Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Decembrie 1989 (pentru cunoscatori)

Creat de baaron, 30 Ianuarie 2007, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

Citattine doar de tine, vrei sa ajungi un om de succes o poti face si in romania! 
Afirmatie perfect valabila si sunt 100% de acord cu tine !
Da, in afaceri poti ajunge la un anumit nivel dorit, daca esti motivat intrinsec.
Ce spui insa atunci cand, iesi in afara tarii, vezi cum sta treaba pe acolo, te intorci la tine acas' si te iei cu mainile de cap ? Degeaba-ti zici in barba : " mama, mama ce-am facut eu (ori n'am facut ) de  a ajuns sa conduca Tara asta niste BANDITI  care , cum ajung la putere nu stiu cum sa spolieze mai rapid, cum sa-si umple matu', fara sa le pese de ce-i in jur???? Uite ce de kkt suntem  -  ca tara , comparativ cu ce am vazut la altii....." De ce ??
Si atunci, vezi ca sunt destui d'alde Gica Contra  si parca ai fi si tu de acord cu ei ......dar la ce ne foloseste ?

Daca fac referire strict la Gica ...in cauza, care scrie mai susdespre moldoveni,  eu nu-i dau dreptate in privinta:

Citatsi-au botezat limba "moldoveneasca"
NU !
Ei saracii ( zic de moldovenii de rand, cum am zis si de ai nostrii de rand) n'au nici o vina atat timp cat Imperiul Rus - prin reprezentantii sai (via KGB) - este  inca la putere!!
Adevarat, noi am pierdut unul/doua momente favorabile pentru reantregire, dar eu sper ca va veni odata si vremea noastra. Imperiile nu sunt vesnice !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adi_drula

Citat din: romulus din  18 Ianuarie 2009, 15:33:56
Da, in afaceri poti ajunge la un anumit nivel dorit, daca esti motivat intrinsec.
Ce spui insa atunci cand, iesi in afara tarii, vezi cum sta treaba pe acolo, te intorci la tine acas' si te iei cu mainile de cap ? Degeaba-ti zici in barba : " mama, mama ce-am facut eu (ori n'am facut ) de  a ajuns sa conduca Tara asta niste BANDITI  care , cum ajung la putere nu stiu cum sa spolieze mai rapid, cum sa-si umple matu', fara sa le pese de ce-i in jur???? Uite ce de kkt suntem  -  ca tara , comparativ cu ce am vazut la altii....." De ce ??
Si atunci, vezi ca sunt destui d'alde Gica Contra  si parca ai fi si tu de acord cu ei ......dar la ce ne foloseste ?
Exact. Sa zicem ca vrei sa incepi o afacere legala. Te duci ca omu sa-ti iei fonduri europene, faci dosar (care costa), depui dosarul si... astepti... Daca esti destept si mai dai niste bani unde trebuie, ai sanse sa iei ceva fonduri, daca nu... nu. Bine ca acum e aproape imposibil sa mai obtii ceva. Sa zicem ca ti-ai inceput afacerea si incepe sa mearga treaba.
1. Incep controalele
2. Ti se gaseste nod in papura indiferent de cat de bine ti-ai aranjat afacerile
3. Vrei/nu vrei trebuie sa dai spaga pt ca altfel esti mancat - adica vin rand pe rand amenzile, iar cei cu care incerci sa faci contrcte se retrag subit unul cate unul
4. Daca mergi pe singura cale legala - Justitia - ai luat-o in mana. te lupti cativa ani si pana la urma ajungi la un NUP

Aici ma refer la cum merg lucrurile prin Gorj. Am un prieten care este instructor auto si are o mica afacere undeva la tzara. In fiecare saptamana ia cate o amenda pentru ca refuza sa dea spaga. In curand o sa renunte la alimentara aia pentru ca nu mai face fatza la amenzi. Ultima amenda a luat-o pentru ca erau cateva preturi puse stramb la produse, si vezi doamne, nu se vedeau bine... A mai luat amenzi pentru ca a avut cateva baxuri de suc in care unele sticle de plastic erau indoite, painea nu era aranjata in rafturi (?!?) samd

Citat din: romulus din  18 Ianuarie 2009, 15:33:56
Daca fac referire strict la Gica ...in cauza, care scrie mai susdespre moldoveni,  eu nu-i dau dreptate in privinta:
NU !
Ei saracii ( zic de moldovenii de rand, cum am zis si de ai nostrii de rand) n'au nici o vina atat timp cat Imperiul Rus - prin reprezentantii sai (via KGB) - este  inca la putere!!
Adevarat, noi am pierdut unul/doua momente favorabile pentru reantregire, dar eu sper ca va veni odata si vremea noastra. Imperiile nu sunt vesnice !

Tot ce am vrut sa spun despre moldoveni este ca, la fel ca si la noi, nu au sange in instalatie. De ani de zile si la noi si la ei se intampla lucruri srigatoare la cer. Iese cineva in strada? NU! Face cineva ceva? NU. Daca ies eu in momentul asta in strada si incep sa urlu ca descreieratul lumea zice ca-s nebun si trece mai departe. Si-atat!

Kbal

#287
Atunci Adi te rog si chiar insist sa urmaresti cu atentie de data asta materialele postate mai devreme in special cu referire la tema : Abuzuri la Chisinau ... si atunci vei vedea diferenta legat de ce se intampla daca iesi in strada,te ia de nebun(ca la noi)? sau te ia in duba(ca la ei)?si tot cu referire la aceiasi tema poti sa tragi o concluzie si pentru "sangele din instalatie" sangele exista,pacat ca instalatia e defecta daca ma intelegi ce vreau sa spun.
"Ei saracii ( zic de moldovenii de rand, cum am zis si de ai nostrii de rand) n'au nici o vina atat timp cat Imperiul Rus - prin reprezentantii sai (via KGB) - este  inca la putere!!"

"Adevarat, noi am pierdut unul/doua momente favorabile pentru reantregire, dar eu sper ca va veni odata si vremea noastra. " si eu sper Romulus ...
Only the best is good enough ...

romulus

CitatDaca ies eu in momentul asta in strada si incep sa urlu ca descreieratul lumea zice ca-s nebun si trece mai departe. Si-atat!
Pai nu asta-i calea monser.
Cred ca sistemul poate fi demolat/reformat din interior, avand un plan si logistica necesara trecand (asa schematic) prin cateva faze:
-formezi oamenii care sa actioneze;
-ii sprijini  sa ajunga in  locuri cheie,protejandu-i in acelasi timp in eventualitatea in care scopurile lor sunt intuite de adversari ;
-aplici planul de reformare.......
Eeeeeh, vise de complotisti de ....cafenea...
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

Eeeeeh, vise de complotisti de ....cafenea...

Pastreaza-ti visele vii. Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine, viziune, munca,determinare si daruire. Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
                                                                                                                          Gail Devers
Only the best is good enough ...

adi_drula

Citat din: romulus din  18 Ianuarie 2009, 16:18:45
Pai nu asta-i calea monser.
Cred ca sistemul poate fi demolat/reformat din interior, avand un plan si logistica necesara trecand (asa schematic) prin cateva faze:
-formezi oamenii care sa actioneze;
-ii sprijini  sa ajunga in  locuri cheie,protejandu-i in acelasi timp in eventualitatea in care scopurile lor sunt intuite de adversari ;
-aplici planul de reformare.......
Eeeeeh, vise de complotisti de ....cafenea...
Am zis !

Pai ar fi ok asa daca s-ar putea. Cine formeaza oamenii in orice domeniu azi? Justitie, MAPN, Servicii secrete, economie samd? Niste persoane care in primul rand ii invata pe ai tineri ce inseamna SPAGA, de ce trebuie sa se dea spaga, cat de utila este si modul in care s-o perceapa ulterior. Ai idee cati magistrati, angajati mapn si din o mie si una de alte domenii au urmat studii superioare la facultati-fantoma? Era una din facultatile astea la Herculane unde studentii se intalneau doar inainte de sesiune pentru a strange banii de spaga. Functiile la stat se dau tot pe pile. Sistemul merge asa inainte. Uita-te ce factori de decizie avem in tara asta. Vezi de cine sunt conduse principalele institutii... Uita-te cu ce se ocupa serviciile noastre secrete... Ce sa mai zic...

adi_drula

Citat din: Kbal din  18 Ianuarie 2009, 16:36:13
Eeeeeh, vise de complotisti de ....cafenea...

Pastreaza-ti visele vii. Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine, viziune, munca,determinare si daruire. Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
                                                                                                                          Gail Devers


Oare?? :)

Man... nu am nimic impotriva moldovenilor de peste prut. Atata doar ca chiar nu ma intereseaza soarta lor. In momentul de fata ma intereseaza doar ce se intampla aici. Sunt unul din miile de oameni care sta si asteapta cu sufletul la gura sa vina tzidula de la banca prin care mi se anunta marirea ratei, astept facturile, imi fac calcule peste calcule si incerc sa ma invart cat pot de inca un job sa fac destui bani cat sa trec peste iarna. Fac tot posibilul sa nu raman fara net, sa-mi achit facturile si ratele si daca mai ramane ceva... bine, daca nu... asta e. Noroc cu mama si cu tata ca daca n-ar fi ei.... Crezi ca in conditiile astea dau doi bani pe ce se intampla in alte parti?

Kbal

Only the best is good enough ...

romulus

CitatPai ar fi ok asa daca s-ar putea. Cine formeaza oamenii in orice domeniu azi? Justitie, MAPN, Servicii

Nu acolo trebuie sa formezi oamenii .
Cand ajung acolo ar trebui sa fie deja " formati".
Ca sa va faceti o idee va dau un indiciu din experienta fostului regim comunist .
Nu ziC ca era buna dar nici rea judecati voi:
- o buna bucata de vreme in  politica de cadre a unor anumite organisme se prevedea obligativitatea ca aspirantii pe langa apartenenta la Partidul Comunist sa provina din "clasa muncitoare" adica sa aiba un minim de "stagiu" in productie . Pe de-a dreptul : sa fi fost MUNCITOR :LACATUS, FREZOR, TURNATOR, STRUNGAR, ZIDAR .
De ce? Pai se presupunea ca venind din acel mediu a luat deja contact cu cei de jos, cu asa zisa "baza a societatii", iar la o adica fiind intr-o functie inalta, deciziile pe care le va lua vor fi corecte si nu-si va trada "casta" DE BAZA, din care provine.
Asa  si aici: formezi oamenii anterior patrunderii in justitie, servicii, armata, etc. iar apoi odata ajunsi in functii de decizie ii determini sa actioneze pentru directionarea tarii unde doresti.
Instruirea /stagiul de pregatire/ idoctrinare trebuie sa aiba loc sun pavaza unei institutii "onorabile" cum ar " asociatia tinerilor crestini" ori ceva asemanator  si nu MISA care este sub lupa autoritatilor !!
Ceva asemenetor s-a intamplat pe planeta MARTE, cand dupa "rascoala capetelor seci"la conducerea TARII ROSII A MARTIENILOR  DIN EST s-au perindat pe rand in GUVERN si PARLAMENT agenti ai unor puteri straine ( de pe VENUS, PLUTO, TERRA) actiunile lor succesive  dirijate din exterior au adus tara respectiva exact acolo unde au dorit venusienii, putonienii,terranii, adica in vasalitate .
Am zis-o? Se pare ca da !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#294
Ok dar ce parere aveti legat de protestul basarabenilor fata de dreptul la vot si fata de conducerea comunista/voronin,ma refer la materialul din linkul atasat mai sus, exista  si un clip interesant in pagina respectiva .

Atasez mai jos materialul, videoclipul se poate vedea aici : http://www.ziua.net/news.php?id=21634&data=2009-02-21

Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM) a organizat duminica, la Chisinau, o actiune de protest fata de decizia autoritatilor moldovene de a deschide sectii de votare peste hotare doar in cadrul misiunilor diplomatice, ceea ce, in opinia formatiunii, reprezinta o incalcare a drepturilor celor circa un milion de cetateni din afara tarii, transmite Agerpres. Aproximativ 20.000 de persoane, potrivit organizatorilor, au participat la actiunea PLDM "Unda verde votului de peste hotare", cerand astfel autoritatilor sa asigure participarea la alegeri.
Cu afise si lozinci de culoare verde (culoarea PLDM), cu drapele tricolore si cu steaguri UE, oamenii s-au adunat in Piata Marii Adunari Nationale din centrul Chisinaului, dupa care au organizat un mars de protest pana la cladirea Presedintiei, unde au fluierat si au scandat "Jos comunistii!'.
"Refuzul categoric al autoritatilor de a deschide mai multe sectii de votare peste hotare, demonstreaza ca le este frica de votul celor care locuiesc in libertate", a declarat liderul PLDM, Vlad Filat.
La randul sau, prim-vicepresedintele formatiunii, Mihai Godea, a calificat drept "minciuna sfruntata" declaratiile autoritatilor precum ca legislatia nu permite deschiderea mai multor sectii, amintind ca la alte scrutine s-a permis acest lucru.
Cei prezenti la actiune au solicitat din nou puterii de la Chisinau sa asigure conditii pentru ca un numar cat mai mare de cetateni ai Republicii Moldova, aflati peste hotare, sa-si poate exercita dreptul la vot.
Participantii la miting au adoptat o rezolutie in care califica refuzul guvernarii de a asigura conditii de vot peste hotare drept o "incalcare grava a drepturilor omului si un element principal al planului de fraudare a alegerilor parlamentare din 5 aprilie". Sectiile de vot din cadrul reprezentantelor diplomatice si consulare nu pot oferi conditii pentru exercitarea a circa un milion de cetateni, iar lipsa de la urne a unei treimi de alegatori va diminua esential gradul de reprezentativitate al parlamentului, se arata in rezolutie.
Opozitia politica de la Chisinau si societatea civila cer in mod repetat autoritatilor sa deschida sectii de votare in tarile in care exista comunitati ale moldovenilor, dar in care nu exista misiuni diplomatice, dar si sectii de votare suplimentare in localitatile in care traiesc compact cetateni moldoveni. De asemenea, acestia au cerut autoritatilor sa asigure conditii pentru desfasurarea unor alegeri libere si corecte.
Problema votului moldovenilor aflati peste hotare a aparut acum cateva saptamani, dupa ce parlamentul a anuntat desfasurarea alegerilor legislative pentru 5 aprilie. Potrivit Codului electoral moldovenesc, sectiile de votare peste hotare se deschid pe teritoriul misiunilor diplomatice, ceea ce ar insemna circa 33 de sectii de votare pentru 500.000-1.000.000 (potrivit datelor neoficiale, pentru ca nu se stie exact numarul persoanelor plecate peste hotare - n.red.) de cetateni ai Republicii Moldova aflati la munca in afara granitelor tarii.
Mai multe comunitati de cetateni ai Republicii Moldova, aflati peste hotare, se declara nemultumite de faptul ca autoritatile nu intentioneaza sa deschida mai multe sectii de votare in strainatate pentru alegerile din aprilie si ameninta cu actiuni de protest. Astfel, comunitatile din Irlanda, Italia, SUA, Spania au solicitat Comisiei Electorale Centrale sa rezolve aceasta problema. In Spania, locuiesc, potrivit unor date, circa 100.000 cetateni ai Republicii Moldova. Acesti oameni vor trebui sa mearga la Paris pentru a vota. In situatii similare se afla si cei aproximativ 10.000 de moldoveni din Irlanda, care trebuie sa mearga la Londra, iar cei din Canada - la Washington.
Autoritatile de la Chisinau invoca prevederile legislatiei, sustinand ca nu pot deschide mai multe sectii. Mai multe partide de opozitie au organizat deja actiuni de protest la Chisinau, cerand asigurarea conditiilor pentru participarea la alegeri a persoanelor aflate peste hotare, iar PLDM a anuntat ca a adresat o plangere Curtii Europene pentru Drepturile Omului impotriva Republicii Moldova, care incalca astfel prevederile Conventiei Europene.
O problema o constituie si asigurarea dreptului la vot a celor circa 400.000 cetateni din stanga Nistrului, regimul separatist din Transnistria refuzand deschiderea sectiilor de votare in regiune. Comisia Electorala Centrala de la Chisinau a anuntat ca va deschide zece sectii de votare de-a lungul Nistrului, dar exista riscul ca Tiraspolul sa impiedice participarea populatiei la scrutin, desi Igor Smirnov a negat acest lucru.
Only the best is good enough ...

Kbal

Vladimir Voronin da din nou cu "muschii" in fasole: Partidul Liberal si Partidul Liberal-Democrat de la Chsinau sunt conduse de Basescu si Iliescu
-- Publicatia de limba rusa Novai Reghion atrage atentia asupra faptului ca tovarasul Volodea nu stie ce sa mai faca pentru a redresa imaginea partidului sau, in vizibila scadere in sondaje.
24 februarie, 16:06
Presedintele moldovean Vladimir Voronin, liderul Partidului Comunist in alegerile parlamentare din 5 aprilie, nu stie ce sa mai faca pentru a redresa imaginea partidului sau, in vizibila scadere in sondaje, pentru a contracara popularitatea partidelor liberale proromanesti din Republica Moldova, relateaza marti agentia Novai Reghion, citata de Agerpres. Aflat intr-un turneu electoral in Gagauzia, Voronin i-a acuzat pe liderii a doua partide importante de opozitie ca ar fi creatia serviciilor secrete romanesti. Voronin a declarat ca Partidul Liberal al primarului Chisinaului, Dorin Chirtoaca, si Partidul Liberal-Democrat al deputatului Vladimir Filat sunt conduse direct de la Bucuresti de un fost sef al statului roman si de actualul locatar de la Cotroceni.
"Aceste doua partide liberale, va spun cu mana pe inima, nu sunt partide moldovenesti. Partidul condus de Chirtoaca, acest baietas de oras, este condus direct de Presedintele Romaniei, Traian Basescu. Chirtoaca are permanent doi consilieri ai lui Basescu. Ei ii dau sfaturi permanent, cum sa deschida si sa inchida sistemul de canalizare, el singur nu gandeste deloc. Al doilea partid liberal, cel al lui Filat, este dirijat de fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu", a incercat sa sensibilizeze sentimentele nationale ale gagauzilor turcofoni comunistul Voronin, citat de Novai Reghion.
El a mai acuzat ca cele doua partide liberale sunt finantate din strainatate, incalcandu-se astfel legislatia moldoveneasca privind finantarea partidelor politice in campanie electorala, care interzice orice sponsorizari din strainatate.
In ciuda acestor acuzari, Voronin si partidul sau nu au sesizat instantele judiciare din Republica Moldova pentru eliminarea "spionilor romani" din cursa electorala.
Asociatia Edinaia Gagauzia (de limba rusa) l-a acuzat pe Voronin in urma acestor invective la adresa concurentilor electorali de tentativa de intimidare a electoratului gagauz.
In acelasi spirit, presedintele Vladimir Voronin a declarat luni seara, intr-un interviu acordat postului de radio Eho Moskvi, ca, dupa aderarea tarii lor la Uniunea Europeana, romanii au inteles ca unirea cu Republica Moldova este practic imposibila. Constientizarea acestui fapt se observa atat in societatea moldoveneasca, cat si in cea romaneasca, unde aceste discutii au incetat, a declarat Voronin, inaintea intalnirii cu ministrul rus de externe Serghei Lavrov.
http://www.ziua.net
Only the best is good enough ...

romulus

Citatintr-un interviu acordat postului de radio Eho Moskvi, ca, dupa aderarea tarii lor la Uniunea Europeana, romanii au inteles ca unirea cu Republica Moldova este practic imposibila. Constientizarea acestui fapt se observa atat in societatea moldoveneasca, cat si in cea romaneasca, unde aceste discutii au incetat, a declarat Voronin, inaintea intalnirii cu ministrul rus de externe Serghei Lavrov.
Eu daca as fi lucrat in FSB (KGB) si as fi recrutat un " agent de influenta" in MOLDOVA , EXACT ASA L-AS FI INVATAT SA SPUNA .....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#297
Mai avem vreo sansa, sa fim, vreodata, impreuna?
Cred in revenirea Basarabiei la sanul tarii pentru ca, sa nu uitam, Imperiul s-a prabusit si s-a prabusit pentru totdeauna. Ca toate imperiile, odata ce un imperiu s-a prabusit nu mai reinvie niciodata. Trebuie sa avem curajul, frate Mihai, sa mergem inainte... Unii din romanii basarabeni sunt pe baricade, dar avem si noi ticalosi printre noi. Unul dintre ei m-a turnat in anii 70 la Securitate pentru ca slavesc tricolorul romanesc. Mai tarziu am spus ca fapta lui e inca o dovada ca suntem, si noi, romani. Ne turnam, si noi, unii pe altii. Asta ma intristeaza foarte mult, dezbinarea romanilor. Dar cred ca chiar eu, in timpul vietii mele, voi apuca Unirea. Cu toate ca asa cum am spus intr-un aforism al meu: "Romania este o tara plina de campii, munti, ape, cantece, istorie si granite."
Spuneti-mi, va rog, pentru ca sunteti o fire foarte optimista unde, cand si cum se va petrece Unirea cea Mare?
- Un ziarist din Constanta m-a intrebat, in anii 90, cine cred ca va face Unirea Basarabiei cu tara. Si am raspuns in felul urmator: "O vor face doi presedinti." "Care sunt aceia?" "Primul presedinte e saracia groaznica ce se va abate peste Basarabia. Am prevazut ca se abate saracia peste noi si asa a fost. Al doilea presedinte va fi inflorirea si prosperitatea economica a tarii Romanesti." Ei, pe primul presedinte - saracia- il avem. Trebuie sa mai asteptam, acum, sa se ridice, in toata statura lui, cel de-al doilea presedinte- prosperitatea economica a Romaniei.
Grigore Vieru (1 Decembrie 2008) .Continuarea la : http://www.ziua.net/display.php?data=2009-01-29&id=248505
Only the best is good enough ...

Kbal

#298
In prag de alegeri, militia lui Voronin calca in picioare mass-media independenta din Republica Moldova (25 februarie, 14:09)

Un grup de politisti a descins miercuri dimineata la sediul postului de televiziune Albasat TV din Nisporeni si l-a retinut pe contabilul institutiei, insa fortele de ordine au refuzat sa prezinte mandatul in virtutea caruia au intreprins aceasta actiune, relateaza NewsIn.
In momentul in care directorul studioului Albasat din Nisporeni, Efim Bardan, le-a cerut politistilor sa-i prezinte mandatul de perchezitie sau de control, acestia au amenintat ca, daca li se refuza accesul in cladire, vor chema echipa trupelor speciale, a declarat Valeriu Saharneanu, directorul holdingului Euronova Media Grup, din care face parte postul Albasat TV.
Politistii au patruns in spatiul studioului si au cerut acte contabile pentru control, dupa care l-au retinut pe contabil, a spus Saharneanu, care considera ca retinerea contabilului este ilegala si abuziva si, in consecinta, a apelat la serviciile unui avocat.
Saharneanu, care este si presedintele Uniunii Jurnalistilor din Moldova, spune ca aceasta descindere are legatura cu campania electorala pentru alegerile legislative din 5 aprilie, in plina desfasurare in Republica Moldova. Saharneanu sustine ca atat autoritatile locale, care fac parte din partide necomuniste, cat si populatia din raion nu sustin majoritatea comunista aflata la guvernare si a amintit in context ca, de pilda, liderul comunist Victor Stepaniuc nu a fost bine primit aici pentru a-si face propaganda.
Din acelasi holding cu Albasat TV face parte si postul de radio de opozitie Vocea Basarabiei, care de asemenea a reclamat controale fiscale abuzive din partea autoritatilor. In urma cu un an, Procuratura Generala a Republicii Moldova a initiat urmarirea penala impotriva postului de radio Vocea Basarabiei, pe motiv ca acesta adreseaza "chemari publice la rasturnarea sau schimbarea prin violenta a oranduirii constitutionale". Pe langa acuzatiile de frauda, Procuratura Generala mai acuza Vocea Basarabiei de faptul ca ar fi finantat de Guvernul Romaniei, iar in anul 2007 ar fi beneficiat de sustinere financiara, in valoare de un milion de dolari, din partea unui om de afaceri roman.
Finantarea din strainatate a presei sau a partidelor politice din Republica Moldova este interzisa.
Startul oficial al campaniei electorale pentru alegerile parlamentare din 5 aprilie din Republica Moldova a fost dat la 4 februarie. Doar opt din cele 28 de formatiuni politice care au dreptul de a participa la aceste alegeri sunt considerate ca fiind actori reali ai viitoarei campanii electorale, iar patru-cinci formatiuni sunt creditate cu sanse de a accede in viitorul Parlament.
Parlamentul de la Chisinau are 101 deputati. Pragul electoral este de 6%, iar blocurile si aliantele sunt interzise.
In sarcina noului Parlament va fi si alegerea unui nou presedinte, in conditiile in care cele doua mandate ale presedintelui comunist Vladimir Voronin expira la 7 aprilie si pot fi prelungite pentru inca doua luni - adica pana la 7 iunie. Pentru votarea sefului statului este nevoie de voturile a 61 de deputati din cei 101 ai Legislativului. Daca Parlamentul nu va putea vota un nou presedinte, risca sa fie dizolvat dupa a treia incercare si urmeaza sa fie anuntate alegeri parlamentare anticipate.
www.ziua.net

Mai multe detalii aici : http://www.jurnaltv.md/?article=1513
Only the best is good enough ...

romulus

CitatMai avem vreo sansa, sa fim, vreodata, impreuna?

Cred ca da ! In UE .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David