Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Placa de metal de la Iasi-PACALEALA DE 1 APRILIE

Creat de fiulploii, 25 Mai 2012, 02:35:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

    In  toamna anului  1989 la Iasi , niste muncitori care lucrau la renovarea unei case vechi au dat peste o deschizatura ascunsa in temelia casei . S-a constatat ca este vorba despre gura unui putz vertical care fusese acoperita cu o imensa placa de metal.
    A venit un grup de cercetatori la fatza locului care a incercat sa analizeze compozitia  aliajului din care fusese confectionata respectiva placa. Concluzia: aliaj necunoscut.
   Pe placa existau 14 incrustatii ornamentale , gravate pe un fel de roca vulcanica , dispuse in jurul placii metalice: 4 ornamente aratau fiinte asemanatoare omului imbracate asemanator unor roboti  . Se poate spune ca aveau un fel de ''coada'' cu toate ca figurile creau impresia  unui subiect tehnic .
   Ansamblul de simboluri se compune din 2 randuri inelare: cel interior compus din motive asemanatoare gliptelor( glifelor) mayase si cel exterior continand posibile reprezentari ale saurienilor din mezozoic .
  Dupa ridicarea placii cu o macara a aparut gura unui put vertical cu pereti de granit  si avand o adancime de circa 10m.
  Au coborat niste geologi  si au descoperit o camera cu pereti tot din granit, evident, cu o suprafata de 17-18 mp si o inaltime de 3 m. Peretii si tavanul erau glazurati - ce o fi insemnand asta ? - uniform iar blocurile din care erau facuti erau asa de precis imbinate incat nu se putea introduce nici o lama de ras .
  Intr-un perete al camerei s-a descoperit o intrare intr-un tunel lung. Pasajul are o inaltime de 2.40m, o latime de 1.60m , o lungime de 450m si o inclinatie de fix 30 grade. Pasajul se termina intr-o camera de asemenea imbracata in blocuri de granit si tavanul glazurat. Diferenta de nivel intre aceasta camera si placa de metal este de 90m.
  In aceasta camera inferioara s-a descoperit intr-unul din blocurile laterale de granit o scobitura in forma de palnie  prin care se scurgea apa unui izvor , apa care a fost analizata de Laboratorul de bacteriologie si virusologie din Iasi. Apa avea niste proprietati deosebite iar la vremea respectiva umbla vorba ca ar fi vorba de mult cautata ''apa vietii '' .
   Au fost facute niste experiente in care animale de laborator au fost infestate cu celule canceroase , supuse unui tratament cu aceasta apa iar dupa 3 saptamani au prezentat simptomeleclare ale vindecarii .
  Experientele pe bacterii  si virusi au decurs la fel .
  La final - oare peste ce au dat totusi ? - tot ansamblul subteran s-a acoperit la suprafata solului cu o placa de beton pentru a nu pune in pericol viata copiilor din cartier  >:D

  Am facut un rezumat din sursa : Experimentul Pamant de Hartwig Hausdorf .
  Tot aici se specifica si despre obiectul de la Aiud .
http://de.wikipedia.org/wiki/Hartwig_Hausdorf  pagina este numai in germana  ;D

  Astept cu interes parerile voastre si mai ales , daca aveti disponibile informatii in plus, eventual ceva poze sau desene ale placii respective sau alte surse pentru ca eu nu am mai gasit nimic la altii .
  In aceeasi carte , tipul mentioneaza ca anumite informatii , provenind din spatele cortinei de fier , confirma deruta creata prin descoperirea  acestui ansamblu subteran .

Ganditorul

Interesant - de unde ai aceste date ? Legende locale sau realitate consemnata pe undeva ?

Xanadron

#2
Citat din: Ganditorul din  25 Mai 2012, 06:50:00
Interesant - de unde ai aceste date ? Legende locale sau realitate consemnata pe undeva ?
Cred... sigur :-D ca din cartea "Experimentul Pamant" de Hartwig Hausdorf (simplu citat din postarea fiuluiploii).
Implicit, de la o "a treia mana" - sau chiar a patra, chestie care pe mine m-ar face sceptic, fara sa anuleze insa orice urma de credibilitate a "povestii".
NU exista in orice caz nici macar vreo schitza a presupusei "placi metalice"din presupusul tunel iesean si nici vreun fir oricit de subtire care sa duca fie si doar spre un singur martor al la fel de prezumtivei descoperiri.

