Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intrebare simpla !

Creat de OzN_HunteR, 22 Mai 2008, 16:54:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

OzN_HunteR

as vrea sa vin direct la subiect.
as vrea sami raspundeti la o intrebare si sa o argumentati !

Exista vreo planeta cum e terra ? ( cu forme de viata : om, animal, plante )
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

CHIP

Poate doar cele care sunt descoperite de sondele spatiale americane si despre care nu se spune mai nimic.

OzN_HunteR

ai putea sami dai un exemplu ceva ?
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

CHIP

Astronomii au descoperit o nouã planetã, situatã în afara sistemului nostru solar, care pare sã se asemene în multe privinþe cu Pãmîntul, fiind foarte probabil ca acolo sã existe apã ºi forme de viaþã.

Potrivit cercetãtorilor, planeta - care se aflã la 193 de miliarde de kilometri distanþã de Pãmînt ºi care a fost numitã 581 c - este aproape de douã ori mai mare decît Terra, iar temperaturile aratã cã pe aceasta ar putea exista apã în stare lichidã.

Astronomii au precizat cã rãmîn încã multe de aflat despre aceastã planetã necunoscutã, iar viitoarele examinãri ar putea releva, totuºi, aspecte neospitaliere pentru om.

Planeta a fost descoperitã cu ajutorul unui telescop performant situat în localitatea La Silla din Chile. Ea are o greutate de cinci ori mai mare decît Terra, iar cercetãtorii încã nu‑ºi pot da seama dacã este formatã din roci, precum Pãmîntul, sau dacã este o sferã uriaºã de gheaþã, cu apã lichidã la suprafaþã. Teoretic, 581 c ar trebui sã aibã o atmosferã, dar din ce este formatã aceasta rãmîne încã un mister.

Astronomii cred cã temperaturile de acolo se situeazã undeva între 0 ºi 40 de grade Celsius, ceea ce este un lucru extrem de îmbucurãtor, în contextul în care toate cele 220 de planete descoperite pînã acum în afara sistemului nostru solar au temperaturi care fac imposibilã viaþa.

Gravitaþia de pe 581 c este de 1,6 ori mai puternicã decît cea a Terrei, ceea ce înseamnã cã o persoanã de 70 de kilograme s‑ar simþi precum una de 108. În acelaºi timp, zilele de naºtere s‑ar sãrbãtori mult mai des decît pe Pãmînt, în contextul în care planeta orbiteazã în jurul stelei care þine locul Soarelui la fiecare 13 zile. Totodatã, cercetãtorii cred cã planeta nu se roteºte, ceea ce înseamnã cã pe o parte este tot timpul zi, iar pe cealaltã este mereu întuneric.

În cazul în care s‑ar ajunge la concluzia cã planeta este locuibilã, distanþa ar fi o altã problemã. "Datoritã duratei noastre de viaþã, am muri înainte de a ajunge acolo", a declarat Steve Maran, astronom NASA.

CHIP

#4

lylyt_ice

 Bine si daca astronomii nu stiu inca din ce este formata (ce consistenta are) aceasta planeta 581 c, atunci de unde au ajuns la concluzia ca este de cinci ori mai grea decat Tera? Cum au calculat greutatea planerei?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

Citat din: OzN_HunteR din  22 Mai 2008, 16:54:07
as vrea sa vin direct la subiect.
as vrea sami raspundeti la o intrebare si sa o argumentati !

Exista vreo planeta cum e terra ? ( cu forme de viata : om, animal, plante )

de existat exista o infinitate,conform teoriei universului.

insa descoperite ''oficial'' nu sunt multe.

oricum we are not alone,get it.

OzN_HunteR

Citat din: Sirius13 din  22 Mai 2008, 21:26:10
de existat exista o infinitate,conform teoriei universului.

insa descoperite ''oficial'' nu sunt multe.

oricum we are not alone,get it.

Stiu ca nu suntem singuri, este ceva logic. pentru ca noi suntem o galaxie mica in univers ...mai sunt alte miliarde de galaxi..oricum e imposibil sa fim singuri.
Mersi de raspunsurile de pana acuma si mai astept.
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

darieglobur

Citat din: OzN_HunteR din  22 Mai 2008, 16:54:07
as vrea sa vin direct la subiect.
as vrea sami raspundeti la o intrebare si sa o argumentati !

Exista vreo planeta cum e terra ? ( cu forme de viata : om, animal, plante )

Nu cred ca actualmente este posibil ca la aceasta intrebare simpla sa se dea un raspuns la fel de simplu, de genul: "Da, exista!" sau "Nu, asa ceva nu exista!", care sa fie argumentat prin probe indubitabile. In momentul de fata, oficial nu exista probe materiale in acest sens care sa sustina o asemenea afirmatie. Sau daca unii sustin ca ar avea asemenea probe cu siguranta ca ele sunt contestate de altii.
Pe de alta parte, in masura in care ar exista probe materiale concrete si oficial acceptate ca am fost si suntem vizitati de catre fiinte extraterestre de tip uman, atunci lucrul devine evident - anume ca aceste fiinte s-au dezvoltat pe planete asemanatoare Pamantului.
Pana una alta putem spune ca, in acest sens, exista marturii ale unora care sustin ca astfel de planete exista si tot ce putem face este sa luam aminte si sa judecam noi daca aceste marturii sunt veridice sau nu.
Una dintre acestea este a lui Guido Moosbrugger, descrisa pe larg in cartea sa And Still They Fly, pe care eu am citit-o si o propun si eu spre analiza.
Ca titlu informativ iata doua linkuri:
http://www.andstilltheyfly.com/
http://www.karinya.com/PlanetErra.html
...und Sie fliegen doch!

OzN_HunteR

Da voi vati gandit vreodata ca noi chear am fi vizitati de catre " extraterestri " care ne aseamana ( om ) si noi nu ne dam seama ?
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

lylyt_ice

#10
 Da...unii s-au gandit si la asta...si cred ca-i f. posibil sa fie chiar printre noi...sau, poate chiar membrii din familia noastra sau prieteni. Dealtfel despre o astfel de ipoteza s-a discutat si in unele emisiuni TV. la care a participat si Strainu...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Yagg

Apelezi la imaginaþie ºi personificare:
Imagineazã-þi un boson care crede cã atomul în care el se gãseºte, ca particulã nuclearã elementarã, este singurul în care se gãsesc bosoni. Atomul->Galaxia; Electronul->Planeta Pãmânt; Bosonul->Omul; Dacã ar ºti el infinitatea în care se gãseºte, oare ar mai fi atât de egoist?  :-D ªi nu cred cã limita în micro ºi în macro este doar cea atinsã de om pânã în prezent.

Scenariul de mai sus reprezintã doar o expunere proprie (subiectivã) ºi trebuie tratatã ca atare :lol:.

lylyt_ice

 Yagg...ai formulat un raspuns, care cred ca ar trebuii lansat ca MOTTO al acestui forum. Simplu, clar, la obiect si pe intelesul oricui. Felicitari!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?