Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce ar trebui sa facem daca intalnim un extraterestru?

Creat de adelinn, 24 Noiembrie 2006, 23:45:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adelinn

sper sa nu fac o gafa si sa postez un subiect existent deja,dar m-am uitat si nu am gasit unul care sa se apropie de intrebarea mea.consider ca este una destul de importanta avand in vedere ca vorbim atat despre ET si OZN.si nu ma refer atat la ce am face in situatia data,ci mai ales ce ar trebui sa facem,pentru ca in situatii de criza si stres,nu ai intotdeuna reactiile pe care ti le-ai dori.
ar fi util cred,si sa analizam reactiile unor oameni,din cazurile cunoscute,nu neaparat sa criticam ci sa aflam ce ar fi bine sa facem si ce nu.as mentiona aici,cazul Balea-Lac,cand s-a aruncat cu pietre in presupusul extraterestru sau s-a mers la el cu ciomagul.nu mi se pare deloc a atitudine inteleapta,ca sa nu zic atlfel.
      ce pareri aveti?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Shadowman

 Il citez pe Doru Davidovici :De ce oamenii se grabesc sa sune la Politie
si nu suna la Academie...? Cind vad OZN-uri si ET...?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Dreamy

sa-l fotografiem de aproape :-D si clar cat mai clar va rog :lol: :lol:!!!

adelinn

#3
pai poate pentru ca academia nu are un numar de urgenta,oricum insa asta nu cred ca rezolva problema.in schimb,cine vede,ar putea suna un prieten,mai ales daca e prin apropiere.cu cat mai multi martori,cu atat mai bine,chiar daca nu sunt la fata locului,ci mai la departare...
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Necunoscutul

1) Pai in primul rand eu as zice sa nu sunati la politie, o sa va para rau, pentru ca o sa fiti luati drept nebuni.

2) Daca sunteti acasa, duceti-va prin vecini, strange-ti cat mai multi martori.

3) Dupa ce ati anuntat cat mai multa lume faceti poze, filmati obiectul, etc. Eu mai intai as anunta cat mai multi oameni, deoarece daca sunt singurul martor, pot sa am o fotografie buna, pentru ca o fotografie poate fi trucata si nimeni nu ma va crede, declaratiile  martorilor sunt mai valoroase ca pozele, dupa parerea mea.

4) Daca sunteti singuri si un OZN aterizeaza, aveti grija sa nu fiti rapit  :lol: . Am citit intr-o carte ca unii oameni au scapat de rapire spunand o rugaciune. Nu pentru ca Dumnezeu l-a ajutat, dar pentru ca extraterestrii ne controleaza telepatic, iar daca noi ne concentram asupra unui alt lucru, cum ar fi spunerea unei rugaciuni, atunci legatura dintre mintea noastra si cea a extraterestrului se va rupe.

Mai dati si voi niste sfaturi.

8-)

Skywalker

Sunt perfect de acord cu Seeker.

  Mai ceva:
Nu loviti si nu agresati in nici un fel extraterestrul(extraterestrii). Va asigur ca nu-i veti omora lovindu-i cu ranga in cap, daca nici armele de foc nu-i afecteaza. Ba chiar mai mult, daca incepeti prin a-i agresa, s-ar putea ca sa se intoarca apoi asupra voastra.

udar

daca ar intra la mine in casa as incerca sa-l capturez. daca ar fi un little grey si as observa cea mai mica atitudine ostila fata de mine, i-as crapa capul. daca este un alt tip de extraterestru dar as observa attudini pasnice fata de mine as incerca sa ii raspund in acelasi fel.

daca as fi intr-un spatiu deschis lucrurile s-ar complica. probabil ca as incerca sa fug (desi va spun sincer ca ceea ce e mai probabil sa fac ar fi sa raman pe loc, cu picioarele tremurande.) eu am fost, de altfel, pus in aceasta situatie. Iar reactia mea de atunci a fost una similara cu cea pe care as avea-o intr-un caz real de UFO encounter (PENTRU CA ATUNCI CHIAR AM CREZUT CA ERA UN OZN ATERIZAT).

unde ar trebui sa sunati prima data? eu zic ca la televiziune... si mai apoi la politie...

P.S.: cand suni la politie nu suni sa spui ca te-a atacat un extraterestru. suni si spui ca "cineva e in casa ta" sau ca "cienva te urmareste" etc. fiti destepti!
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Max C.

Cred ca suntem nepregatiti in ceea ce priveste reactia la o intalnire de gradul 3 si aici ma refer la cele intamplate la Balea-Lac si nu numai...
Frica este 'sindromul' care ne defineste si de aici pleaca actiunile necontrolate ale mintii

Mihai_Tm

     Eh pai....parerea ,ea este ca ar trebui sa ramanem nemiscati(asta in cazul in care sunt mai mici cum a spus si Radu)si sa incercam sa comunicam cu ei telepatic.Daca nu merge treaba cred ca cel mai bine ar fi sa ai mainile la vedere cu palmele deschise,sa-i arati ca nu esti ostil,si sa te dai cativa pasi in spate(nu din frica,desi e mai mult probabil,ci din un anume respect sa zic,el logic fiind mai deshtept ca tine,sau cine stie)si sa vezi ce reactie are fata de prezenta ta.Ma gandesc ca totul tine de reactia fiecaruia,daca el este agresiv sau pur si simplu simti ca ceva nu este bine atunci poti fugi sau sa ataci,dar in ultima instanta.
   In momentul de fata oamenii de rand nu prea au cum sa stie cate rase de extraterestrii sunt sau daca sunt,care sunt agresivi care nu,pt asta ai nevoie de o functie inalta,ar fi interesant totusi sa ajungi undeva acolo sus si sa ai acces la informatii din acestea,chiar interesant.

pri3st3ss

Citat din: dreamy din  24 Noiembrie 2006, 23:53:37
sa-l fotografiem de aproape :-D si clar cat mai clar va rog :lol: :lol:!!!

loool,dreamy!!! :lol:, sa pozeze pt vreo revista!say: "earth pls" :wink: auzi, iti mai aduci aminte ce s-a intamplat cu negativul lui al bundy atunci cand a fost vizitat de ET? :-D :lol:

eu nu cred ca mi-as reveni din uimire si teama asa repede ca sa fac poze, sau sa comunic telepatic,sau sa imi gasesc cuvinte...sigur nu as fugi nici daca as putea...as incerca in primul rand sa ma calmez si sa retin cat mai multe amanunte...
de acord cu mihai, as fi extrem de precauta si atenta sa nu ii dau banuiala ca sunt agresiva...
de unde stiti totusi ca un flash - in caz ca imi amintesc faptul ca am camera cu mine, nu i-ar da de banuit?poate la ei armele au flash-uri....nu spun de mobil,ca pana accesez.....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

adelinn

#10
dupa cum vedeti,nici persoanelor avizate cat de putin cu fenomenele OZN, ET, nu le-ar fi usor la o astfel de intalnire,daramite unuia care nu l-a interesat vreodata asa ceva.de acord?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

udar

Omului ii este frica in general cand intalneste ceva necunoscut. Vazand o namila de 2-3 metri in fata ta sau o piticanie semanand cu un avorton va garantez eu ca oricat de cult ai fi, sau oricate cunostiinte ai avea in domeniu primul lucru pe care il vom simti toti va fi o frica imensa. Iar al doilea lucru, ca orice specie care se simte amenintata, vom cauta sa ne protejam, luandu-ne picioarele la spinare sau incercand sa ne ascundem.

Este o expresie memorabila pe care o amintesc de fiecare data cand am ocazia, si anume cuvintele rostite de unul dintre protagonistii incidentului de la Certesti, atunci cand se arunca in sant: "Dom Marian, Satana! Satana!". Cam asa privesc toti oamenii o intalnire face to face cu un extraterestru si cam la fel se comporta, ca acei doi oameni simpli ai comunei Certesti...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

darkness

1. as incerca pe cat posibil sa nu fac un infarct - nu de spaima,ci de bucurie :lol: :wink:
2. as incerca sa retin cat mai multe amanunte
3. as zice singura rugaciune pe care o stiu si nici aia prea bine ( cred ca merit si eu o mie de euro pt asta :roll:) caci am vazut cu ochii mei ca exista ceva ce banuiesc ca exista..

mos craciun,tu esti darnic si esti bun...imi aduci si mie un ET de craciun?unul adevarat? :roll: :lol: nu prea am fost cuminte ,dar....

sper totusi ca pana mor, sa vad cu ochii mei ceea ce banuiesc ca exista :roll:

alinutzu

E posibil sa nu ne stie limba  :? (daca sunt fiinte inteligente nu neaparat trebuie sa ne stie limba/ limba noastra poate fi considerata un dialect in comparatie cu limbile majore de pe glob)

daca e sa comunicam telepatic am putea sa ne gandim la ceva pasnic (o idee buna sa aratam ca nu avem intenti rele)
o idee ar putea fi sa ne gandim la un camp cu flori sau cam asa ceva :lol:
apoi e mai nasol cu intrebarile
e posibil oare daca te gandesti la stele sau la nave extraterestre
sa inteleaga ca vrei sa-i intrebi de unde provin  :?  :|
can't stop the signal ...

pri3st3ss

pana acum nu am auzit de cazuri in care ET sa nu cunoasca limba...asa ca varianta ta cade din prima..

eu nu cred ca mi-as aminti cum arata un camp de flori...
dar depinde totul de multi factori...

totutsi, la ce ne asteptam de la un ET? sa ne ia in nava,sa fie pasnic si sa dam o raita prin univers?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.