Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Decembrie 1989 (pentru cunoscatori)

Creat de baaron, 30 Ianuarie 2007, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

CitatNu e complicat si nu e greu de loc dar se bazeaza pe urmatoare idee foarte simpla: sa nu te intereseze cat castiga X ci cat castigi tu si cum sa castigi mai mult. ...
-----In teorie da, asa ar trebui sa fie, sa nu te intereseze, sa te uiti numa in punga ta si sa-ti doresti sa castigi cat mai mult, iar pentru asta sa faci tot ceea ce depinde - omeneste vorbind - de tine !! Dar praftica demonstreaza ca realiatea-i alta Lupin...! Oamenii sunt cun sunt si-i intereseaza mai mult ce au / fac altii decat sa-si vada de-ale lor ....Mai e mult pana a se aplica "ideea  foarte simpla " de care zici !!

CitatDupa cativa ani de pensie si de stat acasa si-a bagat picioarele si s-a reangajat la 64 de ani. I-a crescut tonusul ... /quote]
---Eu n-am asteptat cativa ani. Eram pensionat , iar  la cateva luni dupa ce am iesit din spital, dupa o operatie nasoala rau, m-am apucat de treba , de zicea nevasta ca nu sunt zdravan la cap......Cunosc chestia de care zici cu "crescut tonusu' ", la fel cum cunosc si cum e sa fii patron......Vai de mama mea  de patron ! Avem un mic magazin de confectii de dama  si simtim - fizic - cum statul vrea sa ne distruga: -un milion de impozite - alt milion de taxe; multe mii si mii de controlori : Garda financiara, Politia economica, Primaria, Fiscul , Mediul, Protectia consumatorilor..... si p.... maisi de multi altii. Si zici ca e bine sa fii patron .... ! N-as mai fi .....
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

LupinThe3rd

Asta e partea nasoala a lucrurilor cu patronatul in Romania. Nu stiu la altii cum este dar ca la noi la nimeni. In loc de mai putine hartii din ce in ce mai multe.... din ce in ce mai multa birocratie, samd...

Lone Ranger

Româniii au mania de a copia din Occident doar deficientzele. Boala veche, cu radacini anterioare mult-blamatei epoci fanariote... Birocratzia? Hmmmm, birocratzia defineshte România!!!!!!

romulus

CitatHmmmm, birocratzia defineshte România!!!!!!
----Da, dar de ce frate, de ce  ?
---Va amintiti cum dupa '89 liberalii ziceau (parca si acum mai zic!!) ca statul sa se implice cat mai putin in economie, ca sa lase omu sa faca afaceri, sa concureze liber pe piata .....Praf in ochii....." revolutionarilor " . Uite acu' , dupa patru ani de guvernare liberala, numai economie liberala nu e......Birocratia se dezvolta in progresie geometrica, chingile,  franele , amenzile, bla,bla, se inaspresc.....Zau daca mai intzeleg !!
---- Frate, imi platesc impozit la tine,  stat? Platesc ! Lasa-ma frate in durerea mea sa-mi fac afacerea cum vreau io ......
----Poate dupa revolutia urmatoare ...cea din 2009 !
----Am zis
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

MrWhite

CitatRomâniii au mania de a copia din Occident doar deficientzele. Boala veche, cu radacini anterioare mult-blamatei epoci fanariote... Birocratzia? Hmmmm, birocratzia defineshte România!!!!!!

@Lone Ranger: Coane, nu mai baga asa usor la cap fazele astea cu romanii. Tu te simti reprezentat de descrierile astea? Eu nu. Si am vazut deja si pe forum o gramada ca noi.

   Este o chestie care s-a repetat la modul persuasiv in toata media. Lucru care din nefericire a mers. Eu, ca si tine suntem de mai multisor pe planeta asta. Inca nu am uitat atmosfera de pe vremuri. Inca nu am uitat suetele de la scara blocului. Nu am uitat ca oamenii erau mult mai simpatici, mai binevoitori. Cand eram ceva mai mic si am vazut o imagine intr-un film de propaganda de-al lui Ceausescu cu unu cazut pe trotuar in NY si cu lumea ocolindu-l indiferenta am ramas interzis. Iata acum este si pe aici un lucru comun. Ma intreb daca a fost o "evolutie" normala a societatii sau am fost "ajutati". Nu vreau sa idealizez pe nimeni, sa nu fiu gresit inteles, dar ceva s-a intamplat, lumea nu era chiar asa. Ma uit din cand in cand si la filmul Woodstock si ma intreb ce s-a intamplat cu americanii, cum au ajuns cum sunt azi. Unele chestii sunt usor explicabile, altele nu prea.

LupinThe3rd

Citat din: MrWhite din  01 Aprilie 2008, 18:23:45
Cand eram ceva mai mic si am vazut o imagine intr-un film de propaganda de-al lui Ceausescu cu unu cazut pe trotuar in NY si cu lumea ocolindu-l indiferenta am ramas interzis.

Erau si atunci dar nu le vedeai si nici nu erau aratate la TV. 

Lone Ranger

Citat din: MrWhite din  01 Aprilie 2008, 18:23:45
@Lone Ranger: Coane, nu mai baga asa usor la cap fazele astea cu romanii. Tu te simti reprezentat de descrierile astea? Eu nu. Si am vazut deja si pe forum o gramada ca noi.

   Este o chestie care s-a repetat la modul persuasiv in toata media. Lucru care din nefericire a mers. Eu, ca si tine suntem de mai multisor pe planeta asta. Inca nu am uitat atmosfera de pe vremuri. Inca nu am uitat suetele de la scara blocului. Nu am uitat ca oamenii erau mult mai simpatici, mai binevoitori. Cand eram ceva mai mic si am vazut o imagine intr-un film de propaganda de-al lui Ceausescu cu unu cazut pe trotuar in NY si cu lumea ocolindu-l indiferenta am ramas interzis. Iata acum este si pe aici un lucru comun. Ma intreb daca a fost o "evolutie" normala a societatii sau am fost "ajutati". Nu vreau sa idealizez pe nimeni, sa nu fiu gresit inteles, dar ceva s-a intamplat, lumea nu era chiar asa. Ma uit din cand in cand si la filmul Woodstock si ma intreb ce s-a intamplat cu americanii, cum au ajuns cum sunt azi. Unele chestii sunt usor explicabile, altele nu prea.
De "descrierile alea" nu m-am simtzit niciodata reprezentat... Iar român nu ma mai simt de pe data de 13 iunie '90. Nu mi-am luat-o cu acea sinistra ocazie, dar ce-am vazut de la fereastra (stau - înca mai stau - în centru) m-a umplut de furie & scîrba. Nici macar nu puteam interveni (mînuiesc sabia al dracului de bine), pentru ca aveam casa plina de "azilanti" scapati din Piata Universitatzii... For the rest, homo homini lupus, vorba ~aluia...

MrWhite

    Asta cred ca s-ar intampla in multe alte parti, vezi operatiunile SIAIEI. Stiu ca noi avem un ... specific national  :-D  dar in orice societate exista grupuri de oameni mai ...simpli, care nu stiu prea multe. Le dai un motiv sa puna mana pe bata, le spui ca-s importanti si gata. Ei or sa fie mandri ca fac ceva bun. Mai pui si cativa securisti printre ei si ceea ce obtii este...ce s-a vazut. Dupa revolta initiala, pe care am simtit-o si eu, am inceput sa-mi pun mai multe intrebari. Oricum a fost urat, niste imagini grotesti. Bine ca nu le-a iesit si aia cu unguri/romani de la TG. Mures, etc...
    De asemenea, un lucru pe care m-a miscat pe mine profund, a fost ala cu "pulane" pe spinarea cercetatorilor. Avusesera tupeul sa iasa la un miting, foarte civilizat dealtfel, pt. marirea salariilor. Asta a fost supremul dispret al clasei politice de atunci manifestat fata de intelect.
     
   Apropos, ai citit "Tratat de dezinformare"?

lexxu

Am citit aproape jumatate de ce sa  scris aici si ma gandesc k intr-un fel as putea sa am si eu o contributie foarte mare.In urma cu 10 ani am gasit o caseta video in seif la taica-miu  in prima faza am crezut k sunt desene animate si am mers repede la video sa ma uit insa cu o mare surprindere  pe acea caseta se afla filmat o crima, marcat am crezut k e un film insa intre timp taica-miu ma prins si mi-a zis k dak scot un cuvant despre ce am vazut o sa murim cu totii.Din ziua aia a inceput viata de calvar pt mine pt k am fost trimis la bunicii intr-un sat uitat de lume de langa vaslui.Timp de 9 ani cat am stat acolo am tot incercat sa gasesc un raspuns referitor la ce am vazut.In urma cu 3 ani am vazut din intamplare un documentar despre revolutia din '89 si personajul pe care l-am vazut pe caseta lu taica-miu l-am observat si in documentar la televizor era vorba despre Generalul Milea.Nici acum  nu imi vine sa cred k aceea persoana ce la impuscat pe Gen Milea e si acum in libertate bine mersi.Un lucru important e k pe patul de moarte taica-miu mi-a zis sa am ff mare grija de accea caseta deoarece cat timp se va afla in posesia mea  fam noastra nu va avea nici un fel de griji...simt o mare povara asupra mea si cred k nu mai rezist mult,as vrea sa ma pot scapa de ea intr-un fel sa nu se afle nimic insa sunt controlat zi de zi dak mai detin aceea caseta k nu cumva sa o pierd deoarece at multe lucrurii s-ar schimba in romania

Serban M

Citat din: lexxu din  13 Ianuarie 2009, 17:53:12
Am citit aproape jumatate de ce sa  scris aici si ma gandesc k intr-un fel as putea sa am si eu o contributie foarte mare.In urma cu 10 ani am gasit o caseta video in seif la taica-miu  in prima faza am crezut k sunt desene animate si am mers repede la video sa ma uit insa cu o mare surprindere  pe acea caseta se afla filmat o crima, marcat am crezut k e un film insa intre timp taica-miu ma prins si mi-a zis k dak scot un cuvant despre ce am vazut o sa murim cu totii.Din ziua aia a inceput viata de calvar pt mine pt k am fost trimis la bunicii intr-un sat uitat de lume de langa vaslui.Timp de 9 ani cat am stat acolo am tot incercat sa gasesc un raspuns referitor la ce am vazut.In urma cu 3 ani am vazut din intamplare un documentar despre revolutia din '89 si personajul pe care l-am vazut pe caseta lu taica-miu l-am observat si in documentar la televizor era vorba despre Generalul Milea.Nici acum  nu imi vine sa cred k aceea persoana ce la impuscat pe Gen Milea e si acum in libertate bine mersi.Un lucru important e k pe patul de moarte taica-miu mi-a zis sa am ff mare grija de accea caseta deoarece cat timp se va afla in posesia mea  fam noastra nu va avea nici un fel de griji...simt o mare povara asupra mea si cred k nu mai rezist mult,as vrea sa ma pot scapa de ea intr-un fel sa nu se afle nimic insa sunt controlat zi de zi dak mai detin aceea caseta k nu cumva sa o pierd deoarece at multe lucrurii s-ar schimba in romania

fa ce iti spune inima

mm

Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Urban

#266
Citat din: lexxu din  13 Ianuarie 2009, 17:53:12
....as vrea sa ma pot scapa de ea intr-un fel sa nu se afle nimic insa sunt controlat zi de zi dak mai detin aceea caseta k nu cumva sa o pierd deoarece at multe lucrurii s-ar schimba in romania....

Si fara caseta ta si cu ea, in Romania nu o sa se schimbe nimic cel putin 200 de ani de azi inainte....eventual daca faci publica caseta, o sa te contacteze "n" televiziuni....se mai face un talk show, mai apare un serial documentar, mai au material pentru vreo 3 saptamani ziarele...si cam atat.
Presedintele, Guvernul, Parlamentarii vor ramane acolo atata timp cat au mandat dupa care prin rotatie le iau locul cei din mandatul trecut...de aproape 20 de ani se intampla acelasi lucru....
Afacerile merg, banii curg....ziarele au ce scrie...

Caz concret "Videanu"....daca "ieri" toata lumea era suparata pe el si pe bordurile lui...uite ca l-a durut exact in "teaca" si din primar s-a cocotat ministru....

romulus

CitatCaz concret "Videanu"....daca "ieri" toata lumea era suparata pe el si pe bordurile lui...
Zici ca lumea "era suparata pe el " ?????
Pai atunci de ce mama ...gaia l-au mai votat din nou - pe el si pe bulangii lui ?
Ca sa refaca FSN-ul nu ? Aha ....
Atunci,   bine !
Ne meritam soarta si viata de sclavi / zombi ....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

Citat din: romulus din  14 Ianuarie 2009, 10:04:13
Pai atunci de ce mama ...gaia l-au mai votat din nou - pe el si pe bulangii lui ?
Ca sa refaca FSN-ul nu ? Aha ....
Ne meritam soarta si viata de sclavi / zombi ....

Dar tu ai impresia ca "i-a votat cineva"...?
Se voteaza intre ei de 18 ani...
Si da, romanul isi merita soarta cu varf si indesat....acum vreun an sau doi nu mai stiu sigur, prin Ungaria nu stiu ce ministru mintise in presa despre nu stiu ce chestie, aia l-au descoperit si in secunda doi iesise in strada toata studentimea si populatia Budapestei....cocktailuri Molotov, pietre, bate, incendieri...etc etc...ca sa isi dea ala demisia....ce crezi ca a facut?....a doua zi era demis....dar ma rog, noua ne mai trebuie vreo 50 de ani sa avem nivelul Ungariei de azi....

Eu ma bucur ca stimata noastra dna ministru a turismului doreste "sa faca un studiu" despre apele termale ale Bucurestiului....studiu care probabil va inghiti milioane bune de euro de la UE si care va dura intre 3 si 4 ani "adica exact atat cat tine mandatul....nu te trec fiori de bucurie numai cand te gandesti ce grija au "alesii" nostrii de sanatatea noastra...? :mrgreen:

StarDust

Citat din: Urban din  14 Ianuarie 2009, 13:44:43
Si da, romanul isi merita soarta cu varf si indesat....acum vreun an sau doi nu mai stiu sigur, prin Ungaria nu stiu ce ministru mintise in presa despre nu stiu ce chestie, aia l-au descoperit si in secunda doi iesise in strada toata studentimea si populatia Budapestei....cocktailuri Molotov, pietre, bate, incendieri...etc etc...ca sa isi dea ala demisia....ce crezi ca a facut?....a doua zi era demis....dar ma rog, noua ne mai trebuie vreo 50 de ani sa avem nivelul Ungariei de azi....

Sunt perfect de acord, noi ca natie suntem slabi, in primi 15 ani dupa revolutie guvernantii nostrii au facut praf tot ce era bun in tara asta, s-a furat tot, banii au ajuns la cine trebe... iar noi astia de jos, ne faceam ca nu vedem, ne mai si plangeam de mila, dar e doar vina noastra... Din pacate suntem o natie slaba, si ne meritam soarta. Pana nu invatam sa ne strigam drepturile ca si Grecii, Francezii, sau Maghiarii, cei de la putere or sa ne rada in continuare in fatza... revolutia a fost un lucru bun, din pacate si aia ne-au facut-o altii, si au profitat de cele cateva mii de romani (pentru care am tot respectul) care au avut curajul sa iasa in strada si sa isi strige drepturile.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16