Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

EI sunt printre noi...

Creat de Dreamy, 10 Februarie 2007, 13:41:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca marile corporatii  sunt ajutate, in munca lor, de fiinte extraterestre!!!

DA
7 (41.2%)
NU
0 (0%)
NU STIU
2 (11.8%)
ORICE E POSIBIL
6 (35.3%)
E O ABERATIE
2 (11.8%)

Numărul total de membrii care au votat: 8

Votare închisă: 12 Martie 2007, 13:41:35

Vlad6

eu ma intreb ce ar castiga ei din intalnirea cu noi,ptr ca au spus ca ambii avem de castigat.noi clar avem,dar ei ?

dorel6

Poate materiale care sunt rare si se afla chiar pe planeta noastra ?
Pana la urma cu toti avem nevoie de resurse,exact cum au si ei nevoie.
Asta ar fi doar o ipoteza din multe altele.

Resursele ar fi primul lucru care toti ar cauta,plus ca si noi cautam noi materiale pe alte planete,dar nu ne dam seama ca se afla chiar pe pamantul nostru ceva foarte special.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

Urban

#122
Citat din: dorel6 din  23 Ianuarie 2011, 15:36:05
Poate materiale care sunt rare si se afla chiar pe planeta noastra ?
Pana la urma cu toti avem nevoie de resurse,exact cum au si ei nevoie.
Asta ar fi doar o ipoteza din multe altele.
Resursele ar fi primul lucru care toti ar cauta,plus ca si noi cautam noi materiale pe alte planete,dar nu ne dam seama ca se afla chiar pe pamantul nostru ceva foarte special.
Omul e singurul "lucru special" pe planeta asta, in rest resursele Pamantului se gasesc peste tot in Univers.
Omul are ceva special, pentru asta prezinta interes in fata "altora".

CitatUn alt argument, des uzitat, este ca daca ni s-ar arata prea multe, sau chiar daca ni s-ar da o dovada imposibil de respins privind existenta lor (precum ceruta aterizare pe peluza Casei Albe), aceasta ar avea drept consecinta un "soc cultural", distrugand in buna masura structurile noastre sociale, religioase, economice, politice, culturale etc.
Eu cred ca este chiar mai mult de atat.
Supercivilizatiile vor fi pus la punct un schimb total de idei, de tehnologii etc. intre ele.
La un moment dat, un astfel de schimb total poate duce progresul cunoasterii intr-o fundatura.
Un punct de vedere nou, proaspat, va putea fi oferit doar de cineva venit dinafara, cu doua conditii: sa fie suficient de matura ca civilizatie (sa aiba ceva nou de spus supercivilizatiilor si sa reziste "socului cultural" al intalnirii cu acestea) si sa nu fi fost influentata in nici un fel in trecut de catre civilizatiile mai avansate.

Prin urmare, ca o ipoteza, putem presupune ca Inteligentele Cosmice se ascund de noi si datorita faptului ca ele asteapta din partea noastra ceva foarte important, nu doar pentru noi ci si pentru ele.
Asteapta (si poate recolteaza chiar acum) ideile, punctele de vedere, creatiile noastre originale, de care suntem capabili la capatul a milioane de ani de evolute independenta, or toate acestea ar putea fi distruse printr-un contact prematur.

romulus

CitatOmul e singurul "lucru special" pe planeta asta,
Interesant.
Oare ornitorincul nu este ceva extraordinar?
Oare, credem noi ca, el nu-si pune intrebarile existentiale uzuale la noi, astia bipezii :
"cine sunt?"
"de unde vin?"
"incotro ma indrept "?
Io cred ca da ...
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

Citat din: romulus din  23 Ianuarie 2011, 18:01:15
Interesant.
Oare ornitorincul nu este ceva extraordinar?
Oare, credem noi ca, el nu-si pune intrebarile existentiale uzuale la noi, astia bipezii :
"cine sunt?"
"de unde vin?"
"incotro ma indrept "?
Io cred ca da ...
Am zis !

Nu, ornitorincul stie EXACT cine e, care e rolul lui pe planeta asta si ce are de facut... Omul in schimb, habar nu are.
Nu exista termeni de comparatie intre ornitorinc si OM, diferenta e ca de la molecula la Galaxie.

dorel6

Urban exact la asta m-am referit prin ceva special.
Intrebarea ii ce il face pe om asa de special ?
Sunt multe lucruri,dar vreau sa stiu concret care ar fi.

romulus crezi ca omul a evoluat natural,fara ajutorul nimanui ?
Poate un secret ingropat in creierul nostru ar suna ceva mai special.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

Urban

Citat din: dorel6 din  23 Ianuarie 2011, 18:44:37
Urban exact la asta m-am referit prin ceva special.
Intrebarea ii ce il face pe om asa de special ?
Sunt multe lucruri,dar vreau sa stiu concret care ar fi.

Faptul ca ESTE, asta il face atat de special.

melanogaster36

     Nu cumva asteapta  ceva de la noi? Este posibil sa se fi plafonat..., cat or fi ei de inteligenti si de evoluati.Nu cumva noi avem ceva ce ei nu pot sau nu mai stiu sa faca.Cum ar fi muzica,  poate alt tip de arta sau poate ceva in plan spiritual...?S-ar putea crede ca nu suntem chiar cantitate neglijabila in jocul acesta!Altfel ne-ar fi schimbat demult cu altii mai pe placul lor asa cum au mai facut de fapt in decursul istoriei.

jean

In text se spune: ,,,Dupa cum vezi aici avem o baza de intretinere pt. sistemele noastre de nave. Suntem de mult aici si nu avem intentia sa plecam. Dorim ca oameniisa stie ca nu vrem sa facem nici un rau, ca nu avem nici cea mai mica dorinta de cucerire. Vrem sa va intindem o mana prieteneasca si sa stabilim cu voi un sistem de relatii din care sa beneficieze ambele parti. Populatia pamantului trebuie sa fie sigura ca nu aven nici decum intentii rele".

  In primul rand am fost atentionati ca indiferent ce am face noi ei tot nu vor pleca de aici. Interesul lor este mult mai mare fata  de beneficiu nostru, cel putin pana in prezent. Poate ne controleaza de foarte mult timp, ne imbunatatesc prin inginerie genetica, sau se folosesc de genele noaste pt. a inobila alte tipuri de entitati de pe alte planete, putem fi creati de ei. Sunt cazuri de rapiri care sugereaza astfel de lucruri.
  Nu avem certitudine ca aflam numai adevarul de la ei. Au spus: ,,aici avem o baza de intretinere?". Asa sa fie? Eu ma indoiesc ca este adevarat. Cred ca era vorba de o baza in care in primul rand se construiesc obiecte zburatoare noi. Credeti ca multimea de OZN-uri au venit asa ca un roi prin cosmos? De tote formele si dimensiunile? Sau daca sunt fiinte interdimensionale, acele nave perfect materiale pot fi facute acolo? Sa fim seriosi, au venit altfel aici, iar navele care se construesc acolo sunt adaptate pt desfasurarea activitati lor aici. Asa ca folosesc resurse de pe plan local, asa cum gandesc si oamenii cand vor ajunge pe Marte sau alte corpuri ceresti mai indepartate. Sunt deja planuri in acest sens, ei de ce sa nu procedeze asa?
Citat din: Urban din  23 Ianuarie 2011, 16:17:16
Omul e singurul "lucru special" pe planeta asta, in rest resursele Pamantului se gasesc peste tot in Univers.
Omul are ceva special, pentru asta prezinta interes in fata "altora".
Am sa incerc sa raspund eu, tot pe baza unui caz prezentat in una dintre cartile de profil.
Adevarul este dincolo de noi

padme

Interesante experientele voastre si poate ar trebui un topic separat cu acelasi nume!

Pe mine ma intereseaza si ce credeti despre povestea respectivului Caponi?!

black_sea

Se pare ca din 1947 pana astazi au fost consemnate peste 120.000 de cazuri in care apar OZN-uri. Dintre acestea, 20.000 reprezinta aterizari, fiind insotite de aproximativ 3500 de fotografii. Gildas Bourdais, ufolog francez rezuma fenomenologia OZN: "Lumea contemporana trece printr-o criza de pesimism. Or, poate ca traim astazi inceputul unei noi etape, al unei noi mutatii cosmice, comparabile ca amploare cu cea a revolutei incepute de Copernic si Galilei: acum a venit momentul constientizarii sfarsitului singuratatii noastre cosmice."
Daca admitem miile de marturii ale martorilor unei intalnari de gradul III, am putea sa ne imaginam ca extraterestrii sunt mult mai avansati tehnologic decat pamantenii.
Unul dintre inventatorii rachetelor, Hermann Oberth a afirmat in 1960: "OZN-urile sunt concepute si dirijate de fiinte cu cea mai inalta inteligenta. Pentru mine nu exista nicio indoiala ca aceste obiecte sunt un fel de nave interplanetare. Cred ca inteligentele extraterestre observa Pamantul si ne viziteaza de mii de ani". ..asa ca, se pare ca este doar o chestiune de timp.. :-)

adrian75

Bine ai venit pe forum Black_Sea! Iti doresc ca sederea ta aici sa fie una foarte interesanta  si evident,sper ca vei fi un membru activ al forumului! Referitor la comentariul tau,sunt intru totul de acord cu tine,faptul ca nu suntem singuri in univers este o certitudine si numai cei care NU VOR  sa vada acest lucru,nu il vad! Asa cum spuneai si tu,este doar o chestiune de timp pana cand vom constientiza la nivel de mase prezenta lor dintotdeauna printre noi.

zana@M

A fost cumva o gluma raspunsull  fostului presedinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, cand a fost intrebat de un jurnalist, dupa o interventie televizata la 7 decembrie 2012, daca primeste dupa investitura si un dosar special ''ultrasecret''?
Ce a raspuns Medvedev-''

''Impreuna cu servieta cu codurile nucleare, presedintele tarii primeste si un dosar special "ultrasecret". Acest dosar contine in intregime informatii despre extraterestrii care au vizitat planeta noastra. In acelasi timp, i se mai inmaneaza un raport, al unui serviciu special absolut secret care controleaza extraterestrii care se gasesc pe teritoriul tarii noastre... Informatii mai detaliate privind acest subiect puteti gasi in binecunoscutul film numit "Men In Black"... Nu o sa va spun cati dintre acestia sunt printre noi, deoarece nu vreau sa produc panica"....

Ufologul Paul Stonehill, nascut la Kiev si apoi naturalizat american, opinia unor reputati cercetatori OZN din Rusia si Ucraina a fost ca, desigur, prim-ministru Medvedev a facut o simpla gluma prin afirmatiile sale privind extraterestrii.

Ce spune directorului Institutului de Astronomie Aplicata a Academiei de Stiinte a Rusiei, Dr. Andrei Kinkelstein.:  In 20 de ani omenirea va descoperi existenta extraterestrilor .
Mai multe amanunte aici....http://www.revistamagazin.ro/content/view/10037/4/
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,