Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)

Creat de Xanadron, 03 Octombrie 2013, 14:05:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aseneth

Maestre Zen., iarta-mi tendinta de lapsus, dar de la ce vine CS?

Xanadron

Citat din: Aseneth din  06 Decembrie 2014, 15:11:54
Maestre Zen., iarta-mi tendinta de lapsus, dar de la ce vine CS?
...Cum sa nu stiti, Eminentza Voastra? CS = Clubul Sportiv. :-D

Serios acum - termenul "Corp Spiritual" = CS (folosit si de Toni Victor Moldovan in celebrul, p-aici cel putin, "Program Terra" ) ar trebui luat mai ales ca notiune diferita de "suflet", facind parte din setul [n.b.: ipoteticelor] "corpuri subtile" = invizibile ale noastre (ar mai fi ala Astral, Eteric si Cauzal... dupa unii, dar definitiile si/sau numarul "corpurilor" difera de la cer la pamint uneori, domeniul fiind prin natura lui unul nebulos si implicit controversat / discutabil pina-n pinzele albe.)

P.S. Fiind topicu' meu preferat, bag Like-uri oricui posteaza... orice p-aici (cu precizarea ca acelora cu pareri realmente interesante le mai si raspund).
Zic asta ca sa nu-ti creasca oarece cornitze, :evil: Eminentza Voastra... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mm

  Privitor la exceptionalele informatii "propuse" de diversi (precum Malanga s.a.) am un singur comentariu:

  Orice informatie si/sau sursa (persoana-sursa) trebuie sa fie din capu' locului verificate, ca sa nu zic puricate, dupa care se poate discuta -eventual- despre continutul informatiei lansate in "eter".
Este extrem de nesanatos a prelua de buna orice informatie sau de buna orice sursa (-persoana).

  Ca parere personala, fara-ndoiala, parazitismul fiind un fel de esenta a acestei lumi, atunci si existenta noastra personala este un scop pentru aceia care ne vor folosi (sufletele, de ex.). Nu cred ca numai fiintele de lumina profita, cred ca in egala masura si fiintele intunericului fac acelasi lucru. E in logica lucrurilor ca aceia aflati pe un nivel superior (de putere, de ex.) "sa-i manance" pe cei inferiori (inferior organizati, de ex.). 
  .
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Xanadron

#513
Exact asta cred ca-ncercam si noi sa facem p-aici, colega mm: verificarea prin discutii (argumentate macar din pdv logic pe cit posibil... desi logica "umana" poate fi inselatoare-n domenii ca asta) a gradului de credibilitate a diverselor surse, egal daca profane sau "inspirate divin" :star: (alta notiune discutabila la infinit... si-o zi dupa aia.) :lol:

Clar ca-i o operatiune deloc usoara si subiectiva din start, dar uite ca ne mai lumineza citeodata - desi lent, gradat si partial.
Dovada: pina si postarea ta concisa ne pune-n fatza recunoasterii volens-nolens a unui gen de universalitate a teoriei lanturilor trofice (inclusa-n teoria sistemelor, dezvoltata un pic tot de tine acum ceva timp) - teorie care n-ar avea motive sa nu fie valabila si-n universul "nevazutelor". :star:

P.S. (hiper-comic :-D) pe tema surselor "inspirate divin" - n-am rezistat sa nu-l bag, cu riscul oricaror etichetari:
"Cercul credintzei" (unul cam vicios, ce-i drept...)
http://www.pidjin.net/2013/10/31/the-circle-of-faith/
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mm

Verificarea!!! Da, bine subliniat maestre, dar e mai greu de facut prin discutii intrucat rezultatul poate fi unul fals (chiar daca ai dreptate perfecta atunci cand zici ca in timp se produce o decantare). In principal, verificarea e binara: adevarat sau fals.
  Nu mi-o lua in nume de rau ca insist in privinta verificarii surselor, este o deformatie profesionala (remanenta). Am facut un adevarat fix din treaba asta. Doar cativa pasi importanti:
- In primul rand trebuie supuse puricarii persoanele care emit pareri nasparlii.
- Spusele/informatia/ naucitoare (de care suntem dornici) trebuie verificate bucata cu bucata. Cam greu de regula. Pana la urma, doar informatia tehnica poate fi verificata (si doar in laborator).
- In meseria mea trecuta evaluam mai intai autorii, verificam formulele lor de calcul mai apoi si pana la urma imi faceam propria mea formula de calcul (pe care o verificam in practica). :-o
- Nu mai trebuie verificate persoanele care vorbesc pe sticla (TV-ului) deoarece mint toti. [Propun o extindere si pentru filmele 'merigane.]

  Ca si consecinta, dau foarte rar linkuri si autori, de preferat din domenii tehnice (masurabile) si numai dupa ce am verificat viata si activitatea autorilor-sursa si/sau a descoperirilor lor. Fiind constient, in paralel, ca nu pot cuprinde prea multe, ca-s om si eu. De aceea ai dreptate, ne completam unii pe altii (cu toate posibilele erori). Personal prefer masuratorile.

  Mi-a retinut din nou atentia o postare marca mr din care se desprinde cunoscuta idee a lumii-scoala-terra. Ideea este specifica scolilor de yoga. Este cred si singura interpretare logic-cuviincioasa a acestei lumi imposibildeinteles. Daca accepti aceasta interpretare nu te alienezi (precum ti se intampla daca accepti oricare dintre celelalte variante de etichetare a lumii noastre, propuse si aici pe forum). 

  Referitor la ideea lansata de Xanadron, ca LHC este o constructie tehnica de energii inalte destinata sa strapunga o bariera energetica ce tine lumea inchisa in ea (anvelopa eterica am mai numit-o si eu in postari anterioare, sunt vreo cinci detectate, una in alta) si astfel sa permita evadarea unor initiati, imi exprim parerea ca initiatii respectivi tocmai conduc lumea avand tot ce-si doresc la picioarele lor, exploatandu-i pe cei multi, astfel incat nu cred ca au de gand sa "evadeze" intr-un necunoscut nesigur. Poate ca "acolo" vor trebui sa munceasca...
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

abyss

Citat din: Xanadron din  06 Decembrie 2014, 13:57:26
Mda, si eu am anumite rezerve privitoare la ... concluziile lui C. Malanga, fiindca tehnica lui de "anchetare" a subconstientului (sa numim asa zona "invadata" a rapitilor macar formal) pare sa fie valabila.
Sa fie asadar "parazitii transdimensionali" ageamii sadea in unele domenii? Ziceam deci p-aici ca unii mai mult sau mai putin channelizati sustin ca sufletele noastre (ori CS-urile poate mai degraba?) ar fi utilizate pe post de "baterii" pentru (supra)vietuirea unor entitati care si-au taiat (sau LI S-A taiat?) un anume cablu de conexiune cu Sursa Originara - chestie pe care noi o posedam inca - v. augoeides si alte taine gnosticoide. Hai s-o luam de buna, de dragul continuarii speculatiilor [logice] macar.

"Cablul" asta nevazut pare sa fie insa mai important-indispensabil decit s-ar putea crede (mai abitir decit crearea unor clone = PLFs), ceea ce ar explica impotentza ori macar dificultatile "parazitilor" de toate culorile (in configuratie A.I. dupa mine) de-a se "conecta" la sufletelele noastre... nu chiar amarite nici dupa crestinii gnostici.
Care au fost primii ce-au subliniat importantza controlului "punctului de asamblare" al "Oului Luminos" "augoeides" al structurii noastre energetice subtile cu corpul fizic - punct de asamblare situat zice-se exact in zona omoplatului drept. 
Shamanii tolteci ori Carlos Castaneda (in "Invataturile lui Don Juan") sint alti initiati care subscriu la ideea asta expusa prima data-n Manuscrisele de la Nag Hammadi. 

Maestrul gnostic Isadorus (sotul Hypatiei si ultimul profesor din Scoala Alexandrina a Misterelor) se pare ca era cel mai tare din parcare pe tema asta, dar a lasat in urma-i f. putine scrieri (incomplete si d-aia nu prea lamuritoare) asupra "Oului Auric" si-a rolului "punctului de asamblare". Vaticanejii stiu insa sigur unde-s restul tezelor isadorice :wink: si/sau despre tehnica... deplasarii voluntare a punctului de asamblare prin "cordonul argintiu", care ne-ar conferi capacitatea extinderii perceptiei "benzilor de emanatie" ale Universului.
Chestie care ar cuprinde si sapte "benzi anorganice" f. importante, fiindca perceptia lor ne-ar permite evadarea din zona de influentza a Arhontilor - entitati anorganice (aka A.I.), adica si fara suflet... la propriu, care-s descrisi in "Biblia Gnostica" – greu digerabila, btw, manuscrisele nag-hammadice fiind mult mai clare - ca fiind DOAR de doua tipuri, si nu 5 cum sustine C.M.: "reptilian"= Draco :evil: si "embrionar"= Small Greys. :moon: :-(

Astea doua gashti ar fi deci dupa gnostici (si epigonii lor pina la bogomili-cathari) "exploatatorii" sufletului omului... manipulat/reprimat si fiindca-i invidiat cumva ca-i "luminos" :star: ca esentza, desi cristalo-tubo-siliconicii arhontzei ar fi si ei "emanatii" ale aceleiasi Zeitze cazute din Pleroma si afurisite de teocratia patriarhala - egal daca numita  Sophia, A_then_a,  Lilith, Luana sau Ishtar. 

Concluzia? ...Hmmm, niciuna :lol: (deocamdata) - fiindca mai e mult pina departe...


Concluziile nu ar fi dincolo de orizont daca am intelege despre ce vorbim  :evil:
Dar cu atatea etichete "stiintifice" "confuzante" clar ca e din ce in ce mai greu. Doar daca luam eticheta "membrana electro-magnetica" sau pe sora ei "anvelopa aetherica" si ar trebui sa sune panoul de bord... Confuzia este perpetuata voit si nu de catre noi cei de aici, se intelege.

Pe si scurt cu ingaduita de Jos dau de pe margine cu "presuspusul":
Suflete au acele entitati. ca doar au memorie, cunostinte si nevoi.
Nu au "cablu" fiindca nu au corp.
Stau in adanc fiindca se hranesc de la "floarea vietii" ...miezul pamantului - motorul si procesorul energetic al planetei.
La suprafata au nevoie de energie si paraziteaza fiintze vii (oameni, animale etc).
Neavand trup nu au matrice temporala. Actioneaza in aceast matrix plychoron-ic folosind matricea temporala a altor fiinte. Cum mai exact...e alta discutie.
Nu pot parasi planeta fara a avea un corp(sau vehicul) capabil sa le selecteze si asambleze fluxurile energetice specifice.
Asa zisa anvelopa aetherica poate fi parasita pe la polii planetei unde are deschideri vorticiale. Dar de ce sa plece daca nu au mijloacele necesare traversarii vastelor spatii inter-galactice?
Anvelopa aetherica nu e o bariera pusa cu intentie rea si nu stabileste astfel carantina planetara decat eventual indirect. Ea ar putea fi in opinia cuiva o "plasa" care prinde "pesti" "timp" si alte particule cu polaritati opuse care dealtfel si formeaza aceasta "plasa" dinamica. Fara anvelopa si Izoland astfel motorul planetei, s-ar putea deduce ca acesta si-ar consuma treptat "viata" sufocandu-se sau pierzand treptat unul din poli. "Plasa" este cheia libertatii. Spun libertate si nu evadare in mod intentionat.

Tot zdrobind protoni la LHC au stors si doua vortexuri centrifuge de...particule Yin si Yang   :-) :-) :-) :-). Pe bune. Doua vortexuri de particule magnetice cu polaritati opuse. o sa caut link-ul, e animat frumos chiar de catre ei.

hanzo

ca urmare a unei sinteze facuta de cineva aici pe forum cum ca omul a fost pedepsit pentru cunoastere, pentru ca a devenit constient si mai putin pentru nesupunere, adaug urmatoarele posibilitati:
copacul din care a mancat eva este posibil sa fie o ...ciuperca.  :mrgreen:
mai jos 2 linkuri random de pe net care trateaza acest subiect.
cred ca exista o asemanare intre ciuperca, conul de pin, si glanda pineala. si mai cred ca este fortata foarte mult explicatia cum ca acel simbol este legat doar de glanda pineala, si usor usor sa se uite de... copacul ciuperca?


[url]https://www.facebook.com/media/set/?set=a.471689802968569.1073741850.379993005471583&type=1]https://www.facebook.com/media/set/?set=a.471689802968569.1073741850.379993005471583&type=1]
[url]https://www.facebook.com/media/set/?set=a.471689802968569.1073741850.379993005471583&type=1
[/url]

http://www.thirdeyepinecones.com/history-symbolism

acum ca si noi cunoastem, ma intreb care iarba o fi copacul care te face nemuritor? :rainbow: :rainbow: :rainbow:


ps nu mai stiu cine a facut sinteza, nu o gasesc la ora asta cu search, rog sa ridice mana thx!  :star:

Aseneth

Mi-ai adus aminte de iarba fiarelor, planta care descuia orice lacat sau închizătoare metalica.

equilibrum

Citat din: Aseneth din  17 Decembrie 2014, 08:31:33
Mi-ai adus aminte de iarba fiarelor, planta care descuia orice lacat sau închizătoare metalica.

Dar nu oricum, trebuia sa te tai si sa o pui in rana aka implant :D apoi atingeai orice usa (interdimensionala?) si se deschidea.
Pastreaza-ti energia.

kandaon

Citat din: Aseneth din  17 Decembrie 2014, 08:31:33
Mi-ai adus aminte de iarba fiarelor, planta care descuia orice lacat sau închizătoare metalica.

Da, mai erau si apa vie si apa moarta care vindecau orice rana ori te aduceau inapoi la viata, taramul celalalt, viata fara moarte si tinerete fara batranete, calatorii in timp, tinuturi unde timpul nu exista, cai zburatori care te pot trece pe celalalt taram, "arme inteligente" precum buzduganul zmeului care venea singur si se punea in cui si am putea gasi o gramada de chestii interesante si cu tenta SF in basmele noastre  :-D

fiulploii

Si totuși se zice ca ieșirea nu o afli nici cu ierburi, nici cu licori.
Unii mai alambicați in exprimare spun ca trebuie sa te întorci pe dos sau sa te răsucești astfel încât ce e afara sa fie înăuntru si ce e înăuntru sa fie inafara.

Pricepe cine-o putea ca eu unul habar nu am.  :roll:

hanzo

mentiona un coleg pe forum ca putem fi/suntem victima unor entitati "zburatorii" care cateodata ne "imprumuta" mintea lor. sa ducem ideea pana la capat, zic.

cuvantul cateodata il ridic la fileu. intrucat studiez si nlp, pot sa va indrum catre exercitii care va vor arata/sau nu ca in mare parte folosim mintea acestor entitati, mintea lor fiind instalatia straina cu care noi luam decizii zi de zi..
exista invataturi care spun cautati adevarul iar acesta va va face liberi. desigur nu garanteaza nimeni ca liber inseamna fericit, sau..

am avea 2 minti. cea straina este rapida, nelinistita, ea foloseste emotiile sa creeze energia necesara.. altora.  :mrgreen:
in momentul in care adevarul a inceput sa fie scris, ce credeti ca s-a intamplat? au inceput sa scrie si ceilalti.. asa se nasc fraze de tip " esti ca lutul in mainile olarului, el poate face farfurie sau vas de scarna, cine esti tu sa comentezi?"

"esti ca focul peste se toarna gaz (emotii/frici).. incalzesti pe altii".. 

o harta a dialogului interior, facuta dupa nlp, va va ajuta sa vedeti ce ganduri sunt de la cine.  :rainbow:
pentru cei ce nu stiu cum, pot raspunde pe privat, sau pot cauta pe net, sau pe la prieteni care stiu nlp..
cand devenim fara gust avem o sansa sa fim lasati in pace o vreme. atunci putem face lucrul cum spune Grudjieff, pentru a fi liberi, treji. estul a dat ratiunea (stiinta, nlp etc)  orientul simtirea (emotii, etc.. ) echilibrul intre ele deschide o usa.

mai jos citat din carlos castaneda. (de la regn la regn energia/hrana se rafineaza). gandul creeaza mai apoi.


,,- Avem un duşman care a venit din adâncurile cosmosului şi a preluat controlul vieţilor noastre. Fiinţele umane sunt prizonierii săi. Acest duşman este domnul şi stăpânul nostru. Ne-a făcut docili, neajutoraţi. Dacă protestăm, el ne suprimă protestul. Dacă vrem să acţionăm independent, ne cere să nu facem asta... M-am învârtit în jurul cozii tot timpul, insinuând că ceva ne ţine prizonieri. într-adevăr suntem prizonieri!
Acesta este un fapt energic pentru vrăjitorii din vechiul Mexic... Ei ne domină, deoarece suntem hrana lor şi ne storc fără milă. Aşa cum creştem pui în coteţe, aceşti prădători ne cresc în coteţe umane. De aceea, hrana lor le este mereu disponibilă.
- Nu, nu, nu, nu, răspunse Carlos. Este absurd, don Juan. Ceea ce spui este monstruos. Pur şi simplu nu poate fi adevărat, nici pentru vrăjitori, nici pentru oamenii obişnuiţi sau pentru altcineva.
- De ce nu? întrebă calm don Juan. De ce nu? Deoarece te scoate din minţi? încă nu ai auzit tot. Vreau să fac apel la mintea ta analitică. Gândeşte-te puţin şi spune-mi cum ai explica tu contradicţiile dintre inteligenţa unui inginer şi prostia sistemelor sale de credinţă sau prostia comportamentului său contradictoriu. Vrăjitorii cred că aceste fiinţe care ne-au acaparat planeta ne-au dat sistemele de credinţă, ideea noastră despre bine şi rău, morala noastră socială. Ei sunt cei care regizează speranţele, aşteptările şi visele noastre de succes sau eşec. Ei ne-au dat invidia, lăcomia şi laşitatea. Tot ei ne-au dat complacerea, rutina şi mania ego-ului.
- Dar cum pot face asta, don Juan? întrebă Carlos, oarecum înfuriat de ceea ce auzea. Ne şoptesc toate astea în timp ce dormim? – Nu, nu aşa. Asta e o tâmpenie! spuse zâmbind don Juan. Ei sunt infinit mai eficienţi şi mai organizaţi. Pentru a ne menţine supuşi şi slabi, s-au angajat într-o manevră surprinzătoare, ca un bun strateg. O manevră teribilă din punctul de vedere al celor care o suportă. Ne-au dat mintea lor! Mă auzi?
Aceşti prădători ne-au dat mintea lor, care devine mintea noastră. Mintea lor este barocă, este contradictorie, ursuză, plină de teama de a fi descoperit din moment în moment. Ştiu că, deşi nu ai suferit vreodată de foame, există în tine teama de foame, care nu este altceva decât spaima acestor fiinţe că în orice moment manevra lor poate fi descoperită şi li se va refuza hrana. Prin minte, care, în fond, este mintea lor, ei injectează în vieţile fiinţelor umane ceea ce este convenabil pentru ei. Şi astfel îşi creează un grad de siguranţă ca tampon împotriva temerii lor.
[...] Vrăjitorii din vechiul Mexic nu prea se împăcau cu ideea momentului în care (aceşti prădători) îşi făceau apariţia pe Pământ. Ei credeau că omul trebuie să fi fost, la un moment dat, o fiinţă completă cu capacităţi intuitive extraordinare şi conştientă deosebită, care astăzi nu sunt decât însuşiri legendare. în timp toate aceste calităţi au dispărut, iar acum avem de-a face cu o fiinţă sedată. Ceea ce vreau să spun este că împotriva noastră nu avem un simplu duşman. Este foarte inteligent şi organizat, urmând un sistem metodic cu scopul de a ne face neputincioşi. Omul, al cărui destin este să fie o fiinţă magică, nu mai este aşa. Este doar o bucată oarecare de carne. [...] Nu mai sunt vise ale omului, ci vise ale unui animal care este crescut să devină o bucată de carne: banală, convenţională, imbecilă."

lasati mastile. timpul e scurt.. tonalul fragil  :-) 

ps: japonezii au un proverb care spune cam asa: " prea multe minti..."

roxaline

Citat din: abyss din  24 Aprilie 2014, 23:42:34
O vorba despre re-legare si zic pas.
Am senzatia ca sunt un imens penibil tot postand pe aici iar colegul Sleah asemeni unui mare teolog ma cadoriseste mereu. Am senzatia si mai groaznica in special dupa ce discut cu teologi reali, ca stiu destui in afara forumului. Ce sa mai zic...am scris negru pe alb, fiecare o da pe ce stie ori are impresia ca stie. Daca citesti pildele fara sa mai fii conditionat de amintirile si trairile din sistemul de referinta religios vezi si intelegi exact ce scrie acolo. Toate pildele se refera la:
atentie
constientizare
intentie
Nuntasul era gol fiindca a venit neatent imbracat. Nu constientiza situatia. E o parabola frate. Dar asta e problema din ortodoxie ce putin, nu mai vede nimeni dincolo de obsesia faptelor bune, a spovedaniei, a mersului la liturghie de parca ar fi cine stie ce, a luatului de apa "sfintita" si ulei de dat pe bube, si alte nevoi, de facut milioane de cruci si metanii de parca ar ajuta cu ceva... Poate ar ajuta nu zic, dar fara a fi constient...asta in baza unei atentii vii, nu stiu, cred ca poti pupa toti evreii de pe icoanele iconostasului, poti pupa toate oasele sfintilor evrei si ale celorlalte neamuri dar cred ca totul e in van. Rugaciunea, insasi ideea de rugaciune e o mizerie, in ideea de a cere UPGRADE asa, moca si mai ales fara sa stii ce vrei. Rugaciunea a devenit ce erau demult arderile de tot, o fasaiala inconstienta. Fapte nu vorbe, dar pentru ele trebe sa fii atent si constient ca sa stii/cunosti cand anume sa le faci! nu asa de-a valma... O mare pierdere de timp ideea mea de a ma baga in seama pe aici, eu imi prezint scuzele.  Iisus nu a spus de aghazma, ulei si toata nebunia cu moashtele, spovedaniile, etc. A spus sa fim atenti ca nu stim cand vine sfarsitul (fiecaruia) si sa nu ne prinda nepregatiti (neatenti si inconstienti).

Psalmi 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu a stat in dumnezeiasca adunare si in mijlocul dumnezeilor va judeca.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteti si toti fii ai Celui Preainalt".
7. Dar voi ca niste oameni muriti si ca unul din capetenii cadeti.


@abyss 
Deci exista un anumit model de "urcare" si un anumit model / tipar / miscare de coborare si noi ne agataram de "coboratorul print" si am uitat matricea originala, miscarea aia ca vointa lui Doamne Doamne, intentia primordiala, modelul de atentie - prezenta, nu ? Mda ... pe unde o fi Orfeu cu am avea nevoie de initierile lui  :roll:

CitatTABLITELE DE AUR DIN PETELIA (CA. 350 BCE)
You will find a spring on the left of the halls of Hades, and beside it a white cypress growing. Do not even go near this spring. And you will find another, from the Lake of Memory, flowing forth with cold water. In front of it are guards. You must say, "I am the child of Gê (Earth) and of starry Ouranos (Heaven); this you yourselves also know. I am dry with thirst and am perishing. Come, give me at once cold water flowing forth from the Lake of Memory." And they themselves will give you to drink from the divine spring, and then thereafter you shall reign with the other heroes.

GOLD TABLET FROM ELEUTHERNA (CA. 150 BCE)
I am dry with thirst and am perishing.
Come, drink, I pray, from the ever-flowing spring on the right, where the cypress is. Who are you, and whence?
I am the son of Earth and starry Heaven and my race is heavenly.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

abyss

Acum nu mai este valabil.
Oamenii au cunoașterea și intre ei sunt tot oameni, putini ce este drept, care au ascuns-o și pentru care sunt gata sa ucidă. Oare de ce?

mr

Cred ca am mai povestit undeva pe forum, nu mai caut, faptul ca pe parcursul anului 1997, cand efectuat stagiul militar, am avut mai multe vizite nocturne care s-ar incadra la categoria "paralizie nocturna". Practic, in stari de vis semi-constient (stiam unde sunt, cat e ceasul, cine e langa mine) aparea o entitate care, pe langa faptul ca era foarte apasatoare ca prezenta (o percepeam in nuante de maro inchis, in miscare), imi provoca celebra paralizie a corpului.  Cred ca am avut in total vreo 7 vizite in acel an.

In 6 dintre ele, la inceput m-am panicat foarte tare, apoi ma simteam neputincios si asteptam ca cineva s-o ia de pe mine (ceea se si intampla dupa ce ma strocea la propriu de energie). Dupa cate un episod, ma trezeam cu gandul ca trebuie sa cunosc mai bine acea forma care ma poseda. Asa ca, aveam momente cand incercam sa reintru constient in tiparul acelei senzatii sfasietoare pe care o traiam in acele momente. Habar nu aveam cu cine ma confrunt atunci, dar am decis sa-mi urmez toate gandurile interioare cu referire directa la tiparul acelei senzatii. Treptat mi s-a format ideea ca pot respinge entitatea. Nu stiam cum si in ce moment al confruntarii sa o fac.

Terminasem armata la sfasitul lui 1997, eram acasa de vreo doua saptamani, viata incepea sa reintre in ritm. Nu ma mai gandeam deloc la vizite, pana cand, intr-o noapte, am simtit ca vine. Era o senzatie apasatoare incipienta, care crestea in intensitate. Brusc, am hotarat sa refuz confruntarea si am inceput sa dezvolt o negatie pe care nu o pot descrie in cuvinte. Toata fiinta mea a creat un zid imaginar intre mine si entiate. Intensitatea apasarii s-a oprit pentru un moment la stadiul in care o prinsesem, apoi a inceput sa descreasca (ca si cum se indeparta de mine), pana a disparut. In timp ce am reactionat ferm, am inteles ca ii sunt superior si ca o pot controla. De atunci nu am mai avut vizite de la entitati cu acea amprenta energetica joasa, desi in unele vise stiam ca sunt pe acolo.

Legat de stari de vis semi-constient, in 2009, eram la Sambata de Sus la o pensiune, pentru o noapte. Pe la 3 dimineata (vedeam ceasul electronic din camera, stiam unde sunt si cine este langa mine), m-am ridicat din pat si am iesit prin perete (desi trupul dormea). Apoi, impreuna cu niste prieteni cu care radeam si ne amuzam pe subiecte de care nu aveam cunostinta la nivelul constientei trupului - pentru ca desi am incercat ulterior, nu am gasit nimic legat de subiecte de care ma amuzam, ne uitam la coloana mea vetrebrala care avea legati un fel de electrozi si tresarea puternic la niste impulsuri. In compania de acolo stiam ca este necesara aceasta procedura (desi in starea de veghe nu gasesc o logica).
Beneficiul real pe care l-am resimtit in viata fizica a fost ca am inceput sa i-au in calcul si sa inteleg cateva lucruri care pana atunci erau tare neclare si fara sens. Beneficiu de care ma bucur si acum.

Si ca sa inchei cu istorisirea proprie a genului acesta de experiente, saptamana trecuta am avut un vis (da-l pot numi asa), in care o entitate/prezenta cu alta semnatura energetica dar tot joasa ca si frecventa, venea catre mine cu tinta coloana vertebrala. Am lasat-o sa vina, am studiat-o, nu m-am panicat ba chiar eram oarecum curios. Era foarte apasatoare, drept urmare am decis sa ma trezesc constient din somn. Ceea ce am si facut, intorcandu-ma pe partea celalata si adormind ca si cum nimic nu s-a intamplat.
Desi prezenta era foarte suparatoare, dimineata dupa o scurta evaluare a starii mele psihice, am constatat ca nu ma afectase deloc acea vizita, asa cum o faceau cele din trecut. Pe de alta parte mi-a confirmat ceea ce am inteles in momentul in care am dominat-o pe cea din trecut.

Vizionand expunerea doctorului Malanga, am recunoscut anumite stari pe care le descria, dar nu pot confirma ierarhia entitatilor asa cum a descris-o el. Poate printr-o hipnoza... :)

Concluzia, cel putin pentru mine, este aceea ca se poate alege separarea de aceste entitati. Existenta lor este de necontestat, personal sunt convins. Dar ele sunt doar o parte din ecuatie si in plus, pot fi controlabile. Sunt sigur ca sunt multe forme perverse sub care actioneaza si ne pacalesc vigilenta (chiar si pentru cei care le-au respins o data), dar cu cat le invatam tiparele subtile de actiune, cu atat ne putem indeparta de zona lor si de interactiunea cu ele.

De aceea spun ca nu suntem chiar captivi in aceasta lume tridimensionala, dar pentru a atinge nivelul de a constientiza acest fapt, trebuie depasita aceasta prima bariera - controlarea acestor golemi/entitati joase. Ori, cum vad eu, oamenii nu prea se obosesc sa-i infrunte, fiind mai usoara construirea de tot felul de scenarii persecutorii si iluzorii la adresa omenirii.
Sunt sigur ca au existat pe pamantul asta si omeniri care au fost cu mult peste aceasta bariera sub care noi ne zbatem in intuneric. Pot doar sa intuiesc la ce nivele de constiinta si tehnologie au ajuns...
Deci, daca se vrea, se poate...zic eu destul de criptic, totusi :)  :star:

 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein