Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

extrateresru_ro

Nu e prima oara cand se intampla.Intr-o zi a aparut o partea si in zilele urmatoare continuarea.Sa intamplat intre 17 si 22 iulie 2008 si nimeni nu a vazut bine inteles.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Serban M

Citat din: StarDust din  24 Iunie 2008, 09:10:44
Un posibil raspuns. la noi in tara sunt f. putine persoane dispuse sa-si piarda vremea(noptile) cu facut-ul cercurilor.poate le vine ideea mai spre toamna... :D
Parerea mea!

parerea ta suna mai degraba a porcaria ta  :-D

fara suparare ;dar sa crezi ca asemenea formatiuni perfect conturate ;la dimensiunile astea ,ca pot fi facute de mana unor pustani noaptea cu lopata...imi suna a isprava

nici cu reflectoare nu poti face un cerc de diam. 5m
 fara insulte!!!!!!!!!

LupinThe3rd

Citat din: Sirius13 din  25 Iulie 2008, 12:33:09
nici cu reflectoare nu poti face un cerc de diam. 5m
Nu bag mana in foc pentru asta. Cel mai simplu cerc il faci cu o sfoara legata la un capat de un punct fix (cui) pe care o ti intinsa si o rotesti in jurul cuiului sau cu o stinghie in acelasi fel. Adica ai un compas care nu are raza variabila. Daca lemnu' are 2.5m lungime atunci diametrul cercului e de 5m. Nu cred ca intunericul ar fi o problema ca te invarti cu un lemn in jurul unui punct fix de care e prins celalalt capat al lemnului.

extrateresru_ro

Citat din: LupinThe3rd din  25 Iulie 2008, 12:39:38
Nu bag mana in foc pentru asta. Cel mai simplu cerc il faci cu o sfoara legata la un capat de un punct fix (cui) pe care o ti intinsa si o rotesti in jurul cuiului sau cu o stinghie in acelasi fel. Adica ai un compas care nu are raza variabila. Daca lemnu' are 2.5m lungime atunci diametrul cercului e de 5m. Nu cred ca intunericul ar fi o problema ca te invarti cu un lemn in jurul unui punct fix de care e prins celalalt capat al lemnului.
e usor sa gandesti
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Serban M

#274
Citat din: LupinThe3rd din  25 Iulie 2008, 12:39:38
Nu bag mana in foc pentru asta. Cel mai simplu cerc il faci cu o sfoara legata la un capat de un punct fix (cui) pe care o ti intinsa si o rotesti in jurul cuiului sau cu o stinghie in acelasi fel. Adica ai un compas care nu are raza variabila. Daca lemnu' are 2.5m lungime atunci diametrul cercului e de 5m. Nu cred ca intunericul ar fi o problema ca te invarti cu un lemn in jurul unui punct fix de care e prins celalalt capat al lemnului.

Bun.Sa presupunem ca dispui de un asemenea ''compas'' extensiv;si totusi ar putea formele sa fie mai complexe de atat?

eh ,hai sa zicem ca dispunem de o asemenea ''trusa geometrica'' cu diferite forme,problema insa e alta;oricat de platon ai fi trebuie sa iti vezi lucrarea de sus ,altfel e impropiu sa iti iasa ceva macar simetric.

si totusi...

StarDust

#275
Citat din: Sirius13 din  25 Iulie 2008, 12:33:09
nici cu reflectoare nu poti face un cerc de diam. 5m
Parerea ta, e total falsa, iar eu nu o consider o porcarie. Mai documenteaza-te, sa vezi ce pot face tipii aia noaptea cu IR googles sau ochelari cu amplificare.
Care e problema ta? Tii chiar atat de mult sa dovedesti ca cercurile sunt "magice"? incat ti-a si sarit mustarul? Dovedesti altceva nene.
 fara cuvinte magice...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

Citat din: StarDust din  25 Iulie 2008, 12:54:31
Parerea ta, e total falsa, iar eu nu o consider o porcarie. Mai documenteaza-te, sa vezi ce pot face tipii aia noaptea cu IR googles sau ochelari cu amplificare.
Care e problema ta? Tii chiar atat de mult sa dovedesti ca cercurile sunt "magice"? incat ti-a si sarit mustarul? Dovedesti altceva nene.
fara cuvinte magice...

discuta civilizat si ai sa primesti un raspuns pe masura.Infrared Goggles sunt inutili.

extrateresru_ro

Citat din: StarDust din  25 Iulie 2008, 12:54:31
Parerea ta, e total falsa, iar eu nu o consider o porcarie. Mai documenteaza-te, sa vezi ce pot face tipii aia noaptea cu IR googles sau ochelari cu amplificare.
Care e problema ta? Tii chiar atat de mult sa dovedesti ca cercurile sunt "magice"? incat ti-a si sarit mustarul? Dovedesti altceva nene.
pai stardust decat sa faci misto mai bine ai posta.zic eu si ar fi mai bine.
ceia ce spui tu cred ca s-au descoperit acum, iar crop circle dateaza eeehheii.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

StarDust

Nu fac nici un misto. E parerea mea referitor la aceste "figuri" din lanurile de grau. Documentati-va bine si mai vorbim. Oricum, vad ca parerea mea deranjeaza, asa ca nu mai postez pe acest subiect! Va doresc cat mai multe "cercuri" in lanuri! ;)

Sirius13  "Infrared Goggles sunt inutili." e parerea ta, gresita!

Referitor la cuvantul "MAGIC" am vrut sa exprim cu el toata gama de fenomene "EXTRA", ca : OZN, Paranormal, globuri plasmatice, etc. Nu inteleg de ce am luat "Warned" ptr. asta.

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

magic: ma refeream sa nu mai folositi cuvinte precum, cel folosit, "porcarie"...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LupinThe3rd

Citat din: Sirius13 din  25 Iulie 2008, 12:52:29
Bun.Sa presupunem ca dispui de un asemenea ''compas'' extensiv;si totusi ar putea formele sa fie mai complexe de atat?

eh ,hai sa zicem ca dispunem de o asemenea ''trusa geometrica'' cu diferite forme,problema insa e alta;oricat de platon ai fi trebuie sa iti vezi lucrarea de sus ,altfel e impropiu sa iti iasa ceva macar simetric.

si totusi...

Eu ma zis de un cerc de 5m.
Referitor la desene primul si al doilea se pot face si fara o "viziune de sus". Si matematica iti da o mana de ajutor.
Incep cu al doilea: alegi un centru in care infingi "acul" compasului (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Zirkel.jpg). Apoi dupa ce trasezi primul cerc nu schimbi centrul maresti raza cu o valoare r si desenezi din nou. Apoi maresti inca odata cu r si desenezi din nou.
In primul caz punctele de tangenta formeaza ale cercurilor mici formeaza un heptagon. Asta insemna ca raza mica a cercului si raza  mare este intr-o relatie foarte precisa din punct de vedere matematic. Asta insemna ca daca vrei sa faci un cerc mare cu diametrul de 5 m atunci raza cercului mic are valoarea de .... m. Prin urmare meotda de a desena chiar si de jos fara sa vezi de sus este in felul urmator:
1. alegi centrul
2. desenezi cercul mare.
3. alegi un punct de pe cerc si acesta va fi punctul in care primul cerc mic va fi tangent la cercul mare iar raza (varful compasului)trebuie sa indice catre cercul mare. Astfel obtii centrul si trasezi cercul mic.
4. Urmatorul cerc trebuie sa fie tangent atat cu cercul mare cat si cu cercul mic samd. Repeti pana se fac 7 cercuri
5. Mai ramane de desenat cercul din interior care are raza egala cu raza cercului mare minus raza cercului mic iar centrul fiind acelasi cu al cercului mare

Daca se lucreaza cu grija si fara graba se poate face si pe intuneric cu lanterna. Iar daca mai exista iar cum acum exista niste magazine de constructii unde gasesti nivele cu laser viata e mai usoara decat daca ai avea doar sfoara si o bucata de lemn cu un cui in capat.

Urmatoarele doua modele e posibil sa fie gasit un mod de a construi. De ex. cazul 3 poate fi inteles ca niste cercuri tangente in diverse puncte.


lylyt_ice

 Bun dar cei care le fac cum naiba se deplaseaza(?) ca urme de pasi nu prea se gasesc...sau poate corpurile lor astrale fac toata treaba(?) :-D Dar parca se spune ca acele corpuri nu pot actiona asupra materiei(?!?) :cry:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  25 Iulie 2008, 16:05:07
Bun dar cei care le fac cum naiba se deplaseaza(?) ca urme de pasi nu prea se gasesc...sau poate corpurile lor astrale fac toata treaba(?) :-D Dar parca se spune ca acele corpuri nu pot actiona asupra materiei(?!?) :cry:
Te deplasezi in fata "compasului" ca atunci cand speli pe jos si nu vrei sa lasi urme pe unde ai spalat. Oricum in afara de prima figura celalate nu au linii si curbe care au dimensiunea unui punct cum sunt definite in matematica iar cercurile sunt discuri de fapt asa ca inainte sa "culci" acolo tot poti sa faci ce vrei. La fel dupa.
E o ipoteza oricum...

lylyt_ice

 DA?...atunci de ce tulpinile plantelur, in punctul unde ar trebuii sa fie frante sunt prorejate printr-un manson solidificat natural?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  25 Iulie 2008, 16:13:24
DA?...atunci de ce tulpinile plantelur, in punctul unde ar trebuii sa fie frante sunt prorejate printr-un manson solidificat natural?
Eeee. Uite problema asta nu am studiat-o. Eu m-am ocupat de partea geometrica a lucrurilor... Da' poate zice wikipedia ceva  :-D