Cartea-i scrisa prin 1997 din cite-mi amintesc (intimplator am citit-o p-atunci, chiar in lb. germana), iar autorul, la fel ca E. von Daniken, e un fost antreprenor prin industria turistica/hoteliera, decis acum vreo doua decenii s-o ia pe cararea paleoastronauticii (una din temele principale-n lucrarile lui). Se pare ca prea multe plimbari pe Terra dau simptome d-astea... :lol:
HH e acum cunoscut mai ales datorita studiului piramidelor asiatice (si chinezesti in special).

P.S. (Carcoteala finala  :-D - serios acum, vad ca nimeni nu prea citeste cu atentie cam mai nimic din ce se posteaza p-aici): Daca unghiul de coborire a presupusului "tunel glazurat" ar fi fost de 30 de grade si lungimea de 450 m (= ipotenuza unui triunghi dreptunghic imaginar), dintr-un calcul simplu rezulta o diferentza de nivel de 225 m (= cateta mica) intre camera initiala si cea finala si NU de 90 m (Pitagora sa traiasca - de fapt cred ca traieste si-acum bine-merci bind apa vie, la fel ca elevul lui Zalmoxe, intr-un tunel d-asta glazurat). 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

CitatDaca unghiul de coborire a presupusului "tunel glazurat" ar fi fost de 30 de grade si lungimea de 450 m (= ipotenuza unui triunghi dreptunghic imaginar), dintr-un calcul simplu rezulta o diferentza de nivel de 225 m (= cateta mica) intre camera initiala si cea finala si NU de 90 m (Pitagora sa traiasca -
Monser nu uita ca tunelul pleca deja din fundul unei gropi de cca.10 m sub placa din aliaj necunoscut!
Ia vezi, daca refaci calculelele, cat iese ?!Mai mult ?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Ganditorul

Bun - am inteles ca ne informam despre lucruri bizare de la noi din tara prin autori straini - dar acum, dupa atatia ani, nu a iesit nici o dovada la iveala - o fotografie a placii, a "scrisului necunoscut" , o analiza a subiectului prin mediile academice sau mai putin academice( :-D), un buletin de analiza a apei, vre-un macaragiu care a pus "placa de beton deasupra" - chiar nu a ramas nimic, nimic. Nici o urma ? I-au "anesteziat" pe toti ?

nemuritorul

Imediat cum am citit subiectul, am facut analogia cu informatiile obtinute din lecturarea cartii "Interviu cu o reptiliana" - LACERTA -.Pentru cei care nu sunt in tema se pot obtine informatii rapide din articolele de pe net.Atentie,se mentioneaza ca nu toate puturile forate si tunelurile apartin civilizatiei lor,in special cele mai recente.Raportandu-ma la continutul articolului colegului fiulploii,am tras concluzia personala ca totusi putul gasit apartine acestei civilizatii(relativa vechime a constructiei de deasupra gurii de acces,precum si simbolurile la care se face referire).Totusi am dubii la exactitatea punctului lor de vedere privind evolultia in paralel a civilizatiei noastre cu a lor.
Sunt convins de existenta Adevarului.Calea spirituala iti ofera posibilitatea de a cunoaste o parte cat mai consistenta din acest Adevar.Cand vei cuceri si ultima farama de cunoastere,probabil te vei contopi cu Adevarul.

Nox

Poate trebuia sa postezi la celalalt subiect si nu aici... ai report post de la mine.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

#7
Citat din: romulus din  26 Mai 2012, 16:38:12
Monser nu uita ca tunelul pleca deja din fundul unei gropi de cca.10 m sub placa din aliaj necunoscut!
Ia vezi, daca refaci calculelele, cat iese ?!Mai mult ?
Am zis !

Credeam c-am fost destul de clar precizind ca diferentza de nivel de 225 si NU 90 m ar fi "intre camera initiala si cea finala" si nu intre podeaua cladirii iesene si eventuala Gheena reptiliana din centrul - gol, evident - al Pamintului. :-D

Serios acum, draga Romulus: ma-ntreb (si indirect TE intreb) daca DSS-ul, lasind la o parte posibile Departamente Zero si alte alea, avea poate macar in arhive vreo sectiune dedicata documentelor/marturiilor UFOlogice, paleoastronautice etc.
Fiindca n-am dubii ca Secu era de pilda "pe faza" la dezgroparea scheletelor de uriesi de la Lebada/Pantelimon din 1989 - un simplu exemplu, ce poate fi multiplicat cu 1001.
Sint oricum sceptic ca - in lipsa unei legislatii de tip "Freedom of Information Act" - s-ar putea cere desecretizarea unor marturii de genul asta.

De fapt, decit livrarea unor pagini intregi innegrite (cum fac americanii), mai bine lipsa... :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

CitatSerios acum, draga Romulus: ma-ntreb (si indirect TE intreb) daca DSS-ul, lasind la o parte posibile Departamente Zero si alte alea, avea poate macar in arhive vreo sectiune dedicata documentelor/marturiilor UFOlogice, paleoastronautice etc.

Monser am mai spus asta si la subiectul "Departamentul Zero": eu am terminat scoala militara  in august 1984, cand am si intrat in structura DSS iar prin natura specializarii mele (Investigatii&F) se presupune ca as fi putut avea contact cu asemenea sectiune de care intrebi.  Nu am avut insa  prilejul ca, pana la incheierea scurtei carierei de ofiter de securitate in decembrie 1989 (cand am devenit shomer :-D) sa iau contact cu asa ceva . Si nu numai atat : nici nu am auzit, asa,  of the record de existenta unor asemenea structuri. Ce-i drept in unele discutii cu altii mai cu experienta , doar am auzit ca(a se retine: am auzit) in structura M.Ap. N, ar fi putut exista unele cercetari in directia aia, pe care cei de la CIM (Contrainformatii militare, aflati tot in structura DSS- ca Directia a IVa - azi in DIA - probabil)  se straduiau sa le "acopere/protejeze/" aspect confirmat dupa 1990 de mai multi implicati in proiecte . Atat.
Asa ca nu pot sa spun ca stiu ceva concret. Merg mai departe si spun ca, daca eu nu stiu, nu inseamna ca asa ceva nu putea sa existe ! Ba ar fi putut foarte bine exista si sa fi fost ceva de genul "stat in stat" si sa raporteze strict sefului DSS, care Dumnezeu stie cum exploata informatiile alea!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Am deschis acest subiect deoarece mi s-a parut interesant faptul ca un fost antreprenor chinuit   de niste mistere terrane s-a decis sa scrie si despre neexplicatele fapte, descoperiri sau artefacte din teritoriul misterios din spatele cortinei de fier - fie ea o ramasita a Latene-ului tarziu ?  :lol:
  Si daca tot a scris despre astea , nu s-a gandit oare sa verifice la minim informatiile? Normal ca nu da lungul cu latul cum bine remarca colegul @Xanadron   si ma intreb de ce a publicat informatia eronata ? Pentru discreditarea cui ? Sau mai bine zis, cui foloseste ?
  Daca e cineva din Iasi inscris pe forum si are posibilitatea sa verifice in vreun fel daca in '89 trecut a existat vreo institutie care s-a mutat sau care s-a extins intr-o casa veche renovata  :-D Sau poate colegul @romulus  are placerea sa cerceteze sub forma de antrenament  8-) profesional acest aspect .
   Ar mai fi interesant de stiut locatiile din Iasi din '89 in care s-au facut reparatii, renovari , fiindca banuiesc ca ar fi trebuit sa existe si un aviz de la primarie in acest sens, de la serviciul de urbanism .

Colegul @romulus a propus un subiect interesant  si anume : Daca a fost un birou, serviciu, departament sau oficiu care strangea informatii si/sau materiale privind preistoria si/sau X-files ce se intampla cu obiectul muncii lor . Unde sunt toate astea , cine le foloseste , cum le foloseste , daca mai stie cineva de ele . Doar o parte din intrebari , si suficiente zic eu  :lol:
  Parerea mea..

Ganditorul

De existat... trebuie sa existe. Cum se valorifica informatiile ? Cine le valorifica ? Nu stiu... Dar am vazut un plan de urbanism dintr-un oras dunarean care are trecute pe el spatii subterane vechi, foarte vechi. Si erau multe, mari, spatioase. Toate astupate in momentul aprobarii unei constructii. Dar era vorba de hrube si trasee subterane care au "doar" cateva sute de ani. Cat anume nu se stie pt ca informatiile nu ajung in mediul istoric oficial. Nici nu stiu cat "se descarca arheologic" aceste spatii subterane. Ma surprinde doar ca nu facem din aceste spatii subterane - extrem de bine si durabil construite - o atractie turistica (asa cum e in fata BNR in Bucuresti ). Cat despre "placa de metal de la iasi" apare aceiasi ciudatenie - o comoara de arheologie, in izvor istoric nestemat, este ingropat adanc sub un strat adanc de pamant si ignoranta - iar noi ramanem la  aceiasi istorie cu barbari care nu stiau decat sa-si arunce vitejii in sulite si sa manace carne cruda, barbari "civilizati" de romani.

Xanadron

#11
Raspunzind un pic offtopic sau in cel mai bun caz... multi-topic, la toate intrebarile astea inclin sa cred c-om primi raspuns - care-om mai apuca? - :-D abia dupa ultima horcaiala a Sistemului.
Care-o sa se produca, zic tot doar eu poate, abia dupa ce "Umanitatea 2.0" va fi fost demult pusa la adapost. :ufo: Implicit, pina si aparent finala "horcaiala" o sa fie doar o alta a enshpemilioana prosteala a prea-iluminatei Cabale, cind o stinge lumina dupa ea. :star: Aplicind probabil la propriu maxima "dupa mine, Potopul".

O a treia afirmatie - de fapt intrebare retorica (fiindca la fel de lipsita de consecintze practice ca si primele doua de mai sus) - rezulta logic: actualii traitori de pe planeta asta-n curs de virtualizare a realitatii par sa fi ajuns la un deficit acut de... curiozitate (la modul general zic, evident excluzind si unii forumisti d-acilea).
Deficit ce creste exponential, odata cu digerarea comoda a stirilor si/sau "stiintei" pre-gindite de altii pentru tot cartieru' - cu aprobarea cui trebuie, :evil: evident.

P.S. (strict ontopic): repet recomandarea de-a citi macar postarile fostului user Lucian Cozma - daca nu si cartile lui - apropo de subteranele de toate genurile pe care stam fara s-avem habar si care, in majoritatea lor, au fost doar un pic "remodelate" de otomani, securisti, militari etc, avind se pare origine naturala (unele) sau "supranaturala" cumva (altele, creatie aparenta a unor civilizatii antediluviene).

Inclusiv cele dunareano-bucurestene, braileano-dobrogene, banateano-mediteraneene etc, de-o intindere aiuritoare si de-a caror existentza pare sa stie intr-adevar mai multe DIA (armata) decit DSS/SRI-ul, cu sau fara presupusul lor  Departament Zero. 8-)

Si-aici insa, daca sapam mai adinc, ajungem la dileme irezolvabile de genul "a fost tatal lui Mircea Geoana securist sau "doar" general de armata?! :roll: (pentru cine nu stie inca, generalul Geoana Senior era "pastratorul secretului tuturor subteranelor Ramaniei" ante-'89 si gurile rele :lol: sustin ca fulminanta cariera de la inginer de cazane la diplomatie a onor fiului sau are oarece explicatii conexe). :fullmoon:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Atingi subiecte delicate - mai ales acum cand creste pretul de valorificare a lubenitei de Dabuleni, mai ales pe piata "agricola" de peste ocean. Ca sa nu mai spun de "inteligenta" strategie : "Dupa mine Potopul" ... aflata chiar acum sub dospire si promovare sub aspectul unei prajituri atragatoare, menita sa prosteasca tugulanul planetar ca e bine sa puna osul lal treaba pentru "democratizarea" armata a nu stiu caror popoare "barbare".

Ramane off-topicul puzzle : ascunzi asemenea realizari istorice, aici la noi, sau aiurea ( aici nu-i vb numai de noi... exista si vointa si puterea sa se faca acest lucru la nivel planetar), creezi stari conflictuale de "ridicare a omenirii pe cele mai inalte culmi ale democratiei" (in realitate dai populatiei o ocupatie bazata pe frica de ziua de maine, ca sa nu apuce sa gandeasca la istoria din ziua de ieri ... si sa repete greseli usturatoare), reduci mentalul colectiv la apocalipse si imagini catastofice, la violenta si viciu, la lacomie si "societatea de consum" - scotand pe nesimtite din ecuatie gandirea, ratiunea, creatia si "planeta mama" (socotita o piatra cosmica pusa pe taraba de cel care e mai jmecher), dai legi anticomunicare - ACTA - in speranta ca poti pune capastru pe creierul colectiv.
Si totusi unii se incapataneaza sa rationeze si se intrebe - aici pe net sau aiurea - cine sunt cei care risca totul, inclusiv viata umanitatii pentru a ascunde un trecut mult prea evident, mult prea cunoscut in public. Caci se stie si de scheletele de uriasi, si de constructiile megalitice supra si subterane, si de solutii stiintifice inedite care pot scoate lumea din criza energetica, si de forme de energie inca nemasurabile dar ale caror efecte le putem simti etc etc.
OK. Risti totul pentru a ascunde toate acestea ... dar ce mare secret au aceste izvoare antice ? Cu ce pot ele atinge civilizatia de azi incat merita sa risti totul pentru a le ascunde, pentru a aduce lumea la "cele 5 necesitati primare" - principiu de existenta care estompeaza excelent orice dorinta de cercetare si ratiune ? 

Si perfect Off-topic . Dupa ce am judecat la cald, dupa ce am stat cu picioarele in apa rece si cu gheata la cap, nu am putut sa ignor evidenta - o evidenta pe care nu ma credeam in stare sa o rostesc : oricum as intoarce situatia... "democratizarea" lasa in urma munti de ruine si cadavre, saracie si criza de toate felurile... Sa fie Rusia una din tarile care tin acum echilibrul lumii, care face diferenta dintre o "vanatoare cu arme nucleare" si o dezvoltare armonioasa, cat de cat acceptabila, a societatii umane ? Fiecare are dreptul sa raspunda cum vrea - prin prisma unui trecut dramatic sau prin prisma unei evidente realitati din ultimii 20 de ani.
Parerea mea.

kandaon

#13
Citat din: Ganditorul din  05 Iunie 2012, 13:07:02
Si totusi unii se incapataneaza sa rationeze si se intrebe - aici pe net sau aiurea - cine sunt cei care risca totul, inclusiv viata umanitatii pentru a ascunde un trecut mult prea evident, mult prea cunoscut in public. Caci se stie si de scheletele de uriasi, si de constructiile megalitice supra si subterane, si de solutii stiintifice inedite care pot scoate lumea din criza energetica, si de forme de energie inca nemasurabile dar ale caror efecte le putem simti etc etc.
OK. Risti totul pentru a ascunde toate acestea ... dar ce mare secret au aceste izvoare antice ? Cu ce pot ele atinge civilizatia de azi incat merita sa risti totul pentru a le ascunde, pentru a aduce lumea la "cele 5 necesitati primare" - principiu de existenta care estompeaza excelent orice dorinta de cercetare si ratiune ? 

Urmand linia lui Toni V Moldovan, eu zic ca ideea e ca trebuie ascunsa implicarea "zeilor" (extra terestrii, fosti terestrii etc. etc.) in trecutul (prezentul, viitorul) umanitatii. Si, desigur, pastrarea oamenilor la un stadiu de cunoastere cat mai scazut, sa nu le "ingreuneze" "corpul spiritual" cu prea multa informatie, care ar putea sa le faca lor probleme prea mari la "recoltare" si "procesare". Dupa "colectare" "omul nou" va primi un corp nou si i se va implanta tot ce trebuie sa stie. Pana acolo insa trebuie tinut la un nivel cat mai simplu, sa nu complice lucrurile. Ca or mai fi unii mai altfel, si care scapa prin "ochiurile plasei" sau rup "plasa", o fi si asta o posibilitate, probabil nici "zeii" nu se complica prea mult si nu se agita prea mult atat timp cat aceia sunt foarte putini si nu afecteaza "recolta" si "productia" de masa.
Ma rog, daca am inteles eu bine ideea

Citat din: Ganditorul din  05 Iunie 2012, 13:07:02Si perfect Off-topic . Dupa ce am judecat la cald, dupa ce am stat cu picioarele in apa rece si cu gheata la cap, nu am putut sa ignor evidenta - o evidenta pe care nu ma credeam in stare sa o rostesc : oricum as intoarce situatia... "democratizarea" lasa in urma munti de ruine si cadavre, saracie si criza de toate felurile... Sa fie Rusia una din tarile care tin acum echilibrul lumii, care face diferenta dintre o "vanatoare cu arme nucleare" si o dezvoltare armonioasa, cat de cat acceptabila, a societatii umane ? Fiecare are dreptul sa raspunda cum vrea - prin prisma unui trecut dramatic sau prin prisma unei evidente realitati din ultimii 20 de ani.
Parerea mea.

Ma indoiesc ca Rusia tine un echilibru, ea doar incearca sa supravietuiasca si sa se extinda (ma rog, mai mult in trecut, mai greu azi) folosind exact aceleasi mijloace care lasa munti de ruine si cadavre in urma. Daca prin asta mai intra in conflict cu altii, e alta treaba nu i-as spune un echilibru aparut ca intre fortele "raului si binelui" ci intre doi lei, sau ursi care incearca sa-si imparta terenul de vanatoare.
Unul (Rusia) fiind mai slab sprijina niste gheparzi, hiene sau bursuci sa lupte si ei cu leul mai puternic, care ii "rade" pe toti si se apropie periculos de viziuna lui.
Daca el ar fi cel mai puternic, ar proceda la fel, ar ataca tot ce poate. Oricum s-ar putea ca "dragonul rosu" sa-l haleasca primul si sa-i ocupe barlogul din Siberia.

Totusi eu cred ca Rusia, ca si SUA sau altii, sunt doar pioni in jocul unora si mai mari, dar mai bine camuflati.

Mai ontopic acum, nu am auzit de acea descoperire, pare intradevar cumva fantastica si poate inspirata si de folclorul romanesc cu "apa vie" care invie oameni sau le vindeca ranile, cu "zmeii"(extraterestri poate diferiti un pic ca forma si "puteri" de oamenii obisnuiti, sa nu zic "reptilieni"  :roll:  :-D ?) de pe "taramul celalalt" etc.
Nu exclud asadar nici sa fie ceva acolo, poate totusi nu exact ce s-a transmis prin "telefonul fara fir" cu infloriturile de rigoare ale unei povesti spusa pe la colturi si transmisa din gura in gura.

Asta legat si de ce spunea colegul Xanadron, referindu-se la informatiile date de Lucian Cozma. Si asta pentru ca am citit si ipoteza existentei intr-o perioada nu extrem de indepartata a asazisei Mari Sarmatice sau Panonice undeva in vestul Romaniei (Banat in special) -estul Ungariei -nordul Serbiei de azi, coloanele lui Hercules fiind la Portile de Fier si argonautii calatorind pe acea mare pana la poalele Apusenilor pentru a gasi acea "lana de aur" (cum stim, Apuseni chiar sunt plin de aur sau ma rog, au fost si mai plini in trecut). Unii spun ca ar fi avut si o legatura la suprafata cu Marea Mediterana, undeva in dreptul Muntenegrului sau Croatiei.
Ori disparitia acelei mari (a carei ramasita ar fi lacul Balaton) se poate explica si prin scurgerea ei treptata prin niste canale subterane (pe langa preluarea de catre Dunare a unei cantitati de apa)

Ganditorul

Nu comentez ipotezele cu marea care s-a scurs prin canale ... si prin Dunare, pentru ca ar trebui sa ajungem la intrebarea eterna -"Ce a fost intai, gaina sau oualele" - canalele sau marea . Nu putem exclude evidenta - in multe locuri din muntii nostrii apar structuri si resturi marine. Asa ca ipoteze noi sunt binevenite !
Nu comentez nici ipoteza TVM - cunoasterea "ingreuneaza" corpul spiritual in timp ce ignoranta, violenta, ura ... il "usureaza" si-l pregateste pentru un transfer spiritual mai inalt  :evil: Nu ma pricep, dar dupa expunerea de mai sus se pare ca, criminalii ajung mai repede la "inaltare spirituala" decat ceilalti care citesc, se instruiesc, rationeaza. Asa ca ... sa dam drumul "afacerii Iran" cu cat mai multe arme nucleare - ne vom inalta mai rapid (cum arata si statuia din jurul scaunului papal). E un viitor "spiritual" pe care-l dorim pentru copiii nostrii... nu-i asa ?
La chestia cu "Rusia tine balanta lumii" pun insa o intrebare : Daca Rusia nu ar fi scazut pretul petrolului si gazelor pentru a alimenta Europa ... oare de cati ani eram deja "parteneri strategici" pentru democratizarea petrolului din Libia, Egipt, Iran ? Ce consecinte ar fi avut aceste "democratizari" asupra Europei ...plina ochi de cetateni din tarile vizate de "democratie" ? Dar asta e alta poveste ...off topic.
Nu pot insa decat sa ma bucur ca nu-mi incarc sufletul cu informatiile pe care se chinuie unii sa le ascunda - printre care si povestea cu placa de la Iasi. Cine stie cat de greu as fi devenit, poate nu ma mai  inaltam niciodata si nu mai primeam niciodata un corp nou.