Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ce se vede in foto

Creat de ionel dobre, 14 Ianuarie 2012, 22:25:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Sunt sigur ca, colegul Jean s-a referit la similitudinile dintre obiectul fotografiat de tine, si ceea ce se vede pe filmare. Cred ca remarca lui se referea doar strict la filmare, nu la ceea ce ai fotografiat. Din punctul meu de vedere, nimic nu e de sters din topicul asta.

O seara buna!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: ionel dobre din  26 Ianuarie 2012, 21:19:23
deci asta cam e nu ma poate lamuri nimeni . colegul  jean spune sau lasa sa se intelega ca ce am fotografiat eu este trucaj . eu sunt un simplu muncitor nu am treaba cu tehnologia sau calculatoarele nu stiu sa modific o fotografie sau sa truchez una . daca asta este parerea voastra asta e .va rog sa stergeti ce am postat eu . o seara buna
Nu am ce sa mai completez, StarDust a facut-o forte bine. Exact, am vrut sa scot in evidenta asemanarea filmului cu pozele. Si nu un anume trucaj sau ceva de genul asta. Dar, am facut si un mic comentariu pe maginea filmului.
O zi buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

ionel dobre

nimeni nu moare singur

StarDust

Citat din: StarDust din  15 Ianuarie 2012, 18:05:42
Intrebam deoarece din ambele locatii privind spre varful Mohoru usor spre stanga e posibil sa fi vazut vre-o reflexie, cel mai probabil din zona orasului Bumbesti Jiu/Targu Jiu, care e exact pe acea directie. O reflexie a unui acoperis  lucios de mari dimensiuni si mai apoi o refractie prin atmosfera ar fi putut da acest efect. E doar o teorie, care se putea verifica doar incercand vizualizarea acelei lumini din mai multe puncte, incepand de la Ranca pana la pasul Urdele. Probabil ca la vara cand o sa ajung pe acolo o sa arunc si eu o privire mai atenta  :-)

Ceea ce am prezentat eu e doar pur teoretic, dar e o posibilitate ce trebuie avuta in vedere.

Am pus un exemplu aici, referitor la cele spuse de mine. Din pacate inca nu am reusit sa ajung in acea zona pentru a verifica daca asa e.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

ionel dobre

asai StarDust  dar ce spui tu in acel exemplu este la sol si se vede clar cai o casa , ce se vede in fotografiile mele este in aer nu la sol
nimeni nu moare singur

classic

Citat din: StarDust din  14 Ianuarie 2012, 23:24:44
Ma intreb daca ora vizibila in exif e corecta, caci dupa poze, pare a fi mai pe inserat.

Instinctul tau ar putea fi corect StarDust. Conform acestui soft, imaginea a fost re-editata:
Photoshopped: color balance adjusted.
Image has been compressed to JPEG twice.

Posibil la aceasta data?:
XMP
About   uuid:faf5bdd5-ba3d-11da-ad31-d33d75182f1b
Date Acquired   2011:08:28 19:59:39.587
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

dobre ionel

si pana la urma cine  lamureste sau ce este acolo

StarDust

Salut, dobre ionel, ca tot ai intrebat mi-am amintit ca asta vara am ajuns si eu prin Ranca. In timp ce luam masa la o pensiune am observat un acoperis ce stralucea puternic la mare distanta, dar dat fiind faptul ca nu eram singur si ar fi fost putin ciudat sa fug afara sa trag o poza nu am imortalizat momentul(acum regret asta). Ulterior, parasind locatia am facut totusi o poza dar stralucirea a scazut mult dat fiind faptul ca soarele se deplasase putin pe cer si unghiul incident al reflexiei se schimbase. Directia fotografiei e aproximativ spre Tg. Carbunesti.
Eu sunt sigur ca si tu ai fotografiat cam acelasi lucru, desi aparent in poza ta lumina pare a fi pe cer, eu cred totusi ca e o reflexie aflata totusi la mare departare pe sol (asa cum am mai scris pe acest topic).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cristian 1


Ganditorul

#39
Aici, intr-o emisiune marca Emil Strainu + dl Iuliu Floroiu s-au prezentat niste fotografii cu ...fenomene OZN. (partea a 2-a a emisiunii - mesageri din univers). Mie mi s-au parut niste exagerari - fotografii cu astfel de ...OZN-uri am cu gramada, si sigur aveti si voi. Normal era sa presupui ca e vb de gaze, muste si alte zburatoare care apar in fata obiectivului, accidental.  Stimabilii domni sustin altceva :

https://www.youtube.com/watch?v=XqHzpd6rEXE

si in partea a 2-a a unei alte emisiuni "proaspete" la fel :

https://www.youtube.com/watch?v=qjSgs9LdKgs


P.S. ce facem ? Le facem concurenta postand fotografii cu "muste" sau luam drept OZN ceea ce ni se prezinta ?

prodcomb

OZN sunt pentru ei. Și așa vor rămâne, orice am încerca. Este modul lor de viață.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit