Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ideea de Vinovatie

Creat de fiulploii, 30 Iulie 2011, 04:48:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Atentionare.   
   Daca ceea ce scrie in acest topic va creeaza disconfort de orice natura , nervi , angoase sau alte stari tenebroase si simtiti ca detineti adevarul suprem , simtiti nevoia de a raspunde cu atac la persoana , simtiti nevoia de a fi caustici , taiosi, mesianici sau amenintatori va rog sa cititi topicul Despre Nervozitate si topicul Pagina Comica apoi sa reveniti aici. :-D
    Citind topicurile deschise in ultima vreme pe forum si observand cum evolueaza discutiile , stand io si cujetand adanc '' mi-o cazut fisa''  :lol: si m-am gandit sa mergem direct la cauza initiala dupa parerea mea de ''simplu citizen'' cea din care deriva toate cele si sa discutam despre sentimentul de vinovatie.
    Eu zic ca are legatura cu extraterestrii , legatura cu Divinitatea , 2012 , NOM ,mantuire , inaltare , realitatea pe care o traim . O parte din motive le expun mai jos si voi incerca sa fiu scurt .
    Atentie zic , NU detin adevarul absolut , sunt om si asta inseamna ca sunt limitat , din diferite motive, nu le mai enumar  :lol: deci , rog fara citate din Biblie, Coran , Kabala , Popol-Vuh , etc.
    DOAR pareri personale !  8-)

Accept sau nu , sa traiesc in vinovatie ?
Auto-limitarea, auto-incriminarea, auto-invalidarea , auto-respingerea , auto-refuzul si Separarea fac parte din viata noastra. Oare ura este opusul iubirii sau vinovatia ?
Ura implica faptul ca merit ceva , Vinovatia implica credinta in lipsa propriului merit .
Oare Real   implica suferinta , lupta, efort , conflict ? Cine a zis ca asa e etic ? Ce dovada exista in Creatie ca ''bad-end'' e mai real decat ''happy-end'' ?

Am fost si suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu sau al Creatorului sau .. nu conteaza ce nume ii dam , iar asta inseamna logic si simplu ca si noi suntem creatori si multidimensionali - nu dau acum dovezi sau exemple si va rog nu sariti cu citate biblice  :-D rabdare , pls .

Prin simplul fapt ca existam eu zic ca este evident Creatorul , Demiurgul, Dumnezeu considera ca meritam sa existam . Are cineva exemple din care putem deduce ca Dumnezeu face ceva lipsit de sens ? Si va rog , nu veniti cu argumente de tipul cu ce au fost vinovati aia de au murit in atentate teroriste  :-D

Am constatat si cred ca fiecare dintre noi a patit si pateste asta , am constatat zic , ca realitatea mea fizica e un fel de suma dintre ceea ce cred ca poate fi si/sau ceea ce ma tem ca va fi    :-D .
Am impresia ca situatiile ce apar in viata , apar ca sa ne arate ce credinte avem sau mai bine zis , ce credinte am fost invatati sa avem .

Increderea si forta folosita pentru a crea un scenariu negativ - raportat strict la mine , deci in realitatea mea personala si fizica -  scenariu care devine real - si oho, cat de repede devine real si palpabil  :-D - cred , de fapt stiu dar trebuie sa-mi aduc aminte cu destul efort , stiu ca pot fi folosite - increderea si forta - pentru a crea o realitate pozitiva.

Dar sa revenim la Vinovatie . Ea se implanteaza de mic copil prin educatie , cutume si presiunea societatii si de aici viata pe care traim , zic eu.
Putem face o enumerare a vinovatiilor inoculate ?
Si apoi , putem face o legatura cu societatea, cu 2012, mantuire, inaltare , etc. ?
Exista o constiinta de grup ? Eu zic ca da .

Ar fi instructiv si interesant o dezbatere pe tema vinovatiei si apoi sa vedem efectele ei , nu?

romulus

Sentimentul de vinovatie poate fi fluctuant in mintea fiecaruia - de la 0 la 100 % (ori mai mult) si tine -cred - exclusiv de "natura umana" , adica mai pe limba lui Caragiala , de naturelul fiecaruia . Ai un profil psihic si o dotare de la natura labile, sentimentul de vinovatie te insoteste-poate -  toata viata - cu sau fara motiv ! Esti construit si (ne) educat sa fii cremenal esti si fiintezi fara nicio strabatere , iar daca dupa ce ai luat glanda la o duzina de gorobeti te intreaba cineva, daca este vina ta te declari nevinovat, pentru ca asa iti este naturelul .
Poate si de aceea puscariile sunt populate actualmente si din toate timpurile cu oameni nevinovati . Si asta nu este o gluma ci a rezultat din studii care se pun pe tapet la Criminalistica, Sociologie, Psihologie Sociala/Juridica (cine a trecut prin ele stie).
CitatPutem face o enumerare a vinovatiilor inoculate ?
Vinovatii inoculate in pisicul omenirii nu am sesizat decat din directia religiilor si a manipulatorilor guvernamentali . Si unele si altele sunt usor de relevat, decelat , contracarat - dupa caz. Cel mai nasol este cand vinovatia vine din interior si chinuie individul ani la rand ori toata viata  si - din nefericire - poate fi si simptom patologic al unor dereglarii la... mansarda !
CitatExista o constiinta de grup ?
Experimentele facute de desteptii lumii pe animale (maimute, raci, draci...baltati ) spun ca da, exista constiinta colectiva .Si chiar se spune ca foloseste la imbunatatirea vietii animalului prin punerea in practica a celor invatate si transmise la nivel subtil de altii .
O fi si la oameni, dar inca nu s-a demonstrat  :-D  !! La nivel subtil poate exista, dar nu dam semne studiindu-ne istoria- (ca specie) ca ne-ar  fi folosit la ceva vreodata! Poate de acusi incolo, dupa multasteptattulsivredniculdepomenirean2012!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

prometeus

Fiule, adevarat iti spun tie... Pana cand vor apare Noile si Adevaratele! Scripturi, la care lucrez de cativa ani, intreaga intelepciune a lumii ramane sintetizata in formula 'Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face'.

tractorbeam

Toti cei ce ne nastem traim. In cursul vietii mai si gresim. Gresala este inerenta. Supusi, in urma greselii comise , oprobiului public sau privat, dezvoltam un sentiment de vinovatie. Prin vinovatie ne angajam sa ne corectam, sa nu mai comitem. Vinovatia poate fi reala sau imaginara,poate fi rezultanta unui proces de introspectie sau poate fi inculcatade altii. Vulpea cand da iama la cotezte nu se simte nicidecum vinovata, ea nu are un contract social de respectat.
Putem fi vulpi sau umanitatea ne interzice acest lucru?

Siberia

Citat din: tractorbeam din  30 Iulie 2011, 23:17:33
Toti cei ce ne nastem traim. In cursul vietii mai si gresim. Gresala este inerenta. Supusi, in urma greselii comise , oprobiului public sau privat, dezvoltam un sentiment de vinovatie. Prin vinovatie ne angajam sa ne corectam, sa nu mai comitem. Vinovatia poate fi reala sau imaginara,poate fi rezultanta unui proces de introspectie sau poate fi inculcatade altii. Vulpea cand da iama la cotezte nu se simte nicidecum vinovata, ea nu are un contract social de respectat.
Putem fi vulpi sau umanitatea ne interzice acest lucru?

Eu sunt o vulpe umana :))
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#5
Citat din: romulus din  30 Iulie 2011, 11:54:00
Vinovatii inoculate in pisicul omenirii nu am sesizat decat din directia religiilor si a manipulatorilor guvernamentali . Si unele si altele sunt usor de relevat, decelat , contracarat - dupa caz.
Am zis !


sublinierea imi apartine  :-D

Nu ai dreptate zic eu  iar exemplul cel mai apropiat este chiar aici pe forum  :-D vezi diverse topicuri '' fierbinti'' .

Si din toate cele de mai sus se naste urmatoarea intrebare:

Sentimentul de Vinovatie induce automat ideea unui Salvator?


Siberia

Citat din: calator astral din  31 Iulie 2011, 01:10:51
:fullmoon: la gaini... :aliendance:
recunosti deci siberia.

Recunosc ca simt la fel ca si vulpea ca nu am un contract social de respectat :) de unde si lipsa sentimentului de vinovatie :) -
BTW: am zis vulpe, nu reptila, @calatoare :D :D

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 03:09:20
Sentimentul de Vinovatie induce automat ideea unui Salvator?

:?
Sentimentul de Neputinta induce ideea unui Salvator cu siguranta.
Sentimentul de Vinovatie poate induce sentimentul de Neputinta.
Deci s-ar putea spune (prin extrapolare) ca sentimentul de Vinovatie poate induce ideea unui Salvator.
Q.E.D.  :evil:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

Se spune ca daca iti recunosti vina esti 50% iertat....

Arhanghelul

#8
Citat din: angellla29 din  31 Iulie 2011, 10:31:45
Se spune ca daca iti recunosti vina esti 50% iertat....

Asa este ... daca nu esti ipocrit ... pardon politician ...

Politicianul  ...  ar zice  ... ce sunt eu de vina ... cine i-a pus sa puna botul .... sa ma voteze ...  eu am zis , n-am dat cu parul ... zise politicianul ... e vina mea ca E ... prosti ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

angellla29

Citat din: Arhanghelul din  31 Iulie 2011, 10:52:17
Asa este ... daca nu esti ipocrit ... pardon politician ...

Politicianul  ...  ar zice  ... ce sunt eu de vina ... cine i-a pus sa puna botul .... sa ma voteze ...  eu am zis , n-am dat cu parul ... zise politicianul ... e vina mea ca E ... prosti ...


HAHAHA !!!!!!!!! Mare dreptate aveti....Prosti...estem..... toti.....

prometeus

Daca ar fi sa ne referim la iertarea Celui de Sus, eu cred ca am fost deja iertati, pe principiul 'Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac...'

Tayka

#11
Eu cred că ideia de vinovăţie se activează şi revine mereu în conştiinţa omului care a greşit,iar în funcţie de mărimea păcatului,ea poate ajunge să nu mai poată fi ştearsă din memorie ,urmărindu-l şi acuzându-l mereu pe vinovat de-a lungul întregii sale vieţi,chiar dacă se încearcă spălarea ei în uitare,spovedanie,alcool, sau drog.Această stare de culpă chiar dacă nu poate fi dovedită de justiţia omenească,ia naştere din conflictul conştiinţei umane cu cea spirituală.Dacă însă păcatul se face fără a se trezii conştiinţa spirituală,adică omeneşte vorbind; în necunoştinţă de cauză,în acest caz omul nu se simte vinovat,ba chiar este convins că a procedat bine,deşii el a păcătuit amarnic şi încasează pentru aceasta răsplata (karma).Iată un exemplu zic eu foarte edificator;Puritatea conştiinţei umane a derapat de-a lungul timpului dintr-o generaţie într-alta fără ca ultima să mai poată realiza această decădere,de altfel ea nici nu se poate face direct vinovată de păcatele străbune.Bunăoară,dacă nu mai departe de acum 70-80 de ani,evenimente ca;Virginitatea miresei la nuntă,sau Nunta de aur,erau considerate ca find normale,acum acestea sânt repugnate,dinpotrivă,tinerii îşi doresc o experienţă sexuală cât mai vastă pentru viaţa conjugală,dar care numai conjugală nu va mai fii,ei însă sânt convinşi că este normal aşa,dar încasează karmă negativă!!!Pentru că judecata cauzală este superioară şi de neînţeles celei lumeşti
Iată aşa dar un mic exemplu despre inconştienţă a ideii de vinovăţie,prin preluarea obiceiului străbun,fapt care din nefericire nu-l şi absolvă pe om de păcat.
Nu înseamnă că dacă mergi pe drumul lumii de azi,te şi afli pe drumul cel bun,că doar de aceia ţi sa oferit inteligenţa şi discernământul.
Unii spun că ideia de vinovăţie poate fi topită în potirul pocăinţei ,cel plin cu iubire..
Mai greu rămâne cu uitarea,şi nu prea ştiu cum o fi cu ..iertarea. :mrgreen: :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

SLEAH19

Citat din: Tayka din  31 Iulie 2011, 13:37:31
......Unii spun că ideia de vinovăţie poate fi topită în potirul pocăinţei ,cel plin cu iubire..
Mai greu rămâne cu uitarea,şi nu prea ştiu cum o fi cu ..iertarea......

    Citind despre  ideia de vinovatie , m-a strafulgerat gandul, gandul vinovat dar neexprimat se pedepseste ca si fapta? Da, pentru ca atunci cand vom evolua gandurile se vor materializa instantaneu.
   Nu stiu de unde vine uitarea, dar nu stiu ce ne-am face fara ea.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

romulus

CitatSentimentul de Vinovatie induce automat ideea unui Salvator?
Fiulploi recunosc faptul ca aici m-ai pierdut !
Nu pricep ce vrei sa zici cu asta !? Salvator cum ? De unde si pe cine sa salveze,din oceanul de vinovatie ? Asa, ca salvamarul pe plaja ?Ori sa  spele /curateasca ? Pote exemplifici .
Multumesc .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

#14

@romulus


Citat din: Siberia din  31 Iulie 2011, 10:23:46
Sentimentul de Neputinta induce ideea unui Salvator cu siguranta.
Sentimentul de Vinovatie poate induce sentimentul de Neputinta.
Deci s-ar putea spune (prin extrapolare) ca sentimentul de Vinovatie poate induce ideea unui Salvator.
Q.E.D.  :evil:

Salvator = Mantuitor

Creatia are nevoie sa fie salvata de altcineva din afara ei?
Vinovatia inoculata adanc in creier , de exemplu de mii de ani , e acolo si te asteapta ''dupe coltz'' . :evil:
Si sore geamana a vinovatiei este Teama , frica de ... (aici completeaza fiecare dupa cat de curajos e sa isi priveasca adanc in suflet  :roll: )
Se mentine o stare de asteptare negativa - adica lasa ca vine '' vecinu'' si stinge focul de la mine din casa , ca sigur o observat si ma salveaza el. - exemplu e cam aiurea insa am urmarit sa fie neutru  :-D fara sa se simta cineva ofensat . Am si eu doar niste intrebari si nu traiesc in evul mediu si de aceea caut raspunsuri  8-)