Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intamplare din aceasta seara

Creat de klingonianul mascat, 03 Ianuarie 2013, 23:07:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

klingonianul mascat

Eram pe strada Rosiori din municipiul Braila si ma indreptam inspre Calea Galati. Urma sa ma intalnesc cu niste clienti la domiciliul acestora. In jur de 17.00 era liniste pe strada, nu erau nici oameni si nici masini. Am apucat sa vorbesc cu clientii dar privirea mi-a fost atrasa de o lumina portocalie care se plimba pe cer. Lumina, de dimensiunea unei gamalii de chibrit, venea dinspre nord, aproximativ din directia Galatiului si la un moment dat s-a oprit. O urmaream cu atentie pentru ca nu auzeam nimic, niciun zgomot. La unul-doua minute dupa ce am vazut-o prima data, lumina a stationat cam 10 secunde pe cer si si-a schimbat directia de mers cam la 90 de grade, desi e posibil sa fi fost un unghi si mai mic. In urmatoarele 10-15 secunde luminozitatea ei a devenit tot mai slaba pana cand aceasta a disparut complet de pe cer. Modul in care zbura arata cat se poate de clar ca obiectul evolua pe verticala si nu pe orizontala. Nu era avion pentru ca avioanele de linie care zboara in spatiul aerian al Brailei vin in mare parte dintre sud sau sud-est si mai rar dinspre nord sau nord-est. Acestea au lumini de pozitie rosii sau verzi si evolueaza doar in plan orizontal pentru ca trebuie sa respecte anumite plafoane de zbor.
Daca mai sunt useri din Braila, poate imi confirma cineva ceea ce am vazut eu.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Leonard

oznurile pot fi foarte usor confundate cu lampioane.Lumina acestora este rosie se vede fix cat un punct.Lampioanele zboara lent si in diferite directi pentru ca sunt purtate de vant.La un moment dat se sting.Daca vezi ceva care straluceste si sta pe loc sau se misca cu viteze mari.Atunci pune mana pe ce ai mai perfomant de filmat sau de pozat.Si ai mare atentie cui povestesti caci majoritatea te vor lua in ras.
Cei care stiu tac.

uforever

Citat din: Leonard din  04 Ianuarie 2013, 02:28:37
oznurile pot fi foarte usor confundate cu lampioane.Lumina acestora este rosie se vede fix cat un punct.Lampioanele zboara lent si in diferite directi pentru ca sunt purtate de vant.La un moment dat se sting.Daca vezi ceva care straluceste si sta pe loc sau se misca cu viteze mari.Atunci pune mana pe ce ai mai perfomant de filmat sau de pozat.Si ai mare atentie cui povestesti caci majoritatea te vor lua in ras.

Stai bre nitelus, acuma n-or fi toate lampioane, stiu ca lumineaza portocaliu spre rosu, ba si palpaie, dar nu-i musai sa fie lampioane, eu(de ex.) pot face diferenta, sunt genul care lucreaza de revelion si am vazut sute, nu mai pun la socoteala ca-s sanse mici sa vezi un lampion "singuratic", cam "umbla in gasca" :-D. De ce spun asta? am fost martorul unor o.z.n.-uri portocalii pe cer, nu aveau nici o treaba cu "chinezariile", am mai postat pe aici(nu-s chitros si nu ma trezesc brusc postand relatari intarziate). Nu vroiam sa postez observatia de acum 2 zile, au fost sarbatorile si cam toata lumea "da vina" pe lampioane, plus ca, nu am filmat/fotografiat nimic, am incercat, dar telefonul e slab rau si nu-i de facut nici o mare analiza. Acum 2 zile am avut parte de ceva ciudatenii in zona Popesti Leordeni. Pe la orele 17:30, am vazut o lumina de dimensiunea Luceafarului, totul a durat 4 secunde, dupa care, pur si simplu a disparut (brusc), fara sunet, fara vibratii, fara frecare cu aerul, nimic. La 2 ore am observat alta "dracie" in timp ce mergeam pe strada(tot Popesti Leordeni), am obiceiul sa privesc cerul(pasiunea). Un obiect luminos rosu inchis, de marimea unei stele, se deplasa lent de la E-V, la un moment dat "a cam prins viteza", dupa care a disparut brusc, totul a durat 40 secunde, am incercat "sa-l trag in poza", dar nu se vede nimic, oricum garantez ca nu era lampion(nu parea purtat de curenti, nu palpaia, nu avea culoarea unuia). Si daca tot mi-a facut "pofta de relatari" klingonianul, acum 3 luni am observat timp de 2 secunde un obiect luminos(alb) ce se comporta ciudat, practic a aparut brusc pe cer, dupa care a "tasnit" in sus arcoidal. Cam greu sa dai vina pe artificii, lampioane, "tiribombe" daca iti sunt familiare. E nasol cu aceste observatii(mai ales daca nu ai nici o amarata de poza) si nu vreau sa intru in categoria celor, cu relatari fara detalii, urmate de intrebari de genul, "ce am vazut?"  klingonianul si-a facut "datoria" si a intrebat: "a mai vazut cineva asta?"

universis

Pe data de 24 Decembrie, noaptea ajunului, nu mai stiu exact ora, probabil intre orele 21-00, in aproprierea Brasovului, foarte aproape de o padure, fiind la o plimbare cu catelul, am observat pe cer la o distanta destul de apropriata,  2 obiecte stralucitoare in forma circulara, asemanatoare cu cele de mai jos, ca si forma cat si culoare venind usor inspre mine, deasupra mea, continuandu-si traiectoria un pic mai departe de mine, in spatele meu, a trebuit sa ma intorc sa vad in ce directie zboara, dupa care au disparut, fiind 2 obiecte; mai intai a aparut unul, apoi celalalt, la o distanta destul de mica unul fata de altul, unul dupa celalalt, zburand numai pe orizontala inspre padure, nu stiu exact punctele cardinale de unde le-am vazut si catre unde zburau, dar probabil dinspre V-E.

Fiind prima mea experienta de genul OZN pana acum, intuitia mi-a spus ca aceste obiecte au fost OZN-uri, nu sunt un cunoscator al acestui fenomen, dar din ceea ce stiu si din ceea ce intuitia mi-a spus, aceasta este parerea mea. Ceea ce am simtit atunci in momentul respectiv, cand le-am observat a fost o senzatie de bucurie, surprindere si curiozitate. Apoi urmatoarea aparitie fiind chiar in noaptea Revelionului, chiar la 00 am sau distanta de 1 minut dupa, cand toti aruncau cu artificii si altele, uitandu-ma pe cer am observat, venind dinspre padure cam aceeasi forma de obiect, stiu sigur ca era ceva diferit de tot ceea ce se vedea in jur, venea la fel de incet pe orizontala, dinspre padure, de data aceasta dinspre Nord cred, mergand o distanta scurta inainte, apoi facand la dreapta catre E tot inspre padure caci locul unde zbura, la fel, era in aproprierea padurii, aceeasi padure, apoi la un timp de aproximativ un minut cred nu stiu cu siguranta, poate 2-3 minute aparand un altul, dupa care imediat un altul, de data aceasta fiind 3, nu doua, apoi disparand la fel ca primele doua observate.

Fenomen oarecum asemanator cu cel expus pe forum la subiectul "Cazuri recente UFO" din punctul de vedere al formei si culorii luminilor; si nu cred ca era vorba despre o explozie a unui balon metereologic sau ceva in sensul acesta.
Asemanator de altfel si in cazul expus de abyss tot la "Cazuri recente UFO" 22 Aprilie 2011; triangle formation - Tbilisi, Georgia, ma refer mai mult la forma observata.
Vazand si postarea de la "OZN Brasov", precum si cel postat de roxolan la: "Ce apare in poza?" din 25 Decembrie 2012, 04:38:25 si altele cateva de dupa Craciun si dupa Revelion, precum poate si alte postari pe care le-am omis in acest sens, m-am gandit sa incerc sa scriu si eu ceea ce am observat.
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

alx

Citat din: uforever din  04 Ianuarie 2013, 03:35:59
Acum 2 zile am avut parte de ceva ciudatenii in zona Popesti Leordeni. Pe la orele 17:30, am vazut o lumina de dimensiunea Luceafarului, totul a durat 4 secunde, dupa care, pur si simplu a disparut (brusc), fara sunet, fara vibratii, fara frecare cu aerul, nimic.
Nu ma pronunt pe restul observatiilor,dar ce ai descris tu aici este comportamentul tipic al unui satelit Iridum...asa ca pot pune pariu cu tine pe ce vrei ca asta a fost...am tot repetat adresa,dar o mai postez o data: www.heavens-above.com
Aici puteti seta locatia unde va aflati,si de acolo incolo e foarte usor sa va dati seama daca ce vedeti pe cer este un obiect cunoscut sau nu...incercati cu incredere!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Irwin

#5
Intrucat observatia nu imi apartine si am destul de putine detalii, nu deschid un topic separat ci relatez datele intamplarii aici:

-pe scurt, in aceasta seara (10.03.2013), in jurul orei 18.45, a fost observat un obiect luminos, de culoare rosie aprinsa, cam de marimea unui automobil (apreciere aproximativa, asa cum se putea observa de la sol, neputand fi luate puncte de reper pentru o dimensionare reala), survoland la joasa inaltime si parand ca este in coborare, cu viteza redusa. Totul s-a intamplat in orasul Calarasi (aflat la 130 si ceva de km de Capitala) iar obiectul (de forma sferica) survola deasupra blocurilor din zona Orizont. La un moment dat, a disparut pur si simplu. Obiectul nu facea nici un fel de zgomot si parea ca emite niste raze fine. Observator: mama mea, aflata afara, la sol. Alti observatori nu au fost (langa ea).

completare: iata si descrierea "la cald" pe care maica-mea mi-a lasat-o offline pe yahoo messenger, imediat ce a intrat in casa. ulterior, am vorbit la telefon si am aflat detalii mai exacte (scuze pentru redactare, este incepatoare pe messenger  :wink: )

"am vazut un asteroid pe la 7 ca am iesit putin si era ceva rosu pe cer in spatele blocului parea si l am urmarit pina deodata a pierit
am crezut ca e avion la inceput dar nu avea lumini era rotund  rosu care era jos si se deplasa
asa parea
am dat drumul la stiri si au zis ca a cazut un asteroid mare in insulele canare am retinut eu
nu l am vazut decit 2 minute sa zic si a disparut era rosu ca focul"

uforever

#6
Citat din: Irwin din  10 Martie 2013, 22:57:34
Intrucat observatia nu imi apartine si am destul de putine detalii, nu deschid un topic separat ci relatez datele intamplarii aici:

-pe scurt, in aceasta seara (10.03.2013), in jurul orei 18.45, a fost observat un obiect luminos, de culoare rosie aprinsa, cam de marimea unui automobil (apreciere aproximativa, asa cum se putea observa de la sol, neputand fi luate puncte de reper pentru o dimensionare reala), survoland la joasa inaltime si parand ca este in coborare, cu viteza redusa. Totul s-a intamplat in orasul Calarasi (aflat la 130 si ceva de km de Capitala) iar obiectul (de forma sferica) survola deasupra blocurilor din zona Orizont. La un moment dat, a disparut pur si simplu. Obiectul nu facea nici un fel de zgomot si parea ca emite niste raze fine. Observator: mama mea, aflata afara, la sol. Alti observatori nu au fost (langa ea).

completare: iata si descrierea "la cald" pe care maica-mea mi-a lasat-o offline pe yahoo messenger, imediat ce a intrat in casa. ulterior, am vorbit la telefon si am aflat detalii mai exacte (scuze pentru redactare, este incepatoare pe messenger  :wink: )

"am vazut un asteroid pe la 7 ca am iesit putin si era ceva rosu pe cer in spatele blocului parea si l am urmarit pina deodata a pierit
am crezut ca e avion la inceput dar nu avea lumini era rotund  rosu care era jos si se deplasa
asa parea
am dat drumul la stiri si au zis ca a cazut un asteroid mare in insulele canare am retinut eu
nu l am vazut decit 2 minute sa zic si a disparut era rosu ca focul"

Salu' Irwin, sorry my friend, dar nu inteleg :?.... mai cum e asta? "de marimea unui automobil?"...a zis mama ta asta, imi scapa ceva? :| Nu prea inteleg de unde ai dedus tu asta, adica a vedea pe cer un "biemwe", e nasol tatii, e "bartai magaoaia", mama ta, din cate am inteles  eu, a spus:am vazut un asteroid(asta poate insemna orice ca dimensiune)...nu mai pun la socoteala ca "martorul"(conform spuselor tale), a "redactat ca un incepator" fraza: am crezut ca e avion la inceput dar nu avea lumini era rotund  rosu care era jos si se deplasa...unde nu-mi iese "inventarul"?

p.s. interesanta relatare, asta daca exista continuitate... :ufo:

Irwin

#7
Citat din: uforever din  11 Martie 2013, 03:43:00
Salu' Irwin, sorry my friend, dar nu inteleg :?.... mai cum e asta? "de marimea unui automobil?"...a zis mama ta asta, imi scapa ceva? :| Nu prea inteleg de unde ai dedus tu asta, adica a vedea pe cer un "biemwe", e nasol tatii, e "bartai magaoaia", mama ta, din cate am inteles  eu, a spus:am vazut un asteroid(asta poate insemna orice ca dimensiune)...nu mai pun la socoteala ca "martorul"(conform spuselor tale), a "redactat ca un incepator" fraza: am crezut ca e avion la inceput dar nu avea lumini era rotund  rosu care era jos si se deplasa...unde nu-mi iese "inventarul"?

p.s. interesanta relatare, asta daca exista continuitate... :ufo:

Ideea e ca maica-mea e mai pragmatica, sa zic asa, nu crede in existenta OZN-urilor, de aceea a asociat obiectul vazut cu un asteroid (prrobabil influentata si de recentele stiri cu meteoritul dezintegrat prin Rusia). Aparitia era atat de discreta (fara zgomot sau alte efecte mai...speciale) incat initial s-a gandit ca ar putea fi si un avion, ceva... doar ca n-avea lumini de semnalizare, la acelea s-a referit in descriere, ci doar era rosu aprins.

Cand mi-a povestit (la telefon, ulterior) ca se misca incet si ca era rosu ca focul m-am gandit la un lampion chinezesc si i-am cerut sa-mi aproximeze dimensiunea obiectului. Fiind noapte, nu mi-a putut oferi o dimensiune reala, dar oricum ei i s-a parut mult mai mare decat ceea ce vedem uneori pe cer ca fiind lanterne chinezesti, l-a aproximat cam de dimensiunea unui automobil.

P.S. Fraza redactata pe messenger este un pic stalcita pentru ca inca este incepatoare cu calculatorul, probabil a sarit un cuvant, doua... In plus, era si impresionata de ceea ce vazuse cu cateva minute inainte, rog a nu se lua in zeflemea!

padme

Citat din: Irwin din  11 Martie 2013, 07:15:40
P.S. Fraza redactata pe messenger este un pic stalcita pentru ca inca este incepatoare cu calculatorul, probabil a sarit un cuvant, doua... In plus, era si impresionata de ceea ce vazuse cu cateva minute inainte, rog a nu se lua in zeflemea!

Persoane mult mai familiarizate cu internetul sau mess fac o grămadă de greşeli, nu este vorba de zeflemea aici ci de a întelege mai bine ce a văzut! Mai ales că, din câte observ pe aici, nu a apărut nimic la ştiri, oare mama ta a fost martor unic? Pe youtube ai căutat din curiozitate, poate a filmat careva...
Nu cred că mama ta ar fi văzut meteoritul din Insulele Canare... sau...mai ştii...
Posibil ca din cauza emoţiei şi sub influenţa evenimentelor din ultimul timp să fi estimat puţin greşit mărimea obiectului.
Zic şi eu!

uforever

Da, e adevarat, relatarile oamenilor, care nu se pricep deloc la acest fenomen, vor fi intotdeauna deformate. Imi aduc aminte de un prieten, ce sustinea ca a vazut pe cer "un obiect triungiular cat o casa", evident ca o casa nu are dimensiuni standard, n-ai decat sa pui problema putin diferit. Sa zicem ca era cat un bloc, cam de cate etaje...etc. O prietena imi povestea ca a vazut "o farfurie zburatoare, plina de lumini, care piuia". Fiind in stare de soc, nu mi-a oferit o relatare grozava, a doua zi, povestea a fost ceva mai substantiala, diferenta intre relatari era evidenta, calmul si-a spus cuvantul.
Irwin, fiind vorba de mama ta, as formula impreuna cu prietenii forumisti mai priceputi, un set de intrebari bine cladite, pentru a afla ceva mai multe informatii, vis-a-vis de acest fenomen. Daca esti in acord cu mine si evident mama ta are chef sa-ti raspunda la niste intrebari, am putea incerca sa aflam cate ceva. Nu-mi da pace chestia asta cu: dimensiunea, culoarea, lipsa zgomotului...etc.  Interesanta poveste, dupa parerea mea, merita ceva atentie...

Bine ai venit/revenit in gasca RUFOn-ienilor! :-)

Irwin

@padme: astept si eu cu interes sa aflu daca a mai vazut cineva de acolo "aratarea"... in orasele astea mici din provincie in general e pustiu seara pe afara, lumea sta in casa la televizor, nu e ca aici in Bucuresti (sau in alte orase mari). maica-mea iesise sa cumpere ceva stringent de la non-stop, apoi, aproape de bloc, si-a aruncat intamplator privirea pe cer si a vazut sfera incandescenta silentioasa. i s-a parut tare ciudat ce vedea si a urmarit-o cu privirea, ba chiar a luat-o printre blocuri ca sa-i urmareasca traseul pana aceasta a disparut subit. mi-a povestit apoi (pe net si verbal), eu am incercat sa aflu, cat timp ii era vie in minte intamplarea, cat mai multe amanunte si imediat dupa aceea mi-am activat contul aici si am transpus cu cuvintele mele intamplarea, incercand sa pastrez acuratetea faptelor, fara inflorituri si exagerari din partea mea. am intrebat-o acum, in seara asta, daca mai era totusi cineva prin jur care sa vada, mi-a spus ca erau cativa tineri care mergeau grabiti fara sa se uite sau sa le pese, probabil sa mai fi vazut totusi cineva, nu am nici un indiciu inca...

@uforever: multumesc de primire!  :-) sunt pasionat, ce-i drept, de aceste fenomene si mistere, insa prefer sa citesc relatarile altora si sa ma abtin sa postez daca nu am nimic interesant si valabil de povestit. uite ca seara precedenta mi-a dat totusi prilejul de a scrie cate ceva aici, am incredere totala in ceea ce mi-a povestit mama mea. dimensiunile sferei sunt de discutat, poate le-a aproximat bine, sau poate nu... in orice caz, e bizar ce a vazut... mie unuia mi-a adus aminte "imaginea" obiectului de acele celebre 'mingi de foc" vazute de atatia martori de-a lungul istoriei.

apropo, poate nu stiati, dar in Calarasi exista un mic cartier, denumit, de cine mai stie cand (in orice caz, de multa vreme = zeci de ani), in mod sugestiv "Farfuria". Din spusele alor mai batrani, acolo ar fi aterizat odata... ghiciti voi ce!  :ufo: