Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

“Un spectacol feeric“ la Flamanzi

Creat de Kymosabe, 29 Noiembrie 2007, 01:08:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kymosabe

In urma cu 13 ani, o mana de oameni au vazut pe cerul Flamanzilor un fascicul de lumina. Li s-a spus ca a fost arc electric, dar ei sunt convinsi ca au fost vizitati de fiinte inteligente.ALEXANDRU NASTASE, CRISTIAN PETRU

Septembrie 1991. Vreo 16 oameni au vazut cum timp de 40 de minute, o elipsa luminoasa s-a invartit deasupra dealurilor din localitatea Flamanzi, judetul Botosani. "Daca imi povestea altul nu credeam", zice astazi sorbind din tigara unul dintre martori, profesorul de matematica Nicolae Bildea din satul Poiana, fosta comuna Flamanzi. In acea sambata seara, Nicolae se uita impreuna cu fiul lui Iulian la televizor la un serial. Sotia sa, Vochita, facea baie. Tocmai terminase si venise sa se uite la film, imbracata intr-un halat de casa. Nu a mai apucat sa mai urmareasca prea multe secvente din serial ca s-a luat curentul. Injurand printre dinti, Nicolae si fiul lui au iesit in gradina sa vada daca si vecinii au ramas fara curent. SfARSITUL LUMII. Afara picura. Iulian a vazut primul "sfarsitul lumii". "Era o lumina pala, care a crescut apoi in intensitate. Ne-am apropiat mai mult, am vazut ca era undeva aproape de pamant pendula intre dealurile Balcescu si Flamanzi. Mi s-a parut ca are diametrul de 20 de metri. Lumina circulara era formata dintr-o multitudine de lumini. Fasciculul de lumini pleca direct din sursa, ca din niste fante deschise. Acolo era ca ziua", povesteste profesorul. Acesta a alertat vecinii, dar inspaimantati oamenii s-au pitit dupa perdele. "Credeau ca a venit sfarsitul lumii. Chiar si soacra-mea a crezut asta. Abia am linistit-o", mustaceste Bildea. Numai vreo 14 curajosi s-au incumetat sa iasa pe ulita. "Singurul lucru palpabil in momentul in care fasciculul a trecut cam la 400 de metri de noi era o adiere de vant cauzat de viteza mare cu care se deplasa. Pleca spre dealul Balcescu, sonda putin si se intorcea. Cauta parca ceva".

FIINTE INTELIGENTE. Profesorul spune ca in momentul in care lumina a ajuns deasupra unui cires, acesta parea inflorit. In dreptul pomului era o casa, dar lumina strapungea peretii ca si cand nu ar fi existat. "La un moment dat, a fost chiar deasupra noastra. Atunci mi-am dat seama ca era o elipsa cu diametrul de 40 de metri. Au pus lumina chiar pe noi si in secunda urmatoare au ridicat-o. Si-au dat seama ca ar putea sa ne faca rau. Atunci am realizat ca lumina era controlata sa nu dauneze. Era dirijata de fiinte mai inteligente decat noi. Sunt, ca se alimentau din reteaua noastra de energie electrica", sustine Nicolae Bildea. Sursa de lumina coborase pana la nivelul spalierilor din vie, de parca pierdusera ceva. Profesorul sustine ca vita-de-vie s-a lasat in jos de la adiere. Dupa aproape 40 de minute de pendulare, sursa de lumina a plecat cu viteza spre Ivascoaia, un iaz din apropiere de Flamanzi. In timpul survolului, "sigurantele de la priza au puscat de mai multe ori".

CAUTARI. "In zona in care a aparut lumina, fusesera bazele rusilor, dar au fost acoperite de mult de livada. Ce s-a intamplat in seara aceea, pe mine m-a convins ca exista si alte civilizatii", zice Bildea. A doua zi, autoritatile pareau ca stiu de prezenta sferei luminoase. Armata a rascolit fiecare palma din zona prin care trecuse fasciculul de lumina, dar nu au gasit mare lucru. Totusi, nivelul radiatiilor din anumite portiuni era mai ridicat. Martorii au fost sfatuiti sa nu spuna ce s-a intamplat dar s-au convins singuri ca e mai bine sa isi tina gura: au fost luati in bascalie de toti cei care i-au auzit povestind. "Oricum, a fost un spectacol feeric! Nu cred ca te intalnesti de doua ori intr-o viata cu asa ceva".

Sursa : Jurnalul National[/i]

Acest caz a fost pentru mine ,,scanteia'' care a declansat interesul pentru fenomenul OZN. :wink:
Abia invatasem sa citesc , cand am descoperit acest caz in ziarul local .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 S-ar putea gasii in arhiva acestui Ziar, ORIGINALUL ? ar fii foarte interesanta o copie a acestui articol...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: lylyt_ice din  29 Noiembrie 2007, 01:39:09
S-ar putea gasii in arhiva acestui Ziar, ORIGINALUL ? ar fii foarte interesanta o copie a acestui articol...

Sincer nu stiu. Abia am gasit aces articol .
Insa dupa cate imi amintesc acest caz a fost prezentat in mai multe ,,episoade'' in ziarul local , intrucat ,,fenomenul'' s-a repetat mai multe nopti la rand  . Cel putin asa imi amintesc eu....
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

    si unde abea ai gasit acest articol ? Banuiesc ca ai articolul original, ai putea atunci sa posrezi aici si pt. noi o copie ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

#4
Citat din: lylyt_ice din  29 Noiembrie 2007, 14:07:12
    si unde abea ai gasit acest articol ? Banuiesc ca ai articolul original, ai putea atunci sa posrezi aici si pt. noi o copie ?

http://www.jurnalul.ro/articole/65632/%e2%80%9cun-spectacol-feeric%e2%80%9c-la-flamanzi

Sunt putine referiri in presa referitor la acest caz .
A fost nevoie ca Jurnalul National sa realizeze o Editie de Colectie despre aparitiile OZN de pe teritoriul Romaniei pentru a fi prezentat in detaliu cele intamplate atunci.
Pana sa descopar acest articol gasisem doar cateva fraze in care se amintea  de acest caz , nimic mai mult.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 Merci mult Kymo, dupa cum se vede intradevar ceea ce este scris in acest articol, are mari sanse sa fie adevarat...mai ales ca sunt in discutie mai multi martori iar acel profesor, nu era un visator care are fantezii. Cazul merita dezbatut la modul serios...uite ca sunt aparitii de mare insemnatate in Romania care sunt pur si simplu trecute sub tacere si ignorate total...Foarte interesant...Si cine au fost aceea care le-a spus oamenilor SA TACA si sa nu mai vorbeasca despre cele ce au vazut cu ochii lor...si DE CE ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: lylyt_ice din  29 Noiembrie 2007, 15:03:03
..Si cine au fost aceea care le-a spus oamenilor SA TACA si sa nu mai vorbeasca despre cele ce au vazut cu ochii lor...si DE CE ?

Probabil un fost securist care nu reusise , desi trecusera vreo 2 ani de la revolutie , sa scape de automatismele din epoca ceausista .
Mai mult ca sigur fenomenul a fost inregistrat si de radarele militare , de vreme ce , ulterior ,intreaga zona a fost cercetata de acestia.



Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

ariel

Citat din: Kymosabe din  29 Noiembrie 2007, 15:17:26
Probabil un fost securist care nu reusise , desi trecusera vreo 2 ani de la revolutie , sa scape de automatismele din epoca ceausista .


crezi ca era fost secu? mai repede cred ca era actual secu din moment ce " Armata a rascolit fiecare palma din zona prin care trecuse fasciculul de lumina, dar nu au gasit mare lucru. Totusi, nivelul radiatiilor din anumite portiuni era mai ridicat. "
deci s-au facut si masuratori si................
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

loreley

FIINTE INTELIGENTE. Profesorul spune ca in momentul in care lumina a ajuns deasupra unui cires, acesta parea inflorit. In dreptul pomului era o casa, dar lumina strapungea peretii ca si cand nu ar fi existat. "La un moment dat, a fost chiar deasupra noastra. Atunci mi-am dat seama ca era o elipsa cu diametrul de 40 de metri. Au pus lumina chiar pe noi si in secunda urmatoare au ridicat-o. Si-au dat seama ca ar putea sa ne faca rau. Atunci am realizat ca lumina era controlata sa nu dauneze. Era dirijata de fiinte mai inteligente decat noi. Sunt, ca se alimentau din reteaua noastra de energie electrica", sustine Nicolae Bildea

Ce  secu?  Secu  fiinte  inteligente? N-ai  sa  vezi :evil:
Acolo  a  fost  altceva  ,Si  au  fost  sfatuiti  sa  taca  ,mie  marturia  profesorului  mi  se  pare reala.

StarDust

Am auzit si eu de acest caz la vremea respectiva dar nu cunosteam detalii. Daca e adevarat, oamenii aceia chiar au vazut ceva extraordinar. Multumesc pt. prezentare Kymosabe
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Mai sa fie...parca Fascicolul asta de lumina imi aminteste de descrierile lui Moise si stalpul de lumina din cer care i-a calauzit pe Israeliti prin desert...nu stiu de ce, dar mie m-i se pare ca am fost si suntem dusi de nas in stil BARBAR...cred ca(,) cam tot ceea ce stim noi e total eronat...Istorie, religie.geografie.....si cam tot ce am fost fortati sa invatam si sa acceptam, face complet MATRIXUL minciunii in care suntem capturati ca niste biete fiinte oarbe si surde....Revoltator la MEGA'MAXIMUM........!!!!!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Yagg

ªi când te gândeºti cât ar putea înflori turismul la Botoºani, mai ales la Flãmânzi pentru cã s-au petrecut evenimente importante de-a lungul istoriei, dar nu are nimeni nici un interes. De fiecare datã când trec prin Flãmânzi, mi se pare cã e ca dupã rãzboi, 2-3 blocuri, neîngrijit, cu un banner mare ºi ºters de ploi care aminteºte cã acolo a fost revolta þãranilor în 1907, cu case dãrãpãnate ºi cu obiºnuitele cârciumi urâte ºi lipsite de minþi treze.

Un reportaj video cu aceste mãrturii ar prinde bine. Este un caz interesant.

lylyt_ice

     NUUU....accept! eXCLUS! te rog nu fii radical---------------aici este vorba de BANI ...AMIGO! iar in momentul de fata cei fara cap au bani...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatCe  secu?  Secu  fiinte  inteligente? N-ai  sa  vezi
-----Cu siguranta  ca e asa ! Securistii nostri  e prosti toti si vor sa mai si musamalizeze !
---- Da' sa-i vezi p'aia ai americanilor ce destepti e, cum acopera ei urmele, si ce efective participa la actiunile de cover up , cand e cazul !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mirela

Daca profesorul respectiv ar putea sa ne spuna mai mult despre sursa care producea lumina respectiva?Care a fost nivelul de radiatie in zona.Nivelul de radiatii poate fi masurat de contorul Gainer-Muller ( nu stu daca am scris numele corect) dar stiu ca asemenea contoare exista in orice scoala in laboratoarele de fizica pentru masurarea radiatiei gama