Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Premonitia

Creat de baaron, 20 Ianuarie 2006, 00:18:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lory

da-mi si mie subiectele pt examenul de maine :-D :lol:...alea care o sa imi cada, nu pe cele date de prof :-P

pri3st3ss

nu e nevoie sa iti dau subiectele, pentru ca vei copia de la mine..iar eu am invatat
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

kdlehel

daca esti atent si ai simt paranormal poti sa vezi chiar si subiectele
:-)

udar

Utilizarea capacitatilor paranormale necesita multa energie iar la sfarsitul unei runde de concentrare s-ar putea sa te simti extenuat.

E mai simplu deci, sa cumperi subiectele... Cele de la BAC se vand in Bucuresti cu 500 000 ROL  :lol: ...

S-a dus de rapa si invatamantul romanesc...

[sry de offtopic]
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss


:lol: :lol:
:lol: :lol: :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Peaches and Cream

well.. a avut cineva de p-aici o previziune fo' real, sa ne-o povesteasca si 9?
mie-mi plac chestiile astea ce tin de.. paranormal, parapsihologie...

Dreamy

Hello!!

Baaron a deschis aici un topic foarte interesant.
Cred ca stim cu toti si am citit despre istoria fenomenului, insa e interesant de discutat daca printre noi se gasesc oameni cu asemenea perceptii.
Mi-e greu sa cred ca nici macar o data in viata nu ati avut o premonitie in legatura cu ce se va intampla !! De bine sau de rau.
Se spune ca daca i se intampla ceva rau unei persoane apropiate, simti! Ce determina acest simt? Peceptie extrasenzoriala, telepatie sau premonitie??
Mie mi se intampla des, pot spune ca am un simt special, iar atunci cand nu ma ghidez dupa el, intodeauna imi ies lucrurile pe dos.

Chiar sunt curioasa daca are cineva ceva interesat de povestit in legatura cu premonitia, ceva din viata sa reala.

mirela

Am sa va povestesc pe scurt ce mi s-a intimplat mie acum multi ani in urma: inainte cu o saptamina ca cineva drag mie sa moara am imbracat o rochie complet neagra.In drum spre servici un gind mi-a trecut prin minte: ce naiba m-am imbracat in negru doar nu...?
Nici macar nu mi-am putut continuat gindul, dar un frison mi-a scuturat tot corpul.Peste o saptamina nenorocirea s-a intimplat. A trebuit sa treaca anii de zile pentru ca eu sa pot purta ceva negru.In popor este acea vorba:de ce porti negru vrei sa tragi la cineva rau?Acum stiu ca nu eu i-am tras rau, gindul ce l-am avut a fost o premonitie.
Am inteles asta atunci cind alte lucruri s-au intimplat.Se intimpla si azi. Nu vad ce se va intimpla cu persoana respectiva, dar stiu ca ceva rau se va intimpla.Iar in ziua de azi este vorba de oameni pe care nici nu-i cunosc.
Ceea mai cunoscuta prezicatoare din sud-estu Europei a fost bulgaroaica Vanga.Daca aveti ocazia sa cititi cartea cu acelasi nume scrisa de sora ei ve-ti intelege cite ceva din mecanismul premonitiei.Pentru cei interesati va pot spune cite ceva din premonitiile ei si despre femeia care a fost Vanga

Dreamy

#23


Mirela, multumesc ca ai fost singura curajoasa care ai povestit o premonitie, bine ar fi ca toate premonitiile care le avem sa fie de bine, niciodata de rau.

pri3st3ss

#24
traim sufocati de mituri defecte inca din copilarie. avem nevoie de o alta Imagine asupra lumii! multe dintre imaginile noastre standard sunt simple proiectii. multi copii se distreaza, de exemplu, urmarind norii pe cer si incercand sa ghiceasca ce forma vor avea norii in urmatoarele minute/clipe. cand vorbesc despre minute, vorbesc despre o cantitate masurabila si ma pot apropia de o predictie. cand vorbesc despre clipe, ma pot apropia de regimul specific al unei profetii.


Ideea despre creierul nostru ar trebui schimbata. IQ, priza la real si alte asemenea sunt niste gogorite simpatice. creierul nu este nicidecum o masina. este intregul nostru corp iar felul in care gandim se poate numi corporalitate. corporalitatea unei fiinte este o chestiune magica. vorbind si intelegand aceasta corporalitate ca pe o totalitate de semne cu o gramatica proprie, putem descatusa niste sensuri valabile pentru elucidarea celor trei P:Profetia, Predictia, Premonitia.

sa luam un caz aleatoriu : " am visat un accident de avion, n-am plecat cu avionul a doua zi, avionul s-a prabusit in Atlantic.
Sa fi fost o premonitie? "



e vorba de un MLM: montaj lingvistic motivant! Teama de accident a fortat creierul sa gaseasca o solutie pentru ma impiedica sa plec a doua zi cu avionul;creierul meu a montat un vis cu un accident de avion. se intampla in numeroase cazuri. alte creiere reusesc altfel de performante.
PPP sunt trei obiecte de lucru diferite.
pe scurt, in cazul Profetiei trebuie sa analizam daca nu e cumva vorba despre ceea ce doreste, ce spera, ce-si imagineaza cel care face o profetie. "A face o profetie" e diferit fundamental de a profeti. in acest ultim caz, tu esti sensul construit al profetiei...



in ultima vreme, probabil ca am acordat importanta, ceea ce spun, asa se intampla. prietenii mei se mira, cateodata evita sa ma mai intrebe daca este un DA sau un NU, la ce urmeaza sa fie. nu stiu cum, dar simt lucrurile, simt ca va fi asa, sau altfel, nu intodeauna, doar atunci cand imi doresc din inima sa aflu un raspuns. Nici in ceea ce ma priveste nu am evitat sa dau raspunsuri, ba chiar am prevazut niste lucruri la care nimeni nu s-ar fi asteptat;am gasit niste raspunsuri inainte de a fi spuse..raspunsurile imi vin uneori in minte atunci cand sunt relaxata, sau intr-o stare de reverie totala; sunt momente in care, totusi, raspunsurile imi sunt date si atunci cand ma gandesc si la trei lucruri diferite...de unde stiu ca e raspunsul? asta m-am intrebat si eu prima data.dar e atat de puternic, aproape ca un soc,ca o lovitura puternica in plexul solar..il "vad" atat de clar si il "simt" atat de pregnant,incat uneori mi-e greu sa scap de el...uneori,raspunsul e un miros,un sunet...sa nu va inchipuiti ca mi se zice "da,fa asa/ nu, e gresit ce faci", sau e chiar un gand sau, de cele mai multe ori, un vis...visul  pare normal...sunt alte personaje,in niciun caz eu..si mereu se joaca teatru..personajele sunt pe scena, cu scenariul care ma macina pe mine in viata reala.. uneori uit "raspunsul" si mi-l amintesc atunci cand se intampla, sau cu cateva clipe inainte de a se intampla acel lucru si ma surprind intrebandu-ma " dc nu m-am oprit,doar stiam ca asta va zice/face "...
viata si experienta de pana acum m-au invatat sa disting raspunsul corect de ceea ce imi doresc eu sa se intample..
hmmm...ciudat,nu?

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

priestes...esti uluitoare,ti-a zis asta cineva pana acum? :-D probabil ca da

1. am citit in diferite carti ca aceste aptitudini pot fi cultivate.activate etc....tu ai facut ceva in acest sens,se pare ca ai potential...

2. visele raspuns pe care le ai, sunt exacte si adevarate,sau sunt simbolice?cat la suta crezi ca s-a adeverit ceea ce ai prezis?

3. nu se intampla sa mai si gresesti, mai ales utlizand acel MLM, montaj lingvistic motivant ( am invatat expresie noua :-D ) , mai ales cand esti tu in colimator?sau cand e iubitul tau cel care iti cere preziceri? - cred ca esti  tinuta bine in mana de iubitul tau,daca esti asa precisa :lol:
4. ai incercat sa joci la 6/49 sa vezi ce iese?...hmm,dar aici intra in functiune acel MLM,nu?
5. dc uneori am impresia ca esti extrem de fragila, iar alteori parca esti xena,printesa razboinica? - asta e offtopic, nu esti nevoita sa raspunzi :-D

Alethia_Spitz

Silverstar a scris: Raspuns pentru Skywalker

Interesant, dar nu prea se potriveste. Întâi ma duce cu gândul la reîncarnare si, stiu eu? Nu prea se spun multe despre asa ceva, decât doar în legatura cu acel fenomen deja-vu. Ori nu am citit eu. Am sa-ncerc sa ma informez mai bine. Apoi, sa nu uitam ca lumea e într-o continua miscare, schimbare. În sec. al VII-lea ce sau câte meserii ar fi putut sa fie ca sa coincida celor de acum? Sau ce va fi, bunaoara, în sec al XXVII-lea care sa coincida sec. nostru? Nu, daca într-adevar ar fi o tripla existenta, asemanarile ar trebui cautate în cu totul alt plan. E drept ca istoria se repeta si de ce nu ne-am repeta si noi oamenii?

Mi se pare intradevar ca ar exista o tripla existenta. Din cate citesc in ziarul Dracula la rubrica Vietile anterioare nu am vazut pe nimeni cu mai mult de 3 vieti anterioare. Asta fiind a patra. Or fi si mai multe nu stiu citeam pe internet ca fiecare om are aura incarcata cu alte cel putin 2000 de vieti anterioare. Care o fi adevarul? Cred ca s-ar putea ca acel astrolog, prezicator sau cum io zice sa descrie doar cele mai semnificative reincarnari cu toate ca el le vede pe toate. Ca daca ar fi intradevar sa se apuce sa scrie totul despre vietile anterioare a unui singur om sigur ar putea scrie un roman de 4 volume cu cate 1000 pag/volum. 

darkness

asta ce legatura are cu premonitia?
reincarnarea e altceva...sau premonitia e un fel de deja-vu, provenit dintr-o viata anterioara?! :?

darkness

Citat din: darkness din  21 Noiembrie 2006, 17:00:50
priestes...esti uluitoare,ti-a zis asta cineva pana acum? :-D probabil ca da

1. am citit in diferite carti ca aceste aptitudini pot fi cultivate.activate etc....tu ai facut ceva in acest sens,se pare ca ai potential...

2. visele raspuns pe care le ai, sunt exacte si adevarate,sau sunt simbolice?cat la suta crezi ca s-a adeverit ceea ce ai prezis?

3. nu se intampla sa mai si gresesti, mai ales utlizand acel MLM, montaj lingvistic motivant ( am invatat expresie noua :-D ) , mai ales cand esti tu in colimator?sau cand e iubitul tau cel care iti cere preziceri? - cred ca esti  tinuta bine in mana de iubitul tau,daca esti asa precisa :lol:
4. ai incercat sa joci la 6/49 sa vezi ce iese?...hmm,dar aici intra in functiune acel MLM,nu?
5. dc uneori am impresia ca esti extrem de fragila, iar alteori parca esti xena,printesa razboinica? - asta e offtopic, nu esti nevoita sa raspunzi :-D


sunt chiar curios,am stat si am cantarit posibilitatile si ratiunea imi spune sa nu cred, dar totusi exista destule dovezi care sa combata ratiunea..vad ca nu mi-ai raspuns la multele mele intrebari,imi cer iertare daca am fost prea bagaret,eram doar curios...ma intrebam aseara daca te-a cercetat cineva pana acum;daca ai sa reactionezi cum cred eu, scuze de gand,dar totusi ai putea ajuta de ex politia....ai putea gasi pers disparute etc...
astept raspuns si sper ca ti-ai rezolvat problema.



dreamy,oare acel sentiment, nu e minunatul instinct feminin?sau premonitia se  reflecta in alte modalitati la barbati si altfel la femei?

Dreamy

#29
Citat din: darkness din  22 Noiembrie 2006, 18:46:32
dreamy,oare acel sentiment, nu e minunatul instinct feminin?sau premonitia se  reflecta in alte modalitati la barbati si altfel la femei?

Salutare darkness!!!

Daca toate femeile ar avea premonitii sau simturi extrasenzoriale voi barbatii ati trai in Matriarhat :evil: :-D...instinctul feminin e una si premonitia e alta.
Eu poate as fi prea subiectiva sa povestesc ce simt sau daca am premonitii ori nu...ar fi fost interesant sa-mi pun un apropiat care ma cunoste ff bine sa povesteasca despre asta....cateodata ma inspaimanta si pe mine.

pri3st3ss ...ai dreptate simtul asta aparte...hai sa-i spunem premonitie, se intampla cel mai frecvent atunci cand sunt linistita, deconectata si fff interesant, in somn.
De exemplu intr-o noapte am sarit ca arsa din pat avand un presentiment ciudat...pur si simplu am simtit o durere ascutita in cap...tr sa specific NU VISAM am stat putin, m-am dezmeticit si am realizat ca nu ma doare nimic, am bagat capul in perna si somn de voie pana dimineata.
Totul bine si frumos pana cand am aflat ca o persoana fff apropiata mie a avut un mic accident - din fericire- exact in momentul cand eu am sarit din pat ca arsa...se lovise serios la cap...


Mai voiam sa spun ceva...sa indrept balanta ...am cunoscut si barbati care aveau premonitii sau simturi asemanatoare...deci fenomenul nu tine cont de sex...pot spune ca barbatii sunt chiar mai perdispusi la asemenea lucruri avand in vedere ca sunt spirite mai libere. :wink: