Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tractorbeam

Citat din: abyss din  18 Mai 2014, 11:32:37
Robert Kaplan, ...."Presupun că Putin, fiind un ofiţer de informaţii, nu un funcţionar plicticos, ştie că Articolul 5 din Tratatul NATO protejează membrii NATO împotriva unei invazii terestre,....

Omu' presupune bine. Pe de alta parte in epoca satelitilor de supraveghere e putzin probabil ca ruskii sa vrea sa vina peste noi deoarece armata federatiei nu mai este cea a sovietelor de pe vremea lui Stalin si le lipseste ceva esential: logistica pentru o asemenea manevra. Pe vremea tatucului era suficient sa dea ala un ordin si toata industria sovietica se apuca sa fabrice (incepand cu 1935) de exemplu: 3-4 mii de tancuri usoare blindate si amfibii (unde vroia oare Stalin sa pluteasca?). Ala voia sa cucereasca toata europa. Acum nu mai este cazul - ruskii s-au invatat cu luxul si nu-si permit sa festeleasca iacaua, insa daca mai merge cate-o mica talharie bazata pe iuteala de mana si nebagare de seama, la asta se dedau cu mare placere.

Xanadron

Pe mine cel putin ma pune pe gindul afirmatia analistului "Articolul 5 din Tratatul NATO protejează membrii NATO împotriva unei invazii terestre" care lasa loc (teoretic cel putin) unor lovituri aeriene nesanctionate, sa zicem. :wink:

Si mi se pare normal ca nea' Kaplan asa sa fie considerat un maretz ginditor de catre UNA din tabere - la fel imperialista-n definitiv ca ailalta, ca sa nu zic SI MAI imperialista - si folosind, evident, absolut aceleasi metode de care RK ii acuza pe rusi - "[...] împotriva acţiunilor subversive, împotriva activităţii serviciilor de informaţii, împotriva imperialismului prin intermediul companiilor energetice, [...] acţiunilor subversive prin cumpărarea mediei şi a băncilor" etc etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Dupa 89 m-am trezit cu niste studenti americani la beraria unde ma aflam. Erau 2 lanumar si bateau tzara cu rucsacul. Mergeau pe jos, cu ia-ma nene ori cu nasul. Vorbeau cu toti si puneau aceleasi intrebari:
- Ce armata aveti
- cate avioane
- ce armament
- avea Ceausescu chiar si zvonistic o bomba atomica (aici am raspuns cu da, sigur ca are, dar e una mica doar pentru hunguri)
- Cum sunt rusii perceputi
- vrea lumea schimbare?
- avem bursa de marfuri?
In final au fost multumiti, au zis ca lumea toata din toata tzara a raspuns cu o sinceritate debordanta la absolut toate intrebarile care cuprindeau si aur argint, petrol, uraniu cat si ufos si ca 90% au raspuns la fel. Apoi si ei au fost sinceri si mi-au zis ca sunt stagiari-studenti-recruti la SeeIA. Ca le-au placut gagicile, mancarea, oamenii si ca probabil vor cere sa fie repartizati pe zona asta.

Cel mai interesant, a fost pt mine faptul ca mi-au zis ca hartile lor erau cu CCCP pana la jumatatea europei cu noi inclusi acolo si ca mai toate capitalele din estul europei erau tinte pentru rachete cu incarcatura nucleara. Am zis ca de ce? suntem praf vai de noi...(asta-n 89 cand mai era ceva ceva industrie si fabrici nu ca acum praf-praf-praf praf de tot).

Ca acum rusoii dau cu ce or da ei, cu cizama, cu cioarda ori cu grindina...eh, pe cine mai mira?  Cert e ca americanii au venit, sunt aici si avem ce am dorit: oportunitati pentru cei pe care sistemul nu-i domina si cola&marlboro +filme si tv color+ internet pentru toti tzaranii francezi din Romania.

Nu va place?

abyss

Revin cu una mica si apoi ma duc la depou.

Inainte de 89 in blocul unde stateam venea un sofer de la ambasada CCCP si mai aducea carne, pe bani of corse. Am intrat si noi in cercul sau "secret" de clienti, desi daca aveai bani el sarea cu brio peste data calendaristica in care iti aducea kilu de carne. Mai una mai doua, ca nu vb romaneste...dar dupa o vreme vorbea chiar bine boanghenul de rusoi. Mai povestea una alta, ca si la ei acasa e o buleala, ca in regimul ambasadei sunt numai shtabi fugiti din miseria de acasa, ca sunt aici in occident...si chiar asa o si duceau rusoii. Nu mai povestesc ce batai crunte trageam iarna cu copii lor din caminul ambasadei.
   In fine, "soferul" prin primavara lui 89 vine si zice printre altele ca ar dori cineva de la el din ambasada sa ne intrebe ceva. Ca nu e o problema, doar cateva minute sa vb cu ai mei. Au zis ok, si a venit unu super fin omul, la costum gri, oki albastri, si le zice sa iasa si sa se plimbe un pic. Au iesit , s-au intors si dupa 89 imi zic ai mei ce a vrut ala. I-a intrebat ce parere au despre ceasca si cam cine ar putea veni daca el pica. Ai mei au zis (pt ca stiau toti la acea vreme, mai ales ca raspandeau si pe la r. rom libera) ca foarte probabil tov. Iliescu. "Nu-i asa??" a zis rusu fericit...si apoi s-a scuzat si i-a lasat balta.

