Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Decembrie 1989 (pentru cunoscatori)

Creat de baaron, 30 Ianuarie 2007, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Kbal,

te rog explica-mi care este legatura cu Decembrie 1989...

Hai sa ramanem pe subiect! Poti posta linkurile fie la stiri sau in alt subiect nou!
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kbal

"Daca, pe undeva, este explicabila tacerea din perioada de dinainte de Decembrie 1989 cand Romania s-a gasit sub dominatia sovietica, devine greu de inteles continuarea dupa colapsul URSS a aceleiasi politici de tacere si ascundere a adevarului privitor la tragedia romaneasca. Romania de astazi, care este mostenitoarea de drept a statului roman antebelic, are obligatia asumarii datoriilor, cel putin morale, fata de toti cetatenii sai, inclusiv fata de cei din teritoriile care i-au apartinut inainte de razboi, cetateni care au contribuit si ei la dezvoltarea statului roman la fel ca toti cei care au avut sansa sa se gaseasca dupa ocupatia sovietica in interiorul granitelor actuale ale Romaniei."

Aici era legatura, din linkul anterior http://www.ziua.net/news.php?data=2009-03-02&id=22259  :-D .
Ok, ti-am inteles oricum punctul de vedere, am sa incerc sa fiu mai strict pe subiect de acum, dar bine ar fi sa respecte toti aceiasi regula.
Only the best is good enough ...

NASTASE MIHAIL

Inainte de 1989 Rominia nu se afla sub nici un fel de influenta sovietica. Avea o dezvoltare proprie. Rusia deja era in urma noastra ca dezvoltare. Dupa 1989 s-a incercat si reusit partial influentarea noastra de catre rusi, dar se pare ca ei au preluat mai degraba niste elemente de organizare de la noi. Presedintia, cota unica, piata libera intre colosi.
S-au apus multe lucruri negre si minciuni despre revolutie pe aici. Sa nu uitam idealismul oamenilor. Fara el acum chiar eram mai rau ca in evul mediu. Cu el cum ramine. Cu optimismul oamenilor. Il dam la gunoi si spunem numai lucrurile rele despre tot.

NASTASE MIHAIL

Citat din: NASTASE MIHAIL din  14 Martie 2009, 17:20:02
Inainte de 1989 Rominia nu se afla sub nici un fel de influenta sovietica. Avea o dezvoltare proprie. Rusia deja era in urma noastra ca dezvoltare. Dupa 1989 s-a incercat si reusit partial influentarea noastra de catre rusi, dar se pare ca ei au preluat mai degraba niste elemente de organizare de la noi. Presedintia, cota unica, piata libera intre colosi.
S-au apus multe lucruri negre si minciuni despre revolutie pe aici. Sa nu uitam idealismul oamenilor. Fara el acum chiar eram mai rau ca in evul mediu. Cu el cum ramine. Cu optimismul oamenilor. Il dam la gunoi si spunem numai lucrurile rele despre tot?

alx

#319
Citat din: NASTASE MIHAIL din  14 Martie 2009, 17:20:02
Inainte de 1989 Rominia nu se afla sub nici un fel de influenta sovietica. Avea o dezvoltare proprie. Rusia deja era in urma noastra ca dezvoltare. Dupa 1989 s-a incercat si reusit partial influentarea noastra de catre rusi, dar se pare ca ei au preluat mai degraba niste elemente de organizare de la noi. Presedintia, cota unica, piata libera intre colosi.
S-au apus multe lucruri negre si minciuni despre revolutie pe aici. Sa nu uitam idealismul oamenilor. Fara el acum chiar eram mai rau ca in evul mediu. Cu el cum ramine. Cu optimismul oamenilor. Il dam la gunoi si spunem numai lucrurile rele despre tot.

@mihaile
   nu stiu de unde iti "tragi" informatiile astea,da eu zic ca sunt gresite...uite si de ce:
1. romania a fost sub influenta sovietica de dupa al doilea razboi mondial,imediat dupa impartirea sferelor de influenta pentru america si rusia.
2. Rusia nu era deloc in urma noastra...ba din contra...sunt sute de exemple care pot sa dovedeasca ca si pe plan economic rusia era inaintea noastra...nu mai vorbesc pe plan tehnic si industrial...cat despre explorarea spatiului,au fost momente cand rusia era inaintea americii...ca dupa caderea comunismului s-a prabusit toata dugheana...asta e alta poveste...
3. Dupa 1989 noi am fost o perioada puternic influentati de "mama" rusia,prin conducatorii nostri "alesi",aia cu scoli inalte facute la moskova...si daca ma uit bine,inca mai suntem influentati...
4. Parerea mea e ca nu s-au spus nici lucruri negre,nici minciuni despre revolutie,PENTRU CA NU AM AVUT ASA CEVA! Cu "ajutorul" rasaritului,am avut parte de o frumoasa lovitura de stat...din nefericire pentru "EI",poporul roman a reusit sa transforme asta intr-o miscare care ne-a scos,partial,de sub influenta "lor"...cu alte cuvinte,am reusit sa scapam de comunism si sa intram in randul oamenilor civilizati...pacat de conducatorii care i-am avut,pentru ca ei au facut tot ce le-a stat in putinta sa franeze dezvoltarea noastra,si,din pacate,au si reusit...si au reusit asta tocmai intr-o perioada in care eram foarte bine vazuti in lume...iar acum ne-am intors inapoi in '92...
5. mihaile,idealismul trece prin stomac...flamanzii au idealuri mici...si pe noi ne-au cam tinut flamanzi...
6. nu spunem numai lucruri rele...mai zicem si de alea bune...da ce pacat ca alea bune sunt foarte foarte putine...iar de alea rele ni-i plin caru...

PS nu stiu de ce,da am impresia ca tu ai trait "revolutia" in direct...la televizor,pe CNN,CNBC,EURONEWS sau alte asemenea...ca altfel ai sti mai bine cum au stat treburile in romanica inainte de "89...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Citatcare ne-a scos,partial,de sub influenta "lor"...cu alte cuvinte,am reusit sa scapam de comunism si sa intram in randul oamenilor civilizati...

alx parerea mea sincera e ca am scapat de dreaku' si am dat de tat'su !
Cred ca nu va mai curge multa apa pe Dunare iar multi dintre noi astia care am cunoscut epoca aia - vom face multe metanii si fierbinti rugaciuni la Dumnezeu, sa ne fie macar atat de bine cum ne era pe vremea aia - cand ziceam ca ne era rau !!
Eu cunosc o multime de oameni care regreta vremurile "epocii de aur".
Si culmea stii care este? 
Ca TOTI - fara exceptie - sunt dintre cei care "au iesit in strada " si au " facut revolutia".
Acum sunt someri, ori au niste salarii/pensii de rahat, si stau ca prostii in  apartamentele lor vechi, pe care le-au primit ca pomana de la Ilici....... Dupa ce au ajuns in "libertate" abia au mai putut sa-si cumpere o combina frigorifica la care au dat rate de au platit-o  la valoare dubla ....Copii lor au "facut" facultati de doi lei, pe care au platit  insa mii de euro , iar apoi au plecat sa lucreze la italieni, spanioli, francezi, israelieni......
Sa-i slugareasca pe aia , ca in tara lor erau  muritori de foame !
Sau se bulucesc ca oile la poarta lui Becali sa le arunce ala doi lei prin tarana .....
Vai de mama lor !
Da, DAR TRAIESC IN DEMOCRATIE !
Mama ce misto e....!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nox

