Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Invizibilitate

Creat de sevastase, 20 Mai 2008, 09:39:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase


StarDust

Poza din primul film, PHOTOSHOP.
Al doi-lea film, nu prezinta aplicabilitate in realitate, necesita un proiector care sa proiecteze imaginile din spatele obiectului de camunflat, iar acesta este greu vizibil doar din fata, daca se priveste dintr-un unghi lateral, efectul dispare.Oricum, bun ptr. materiale de spectacol.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

sevastase

Citat din: StarDust din  20 Mai 2008, 14:42:54
Poza din primul film, PHOTOSHOP.
Al doi-lea film, nu prezinta aplicabilitate in realitate, necesita un proiector care sa proiecteze imaginile din spatele obiectului de camunflat, iar acesta este greu vizibil doar din fata, daca se priveste dintr-un unghi lateral, efectul dispare.Oricum, bun ptr. materiale de spectacol.
Bravo. Ma bucur ca Romania gazduieste asa o inteligenta. Sunt mandru ca sunt roman.

StarDust

Fie ca esti de acord sau nu, la metoda de "invizibilitate" folosita in cel de-al doilea film se foloseste un proiector care in prealabil a fotografiat zona respectiva apoi proiecteaza acea imagine acolo. Inutil cred sa iti precizez ca imaginea proiectata trebuie ajustata ca sa corespunda ca dimensiuni si focalizare cu ceea ce exista  acolo in realitate.Obiectele "transparente" si acea pelerina "transparenta" sunt vopsite cu o vopsea reflectorizanta, ceea ce amplifica imaginea reflectata. Daca te uiti cu atentie se si observa o usoara diferenta de dimensiuni intre ceea ce exista si imaginea proiectata.Inchipuie-ti plasarea  unui astfel de asa zis dispozitiv intr-un teatru de razboi... Intai, trebuie sa strecori un om in spatele inamicului(cu un proiector in carca), apoi acesta sa proiecteze/camunfleze o anumita zona cu ajutorul proiectorului, si asta fara sa fie observat, apoi la adapostul camunflajului, alti soldati, vor veni tiptil langa inamici (tampiti) si le vor lua armele...(funny nu?). De asta ziceam ca metoda nu are aplicabilitate.Am scris deja de ma dor degetele... merci si de compliment sunt flatat :D, nu te contrazic de dragul de a te contrazice, te poti documenta si tu despre cum se face acest fel de "camunflaj"

Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

Citat din: StarDust din  20 Mai 2008, 14:42:54
Poza din primul film, PHOTOSHOP.
Al doi-lea film, nu prezinta aplicabilitate in realitate, necesita un proiector care sa proiecteze imaginile din spatele obiectului de camunflat, iar acesta este greu vizibil doar din fata, daca se priveste dintr-un unghi lateral, efectul dispare.Oricum, bun ptr. materiale de spectacol.

subscriu :) intr-adevar bun pt spectacol

Cautatorul

"Noua tehnologie foloseºte aparate de fotografiat ºi proiectoare care capteazã imagini din mediul inconjurãtor ºi le proiec­tea­zã apoi pe vehicul, camuflãndu-l ºi fãcãndu-l, astfel, invizibil"

http://www.jurnalul.ro/articole/107663/tancul-invizibil-la-test

lylyt_ice

 Am vazut cu ceva timp in urma, o emisiune in germ.in care erau prezentate arme si echipamente de razboi de ultima generatie...si-mi amuntesc ca au aratat costume de camuflaj care faceau soldatul care le purta, practic invizibil, tehnologia folosita era cam aceeasi de care spune Cautatorul, tot costumul era imbracat pe exterior cu un fel de oglinzi cam de marimea 1,5/1,00cm....care captau imaginile din jur, formind o imagine completa pe fatada vizibila a acestui costum, creeind astfel iluzia optica, a inexzistentei soldatului in planul respectiv.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Da, o asemenea costumatie cu oglinzi, cred ca merge de minune intr-o zona omogena cum este o jungla, de exemplu.Oglinzile vor reflecta mediul inconjurator facandu-te destul de "invizibil", dar intr-un spatiu deschis, sau urban nu cred ca ar avea acelasi efect, ar reflecta albastrul cerului, sau soarele facandu-te destul de vizibil.Oricum, e o idee buna.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Nu cred ca m-am exprimat eu cum trebuie; oglinzile respective nu au functia de captare-reflectare a imaginii...ci fiecare are rolul de a capta prinrtr-o minicamera imajini din jur dar in acelas timp fiecare funczioneaza si ca display. deci imaginile captate de totalitatea oglinzilor,(printr-un anumit sistem electronic) sunt redistribuite oglinzilor de pe partea opusa celor care au captat, si invers.Astfel egal din ce unghi ai privii subiectul, acesta pare invizibil....! Nu prea nm-a pricep eu la electronica si tehno. dar cam asa este sistemul de redare in fata, a imaginii din spate...Astfel egal cum s-ar misca soldatul imaginile filmate in spate se vad in fata,prin acele oglinjoare micute.Cu cit oglinzile sunt mai mici, cu atit imaginea este mai reala...mai ales cind soldatul sta pe loc...cind alearga se vede ca un fel de fatoma cu tente luminoase(cum ar fii de staniol).
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

@Lylyt

Am inteles, asa mai da, zic si eu camunflaj. Un astfel de costum ar reflecta destul de realist peisajul din spatele purtatorului. Chiar spuneau ca exista asa ceva? sau e doar o idee? Am auzit de asa ceva dar credeam ca e la nivel teoretic totul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Da...este real si asta de mai mult timp....si de obicei ce dezvaluie public este deja invechit !!! cine stie la ce stadiu sunt acum?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Uite sevastase, un filmuletz cu "dovezi materiale" crezi ca e real?

http://www.youtube.com/watch?v=6s_DyWUBu0s

Astept parerea ta!

Cele bune.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

sevastase

Al doilea clip e pentru ozenisti casa folosesc un termen derogatoriu...primul , celcu Al Bielek e pentru cunoscatori.

geutzu

cand o sa ajunga tehnologia sa inteleaga natura spatiului si sa-l poata manipula sau cand si daca invatam ce e aia calatorie prin alte dimensiuni mai vorbim de invizibilitate, pana atunci trucuri optice cred ca si un copil de 14 ani se poate gandi la ceva.
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

StarDust

Citat din: StarDust din  20 Mai 2008, 21:10:06
Am inteles, asa mai da, zic si eu camunflaj. Un astfel de costum ar reflecta destul de realist peisajul din spatele purtatorului. Chiar spuneau ca exista asa ceva? sau e doar o idee? Am auzit de asa ceva dar credeam ca e la nivel teoretic totul.

In partea a 3-a din filmul postat de Jackie28t "watch our real future in 50 years" am primit confirmarea ca acel costum de camunflaj care se bazeaza pe camere/monitoare minuscule dispuse pe costum e la nivel teoretic si se preconizeaza ca va fi realizat.Eu am mai vazut demult ceva referitor la asta dar nu mai eram sigur daca e la nivel de teorie sau practic realizat.Nu cred ca asa ceva s-a realizat, camere si "monitoare" asa mici se pot face usor in ziua de azi, dar un costum "mapat" cu asa ceva, si mai ales cu conexiunile intre asemenea, si atat de multe dispozitive nu stiu daca se poate realiza. Dar cine stie...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16