Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Citat din: uforever din  07 Ianuarie 2013, 22:46:49
... nu faptul ca a fost lucid ma face sa postez, ci faptul ca in vis mi-au aparut numere si cuvinte inteligibile(partial)...
Am avut si eu un asemenea vis cand mi s-a comunicat un cod numeric. Un numar, o data, ora, nu mai stiu exact. M-am trezit si am scris codul undeva. Eram convins ca intr-o agenda. Desi am incercat sa-mi amintesc unde l-am scris si am rascolit prin agenda, casa, de mai multe ori, nu a fost de gasit. Poate ca trebuie sa ne amintim de ele intr-un anumit moment sau la o anumita comanda primita de la ei. Vad ca si in cazul tau nu a fost tinut minte.
Citatnumerele si cifrele au inceput sa se deformeze usor. Nu am putut retine clar, decat cuvantul "terror", urmat de cifrele(in forma asta) 6.01.2013, restul se deformau destul de rapid, dar totusi aveau o logica in momentul in care le priveam/intelegeam/uitam(treptat).
Informatia este cumva ascunsa in subconstient. Toate au un scop care momentan ne scapa.
Adevarul este dincolo de noi

uforever

CitatManifesti intentia dar fara sa gandesti in cuvinte ci doar intentionezi plasmuind instantaneu imaginea: o spartura, o usa, transparentza, dematerializare etc.

Am facut-o abiss... mama ei de "spartura"! :?..... si unde crezi ca am ajuns? intr-o chestie ciudata, plina de imagini si simboluri...ciudata viata fratiuc, "cea mai ciudata viata pe care am trait-o vreodata"!



zana@M

Din lipsa de timp n-am mai postat nimic pe aici ,dar de citit am citit din cand in cand si ,la postarile despre V.Rudan am vazut catelusa lui Xanadron .Ochii ei mi-au adus aminte de un vis avut cu cateva luni in urma ,vis ce nu mi-l pot explica din multe pundecte de vedere .

    Eram la marginea unei paduri,puteam vedea totul in padure deoarece era uscata ,fara pic de iarba in jur .La un moment dat mi s-a parut zburand prin padure un avion  urmarit de un nor alb .Am ramas surprinsa ,nu-mi puteam inchipui cum poate zbura un avion printr-o padure .
Apropiinduse de mine am vazut  cainele prietenului meu  cum fugea de acest nor alb  .I-am vazut ochii stralucind de disperare  si labutele intinse spre mine cerand ajutor .Am vrut sa fug spre el sa-l salvez , dar am constatat ca eram in noroi pana la genunchi si nu puteam sa ma misc ,ma chinuiam  sa ies si nu reuseam ,am cazut in genunchi plangand ca nu reusisem sa-l salvez .Cand am ridica privirea nu l- am mai vazut .

De ce nu mi-l pot explica ?
In primul rand acest caine,  nu-l vazusem niciodata.Acum un an de zile mi-am intrebat  prietenul ce  face catelul lui si mi-a spus ca l-a dat cuiva la curte la marginea orasului si probabil a murit de batranete ,atat si nimic mai mult.
Cunoscandu-l ,nu mi-a placut explicatia lui deoarece isi iubea prea mult cainele sa-l lase in voia sortii ......
Intrebarea mea este de ce mi-a aparut tocmai mie in vis/?Ce s-a intamplat oare cu el???Ce semnificatie poate avea pentru mine?Sa-mi fi ramas in subconstient nemultumirea explicatiei??
Este poate singurul meu vis ce nu mi-l pot explica cat de cat....Aproape toate visele mele(99%) au avut acelasi final in real .
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

abyss

Citat din: uforever din  08 Ianuarie 2013, 02:17:37
Am facut-o abiss... mama ei de "spartura"! :?..... si unde crezi ca am ajuns? intr-o chestie ciudata, plina de imagini si simboluri...ciudata viata fratiuc, "cea mai ciudata viata pe care am trait-o vreodata"!



E foarte bine. Bravo! Un pas formidabil ai reusit.
Nu te stresa cu ceeace ai gasit acolo. Continua. Plasmuiesti spartura si apoi intentionezi si locul in/spre care doresti sa mergi. Poate fi oriunde...oriunde... Fii pozitiv, bucura-te de existenta, de imaginatie. 
  La un moment dat adu-ti aminte sa iti vezi eventual camera in care dormi si poate te vezi si pe tine. E important.  :)

uforever

#484
CitatLa un moment dat adu-ti aminte sa iti vezi eventual camera in care dormi si poate te vezi si pe tine. E important. 

Nu-i problema de vazut camera in care dorm, nu prea a fost niciodata....mi-am vazut aproape tot corpul, mai exact, mi-am vazut organele genitale si picioarele, dar nu ca deobicei(transparente/alb stralucitor). Cumva e vorba de latura exersata a creierului sau in continuare am parte de experienta care trebuie? Visele sunt lucide oricum, dar ma tem ca ma indepartez de la "subiect".

aprox. 7 minute mai tarziu: cand spui "sa te vezi pe tine", te referi la o anumita forma?

uforever

Citat din: zana@M din  21 Ianuarie 2013, 01:32:32
Din lipsa de timp n-am mai postat nimic pe aici ,dar de citit am citit din cand in cand si ,la postarile despre V.Rudan am vazut catelusa lui Xanadron .Ochii ei mi-au adus aminte de un vis avut cu cateva luni in urma ,vis ce nu mi-l pot explica din multe pundecte de vedere .

    Eram la marginea unei paduri,puteam vedea totul in padure deoarece era uscata ,fara pic de iarba in jur .La un moment dat mi s-a parut zburand prin padure un avion  urmarit de un nor alb .Am ramas surprinsa ,nu-mi puteam inchipui cum poate zbura un avion printr-o padure .
Apropiinduse de mine am vazut  cainele prietenului meu  cum fugea de acest nor alb  .I-am vazut ochii stralucind de disperare  si labutele intinse spre mine cerand ajutor .Am vrut sa fug spre el sa-l salvez , dar am constatat ca eram in noroi pana la genunchi si nu puteam sa ma misc ,ma chinuiam  sa ies si nu reuseam ,am cazut in genunchi plangand ca nu reusisem sa-l salvez .Cand am ridica privirea nu l- am mai vazut .

De ce nu mi-l pot explica ?
In primul rand acest caine,  nu-l vazusem niciodata.Acum un an de zile mi-am intrebat  prietenul ce  face catelul lui si mi-a spus ca l-a dat cuiva la curte la marginea orasului si probabil a murit de batranete ,atat si nimic mai mult.
Cunoscandu-l ,nu mi-a placut explicatia lui deoarece isi iubea prea mult cainele sa-l lase in voia sortii ......
Intrebarea mea este de ce mi-a aparut tocmai mie in vis/?Ce s-a intamplat oare cu el???Ce semnificatie poate avea pentru mine?Sa-mi fi ramas in subconstient nemultumirea explicatiei??
Este poate singurul meu vis ce nu mi-l pot explica cat de cat....Aproape toate visele mele(99%) au avut acelasi final in real .

Uite aici nu sunt eu in acord cu cei ce spun ca: animalele sunt simple bestii, nu detin o "hiperconstiinta", cu alte cuvinte mor si cam atat. Deocamdata animalele se pare ca au mai multe simturi decat noi, dar omul se crede stapan peste orice, nu?
Am avut un doberman, pe care nu l-am mai putut tine la bloc, asa ca l-am trimis la curte. La curte ai mei nu au avut grija de el, asa ca a facut o lactatie falsa, urmata de cancer, deci a murit. In noaptea in care a murit, am visat ca eram in pat, iar in camera alaturata cainele latra chinuit parca de ceva. Vroiam sa ma duc la el, dar eram imobilizat la pat de ceva morbid(e scarbos, asa ca n-am sa povestesc). Spre dimineata ai mei m-au anuntat ca a murit.
E foarte clar ca, omul emite in eter, informatii sub forma de ganduri, precum si sub forma de imagini receptionate de ochii sai, plasmuite in interiorul creierului.Concomitent, creierul uman emite si in spatiu, emotii, sentimente, afecte ce insotesc informatiile. De ce nu ar proceda lafel si animalele sau plantele? Parerea mea Zana@M, este ca acel caine ori a murit, iar tu chiar daca nu l-ai vazut niciodata, ai fost preocupata de soarta lui, deci ai primit un "mesaj"(mai mult sau mai putin intelegibil), ori traieste si ai primit un "raspuns" in urma gandurilor emise de tine-animalele emit radiatii informative si afective exact ca oamenii, aceste emisii inconstiente, involuntare sunt simple emisii telepatice

fiulploii

#486
  Casa era cocotata pe varful unui deal in mijlocul unei mici livezi asa cum intalnesti la marginea unui orasel de provincie. E vara , cald si liniste. De jur imprejur sunt si alte proprietati iar in vale se vede orasul. Stateam de vorba cu amicul meu cand gardul la care priveam incepe sa intre incet in pamant. Ne oprim din vorba si privim cum incepe sa dispara si iarba iar panta dealului se apropie de locul in care stateam . Ne retragem catre zona care nu da semne de neliniste. Dupa circa un minut totul se opreste . Vad in vale cum unele case au fost acoperite de pamant, altele au disparut si incepe agitatia . Unii se lamenteaza cu glas tare , altii isi iau ceva lucruri si se arunca in masinile personale demarand in tromba .
   Ma despart de amicul meu si cobor dealul cu grija . Jos in oras, liniste deplina. Nimeni nu mai striga nimic, toata lumea e resemnata . Masinile nu mai circula, undeva producandu-se un blocaj. Lumea e apatica , sta si habar nu am la ce se gandeste fiecare. Si nici nu ma intereseaza fiindca am curiozitatile mele. Lumina este galbuie , nu se aude nici o pasare si nici macar praful pare ca nu se mai ridica in aer. Observ cum se materializeaza in aer un fel de pasari luminoase multicolore care dupa o secunda dispar din nou . Ma simt ca intr-o capcana si caut iesirea. Unde era un drum acum este un tunel . Vreau sa o iau pe acolo insa ma razgandesc.
- Nu e bine , imi zice alter-ego-ul meu.
Ma intorc si  o iau pe strada principala acolo unde oamenii stau langa masini si privesc resemnati in gol. Unii si-au scos bagajele ravasite si se uita la ele. Linistea este omniprezenta , nu se aude nici un zgomot . Pana si materializarile acelor pasari - sau ce or fi - se petrec in liniste. Incepe sa ma ia si pe mine resemnarea. Sentimentul ca nu se mai poate face nimic, ca aici e sfarsitul .
  - Hopa , zic. Sfarsitul la ce ? Imi aduc aminte de telefon . Vreau o masina de undeva sa merg sa recuperez pe cineva. Formez numarul persoanei si din telefon se aude la volum maxim ''Tatal nostru care esti in ceruri , Faca-se voia ta , precum in cer asa si pe pamant.  ''
  Ma uit nedumerit la ecran si pe el sunt vizibile o multime de cifre si textul cantarii religioase de parca as privi la televizor si nu la un telefon. Inchid telefonul brusc si il pun in buzunar.
  Incep sa gandesc rapid . Daca la telefon se transmite asta inseamna ca e cineva la butoane. Inseamna ca ''sfarsitul nu-i aici '' - vorba cantecului. Si acel cineva are putere sa faca alunecari de teren , sa schimbe lumina care vine de la soare, sa instituie linistea in mediu si sa induca stari sufletesti .
  Inseamna ca cineva priveste pe aici si ceea ce se discuta pe forumul Rufon este perfect adevarat si se discuta doar in proportie de nici 50% .
  Imi vin in minte arhontii lui Xanadron, clanul lui Ra , uriasii sau grii din alte vise .
- He, he , ma gandesc . Oare astia de aici cum arata?
  Am o singura solutie sa aflu ce e cu toata regia asta proasta. E din ce in ce mai cald , apa din sticla nu mai e buna de baut . S-a transformat si ea intr-un lichid galben si urat mirositor. Zburatoarele alea continua sa apara si sa dispara din jur. Mai verific o data telefonul . Aceeasi litanie plangacioasa.
- Gata , imi zic . Ajunge !
Ma opresc in loc si ma uit in jur. E destul spatiu pentru ce vreau .
- Totul e o iluzie , imi zic, adu-ti aminte . Si iluzia se transforma deci ar trebui sa pot acum sa contribui la iluzie, gandesc.
Il las pe tovarasul meu de drum deoparte si ii spun sa stea locului, sa nu se miste indiferent ce se intampla . Promite ca asa va face.
  Deschid din nou telefonul si din el se scurge vicleana litania . Arunc telefonul in fatza mea si din praful drumului vocea mecanica isi continua netulburata programul. Numai ca acum are un insotitor . Pe mine .
  ''Tatal nostru care esti in ceruri '' recit si eu o data cu vocea intinzand mana dreapta inspre lateral , vizualizand o sabie de foc . ''Ia te uita , merge ! murmur uimit . Inseamna ca am dreptate ! ''
   '' Faca-se voia ta precum in ceruri asa si pe pamant '' continui sa tin isonul vocii din telefon care repeta de data asta : '' Faca-se voia ta '' si eu continui '' Faca-se voia ta insa prin voia mea  , aici si acum ''
  Totul in jur se opreste si incepe sa se scurga precum o pictura in acuarela sub efectul ploii . Dispar toate , raman numai eu si tovarasul meu , telefonul de pe jos si ma pregatesc de o infruntare.


  Ma trezesc brusc si recunosc lumea in care am adormit . Merg sa imi fac o cafea cu visul in minte. Il intorc pe toate partile . Dau niste telefoane sa vad in primul rand cum merge aparatul si apoi sa vad daca toti ai mei sunt in regula. Se pare ca numai eu am avut treaba  :-D Ma asez in fata laptopului , pun cafeaua alaturi si ma gandesc daca sa scriu acest vis pe forum.
  M-am hotarat , il scriu ca raspuns la intrebarea ce e primordial pentru fiinta umana : libertatea sau cunoasterea-intelegere . Desi eu zic ca cele doua nu pot fi separate, una deriva din alta si e hilar sa consideri ca una are intaietate. Ar trebui un cuvant nou care sa le descrie pe amandoua in acelasi timp.

  Casa era cocotata pe varful unui deal in mijlocul unei mici livezi asa cum intalnesti la marginea unui orasel de provincie. Era vara ...
                     :star: :star: :-) :star: :star:

Ganditorul

Citat din: fiulploii din  17 Martie 2013, 13:59:43
   Lumea e apatica , sta si habar nu am la ce se gandeste fiecare. Si nici nu ma intereseaza fiindca am curiozitatile mele.


....
Ma simt ca intr-o capcana si caut iesirea.
....

....
Inseamna ca ''sfarsitul nu-i aici '' - vorba cantecului. Si acel cineva are putere sa faca alunecari de teren , sa schimbe lumina care vine de la soare, sa instituie linistea in mediu si sa induca stari sufletesti .
......
  - Totul e o iluzie , imi zic, adu-ti aminte . Si iluzia se transforma deci ar trebui sa pot acum sa contribui la iluzie, gandesc.
...
Inseamna ca am dreptate ! ''
...
  Totul in jur se opreste si incepe sa se scurga precum o pictura in acuarela sub efectul ploii . Dispar toate , raman numai eu si tovarasul meu , telefonul de pe jos si ma pregatesc de o infruntare.


  .. pun cafeaua alaturi si ma gandesc daca sa scriu acest vis pe forum.
  M-am hotarat , il scriu ca raspuns la intrebarea ce e primordial pentru fiinta umana : libertatea sau cunoasterea-intelegere .


           

Cred ca ai facut bine ca l-ai scris in forum - pana la urma trebuie sa recunoastem ca fiecare are vise de acest fel. Am subliniat doar punctele comune, punctele de convergenta - cel putin in cazul meu.
Ce am "primit in pplus' e doar faptul ca undeva, candva, transformarea din noi, de care tot vb, se va traduce prin faptul ca noi putem face ca gandul sa devina realitate.
Si atunci toate intoxicarile apocaliptice, toate viziunile distructive cu care suntem alimentati, toate sentimentele negative cu care suntem invatati ca fiind "normalitate" isi vor produce efectul.  Schimbarea, transformarea din noi trebuie sa inceapa cu stapanirea gandurilor - pt ca altfel, atunci cand va veni vremea totul se va produce din cauza unui om care nu stie sa gandeasca frumos, care transforma "raul" cu care a fost intoxicat... in realitate si pentru ceilalti care inca nu au trecut "pragul".
E un semnal de alarma de care trebuie sa tinem seama.

zana@M

CitatSchimbarea, transformarea din noi trebuie sa inceapa cu stapanirea gandurilor - pt ca altfel, atunci cand va veni vremea totul se va produce din cauza unui om care nu stie sa gandeasca frumos, care transforma "raul" cu care a fost intoxicat... in realitate si pentru ceilalti care inca nu au trecut "pragul".
E un semnal de alarma de care trebuie sa tinem seama.

Ganditorule ,cat de adevarate sunt aceste cuvinte din citat.
Este intr-adevar un semnal de alarma .Atunci cand un singur om nu stie sa gandeasca decat ''rau'' ,singura noastra scapare este gandul pozitiv ,altfel esti pierdut ca si raul de langa tine . Cati nu se pierd in lumea asta datorita ''raulului'' de langa noi .
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mariusvlad

Azi noapte am avut un vis ciudat. Visam ca m-am trezit datorita faptului ca aveam o mica durere, de fapt era mai mult o jena sub ombilic foarte aproape de zona pubiana. Cand am privit acea zona am observat ca din corpul meu iesea un furtun transparent putin mai scurt si mai subtire decat un creion. In acest tub era un lichid transparent  care nu curgea din tub chiar daca tubul era deschis la capat. In momentul in care am privit mai atent acel tub visul s-a intrerupt. Dupa o perioada acel vis a revenit poate datorita faptului ca acea jena s-a transformat intr-o mancarime aproape insuportabila iar eu am sarit din pat (tot in vis) si privind atent tubul am observat o chestie mica, neagra, aproape cat dimensiunea interioara a tubului prelingandu-se din corpul meu in tub. In acel moment  am smuls acel tub iar chestia neagra s-a scurs pe jos impreuna cu lichidul din tub. Nu mica mi-a fost mirarea cand privind atent chestia aceasta s-a dovedit a fi o lighioana cu corpul oval si patru picioare sau tentacule foarte lungi aproape transparente. Nu am avut timp sa savurez victoria deoarece imediat am simtit in locul de unde am scos tubul ca a mai ramas cel putin una inauntru. Incercand sa gasesc o metoda prin care sa scap de ce a mai ramas inauntru am adormit din nou de data asta fara sa mai fiu deranjat.

Problema este ca visul s-a incheiat de mult, eu sunt treaz dupa cum se vede dar sunt momente in care simt o oarecare jena in zona unde era implantat tubul.


uforever

Citat din: mariusvlad din  25 Martie 2013, 13:50:21
Azi noapte am avut un vis ciudat. Visam ca m-am trezit datorita faptului ca aveam o mica durere, de fapt era mai mult o jena sub ombilic foarte aproape de zona pubiana. Cand am privit acea zona am observat ca din corpul meu iesea un furtun transparent putin mai scurt si mai subtire decat un creion. In acest tub era un lichid transparent  care nu curgea din tub chiar daca tubul era deschis la capat. In momentul in care am privit mai atent acel tub visul s-a intrerupt. Dupa o perioada acel vis a revenit poate datorita faptului ca acea jena s-a transformat intr-o mancarime aproape insuportabila iar eu am sarit din pat (tot in vis) si privind atent tubul am observat o chestie mica, neagra, aproape cat dimensiunea interioara a tubului prelingandu-se din corpul meu in tub. In acel moment  am smuls acel tub iar chestia neagra s-a scurs pe jos impreuna cu lichidul din tub. Nu mica mi-a fost mirarea cand privind atent chestia aceasta s-a dovedit a fi o lighioana cu corpul oval si patru picioare sau tentacule foarte lungi aproape transparente. Nu am avut timp sa savurez victoria deoarece imediat am simtit in locul de unde am scos tubul ca a mai ramas cel putin una inauntru. Incercand sa gasesc o metoda prin care sa scap de ce a mai ramas inauntru am adormit din nou de data asta fara sa mai fiu deranjat.

Problema este ca visul s-a incheiat de mult, eu sunt treaz dupa cum se vede dar sunt momente in care simt o oarecare jena in zona unde era implantat tubul.

Mergi la un doctor si vezi care-i treaba cu "jena" respectiva. Subconstientul iti semnaleaza ceva, ori pur si simplu e un vis ca si rezultat al durerii respective. Nu neaparat e ceva serios, am avut sute de vise in care eram operat de diverse entitati, dar totusi, in locul tau m-as duce la un control. "Victoria" ta din vis, nu inseamna neaparat o victorie si in real, unele vise premonitorii te cam pacalesc, subconstientul e ca un copil, nu face diferenta intre bine si rau.

mariusvlad

Poate ai dreptate (eu sper sa nu) dar vis a vis de controlul medical eu am o vorba: ''nu esti bolnav pana nu iti spune medicul''. Sau luata invers, daca iti spune medicul ca te doare... in scurt timp te va durea.

uforever

#492
Citat din: mariusvlad din  25 Martie 2013, 15:44:01
Poate ai dreptate (eu sper sa nu) dar vis a vis de controlul medical eu am o vorba: ''nu esti bolnav pana nu iti spune medicul''. Sau luata invers, daca iti spune medicul ca te doare... in scurt timp te va durea.

Departe de mine de a te sugestiona negativ, cu asta se ocupa majoritatea medicilor din Romania. Cum e posibil ca un medic sa-ti spuna ca mai ai de trait cativa ani, iar medicul respectiv sa moara inaintea ta? Ei, uite ca se poate, nu inteleg de ce mai depun juramantul, nu generalizez, dar mare parte din ei sunt inconstienti.
Eu iti recomandam un control de rutina, nimic mai mult, inteleg ce-mi spui, sunt patit. Faza e, ca uneori aceste vise, ne pot scoate din mari necazuri, e verificata de mine. Acum nu trebuie sa te sperie chestia asta, personal nu cred ca ai vreo problema, toti avem cate o "jena", durere din cand in cand. Aveam un motan care ma musca de picior in timp ce dormeam, pai frate visam ingrozitor, ca am piciorul sfasiat, rupt...etc. De fapt era un vis "alimentat" de apucaturile motanului meu diliu :lol: intelegi? Visul tau poate ca e rezultatul unei mici dureri, dar ce vis totusi... :ufo:

padme

Si eu am o vorba: barbatii au fobie de medic! :)))))))

Mah, mariuse, exact cum a spus si uforever, nu sunt decat 2 posibilitati: ori ai avut o durere in somn care ti-a creat visul, ori ai avut un vis care iti da senzatia de durere in realitate, dar de fapt nu e nimic!
Mai stai putin sa vezi ce e cu durerea aia, dar nu te concentra prea mult pe ea, pt ca nu-ti spune doctorul ca te doare, o sa spui tu singur daca te mai gandesti mult - mintea o sa-ti creeze o durere mintenas!
Dar nu sta prea mult pe ganduri mai ales daca ai apendicele la purtator! Si daca vezi o lighioana cu masca pe fata si un cutitas in mana, nu te seria, e chirurgu'! :)))))))))))))))

mariusvlad

De frica nu ma mai doare nimic. :))