Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN la Golaiesti ?

Creat de Shadowman, 23 Noiembrie 2010, 13:44:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

 O stire interesanta aparuta in cotidianul "Buna Ziua Iasi" :

"Alerta de OZN la Golaiesti"

http://www.bzi.ro/alerta-de-ozn-la-golaiesti-194706

Oare OZN-ul a fost observat si de alte persoane din comuna...? Dispecerul de la 112 vorbeste de un corp luminos stationar.In stire se spune ca martorul a vazut "farfurii zburatoare"... :?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

prodcomb

La ora si data respectiva era o mandrete de cer catre rasarit!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

ryn

Ca de obicei colegul Shadow ne pune in fatza unei enigme cu doua... capete! Bun. care este celalalt capat maestre?

padme

Citat din: Shadowman din  23 Noiembrie 2010, 13:44:30
.In stire se spune ca martorul a vazut "farfurii zburatoare"... :?

S-a exprimat aiurea! Parerea mea! De la dispecerat reiese ce a vazut exact!

Eu sunt curioasa cum sunt pregatite autoritatile pt o asemenea situatie??  :?

ryn

probabil ca erau pregatiti la dat zapada si aruncat nisip...

Urban

#5
Cum se face o stire:

Presupunem ca ziarul respectiv e in pana de articole pentru ca in ziua aia nu se intampla nimic spectaculos.
Se ia un redactor si un tanar reporter, se planteaza amandoi intr-o carciuma, se da o comanda de zece mititei si 4 beri de deschidere si apoi se purcede la insailarea articolului.

Redactorul catre tanarul reporter:
-Ba, hai noroc (soarbe din bere) sa vedem cum facem sa trecem si peste ziua de azi...daca nu scriem nimic am festelit-o si la revedere sporu' si bonusu' la salariu.

Tanarul reporter catre Maestrul sau:
-Dle. Redactor...am o idee....pe la noi nu prea au fost farfurii din alea zburatoare, hai sa facem si noi o stire ca vorba aia
(musca dintr-un mititel)... e destui prosti si nu stie astia ce si cum.


Redactorul catre reporter:
-Ba, sa stii ca nu esti prost...("ospatar, ia mai baga nene doua beri ca e uscat la masa asta!")

Tanarul reporter catre redactor:
-M-am gandit eu...si daca tot e, putem sa o tinem vreo cateva zile cu articolul asta... poate facem si o mini serie "OZNurile din Golaesti"...ce ziceti?

Redactorul catre reporter:
-Hai nu mai freca jujeaua, pune mana si scrie ca eu ma duc pana la veceu...cand vin sa fie gata articolul!

Nota:
Situatia este absolut reala... exact chestii de genul asta se intampla mai peste tot in presa... cand nu au o stire "o inventeaza"... colegii jurnalisti de pe aici pot confirma sau infirma (eu o stiu de la un amic, jurnalist de profesie)
E simplu sa prostesti poporul.

Shadowman

#6
Citat din: prodcomb din  23 Noiembrie 2010, 19:24:36
La ora si data respectiva era o mandrete de cer catre rasarit!


Crezi ca martorul a raportat prezenta unei stele pe cer ...?  :lol: De ce la rasarit si nu la apus...?  :-D  Stelele Capella,Betelgeuse,Rigel si Procyon au magnitudini apropiate,iar steaua Sirius o scot din calcul.Putea fi usor confundata cu lumina unei case la momentul observatiei.
Martorul a precizat ca obiectul stationa la marginea comunei,la inaltime foarte redusa.


" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

prodcomb

Spre rasarit s-a uitat, dar nu avea ochelarii pe nas!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Citat din: Shadowman din  23 Noiembrie 2010, 21:37:34
Crezi ca martorul a raportat prezenta unei stele pe cer ...?  :lol: De ce la rasarit si nu la apus...?  :-D  Stelele Capella,Betelgeuse,Rigel si Procyon au magnitudini apropiate,iar steaua Sirius o scot din calcul.
Nu cred ca puteau fi stelele pomenite mai sus pentru ca, am iesit acum cinci minute in balcon (ora 23) si stelele pomenite se afla chiar la sud si la o inaltime destul de mare deasupra orizontului, iar el a telefonat la 112 in jur de ora 23.30. deci stelele erau mult mai sus spre sud de cat le-am vazut eu. El spune ca observatia a fost facuta la inaltime foarte mica, nu precizeaza punctul cardinal.
Adevarul este dincolo de noi

Shadowman

#9
Citat din: jean din  23 Noiembrie 2010, 23:18:52
Nu cred ca puteau fi stelele pomenite mai sus pentru ca, am iesit acum cinci minute in balcon (ora 23) si stelele pomenite se afla chiar la sud si la o inaltime destul de mare deasupra orizontului, iar el a telefonat la 112 in jur de ora 23.30. deci stelele erau mult mai sus spre sud de cat le-am vazut eu. El spune ca observatia a fost facuta la inaltime foarte mica, nu precizeaza punctul cardinal.

Daca erau stea si nu OZN,l-ar fi vazut si-a doua,a treia sau a cincea seara,la aceeasi ora si-n acelasi loc,aproximativ,in conditiile unui cer senin.  :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

prodcomb

Atentie la setarile programului de astronomie, data si loc, pentru ca nu erau inca pe cer nici Sirius si nici Procyon!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Shadowman

#11
Citat din: prodcomb din  24 Noiembrie 2010, 07:57:03
Atentie la setarile programului de astronomie, data si loc, pentru ca nu erau inca pe cer nici Sirius si nici Procyon!

Ce nu este clar...? Unde-am gresit ? Data,ora si locul sunt trecute pe poze.Martorul a sunat in data de 4 noiembrie 2010, la ora 23 si 20 de minute.Am setat programul la orele 23 si 16 minute...Ma gindesc ca n-a sunat instantaneu...Daca n-a observat stelelel Sirius si Procyon (mai devreme de ora 23 si 16 minute)cu atat mai mult nu se sustine afirmatia ta cu "mandretea de cer catre rasarit"...
Coordonatele si ora la care s-a produs observatia (vezi pozele) au fost introduse in programul de vizualizare Stellarium.
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Xanadron

#12
Da, setarea pe 23:16 a programului Stellarium a lui Shadowman mi se pare si mie corecta, fiindca logica.
OZN_ul presupus a fi fost vazut la Golaiesti mi se pare in schimb o himera - cel putin in lipsa unor minime dovezi indirecte macar (daca nu imagini, mai multi martori, de pilda).

Cit despre scurta sceneta  :-D "made in Urban": nu pot decit s-o confirm (insa doar la nivel de redactii tabloidice). La publicatiile cit de cit serioase, stirile-s in general reale, chiar daca de obicei nu-s analizate corect cauzele evenimentelor - fie si doar in scopul greblarii unor avantaje materiale de catre sefi (clasica incepere a unei investigatii "incomode", care sa fie apoi stopata printr-o Sfinta Spaga). :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: Xanadron din  24 Noiembrie 2010, 11:33:11
cel putin in lipsa unor minime dovezi indirecte macar (daca nu imagini, mai multi martori, de pilda).


Nu neaparat, as zice!

Citat din: Xanadron din  24 Noiembrie 2010, 11:33:11
Cit despre scurta sceneta  :-D "made in Urban": nu pot decit s-o confirm (insa doar la nivel de redactii tabloidice). La publicatiile cit de cit serioase, stirile-s in general reale, chiar daca de obicei nu-s analizate corect cauzele evenimentelor - fie si doar in scopul greblarii unor avantaje materiale de catre sefi (clasica incepere a unei investigatii "incomode", care sa fie apoi stopata printr-o Sfinta Spaga). :-P

Tre' sa-ti aduc aminte de "O gaina a nascut pui vii"? Haida de! Ma lesi?!

Xanadron

a) Ba NEAPARAT - as zice eu. ;)
Fiindca vorbesc de credibilitatea unei informatii in ochii/mintea altora, nu a celui ce-a trait poate "pe bune" respectiva intalnire de grad I, II, III sau "n" si stie sigur ca n-a fost de pilda matol in respectivele momente.

b) Nu te les,  :-D fiindca:
1. am zis "in general" stirile nu-s fabricate etc s.a.m.d.
2. in numita perioada post-lovilutionara, rar dadeai de-o publicatie serioasa, indiferent de titlu.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/