Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

1. Nu se argumenteaza o lucrare prin ea insasi... Apropae toti teologii astazi sunt in stare sa argumenteze Biblia doar prin cunostiintele din Biblia insasi, ceea ce e departe de o argumentare serioasa...

2. "Sa fie lumina" e o metafora pentru Big Bang, si nu invers... Nu cred ca a eliminat nimeni posibilitatea acestei metafore...

3. Oamenii sunt divini prin natura lor. Doar ca s-au departat atat de mult de aceasta natura incat acum trebuie sa o redescopere. Daca unii realizeaza acest lucru prin intermediul Bilbiei si al religiei ortodoxe este meritul si optiunea lor. Asta nu inseamna ca trebuie contestate celelalte "cai" sau ca cineva trebuie sa adopte cu desavarsire Biblia ca model de viata... Oamenii sunt ei insisi Dumnezei, iar tot ceea ce trebuie sa facem este nu sa cautam sprijinul unui Dumnezeu din ceruri ci sa redescopwerim natura Dumnezeiasca instrinseca. Daca asta ma face ateu, inseamna ca ateu sunt...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

in primul rand nu "balacaresc" absolut nimic,Elvin!
spun doar adevarul meu,ceea ce cred eu...si eu nu cred in biblie si in biserica...daca asta te deranjeaza,imi cer scuze, nu citi in continuare...dar nu e un forum pt aceasta carte "sfanta" cum spui tu.pt mine nu e nimic sfant in ea; contine doar cateva idei,dar nu ADEVARUL...
ai sa ma intrebi ce e adevarul?..pai cineva a zis pe forum ca adevar e acela in care crezi si pe care ti l-ai demonstrat...

te respect pt ca tu crezi in ea si ii respect pe toti,dar nu am sa inchid ochii si am sa spun ca fac parte din aceeasi tagma doar ca sa iti convina tie sau altora..

si sa nu imi spui ca acea/acele persoane care au scris, erau  "luminate/iluminate" de D. Sfant,ca nici asta nu o cred;stim foarte bine cat de maleabila e vointa noastra,cat de usor influentabil suntem...
oricine ( si aici ma refer la ET ) ar putea interveni in favoarea lui, oricine ar putea fi muza....

si iti mai spun un lucru, Elvin...unii atei sunt mai ortodocsi decat cei care arunca citate din biblie in stanga si in dreapta, care stau ore intregi in biserici si se bat cu pumnul in piept ca ei cred!CREDINTA  SE DOVEDESTE, NU SE TIPA CA IN PIATA!

am mai discutat acest subiect,Elvin si imi stii parerea...
putem sa revenim la topic?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Oamnei buni sunt mâhnit de impresiile vostre, însã fiecare cu pãrerea lui, asta e, eu nu oblig pe nimeni sa citeascã ºi sã fie deacord cu mine, aici este un forum unde fiecare scrie ce cerede. Doresc sã precizez cã pun problema astfel bazându-mã nu doar din ceea ce am citit în Biblie ci ºi din viaþa personalã de zi cu zi. Astfel recomand doritorilor urmãtoarele articole, care sã fie repere de pregãtire ptr 2012 sau orice datã va fi :
http://www.ortodoxism.ro/judecata.shtml
http://www.ortodoxism.ro/endworld.shtml

P.S.: Ptr Elvin: nu bãlãcãresc nik, ar fi cazul de respect reciproc, ce eºti mai sigur de legendele maya , sumeriene sau altele, de calendarul maya, crezi mai mult în statuietele din Insula Paºtelui, sau în cine ºtie ce ? ai mai multe argumente ? Te rog mai mult respect ptr cã fiecare-ºi disputã pãrerea. Nu te-a pus nimeni sã crezi în SFÂNTA SCRIPTURÃ, mai clar în cuvântul DOMNULUI DUMNEZEU. k ?

mirela

Dar ca va fi fratilor in 2012,atunci se vor implinii cei sapte ani apocaliptici ai lui Ion Tugui?

toma

Citatsi acolo nu se resimt asa puternic cutremurele ? de ce ?
Pune mina si citeste si ai sa afli de ce!
CitatTot un fuselaj de avion este si foarte rezistent, daca nu chiar imun la cutremure!
Tu...nu te uiti la stiri? Nimic mai fragil decit un fuselaj de avion! La cutremur nu conteaza rezistenta ci ...elasticitatea!
Citatenergia moleculelor de atomi este interminabila
Curat murdar coane Facica! Cum or fi moleculele alea de atomi??? :?
CitatCe se va intampla daca noi facem, dregem, organizam iar 2012 refuza sa se manifeste
Ha, ha, n-ar fi prima oara! :lol: :lol: :lol:
Citatnu mi-a placut scoala si nu imi place nici acuma ...ce facem aici ? analizam gramatical greselile mele de vaca ce sunt ...sunt constient de ele si nu intentionez sa scriu corect   
Scrisul corect e un semn de politete din partea ta si te ajuta sa fii mai usor de inteles de inteles de catre interlocutori!
CitatNici mie nu mi-a placut scoala, dar cand vad scris pe undeva "bah" sau mah" il si vad pe Calinescu rasucindu-se in groapa...
As mai adauga: 'k", "sh", "tz" si alte inventii...
Citatdaca vrei sa traieshti usor si sa mori greu [plus ce urmeaza] atunci alunga-l pe Dumnezeu din inima ta si orice simtzamant religios
   iar daca vrei sa traieshti foarte greu dar sa mori usor [plus ce urmeaza dupa] atunci primeshte-L si asculta de cuvantul Lui
Povesti vechi. Citi din ziua de azi nu traiesc si bine si mor usor (plus ce urmeaza  :roll:) si nici macar nu au treaba cu ceva sau cineva, fie le Dumnezeu sau justitie! Asta cu lasa, o duci rau acum, pe lumea asta, dar pe lumea ailalta o sa o duci bine, nu mai tine!
CitatAcuma vad tambalaul dintre Liban si Israel si se pare ca a inceput balul care va culmina cu august
Ca in zona o mai fi bal pot sa-ti spun si eu, fara sa fiu profet. Si, dupa cite vezi sintem in septembrie si balul s-a spart, din ordin de la ai mai mari!
Citattotul se anunta pt cel tarziu octombrie 2006...dar nu strica sa fim atenti...
Iote si-a revizuit profetu' datele! :lol: :lol: :lol:Pai daca nu-i azi, o fi miine sau ...cindva, mai pe seara! :lol: :lol: :lol:
CitatDar ca va fi fratilor in 2012
Pai ce sa fie, mai nimic! Ce tot aveti fratilor cu anul asta?? Daca ati sti ce discutii savante se duceau prin anii 998 -999 referitoare la anul 1000, cu trimiteri la Biblie si Nostradamus, ati ride cu gura pina la urechi! Si uite ca a...trecut, ba au mai trecut inca o mie, bine mersi, multam de intrebare! Dar de, acum e altceva, e vorba de anul 2012. Ca ziua de 06.06.(20)06 trecu fara probleme si profetii s-au facut, ce de obicei de ris!
La fiecare inceput de an ascut (si caut special) profetiile pentru anul ce va sa vie. Ma crucesc, imi stichi in sin de ce aud si la finele anului ma gindesc ca ce bine era sa fi scris pofetiile astea pe o foaie de hirtie si sa i le bag undeva profetului!
V-as propune un test: luati reviste/carti astrologice/profetice, mai vechi, asa de prin anii 90 - 95, ca era plina piata de ele, cititile si, daca mai aveti nerv, rideti cu gura pina la urechi! Daca nu, sedeti si cujetati!
No, sa ne vedem pe 13.12.2013!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Shadowman

Citat din: toma din  18 Septembrie 2006, 14:17:28
[
La fiecare inceput de an ascut (si caut special) profetiile pentru anul ce va sa vie. Ma crucesc, imi stichi in sin de ce aud si la finele anului ma gindesc ca ce bine era sa fi scris pofetiile astea pe o foaie de hirtie si sa i le bag undeva profetului!
V-as propune un test: luati reviste/carti astrologice/profetice, mai vechi, asa de prin anii 90 - 95, ca era plina piata de ele, cititile si, daca mai aveti nerv, rideti cu gura pina la urechi! Daca nu, sedeti si cujetati!
No, sa ne vedem pe 13.12.2013!


Ai dreptate,Toma ! Timpul se scurge repede si istoria recenta se uita,tot la fel
de repede...Am constatat in nenumarate ocazii...Chiar la persoane trecute de 40-50
de ani...Nu-si amintesc chestiuni simple...No comment !
Citi profeti,citi bio-info-energo-terapeuti,citi "exaltati" apareau prin presa si
pe la posturile de televiziune...Anul 2000,cataclisme,inundatii,extraterestrii,asteroizi...
Numai despre eclipsa totala de soare din august 1999 cit s-a comentat si fabulat...
Unii chiar cu studii universitare...Vorba poetului "ce e val ,ca valul trece/ Tu te-ntreaba
si socoate/ Ce e rau si ce e bine...
  Am un maldar de profetii si carti scrise in acea perioada care ne anuntau "sfirsitul"
"iluminarea","paradisul","tarimul fagaduintei","noua era"...Din nou m-am dovedit a fi
un veritabil profet...Dar asa cum am mai spus,nu e bine sa fii profet in tara ta...
  Fii,totusi,intelegator fata de virsta frageda a unora din forum...
  Stii ce se spune,parafrazez : "Zvonul e vechi,urechea e noua..."

PS : Era sa vina "necuratul" in 1999 in Bucuresti..."Bataliile " de la Costesti si
Stoienesti...!
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

IONUT


:mrgreen:
Citat din: toma din  18 Septembrie 2006, 14:17:28
...
V-as propune un test: luati reviste/carti astrologice/profetice, mai vechi, ... , ca era ..., cititi-le si ... cujetati!
No, sa ne vedem pe 13.12.2013!


:? hai mai bine in 2014 mai prin primavara ca poate va fi ceva mai caldut.

Lasand gluma deoparte, dau dreptate lui Toma si Shadowman referitor la multele "profetii" despre sfarsitul/inceputul mileniilor, profetii fara o temelie adevarata, ar fi si aici de discutat dar nu are sens ptr ca nu au fost lucruri serioase, deci nu reprezinta repere in topicul acesta.

Temelia anului 2012 e reprezentata in primul rand de calendarel maya care EXISTA ! plus legendele lor, unele cu caracter profetic.

Va rog sa lasati comparatiile cu lucrurile nesemnificative (gen: profetii ptr 1000 sau ptr 2000) ori diferite impresii nesemnificative.

Ipotezele sunt clare si aici trebuie discutat daca exista ori ba: exista calendarul ? scrie clar pe el ca se termina in 2012 13 dec ? scrie. nu? calendarl acela e facut acu' cateva mii de ani i.e.n. , deci nu a avut scopul de a ne face sa intram in UE , in NATO sau in URSS si nici sa ne faca sa credem in Isus sau in altu... Calendarul este o , simplu, o urma clara a uneor cunostinte destul de avansate, degeaba n/a fost facut el.
El prevesteste un un sfarsit dupa care imediat va urma un alt inceput.
Si sa va mai spun una... tare se mai aseamana, in linii mari, cu una cateva profetii ale Sfintilor Parinti ai Crestinismului. asemanartile sunt atat in ceea ce priveste liniile temporale cat si cele spirituale. (vedeti linkurile de mai sus).
:mrgreen:

Elvin

      undeva am gasit o explicatie fascinanta pentru aceste profetii [si maya si nostradamus etc]. O inteligenta cosmica, al carei ciclu de viata este atat de intins incat poate observa de la un capat la altul mai multe cicluri de rotatie ale soarelui prin galaxie [orbitand in jurul aglomerarii de stele din centru] ~23000 ani, sau chiar ale galaxiei insasi in jurul..ei insasi [cateva milioane de ani] a observat cu siguranta fenomene recurente in fiecare astfel de ciclu. Noi la nivelul nostru putem sti ca in decembrie vremea se va raci, doar pentru ca am tot observat acest ciclu foarte scurt al rotatiei Pamantului in jurul Soarelui. Si asa cum noi stim ca primavara rasar plantele, asa si aceasta inteligenta [DUmnezeu ?] stie ca la momentul x se va intampla cutare lucru, conform ciclicitatii cosmice. Doar pentru ca a observat un ciclu intins pe o perioada mai mare. Nostradamus nu a facut decat sa se conecteze la aceasta Minte afland astfel curgerea viitorului si ganditi-va ca el se opreste in 2400... poate acolo e capatul unuia din aceste cicluri gigantice

     voi astia care luati in ras aceste lucruri, chiar nu vedeti ca in lume se intampla ceva ? si aia care se temeau de sfarsitul lumii in 2000 NU s-au inselat 100 %. Pe 11 septembrie 2001 ce s-a intamplat oare decat sfarsitul lumii vechi si punerea bazelor pentru o noua ordine mondiala ? Dar toate astia se stiau de mult. In cartea lui Daniel [~500 b.c.] scrie negru pe alb "Multi vor cerceta cuvintele acestea cu de-amanuntul si VA CRESTE STIINTA" ceea ce evident se intampla  de vreo 80 de ani ca niciodata in istoria umanitatii
    Nil Ascetul si Calinic de la Cernica [neavand nici o legatura spatiala sau temporala unul cu altul] li s-a descoperit amandorura acelasi lucru. La jumatatea mileniului 7 [dupa cronologia bisericeasca] Dumnezeu va "pune piciorul in prag". Se considera ca Hristos a venit la 5508 ani dupa Adam, iar de acolo adunand 1992 de ani ajungem la cota 7500... 1992  ! marcheaza inceputul unui sir de evenimente care vor duce la sfarsitul civilizatiei sau doar sfarsitul civilizatiei in forma ei actuala. Cam pe atunci s-a infiintat Piata Comuna in Ue si cu putin inainte cazuse Uniunea Sovietica. Sau undeva in tenebre s-a luat o decizie care va influenta cursul evenimentulol din 92 pana in 2012.
   
    Dumnezeul vazut de Nil Ascetul rasfoia cartea istoriei si ajungand la 'veacul' [mileniul] 7 si-a acoperit fata cu mainile si a exclamat : acest veac le-a intrecut pe toate prin putoarea pacatelor. Dar ajunge! Il voi curma la mijloc!"

toma

Multumesc, dar eu as zice mai degraba ...lucid!
CitatTemelia anului 2012 e reprezentata in primul rand de calendarel maya care EXISTA !
Si cu ce mai bun acest calendar decit cel biblic, sa zicem, dupa care sintem prin anul saptemisiceva! Dece ne luam dupa un lucru sau altul, numai pentru ca suna mai ...exotic? Si apoi, nu mai caut, cineva spunea ca totul nu e decit o gluma a ununi student mai naravas.
Prin anii 58', daca imi aduc bine aminte, dupa descoperirea si citireamanuscriselor de la Qumran, vijia lumea de profetii apocaliptice, poate cei in virsta isi mai aduc aminte, bazate pe dovezi clare scrise!Si? Anii au trecut, lumea a evoluat, cei mai multi au uitat!. Calendarul Maya a fost intors pe toate fetele de zeci de ani, ma si mir cum de abia acum s-a facut marea descoperire!
Cit despre calcule profetice.....v-as spune eu o poveste cu un prieten de-al meu, caruia mereu ii ieseau rezultatele la aritmetica, dar e prea lunga!  :lol:
CitatPiata Comuna in Ue si cu putin inainte cazuse Uniunea Sovietica
Brejnev urma sa fie succedat de Gorbaciov, numai ca Andropov si nu mai stiu cum il chema pe succesorul lui, a vrut sa fie si ei presedinti, si uite asa s-a adeverit "profetia"!
Citatacest veac le-a intrecut pe toate prin putoarea pacatelor
Fiecare veac si-a avut pacatele sale, dar viata a mers inainte bine mersi! Altceva e, s-ar parea ca o civilizatie nu-si poate depasi propriul parg tehnologic. Ori asta nu are nici o legatura cu mai stiu eu ce profetii!
Apocalipsa a fost scrisa, intr-o perioada in care crestinismul incepuse sa se clatine, pur si simplu ca o poveste care sa inspaiminte. Si de peste 1700 de ani ea se tot ...adevereste!
CitatNostradamus nu a facut decat sa se conecteze la aceasta Minte afland astfel curgerea viitorului si ganditi-va ca el se opreste in 2400... poate acolo e capatul unuia din aceste cicluri gigantice
Scuze, revin!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

LupinThe3rd

Hehehe...
Cine imi explica cum e bancul ala cu ziua care are 16 ore in loc de 24 si ca in 2012 timpul ajunge la ZERO?
Acum... Daca nu o sa fie nimic in 2012 o sa fie ca la Martorii lui Iehova care au mutat sfarstiul lumii cand profetia a fost ratata...
Si apropos de profetii cate profetii au fost gasite adevarate inainte sa se intample? Se mai intampla ceva... si mai sar 10 :"Aha!!1 Nostradamus in centuri a tzaspea a spus ca (urmeaza 4 versuri) si ca daca interepretam nu stiu ce ce nu stiu cum atunci uite a prezis ca asta se v-a intampla"...
Profetii despre trecut dupa ce totul s-a intamplat poate face oricine... Despre alea care au dat data exact in viitor cam toate au dat gherle... sau stiti voi vreuna care a fost adevarata?
Sa vedem care e baiul cu anul 2012... Oricum faza cu simpotomele de gripa e tare... am citit profetia in vre-o 4 variante cred pe internet: era si cu mj12 iar in varianta romana apare ceva cu porumbeii zburatori...
Parca vad ca lumea o sa treaca si de 2012 intr-un marea oftica a fanilor de sfarsit de lume... care oricum se vor apuca sa recalculeze si sa restarteze numaratorarea de la Anul In Care Zeul A Dat Un Mare Nu SPun CE Cosmic...

Shadowman

Citat din: LupinThe3rd din  20 Septembrie 2006, 17:54:04

Si apropos de profetii cate profetii au fost gasite adevarate inainte sa se intample?

Profetii despre trecut dupa ce totul s-a intamplat poate face oricine... Despre alea care au dat data exact in viitor cam toate au dat gherle... sau stiti voi vreuna care a fost adevarata?


De necrezut,dar profetiile adevarate (cele care s-au adeverit...) au fost cele care s-au "trimbitat" intr-un
mediu restrins,nu cele care au fost facute publice pe toate canalele de stiri...Paradoxal,cu cit numarul ascultatorilor creste cu atit sansele sa se adevereasca scad...Un mecanism tainic face ca "sansele" profetiei
de a se adeveri sa fie invers proportionale cu numarul ascultatorilor...Asta e convingerea mea... Ma refer la profetii...Strict ! A nu se amesteca cu prognozele,probabilitatile,estimarile etc...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

O completare la cele afirmate de mine mai sus :
O profetie are sanse sa se adevereasca considerabil mai mari daca este transmisa
pe cale orala si nu este inregistrata pe un mediu de stocare (carti,benzi audio,video,etc...)
Acelasi mecanism misterios ! Sau asta e soarta unui adevarat profet ? Sa fie hulit in timpul
in care isi lanseaza profetiile ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

LupinThe3rd

Shadowman, ce spui tu e foarte frumos si interesant dar asta nu e un exemplu de profetie descifrata inainte sa se intample... Dupa cate stiu eu cam toate profetiile "verificate" au fost conectate la un eveniment dupa ce evenimentul s-a produs...Pe scurt au fost descifrate pe baza unui eveniment...
E frumos ce zici tu de profetiile din cercuri restranse de oameni... doar ca nu exista nici un argument pentru dar nici contra...

mirela

  Toma, draga de citit am tot citit,si am inteles ca adevaratele probleme ale lumii sint ascunse cite odata prin aruncarea pe piata a unei stirii de genul: miine lumea se va sfirsii sau va fi invazie extraterestra.Iar a doua zi tot ce se intimpla se scumpea curentul, sau cineva din inaltele sfere ale parlamentului era prins luind mita.Fireste ca nimeni nu se interesa de parlamentar, care scapa pe usa din dos a Politiei, sau nu baga de seama scumpirea curentului ci cu toti se rugau pentru nemurirea sufletului.
  Nu sint insensibila la stiriile de genul sfirsitul lumii e aici, dar incerc sa judec la rece o asemenea stire, ba mai mult cred in puterea creerului uman de a prezice viitorul.Totusi nu dau unei asemenea stirii o importanta mai mare decit trebuie.
  De obicei stiriile supramediatizate ascund altceva.
  Un simplu sfat:incercati sa cititi printre rinduri sau sa va intrebati intotdeauna cine sint cei ce lanseaza pe piata anumite stirii si daca aceste persoane merita increderea noastra.   

toma

De necrezut,dar profetiile adevarate (cele care s-au adeverit...) au fost cele care s-au "trimbitat" intr-un
mediu restrins
Pai da, si eu cunosc un grup restrins ce stie precis ca miine va cadea Luna pe Pamint! Continuarea ....miine! :lol:
Interesant este ca toti profetii care au dat chix, dupa trecerea datei fatale, fie tac, fie o cu vreo doi trei ani mai tirziu, nu inainte de a ne anunta cu aplomb si agitarea amenintatoare a degetului aratatator, ca au facut asta in virtutea unei ultime informatii primita cu putin inaintea implinirii prezicerii!
Cealalta categorie, care dupa un evenimet oarecare vine cu "sta scris in",  ce cele mai multe ori fiind citat fie Nostradamus, fie Biblia, nu e cu nimic mai breaza!
Mai e categoria celor care se jura ca au spus ce si cum, dar daca intrebi cui, o dau din colt in colt!
Si ar mai fi o categorie, cea a excrocilor! Astia nu cauta decit profit, de pe urma naivilor (si e plina lumea!),  dupa care se duc repede in alt sat. Un exemplu ar fi Bivolaru (nu cel cu PSD), care, acum ceva vreme, prorocea lovirea unui asteroid de Pamint, dar vezi Doamne, rezolva el problema prin "concentrare" alaturi de cei ce ii vor fi adepti! Si iacata, vremea a trecut, asteroidul nu-i, fraierii s-au strins!! Aaa, sa nu-mi zica acum ca ...s-a concentrat :lol: :roll: :wink:

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)