Nu va place?

uforever


jean

#3710
Dupa forma cred ca sunt rezervoare de la obiecte spatiale construite de oameni. Asemenea rzervoare au cazut si pe la rusi, imi aduc aminte de o stire mai veche aparuta pe la noi. Stirea era insotita de imagini si aratau la fel.
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

@abyss
CitatCert e ca americanii au venit, sunt aici si avem ce am dorit: oportunitati pentru cei pe care sistemul nu-i domina si cola&marlboro +filme si tv color+ internet pentru toti tzaranii francezi din Romania.

Nu va place?

- oportunitati pentru cei care sistemul nu-i domina - erau si atunci oameni de genul asta, mai putini si de o mai buna calitate.
-  cola&marlboro - pe vremea aia era Pepsi si tigari de mai buna calitate : Cartier, More (original ...nu algele de acum), Kent auriu (ala cu aroma de cafea) etc. ca sa nu mai spun de tigarile albaneze, chinezesti si yugoslave.  Dar cele mai valabile tigari erau cele romanesti pt export ( Timisoara, Sf. Gheorghe)Totul erasa sti unde sa le cauti .
- filme si tv color - traiasca aparatele video si casetele cu filme americane care ne "mancau noptile" in vremea aia. Ma indoiesc ca cineva ar fi putut opri "contrabanda" cu "filme americane".
-  internet pentru toti tzaranii francezi din Romania. -  Veneau si la noi, ne se oprea internetul in granitza Romaniei. Au scapat chinezii de tenisi si salopete - evident scapam si noi catre dezvoltarea tehnica mondiala (cu atat mai mult cu cat prin '88 eram cei mai tari din Europa de Est la calculatoarele alea gen "cazan" , ce ocupau jumatate din camera si procesau intreaga economie nationala.

Ce vreau sa subliniez - am obtinut ceea ce progresul tehnic si inter-cooperarea umana  ne-ar fi oferit si fara "sa vina americanii". Am obtinut prea putin (ca sa nu spun ca am involuat ) fata de o evolutie previzibila intr-un sistem de stat organizat fara "Ceasca&Co" la conducere (oricum "ceasca" era cu un picior in groapa - ne-am luptat intre noi ca sa indepartam pe cineva pe care Dumnezeu oricum il indeparta in 6-12 luni).
Suntem mult sub perioada anilor '70 cand se permisese existenta "mandatarilor" la oras si "acordul global" la tara  - adica un sistem dual, cu o mare proprietate de stat dublata de mica afacere de familie (dar atentie, vb de sistemul care functiona corect si sincronizat de la inceputul anilor 70 ... nu de ceea ce ajunsese pe la mijlocul anilor 80 sub presiunea politrucilor ).
Suntem mult sub nivelul unei evolutii normale (89-2014) - care n-ar fi avut atatea elemente de violenta si dezbinare, care n-ar fi initiat "vanatoarea de vrajitoare" de dragul oportunistilor care s-au bucurat ca "au venit americanii".
Asa ca ... Nu-mi place ! :evil:

classic

We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

kandaon

Citat din: uforever din  19 Mai 2014, 15:41:47
Ce-ar putea fi aceste obiecte? "Resturi" de la ce? http://www.efemeride.ro/mister-in-china-trei-obiecte-extraterestre-s-au-prabusit-in-provincia-heilongjiang

Cel mai probabil sunt resturi ale rachetei rusesti care s-a prabusit zilele trecute

uforever

CitatDupa forma cred ca sunt rezervoare de la obiecte spatiale construite de oameni.

Nu mai e nimic de furat, au ajuns romanii in spatiu? spatiul cosmic, evident  :lol:

Nu-i necesar, a mai ramas ceva de furat: "propiul spatiu" Cum o fi sa-ti furi propia caciula? :lol: http://www.evz.ro/satenii-unei-comune-din-arges-si-au-furat-propriul-dig-de-protectie-impotriva-inundatiilor.html

P.S. Si colac peste pupaza, astazi cica vine "nenorocirea ploioasa", nu e minunat?  :wink:

Xanadron

Fara multe comentarii, rusii incep schimbarea macazului:

http://www.revista22.ro/acord-rusiachina-in-domeniul-gazelor-gazprom-va-exporta-gaze-n-china-timp-de-30-de-ani-la-pretul-mediu-de-vnzare-din-europa-41826.html

...Si fara sa mai zic ceva despre inceperea "hemoragiei" bondurilor americane (fiat money calpi :evil:) detinute de rusi - si probabil de chinezi deasemenea, care vind deocamdata en-gros prin intermediari "anonimi" belgieni.

Situatia devine deci treptat mai complicata... si mai imprevizibila, clar.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#3716
In felul acesta, al treilea jucator ramane in granitele sale, sa speram. Ma refer la Imparatul Galben :)

Xanadron

#3717
Citat din: abyss din  21 Mai 2014, 17:08:33
In felul acesta, al treilea jucator ramane in granitele sale, sa speram. Ma refer la Imparatul Galben :)
Pe termen scurt, cel mai probabil ca da.
Uite insa si doua stiri (din mult mai multe) care arata ca "de-dolarizarea" a inceput deja.

http://www.zerohedge.com/news/2014-05-13/russia-holds-de-dollarization-meeting-china-iran-willing-drop-usd-bilateral-trade
http://www.zerohedge.com/news/2014-05-15/russia-dumps-20-its-treasury-holdings-mystery-belgium-buyer-adds-another-whopping-40

Pe tema misculatiilor financiare la nivel "macro" se poate perora oricum la infinit - si la fel de nebulos ca-n geopolitics - da-i clar ca aici e capatul fraielor... de care-i legata botnitza noastra. :-D Pe linga Religie, evident, plus alte citeva parghii de anesteziere / iluzionare / deturnare a atentiei / circareala ieftina etc.

Personal, cred totusi ca se merge spre inlocuirea actualului sistem financiar cu altu' si mai rau. :evil: (desi-i greu de crezut ca Federal Reserve Fund poate avea vreun concurent si mai diabolic).

N-am insa timp de analize predictive ale prabusirii... relative totusi a $$$ in paralel cu urcarea renminbi/yuan-ului + rublei - si nici vreo consecintza practica n-ar avea -, dar (pre)vad ajungerea-n final la o noua moneda intr-adevar global(ist)a, necesara noului feudalism digitalizat.
Si totul - in coniventza perversa cu 'meriganii, zic eu - fiindca pur si simplu nu-mi pot imagina... megatonele de timpenie-n decizii a amerlocilor din ultima vreme decit ca pe ceva demult pre-programat. 8-)

P.S.1: Daca m-apuc sa birfesc si pe tema UE/euro, a scandalurilor repetate cu bonduri misterioase de cite-un miliard USD conectate cu Banca Vaticaneza pe filiera... japonezo-mafioso, ori a metalului galben :star: cumparat in ultimii ani en-gros de Imparatu' Galben cu scopuri precise, vine noaptea.

P.S.2: A nu se uita insa ca lumea-i ghidonata (si nu de ieri) de trei gasti principale - parerea mea:
- sionisti
- satanisti
- dealeri "pseudo-oficial sustinuti" de Servicii, pe absolut toate meridianele si-n toate "democratiile" lu' Peshte (de la droage la arme - alta tema inepuizabila... de ce credeti ca Bush Sr. e poreclit "Poppy" :wink: si posesiunile familionului sau - Scherff pe numele adevarat - "cintaresc" citeva trilioane?)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

26 mai, ziua Z pentru taxa pe stâlp şi impozitul agricol. Ce declaraţii trebuie depuse şi cum procedează contribuabilii

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/26-mai-ziua-z-taxa-stalp-impozitul-agricol-declaratii-trebuie-depuse-procedeaza-contribuabilii-1_5382148b0d133766a8faff8d/index.html

Cum un optimist cauta mereu partea buna dintr-o situatie, eu ma incred ca uzand de sistemul de CPR (cunostinte, pile, relatii) la ANAF vom afla cine plateste impozitul pentru "padurea" de antene care au impanzit acoperisurile blocurilor din orasele noastre. Daca tot ne fac creierii prastie macar asa sa aflam (ante-mortem  :evil: ) cine sunt cei care ne fac "parul cret si mintea damburi".  :rocket:
Spun asta pt ca pe cale curios-legala nu prea ai sanse sa aflii cine ti-a pus un "fierbator cu microunde" pe blocul de vizavi.

mariusvlad

Ce efect ar avea un dispozitiv anti radar asupra ''fierbatorului'' ? Sau mai bine spus s-ar putea incropi un dispozitiv... mai ales daca ai vedere directa ? Caci daca cu legea nu rezolvi nimic macar dinte pentru dinte, zilnic, pana se satura de interventii si se muta.