Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Colectia de harti Lazeria - Este Pamantul gol ?

Creat de Siberia, 11 Septembrie 2011, 08:41:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


romulus

Inainte de a vedea documentarul te intreb: tu ce parere ai?
Banuiesc ca ai vazut  si ti-ai creat o parere/impresie - daca nu cumva aveai deja una !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Siberia

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

Jules Verne mi-a infrumusetat copilaria si mi-a deschis noi orizonturi!
Dar sa nu uitam ca de exemplu zborurile moderne spre Luna nu s-au desfasurat in nici pe departe ca ceea ce descria el in "De la Pamant la Luna".
Sunt carti frumoase de fictiune care abunda cu detalii "tehnice", dar fictiuni. Teoria pamantului gol e doar o teorie frumoasa care lasa loc imaginatiei sa zburde... acolo iti poti imagina ca exista orice...
Ca o incheiere, mie mi-a placut enorm Jules Verne!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Citat din: StarDust din  11 Septembrie 2011, 11:27:13
Jules Verne mi-a infrumusetat copilaria si mi-a deschis noi orizonturi!

Dar sa nu uitam ca de exemplu zborurile moderne spre Luna nu s-au desfasurat in nici pe departe ca ceea ce descria el in "De la Pamant la Luna".

Sunt carti frumoase de fictiune care abunda cu detalii "tehnice", dar fictiuni. Teoria pamantului gol e doar o teorie frumoasa care lasa loc imaginatiei sa zburde...

..."NICI PE DEPARTE!"...
_________

eu nu sint chiar atit de sigur.
Ce constat cind pun in paralel fictiunea si realitatea?
Jules Verne vorbeste de un echipaj de TREI AMERICANI, o baza de LANSARE IN FLORIDA, un MODUL IN ALUMINIU, un AMERIZAJ IN PACIFIC.
Daca insisti vei descoperi alte similitudini tulburatoare,de la discutia anterioara selectiei sitului de lansare,criteriile utilizate (aceleasi ca si NASA) pina la dimensiunile si greutatea modulului,numele celor trei americani,durata calatoriei si prezentei pe Luna,totul e "pe-aproape".
Asemanari uimitoare.

ps> ader la teoria Pamintului gol, continentele ar putea fi rufele in miscare in tamburul masinii de spalat...intotdeauna ramine un gol in mijloc datorat miscarii de rotatie.
Am facut un clip mai demult:

SECRETUL

StarDust

Calator astral, ma refer la detaliile tehnice ale zborului unde nu le-a nimerit nici pe departe! Asta spune multe!!! Cei trei americani NU au fost in interiorul unei ghiulele, si nu au fost lansati din tun, idee simplista dar suficienta pentru a sustine povestirea si faptul ca e cumva posibil a fi realizata.
FICTIUNE pura! Dar binenteles, asta e parerea mea, tu crezi ce vrei.
Si ON-TOPIC, eu mi-am mai exprimat parerile pe forum referitoare la pamantul gol... nu are rost sa mai insist...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

#6
   Pentru cei ce n-au citit pataniile lui Olaf Jensen, postez acest link catre cartea The Smoky God scrisa in 1908 de Willis George Emerson.
   Se pare ca-n secolul XIX aceasta teorie a pamantului gol era foarte "la moda". Eu cred in aceasta teorie: poate ca viziunea lui Jules Verne nu este exacta in detalii, dar tinand cont de ultimele descoperiri (gen: un ocean sub scoarta Pamantului, etc.) si de informatiile cu privire la goana nazistilor in Antarctica s.a.m.d. consider ca aceasta teorie nu este o simpla fictiune.

   Sa revenim pe moment la cartea despre care vorbeam:
The Smoky God, or A Voyage Journey to the Inner Earth is a novel of 1908 by Willis George Emerson, which is presented as a true account of a Norwegian sailor named Olaf Jansen, and explains how Jansen's sloop sailed through an entrance to the Earth's interior at the North Pole.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Smoky_God

Citat   One day soon after this, I felt exceedingly drowsy, and fell into a sound sleep. But it seemed that I was almost immediately aroused by my father's vigorous shaking of me by the shoulder and saying: "Olaf, awaken; there is land in sight!"
   I sprang to my feet, and oh! joy unspeakable! There, far in the distance, yet directly in our path, were lands jutting boldly into the sea. The shore-line stretched far away to the right of us, as far as the eye could see, and all along the sandy beach were waves breaking into choppy foam, receding, then going forward again, ever chanting in monotonous thunder tones the song of the deep. The banks were covered with trees and vegetation.

...
   It was about the first of September, over five months, we calculated, since our leave-taking from Stockholm. Suddenly we were frightened almost out of our wits by hearing in the far distance the singing of people. Very soon thereafter we discovered a huge ship gliding down the river directly toward us. Those aboard were singing in one mighty chorus that, echoing from bank to bank, sounded like a thousand voices, filling the whole universe with quivering melody. The accompaniment was played on stringed instruments not unlike our harps.
   It was a larger ship than any we had ever seen, and was differently constructed.(15)

http://www.gutenberg.org/dirs/3/0/0/3007/3007-h/3007-h.htm
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Rayden

citisem mai demult aventura lui Olaf Jensen..tin minte ca am trait-o la fel ca povestile lui Jules Verne.
povestea lui OJ, am gasit-o fooarte interesanta si am inclinat sa cred ca era mai mult decat o poveste, o istorisire adevarata? adica, cineva chiar a trecut prin patzaniile alea..
ma gandesc - vis-a-vis de nea Jules Verne, cu ale lui povesti sai-fai - ca au un sambure mare de tot de adevar in ele.. nu cred ca a intentionat sa descrie exact, la virgula si alte detalii tehnice.. - parerea mea.
si eu ader la teoria cu pamantul gol..
ma amuza de cate ori "comunitatea stiintifica" a dat-o-n bara la greu cu afirmatii si demonstrati stiintifice de genu': nici un obiect facut de mana omului nu poate zbura..nu are cum un tren sa "alerge" pe calea ferata cu mai mult de TZ km pe ora, si alte ineptii de sta matza-n mustati ..iar apoi mai tarziu, acesti oameni de stiinta ai sistemului, sa observe cum se duc pe apa sambetei teoriile lor de 2 bani...

fiulploii

niste poze care cred ca nu sunt prea cunoscute

fiulploii


Xanadron

Teoria "Hollow Earth" a fost si una din bazele de plecare ale intregului esafodaj ocult al nazismului. 8-)
Chestie pe care o sa incerc s-o dezvolt un pic pe unul din topicurile respective.

Chiar daca "factiunea exo" a NSDAP (reprezentata de Hitler si grupul executiv din jurul lui) s-a detasat oarecum de prin 1934 de directia asta - simultan cu aparenta interzicere/haituire a organizatiilor oculte Thule si Vril (la care a revenit totusi cu sentimente mai bune de prin 1943 - cind a dat de greu deci).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#11
   Interesant ar fi de vazut care ar fi cele mai vechi documente / texte / povestiri care dezvolta aceasta teorie sau care descriu lumea din interiorul Pamantului.
   
p.s. - la fel ca si colegul @Arhanghelul, mi-am amintit - in timp ce urmaream documentarul - de calatoriile lui Gulliver, de vina fiind nu atat uriasii descrisi de Olaf Jensen, cat pigmeii care traiau la Polul Nord si despre care existau note pe acele harti prezentate.

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

prometeus

#12
 Citat din Calator astra-lez: "ps> ader la teoria Pamintului gol, continentele ar putea fi rufele in miscare in tamburul masinii de spalat...intotdeauna ramine un gol in mijloc datorat miscarii de rotatie."

Pamantul e o sfera, nu are forma de tambur. :ufo:
(Lezezi astrii daca nu esti atent...) :rainbow:

calator astral

Citat din: prometeus din  17 Decembrie 2011, 19:27:57
Citat din Calator astra-lez: "ps> ader la teoria Pamintului gol, continentele ar putea fi rufele in miscare in tamburul masinii de spalat...intotdeauna ramine un gol in mijloc datorat miscarii de rotatie."

Pamantul e o sfera, nu are forma de tambur. :ufo:
(Lezezi astrii daca nu esti atent...) :rainbow:

okey prometeus, ma scuz in fata astrelor,era doar o paralela imaginara pentru a explica/vulgariza aceasta teorie a Pamintului Gol.

Ps> te interpelez direct pe acest topic, acum ca te am la mina, te intreb simplu daca crezi de cuviinta ca e momentul sa faci unele destainuiri colegilor tai, stii perfect la ce ma refer.

angellla29

Sa fie aceasta una din "intrarile secrete" catre centrul Pamantului?

Hollow Earth Entrance #2 - Antarctica

Probabil ca asa se explica si retele de tunele subterane care impanzec Terra...Si poate regatul subteran al Agarthei nu este doar o inchipuire!!!!

"Vechile scrieri ale chinezilor, egiptenilor, indienilor sau ale altor popoare, precum si legendele eschimosilor vorbesc despre marea deschidere din nord si despre un popor avansat, care traieste intr-o tara misterioasa numita Agartha. Acesta este numele general ce defineste lumea din interiorul Pamintului, precum si toate coloniile, capitala fiind Shambala, aflata in interiorul Muntelui Meru, in Tibet."

http://www.scritube.com/istorie/In-cautarea-regatului-subteran41981714.php

Si se pare ca in zona Antarcticii sunt si ceva ruine extraterestre...

Alien Ruins in Antarctica