Citat din: romulus din  14 Martie 2009, 22:13:36
alx parerea mea sincera e ca am scapat de dreaku' si am dat de tat'su !
Cred ca nu va mai curge multa apa pe Dunare iar multi dintre noi astia care am cunoscut epoca aia - vom face multe metanii si fierbinti rugaciuni la Dumnezeu, sa ne fie macar atat de bine cum ne era pe vremea aia - cand ziceam ca ne era rau !!
Eu cunosc o multime de oameni care regreta vremurile "epocii de aur".
Si culmea stii care este? 
Ca TOTI - fara exceptie - sunt dintre cei care "au iesit in strada " si au " facut revolutia".
Acum sunt someri, ori au niste salarii/pensii de rahat, si stau ca prostii in  apartamentele lor vechi, pe care le-au primit ca pomana de la Ilici....... Dupa ce au ajuns in "libertate" abia au mai putut sa-si cumpere o combina frigorifica la care au dat rate de au platit-o  la valoare dubla ....Copii lor au "facut" facultati de doi lei, pe care au platit  insa mii de euro , iar apoi au plecat sa lucreze la italieni, spanioli, francezi, israelieni......
Sa-i slugareasca pe aia , ca in tara lor erau  muritori de foame !
Sau se bulucesc ca oile la poarta lui Becali sa le arunce ala doi lei prin tarana .....
Vai de mama lor !
Da, DAR TRAIESC IN DEMOCRATIE !
Mama ce misto e....!
Am zis !

romulus, promit cã cu prima ocazie când fac rost de un bilet pentru maºina timpului, þi-l donez!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

romulus

Citatromulus, promit cã cu prima ocazie când fac rost de un bilet pentru maºina timpului, þi-l donez!

Mercic monser, dar sincer, NU MIE imi trebuie masina aia, pentru ca eu nu ma plang (inca) de nimic. Sanatate sa-mi dea Dumnezeu.....
Poate mi-o fi folosit la ceva faptul  ca am facut parte din prima "generatie" de someri in 1989/1990 ! Cine stie?!
Am avut insa o mare sansa: sa invat in scoli unde foarte putini aveau acces! Bafta me....
Asta e, nu vezi cum e lumea alcatuita ?! Cand zici ca traiesti rau, aoleu ce m'oi face io , alea, alea....Timpul trece si te trezesti intr-o alta secventa de viata, peste "n" ani, cand  iti faci bilantul personal observi ca, cele mai faste perioade ale vietii tale au fost cele in care ziceai ca ai trait rau .....
Dar pentru asta trebuie sa mai beneficiezi de ceva : sa ai distanta aia in timp, care sa-ti permita sa faci bilantul.....
Lasa , ca mai vorbim noi peste fro treij'da ani  :-D sa-mi spui atunci daca am avut ori nu dreptate !
Am zis !

PS. Chestia cu nostalgicii nu e o gogorita ! Daca ai sa privesti cu atentie in jur , e usor de sesizat !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#323
Hmm, eu de multe ori ma intreb daca este sau a fost o problema de sistem, sau o problema de oameni !? In trecut oamenii erau sub influenta sistemului, toti aveau o activitate, pentru ca era sistemul de asa natura, in schimb erai limitat in drepturi. Acum esti liber, statul nu te mai impinge de la spate, esti liber sa-ti alegi un drum in viata asa cum ti-l doresti, numai ca din pacate sunt multi rataciti/dezorientati, ce vina are statul ? In acelasi sistem, poti fi de talia lui Becali sau a unui boschetar, deci ... ? cine e de vina ? sistemul sau oamenii ? Nu vad nimic rau in actuala guvernare decat oameni fara vointa ! (profesorii nu-si mai dau interesul, elevii la fel,parintii nu mai stiu sa-si educe copii, per ansamblu democratia a fost prost inteleasa si poporul a luat-o pe o cale gresita). E doar o perioada de tranzitie pana se va reveni la normal (cu educatia !, la fel ca si in occident), iar peste "fro treij'da ani" va fi ... cred eu... mai bine (pentru ca oamenii incep sa se constientizeze) .
Only the best is good enough ...

alx

Citat din: Kbal din  14 Martie 2009, 23:33:25
Hmm, eu de multe ori ma intreb daca este sau a fost o problema de sistem, sau o problema de oameni !? In trecut oamenii erau sub influenta sistemului, toti aveau o activitate, pentru ca era sistemul de asa natura, in schimb erai limitat in drepturi. Acum esti liber, statul nu te mai impinge de la spate, esti liber sa-ti alegi un drum in viata asa cum ti-l doresti, numai ca din pacate sunt multi rataciti/dezorientati, ce vina are statul ? In acelasi sistem, poti fi de talia lui Becali sau a unui boschetar, deci ... ? cine e de vina ? sistemul sau oamenii ?

acu ai vorbit exact ca si ceea ce esti:un exponent al civilizatiei care este...
  se vede clar ca nu ai trait,sau cel putin nu constientizezi acea perioada...poate decat din povesti si din ce se mai spune la televizor...
    vorbesti de libertatea de acum,si de faptul ca poti ajunge un becali,sau un boschetar(apropo,ce reprezinta becali pentru tine,de il bagi ca si comparatie? ca si el e tot un boschetar...)insa se pare ca nu realizezi faptul ca s-a produs o ruptura imensa intre cei ce au tot ce le trebuie(putini,foarte putini) si marea majoritate a oamenilor,care de abia isi duc traiul de pe o zi pe alta...ca sa nu mai vorbesc de pensionari...

Citat din: Kbal din  14 Martie 2009, 23:33:25
Nu vad nimic rau in actuala guvernare decat oameni fara vointa ! (profesorii nu-si mai dau interesul, elevii la fel,parintii nu mai stiu sa-si educe copii, per ansamblu democratia a fost prost inteleasa si poporul a luat-o pe o cale gresita). E doar o perioada de tranzitie pana se va reveni la normal (cu educatia !, la fel ca si in occident), iar peste "fro treij'da ani" va fi ... cred eu... mai bine (pentru ca oamenii incep sa se constientizeze) .
pai cred ca esti cam singurul din romania,care nu vede...tu vorbesti de profesori?  da ei sa nu le aminteasca acestor mincinosi care sunt acum la guvernare de promisiunile facute in campania electorala,promisiuni pe baza carora au fost votati?  Pe langa faptul ca nu le-au dat profesorilor NIMIC din ce le-au promis,LE-AU TAIAT SI CE AU AVUT!  cat despre elevi...aici nu te contrazic...si cei mai "varza" elevi sunt aia care au parinti capatuiti...ei trateaza profesorii de sus,din pozitia averii lor sau a functiei "lu tata"...ii vad pe acestia obligati sa le dea note mari,sa ii lase in pace...si apoi TOT ACESTI ELEVI AJUNG LA CELE MAI BUNE FACULTAI,DE UNDE IES CU DIPLOME...MARI MAGARI CU DIPLOME! Si ciclul se repeta...ocupa functii bune,pe pile si relatii,fac alti copii,si tot asa...Si tu vii si spui ca poporul e de vina...
NU BAIETE!  nu poporul e de vina!   de vina sunt o mana de oameni,de acolo de la varf,care ne-au vandut si ne vand in continuare...si sunt aia care la "revolutie" erau intamplator adunati pe la televiziune,sau prin balcoane...conform "planului"...

PS  tot te laudai tu ca bantui occidentul...ai avut macar curiozitatea sa vezi cum e acolo sistemul de invatamant?  sau care sunt salariile profesorilor?   si apoi sa vorbesti...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

LP

Salutare,

Ma bag si eu indiscutie putin. Am fost in perioada revolutiei (aveam vreo 12 ani) la televiziune cu tata si am vazut cate ceva ce nu o sa uit niciodata. Nu ne-am facut "revolutionari", cu toate ca avem dovezi. Ai mei bugetari pana la pensie, mama cu pensie de profesoara, tata cu pensie de inginer chimist. Eu mi-am vazut de cursul meu in viata si nu imi pare rau. Dar nu asta e ideea.

Sistemul pe care l-am dus mai departe si schimbat dupa 1990, este asezat peste sistemul comunist care "nu mai exista". Avem aceeasi birocratie, chiar mai mare. Acest fapt ne tine in urma cu 20 de ani pt ca TOTUL  se realizeaza de 20 de ori mai greu decat in tari cu birocratie mai mica. Care e scopul hartiilor birocratice? Controlul populatiei. Te tin in frau, nu te lasa sa te dezvolti astfel incat sa ii depasesti pe cei de "sus".Aici fac trimitere directa la toti politicienii romani. Nici unul nu a miscat ceva pentru scadera birocratiei.

Libertatea? Surpiza, dar multi oameni cu care am vorbit pana acuma nu fac diferenta dintre "libertatea" comunista si cea actuala. Nu le pasa de Roma, Paris sau Londra, ci de stomac! "Daca e stomacul plin, ma multumesc si cu Mamaia!" Sunt putini, sub 50% din romani, care apreciaza libertatea de miscare. Majoritatea se simt bine in cusca lor cu mancarica pe masa. Un fel de catei fericiti. Sunt magaiati pe cap din cand in cand si li se arunca cate un os.

Revolutia romana din 1989 a fost facuta de "agentiile straine". Ceausescu a stiut ce zice inainte sa fie executat. Din fericire, cultura romaneasca e foarte apropiata de cea vest europeana, astfel ca pana la urma am ajuns acolo unde trebuia sa fim demult. Dar rusii prin aliatii lor de nadejde (nu dau nume de tari vecine!!), ne dau cate una din cand in cand. Si in ultimul an tot dau sperand sa creeze un nou Kosovo aici, fapt ce s-a mai incercat in decembrie 1989, martie 1990 si 1998 (parca-miscarile minerilor).

Legatura revolutiei cu dezvoltarea Romaniei ulterioare este foooarte mare. Suntem in continuare impartiti intre KGB, MI6, CIA, Mossad, etc. Si informatiile se vand dintr-o parte in alta.. vedeti ultimile stiri din armata: furt de arme si vanzare de secrete ("rahat de bou", vorba americanului!).

Cam asta.

Nox

Kbal, binenþeles cã nu e nepãrat o problemã de sistem. Ci de oameni. ªi sistemul tot din oameni e fãcut. E mai uºor sã dãm vina pe sistemul x sau y sau pe individul z, decât sã ne uitãm în propria ogradã. Dacã oamenii ar fi trãit 500 de ani pun pariu cã ar fi venit unii ºi ne-ar fi zis ce bine era pe vremea lu' ªtefan cel Mare!!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kbal

#327
"cat despre elevi...aici nu te contrazic...si cei mai "varza" elevi sunt aia care au parinti capatuiti...ei trateaza profesorii de sus,din pozitia averii lor sau a functiei "lu tata"...ii vad pe acestia obligati sa le dea note mari,sa ii lase in pace...si apoi TOT ACESTI ELEVI AJUNG LA CELE MAI BUNE FACULTAI,DE UNDE IES CU DIPLOME...MARI MAGARI CU DIPLOME! Si ciclul se repeta...ocupa functii bune,pe pile si relatii,fac alti copii,si tot asa..."

In concluzie, e o problema de educatie, tocmai asta incercam si eu sa spun ! e singurul domeniu in care  consider statu vinovat. Suntem oricum o tara saraca, nu poate suplini statul necesitatile a 22 de milioane de cetateni, cel putin nu acum, iar cei care asteapta prea mult de la stat eu ii consider plescari - adica care asteapta pleasca/pomana (cu exceptia pensionarilor) .

P.S. Nox, uite ca unii nu se vaita, si progreseaza ! altii se vaita si stagneaza ! , pe care trebuie sa ii luam de exemplu ? raspunsul vine de la sine  ... :| .
Only the best is good enough ...

Gigel

Citat din: spooky din  03 Martie 2009, 12:30:16
Kbal,
te rog explica-mi care este legatura cu Decembrie 1989...
Hai sa ramanem pe subiect! Poti posta linkurile fie la stiri sau in alt subiect nou!

Daca imi este permis am si eu o intrebare catre dl. Kbal:
-Ce varsta aveati in Decembrie '89 ?

Nox

Citat din: Gigel din  03 Mai 2009, 20:48:49
Daca imi este permis am si eu o intrebare catre dl. Kbal:
-Ce varsta aveati in Decembrie '89 ?

Argumentum ad hominem ...

CitatUn argument ad hominem, cunoscut ºi ca argumentum ad hominem (latinã: "argument la persoanã", "argument împotriva omului") constã în a rãspunde la un argument sau la o afirmaþie despre un fapt prin atac la persoana care a fãcut afirmaþia, în loc sã se adreseze la subiectul argumentului sau sã producã o dovadã contra afirmaþiei. Aceastã eroare logicã se referã la criticile sau atacul la persoana care face afirmaþiile ºi prin care se încearcã discreditarea argumentului.
Sursa
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee