Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rusii recunosc oficial existenta fenomenului OZN

Creat de Dreamy, 02 Februarie 2007, 09:06:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

In 1980, Seful Statului Major General al Fortelor Armate ale URSS a emis un regulament cu instructiuni, cerand sa i se raporteze neintarziat 'orice fenomen inexplicabil', incluzand OZN-urile. Din acest moment, toti militarii din URSS, inclusiv cei stationati in alte tari, au stiut ca daca observa un OZN trebuie sa faca un raport scris superiorilor lor.
In 13 ani, cat a ramas in vigoare acest regulament, s-au strans 3000 de rapoarte oficiale asupra a circa 400 de evenimente, la o comisie condusa de Dr. Iurii Platov de la Academia de Stiinte si de Col. Boris Sokolov de la Ministerul Apararii.
Cam 90 la suta din cazuri au putut fi explicate prin cauze conventionale, precum: lansari de rachete, baloane de mare altitudine etc. Dar circa 300 de observatii au ramas inexplicabile, chiar si dupa cea mai scrupuloasa examinare.
Poate nu pare mult, dar este vorba de rapoarte detaliate, din surse sigure, verificate la fata locului de ofiteri cu experienta, care aveau drept atributie de serviciu sa trimita spre centru doar cazurile cu adevarat importante.
Pilotii se gaseau intre ciocan si nicovala. Pe de o parte, regulamentele de la Statul Major General ii obligau sa trimita un raport imediat ce observau un fenomen aerospatial neidentificat, pe de alta parte, ei stiau foarte bine ca facand un astfel de raport riscau sa fie trimisi la spital pentru examinari lungi, neplacute si care se puteau termina cu interdictia de a zbura. Era mai intelept ca un pilot care intalnea un OZN sa lase impresia ca nici nu l-a vazut.
Si personalul navigant civil era foarte retinut sa atraga atentia pasagerilor asupra unor eventuale OZN-uri, din convingerea ca aceasta dauneaza afacerilor.
In planurile cincinale care au inceput in 1981 si 1986 autoritatile sovietice au inclus programe speciale, dedicate cercetarii fenomenelor aerospatiale neidentificate.
Dupa 1991 aceasta activitate a continuat, dar la o scara mult redusa.
La inceputul anului 1990, presedintele Gorbaciov declara, la o intrunire publica, faptul ca 'fenomenul OZN exista si trebuie tratat cu seriozitate'.
In 1989 a fost creat un 'Comitet OZN' sub egida Societatii Unionale de Stiinta si Inginerie, la care in 1990 s-a alaturat un centru inter-industrial de cercetari ufologice (SOYUZUFOSENTR), care coordona raportarile. 
Acest centru avea statutul de Institut subordonat Academiei de Stiinte a URSS si a fost condus de Dr. Vladimir G. Ajaja, un eminent cercetator, care a lucrat anterior in domeniul submarinelor.
A fost organizata si o scoala, pentru a studia 'ufologia ca o stiinta a obiectelor zburatoare neidentificate, a relatiei lor cu Universul si in particular cu biotehnosfera pamanteana'.
Cursul, care dura zece saptamani, se ocupa de 'observarea, caracteristicile, ca si aspectele astronomice si psihofizice ale problematicii.' Institutul a realizat aparatura dedicata urmaririi fenomenului, de pilda pentru fotografii in radiatii infrarosii sau ultraviolete.
Dupa unele relatari, s-au obtinut imagini inexplicabile, incluzand 'sfere speciale, figuri de umanoizi'. Daca aceste imagini exista intr-adevar, ele nu au fost publicate niciodata. Anumite teorii, conform lui Ajaja, atribuie aceste imagini 'manifestarii unor substante a caror natura e putin cunoscuta in prezent. Aceasta substanta poate fi capabila sa formeze materie organica si sa devina vizibila temporar ochiului uman'
In aprilie 1990, generalul colonel de aviatie Igor Maltev, seful Statului Major General al Fortelor Armate, a pus la dispozitia publicului documente si fotografii referitoare la peste o suta de observatii OZN, raportate de diferiti comandanti de unitati militare.
Tot in 1990, in cadrul Academiei de Aviatie Militara, s-a format Asociatia Ufologica Unionala, sub conducerea generalului maior de aviatie Pavel Popovici, pilot cosmonaut. In 1991 generalul N. A. Sciam, vicepresedintele Comitetului de Presedintie al KGB, a inmanat acestei asociatii un dosar de 124 de pagini, avand titlul 'Cazuri de observare a unor fenomene insolite pe teritoriul URSS, 1982-1990'. In scrisoarea insotitoare se afirma ca KGB nu a fost preocupat in mod expres de studiul OZN-urilor, dar a primit numeroase rapoarte in acest sens.

sursa: http://www.newz.ro/stiri/rusii-recunosc-oficial-existenta-fenomenului-ozn_n29272.html

Mai multe informatii despre subiect
http://www.revistamagazin.ro/Paranormal/Investigatii-F.A.N..htm

Unidentified

#1
Multumim dreamy pt aceasta stire si initiativa si daca imi permiti sa pun si eu niste linkuri catre acest subiect deschis de tine la subiectul propunere pt proiect deoarece cred ca are o oarecare legatura cu acesta .  :evil:
Referitor la aceasta problema eu cred ca rusii au cam aceleasi dovezi ca americanii numai ca cei din urma imi par mai conspirativi si au profitat de efectul creat de aceste fenomene doar ca sa induca in eroare populatia si sa se creada ca ei de fapt au si un pact cu extraterestrii sau alte gogomanii.Binenteles ca este doar o ipoteza care ramane ca celelalte,in lipsa de dovezi,doar o ipoteza.

Dreamy

Citat din: Unidentified din  02 Februarie 2007, 09:41:23
Multumim dreamy pt aceasta stire si initiativa si daca imi permiti sa pun si eu niste linkuri catre acest subiect deschis de tine la subiectul propunere pt proiect deoarece cred ca are o oarecare legatura cu acesta .  :evil:
Referitor la aceasta problema eu cred ca rusii au cam aceleasi dovezi ca americanii numai ca cei din urma imi par mai conspirativi si au profitat de efectul creat de aceste fenomene doar ca sa induca in eroare populatia si sa se creada ca ei de fapt au si un pact cu extraterestrii sau alte gogomanii.Binenteles ca este doar o ipoteza care ramane ca celelalte,in lipsa de dovezi,doar o ipoteza.
Unidentified by my guest... nu trebuie sa-mi ceri permisiunea, suntem pe un forum liber :wink:
Cat despre dovezile care le detin cele doua tari, e cam greu de dat cu parerea....inclin catre partea rusa dintr-un singur punct de vedere, acela ca "tac si fac", asta probabil s-a datorat si regimului comunist ...poate ma insel poate nu, oricum in lipasa unor statistici in domeniu, orice e posibil...


Dreamy

Conform cotidianului ,,New York Times", o baza militara construita pe aceleasi principii ca si faimoasa ,,Aria 51", unde se pare ca armata americana ar folosi tehnologie extraterestra, a fost semnalata in Rusia. ,,In cadrul unui proiect ultrasecret, reminiscenta a razboiului rece, scrie ziarul citat, Rusia construieste un complex subteran mamut, in sudul muntilor Ural."

Inventie de miliarde de dolari

Ascuns in strafundurile masivului Yamantau, regiunea Beloretsk, complexul prevede constructia unui veritabil oras subpamantean, deservit de o autostrada, un aeroport si mii de muncitori! Desi oficialii de la Moscova, recunoscand existenta asezarii, au descris-o drept ,,o exploatare miniera", satelitii americani de spionaj nu pot fi inselati cu una, cu doua.

,,Ceea ce se petrece sub muntii Ural, avertizeaza Ashton Carter, responsabilul cu securitatea internationala al Pentagonului, nu poate decat sa ne atraga atentia asupra adevaratelor resurse de care beneficiaza rusii, in ciuda declaratiilor oficialitatilor moscovite, ce se plang ca sufera de o acuta lipsa de fonduri. Investitiile facute acolo se ridica la miliarde de dolari si, stiind ca ele au doar scopuri militare ne este greu sa mai stam calmi, linistiti de asigurarile cordiale ale Ministerului Rus al Apararii!".

Vizitatorii din spatiu

Mai mult, insa, satelitii americani au mai semnalat si prezenta, in jurul complexului subteran, a numeroase obiecte zburatoare neidentificate, de tipul ,,farfuriilor zburatoare"... Ceea ce ii face pe americani sa creada ca nu sunt singurii interesati de ,,bomba cu ceas" pe care rusii o ascund in tainitele Uralilor. Asta daca nu cumva insisi militarii rusi colaboreaza strans cu vizitatorii de la bordul farfuriilor zburatoare, dupa cum sustine, intr-un numar recent al revistei ,,Nauka y jizn" investigatorul particular din Sankt-Petersburg Egor Rumiantev.

In opinia acestuia, armata rusa beneficiaza de tehnologii de natura non-terestra inca din anii '60, cand o ,,farfurie zburatoare" s-a prabusit langa Perm, dand nastere unui ,,Roswell rusesc", cum l-a denumit presa de specialitate. Desi in zona de pe o raza de 25 de kilometri in jurul ,,orasului interzis" este oprit accesul persoanelor care nu lucreaza la proiect, Rumiantev a reusit sa stea de vorba cu cativa tarani, locuitori ai satelor din zona, care i-au declarat sub prestare de juramant ca au asistat si ei la evolutia unor ,,farfurii zburatoare", in imediata apropiere a bazei. Localnicii nu au putut insa preciza daca acele aparate de zbor se aflau doar in ,,vizita" sau fusesera lansate chiar din buncarele ,,orasului ascuns"...

sursa: revista magazin


cum era vorba aia ??   :|  de la Rusi vine "FARFURIA" :lol:

ryn


loreley


         Dragut  filmuletul....  N-am vazut  un  ozn si  poate  nu  o sa  vad niciodata dar ,  farfuria  lor
era   nush...tipic  ruseasca :-D  in  sensul designerului..

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

Pai despre asta parca s-a vorbit si la emisiunea Teoria conspiratiei de pe TVR1. Persedintele UFO Network a spus ca stie despre existenta acestei baze dar mai mult nu poate sa spuna :-D

Cautatorul

#8
Mie imi pare mai mult nava.... plutitoare decat zburatoare.
Cred ca mai degraba acea chestie e facuta sa pluteasca si sa nu fie detectata de radar. O fi tehnologie ruseasca navala anti-radar.

http://www.solarnavigator.net/stealth_ship.htm

Tehnologia stealth a evoluat. F22-Raptor nu mai are forma ciudata a lui F117 cu suprafete plane. Poate ca rusii experimentau nave (navale) invizibile radar.


AdiM

Am aflat de OZN-uri si extraterestri din lecturi SF sau din carti despre fenomene ciudate, chiar dinainte de 1989.
Daca azi guvernele incep sa recunoasca oficial aceste lucruri, e un mare pas inainte pentru omenire.
Personal nu pot sa demonstrez nimanui ca exista OZN sau extraterestri.
Dar, pe de alta parte, eu cred ca toate valurile astea nu au fost facute degeaba.
Dupa mintea mea, nu suntem singuri in Univers, iar din ce stiu din cultura si lecturi, 
cred ca extraterestrii au ajuns pe Pamint si sunt aici si acum.

Ar fi minunat ca oamenii care au dovezi mai clare sa aiba si curajul
sa le prezinte public celorlalti.


valo

Sunt de acord cu declaratia lui Prunariu, aceea in care spunea ca secretul tinde sa stea la naftalina atata timp cat omul nu poate explica clar si coltrola fenomenul. Marea problema este efectul pe care l-ar avea aceste stiri "confirmate" in special asupra maselor de idioti - in adevaratul sens al cuvantului. Poate e mai bine sa ne obisnuim cu ideea incetul cu incetul decat sa se lanseze stirea sub forma unui boom, fara sa ne gandim la consecinte.

mirela

Rusii nu sint prosti de loc. Recunoscind , fenomenul OZN, pot afla astfel informatii de publicul larg.Ca om de rind la cine te duci sa raportezi un asemenea fenomen? La cei care rind de tine si te considera nebun pentru ca spui ca ai vazut ceva ce nu intelegi sau la cel care se arata intelegator si pare a te crede.Fireste nu-i invidiez de loc pe cei care studiaza aceste rapoarte si trebuie sa separe minciuna de adevar.Este o munca de titan ca sa nu zic de om nebun.Dar in final se merita.Pe de alta parte, fireste in spatele acestei "recunoasteri oficiale" se ascunde si alte secrete.

lylyt_ice

 Da, Mirela...este foarte posibil si cred ca ai dreptate, cand spui ca:"in spatele acestei recunoasteri oficiale, se ascund si alte secrete"!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

Citatin special asupra maselor de idioti
----Pai  draga valo parerea mea este ca pe idioti nu-i intereseaza subiectul . Daca ar fi dupa mine, eu i-as include la categoria " idioti" pe aceia care au dovezi/probe / privind existenta si activitatea alienilor pe Terra si le tin la secret......
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David