Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN filmat la Galati - 21 Decembrie

Creat de calator astral, 23 Decembrie 2012, 21:16:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Acum cativa ani, cand am iesit intr-o seara afara, intamplator am dat cu privirea de ISS, cred ca a fost cea mai stralucitoare aparitie pe care am vazut-o eu. Initial, nu am stiut ce sa fac, sa fug dupa camera de filmat, sau sa stau sa privesc aparitia spectaculoasa , temandu-ma ca pana ma intorc cu camera va disparea. Asa ca am preferat sa stau sa o privesc. Dupa disparitie, am verificat, si intr-adevar a fost ISS. Creeti-ma, a fost pur si simplu spectaculos, si pot sa inteleg efectul ce lar fi avut asupra unui martor neavizat. Magnitudinea surprinsa de mine atunci era cu siguranta sub -3.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Raspunsul se afla in interiorul clipului.
Priviti ultimele secvente, cele cu lanternele chinezesti si va veti da seama ce a filmat galateanul!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

alx

Citat din: romulus din  24 Decembrie 2012, 11:24:09
Raspunsul se afla in interiorul clipului.
Priviti ultimele secvente, cele cu lanternele chinezesti si va veti da seama ce a filmat galateanul!
Am zis !
Imi pare rau sa te contrazic,dar ceea ce a filmat el nu a fost o lanterna chinezeasca...am avut ocazia sa vad asa ceva de multe ori,si nu exista nici un fel de similitudini...comportamentul acelei lumini este cel tipic al ISS,atat ca stralucire,cat si ca directie de mers...
Cat despre clipul asta,e o bascalie crunta... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Citatam avut ocazia sa vad asa ceva de multe ori,si nu exista nici un fel de similitudini...comportamentul acelei lumini este cel tipic al ISS,atat ca stralucire,cat si ca directie de mers...
E ok monser, nu am niciun motiv sa te contrazic pentru ca nu am nici o urmbra de expertiza in directia aia.
Sincer sa fiu eu mi-am scris parerea formata strict din vizionarea clipului si comparatia cu luminile de lanterne chinezesti vazute de mine la cateva nunti de anul asta!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nicipreaprea

De ce traiectoria ISS nu e rectilinie vizibila de pe pământ?...  Mersi pt eventualul raspuns
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Aliosa

Ce e pe filmarea aia nu e ISS, sunt nori pe cer din ce vad eu(poate ma insel) si nu cred ISS sa aiba orbita asa de jos.

alx

#21
Citat din: Nicipreaprea din  25 Decembrie 2012, 04:43:52
De ce traiectoria ISS nu e rectilinie vizibila de pe pământ?...  Mersi pt eventualul raspuns
Simplu.Pentru ca traiectoria vizibila de pe Pamant a ISS este rezultanta a doua miscari de rotatie: prima a Pamantului insesi,si a doua a ISS...cum deja stim,orbita ISS nu este una ecuatoriala,ci are o inclinatie de aprox. 52 de grade,asadar suprapunerea celor 2 miscari de rotatie nu va fi vizibila niciodata ca si o linie dreapta...

LE   pun si o imagine,pt ca e sugestiva...sper ca-ti dai seama cum arata traiectoria ISS vazuta in punctul in care face intoarcerea... ;D   cocoasa unei camile e zero... :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  25 Decembrie 2012, 14:23:09
Simplu.Pentru ca traiectoria vizibila de pe Pamant a ISS este rezultanta a doua miscari de rotatie: prima a Pamantului insesi,si a doua a ISS...cum deja stim,orbita ISS nu este una ecuatoriala,ci are o inclinatie de aprox. 52 de grade,asadar suprapunerea celor 2 miscari de rotatie nu va fi vizibila niciodata ca si o linie dreapta...

LE   pun si o imagine,pt ca e sugestiva...sper ca-ti dai seama cum arata traiectoria ISS vazuta in punctul in care face intoarcerea... ;D   cocoasa unei camile e zero... :D


Adică, cum zero?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

mariusvlad

ISS este observabil cu ochiul liber maxim 7 minute. In tot acest interval chiar si in varful curbei (punctul 0) datorita timpului relativ scurt pe o raza foarte mare miscarea pare tot rectilinie. Pentru a va lamuri puteti observa segmentul de raza descris de ISS timp de maxim 7 minute chiar aici.
Observ ISS de cate ori am ocazia folosind aplicatia de identificare pe Iphone, Sky View.
In aceasta seara intre orele 19,18 si 19,24 veti putea observa ISS la intensitatea -1,9 pe directia NNE pe o traiectorie care se afla pe raza cea mai mica a sinusoidei.

prodcomb

Citat din: mariusvlad din  26 Decembrie 2012, 12:28:57
ISS este observabil cu ochiul liber maxim 7 minute. In tot acest interval chiar si in varful curbei (punctul 0) datorita timpului relativ scurt pe o raza foarte mare miscarea pare tot rectilinie. Pentru a va lamuri puteti observa segmentul de raza descris de ISS timp de maxim 7 minute chiar aici.
Observ ISS de cate ori am ocazia folosind aplicatia de identificare pe Iphone, Sky View.
In aceasta seara intre orele 19,18 si 19,24 veti putea observa ISS la intensitatea -1,9 pe directia NNE pe o traiectorie care se afla pe raza cea mai mica a sinusoidei.

Curba deschisă desenată pe hartă este proiecţia pe suprafaţa Pămîntului a traiectoriei, de aceea apare cam ca o sinusoidă (cosinusoidă); în spaţiu arată cu totul altfel.
Mişcarea pe bolta cerului a ISS-ului (şi nu numai a lui) nu pare rectilinie (indiferent în ce punct al traiectoriei ar fi şi din indiferent ce puncct de pe suprafaţa Pămăntului se observă) datorită efectului de perspectivă pe bolta cerului.
Deci nu văd nici o legătură cu "raza cea mică a sinusoidei".
Problemă de geometrie în spaţiu, combinată cu cinematică în spaţiu..
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

mariusvlad

Citat din: prodcomb din  26 Decembrie 2012, 13:50:17
Curba deschisă desenată pe hartă este proiecţia pe suprafaţa Pămîntului a traiectoriei, de aceea apare cam ca o sinusoidă (cosinusoidă); ...
Deci nu văd nici o legătură cu "raza cea mică a sinusoidei".
Problemă de geometrie în spaţiu, combinată cu cinematică în spaţiu..

Stiu, dar eu ma refeream strict la simularea de pe acel desen nu la deplasarea propriu zisa a statiei.

prodcomb

Citat din: mariusvlad din  26 Decembrie 2012, 14:35:32
Stiu, dar eu ma refeream strict la simularea de pe acel desen nu la deplasarea propriu zisa a statiei.

Proiecţia tip Mercator deformeză realitatea şi dă naştere la interpretări de genul "traiectoria face întoarcerea ... cocoaşa unei cămile e zero", "raza cea mică a sinusoidei". Deci atenţie la interpretări!
Mai real, se poate asemăna mişcarea cu bobinarea aţei pe un ghem sferic, ghem care se roteşte în timpul bobinării.
Şi atunci dispar sinusoidele cu raze mici, traiectorii care fac întoarcere zero, ... .
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

delllia


alx

Citat din: prodcomb din  26 Decembrie 2012, 15:02:04
Proiecţia tip Mercator deformeză realitatea şi dă naştere la interpretări de genul "traiectoria face întoarcerea ... cocoaşa unei cămile e zero", "raza cea mică a sinusoidei".
@prodcomb
Chiar daca nu iti sunt foarte drag,totusi...sa te faci ca nu pricepi,dom profesor...
Adicatelea,expresia
Citat din: alx din  25 Decembrie 2012, 14:23:09
sper ca-ti dai seama cum arata traiectoria ISS vazuta in punctul in care face intoarcerea... ;D   cocoasa unei camile e zero... :D
ERA O GLUMA! Si inca una MARE!
Cum iti inchipui ca as putea sa-mi inchipui ca ISS face intorceri,adica merge pana intr-un punct,apoi pune frana si intoarce? Chiar asa inchistat esti,incat nu poti sa vezi o gluma,atunci cand o ai in fata ta? macar sa fi vazut emoticoanele de dupa cele 2 expresii,si tot ai fi priceput...dar nu,tu deja ai prins un "fir" si ii tot dai inainte...poate-poate reusiseti sa egalezi scorul... :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."