Xanadron :

Ratacit (pr)intre lumi
Ratacit printre vremuri

Spor la treaba si inspiratie din belsug !
Multzam si tie de urari si propuneri, colega Ganditor!
Nici ratacirile :lol: nu-s de neglijat deci ca idee (de unde si fixurile mele cu  "labirinturile"), asa ca se iau si ele in calcul!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prometeus

Sa traiti mult si bine... (Am gasit o gluma in acest sens, dar se pare ca nu e chiar de gluma, fiind vorba si de celulele stem; din pacate nu mai gasesc saitul...) Este o formula deja consacrata, dar usor modificata...
:star:

socrate

Din fragmentele carti pe care doresti sa o publici,reiese  "Viata altfel de cum se stie",despre aceasta se vorbeste in cuprinsul cartii,deci cititorul e informat din start prin titlu ce urmeaza sa afle....zic si eu ...
Termenu VIATA cuprinde multe intelesuri atat SPRITULALE profunde cat si  mai profane...spor la idei,sa nu uiti  dialogul dintre Remus si "cronos" ....fara el nu cumpar cartea... :-D

mariusvlad

Eu vad o coperta cu un omuletz stilizat vazut din spate, urcand in patru labe panta dinaintea iesirii din pestera lui Platon. In fata lui e lumina, curcubeul... Titlul scris cu alb la baza copertii unde fondul este negru reprezentand intunericul pesterii suna cam asa: De la intuneric la cunoastere, lumina.

Alexander382

Stiu ca nu se cade sa fiu asa de scurt dar... I WANT MORE !

acme

Citat din: socrate din  31 Ianuarie 2013, 12:25:58
Din fragmentele carti pe care doresti sa o publici,reiese  "Viata altfel de cum se stie",despre aceasta se vorbeste in cuprinsul cartii,deci cititorul e informat din start prin titlu ce urmeaza sa afle....zic si eu ...
Termenu VIATA cuprinde multe intelesuri atat SPRITULALE profunde cat si  mai profane...spor la idei,sa nu uiti  dialogul dintre Remus si "cronos" ....fara el nu cumpar cartea... :-D

"O viata moartă"
We're born alone, we live alone, we die alone.

alx

Alo? MOARTEA? Întârzii puțin...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  31 Ianuarie 2013, 21:44:49
Alo? MOARTEA? Întârzii puțin...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:-D Mortal si titlul asta!

Ca sa nu intirzii insa si la intilnirea cu cititorii (pe coana cu coasa deduceti c-am fentat-o, din moment ce inca mai postez) si la cerea insistenta a publicului nou aparut pe RUFOn (bun venit cu ocazia asta, Alexander382!), o sa mai postez un fragment... de fragment. :wink:
(merge insa mai greu ca-mi fuge mouse-ul pe ecran mai in zig-zag decit JE de moarte). :lol:

P.S. Deloc rele si propunerile voastre, mariusvlad & acme! 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#134
Titlurile cu moartea... nu prea merg.
Putinul pe care l-am inteles din putinul pe care l-a dat Xanadron in pasajele de pana acum are ca idee centrala exact dilema : " care e viata, VIATA  si care e moartea, MOARTE" sau altfel zis "care dintre cele doua lumi e mai plina de viata, de cunoastere, de intelegere a realitatii" - fiind vb de o lume in care timpul are o valoare clara, stiintifica, masurabila, ireversibila si o lume in care timpul e relativ, dinamic, maleabil - dand intrbarilor care te-au macinat de-a lungul timpului intr-o lume o solutie clara, palpabila, inedita, in cealalta. Ori cunoasterea este viata pentru unii... caci viata fara cunoastere este intunericul unui lung sir al intrebarilor fara raspuns. Si atunci ramane dilema : "In care dintre cele doua lumi prin care ratacesti e VIATA mai adevarata ?"
Evident ... parerea mea , bazata pe putinul pe care l-am inteles din ceea ce "zgarcitul" Xanadron ne-a dat pana acum sa citim !