Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tablitele de plumb de la Sinaia

Creat de adipop, 26 Februarie 2008, 21:22:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Kymosabe

Citat din: TomaNecredinciosul din  17 Aprilie 2008, 10:34:44

O parte dintre ele se gasesc ºi acum în Turcia,prin diferite colecþii,iar istoria câtorva zeci a fost deja prezentatã aici,aºa cã nu o mai repet.

Iar alþii susþin cã , o parte din tãbliþele de aur de la Sinaia ar fi ajuns in Rusia , în timpul primului rãzboi mondial , când România a dat spre pãstrare Rusiei þariste întregul ei tezaur , pentru a nu cãdea în mâinile armatelor Puterilor Centrale .
Tezaurul cuprindea , pe lângã numeroase obiecte de arta sau cu valoare istoricã , ºi rezerva de aur a BNR .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Lone Ranger

Citat din: Kymosabe din  20 Aprilie 2008, 18:48:42
Iar alþii susþin cã , o parte din tãbliþele de aur de la Sinaia ar fi ajuns in Rusia , în timpul primului rãzboi mondial , când România a dat spre pãstrare Rusiei þariste întregul ei tezaur , pentru a nu cãdea în mâinile armatelor Puterilor Centrale .
Tezaurul cuprindea , pe lângã numeroase obiecte de arta sau cu valoare istoricã , ºi rezerva de aur a BNR .
Hmm, asta ar explica multe... ^Intr-adevar, nu e exclus ca tablitzele originala - cele din aur - sa fi ajuns în mîinile primului Hohenzollern de România, iar o parte din ele în tezaurul regal... De asemenea, nu este tocmai exclus ca M.S Carol I sa nu fi fost tocmai strain de contzinutul lor, întrucît se tragea prin femei din primii Basarabi, mai exact din Vlaicu Voda (asta e una din chestiile netrecute în manualul de istorie, dar reala!).

Florin Croitoru

Citat din: Lone Ranger din  20 Aprilie 2008, 19:17:01
Hmm, asta ar explica multe... ^Intr-adevar, nu e exclus ca tablitzele originala - cele din aur - sa fi ajuns în mîinile primului Hohenzollern de România, iar o parte din ele în tezaurul regal... De asemenea, nu este tocmai exclus ca M.S Carol I sa nu fi fost tocmai strain de contzinutul lor, întrucît se tragea prin femei din primii Basarabi, mai exact din Vlaicu Voda (asta e una din chestiile netrecute în manualul de istorie, dar reala!).
Cum...cum....Carolicã din Basarabi ??? Chiar aºa o genealogie avea neamþu ?
Nu a putut dovedi nimeni (nici experþi în bijuterii) cã ar fi fost originale din aur.Aveau dacii aur,dar nici chiar aºa sã ne imaginãm cã trînteau cîte o plachetã de 10 chile ºi o bãteau în perete.Plachete similare din antichitate au fost tot din plumb; cele din Imp Roman se numesc defixiones ºi sînt produse evident populare.
Prin cine se trãgea Carol din Vlaicu vodã ? dar din Basarabi ?De cînd Vlaicu vodã e între primii Basarabi ? ªi dacã ar fi fost aºa , de unde sã fi ºtiut el de conþinutul plachetelor ?A învãþat limba asta în Germania ?

Lone Ranger

Citat din: Florin Croitoru din  20 Aprilie 2008, 22:17:04
Cum...cum....Carolicã din Basarabi ??? Chiar aºa o genealogie avea neamþu ?
AVEA

Citat
Prin cine se trãgea Carol din Vlaicu vodã ? dar din Basarabi ?De cînd Vlaicu vodã e între primii Basarabi ? ªi dacã ar fi fost aºa , de unde sã fi ºtiut el de conþinutul plachetelor ?A învãþat limba asta în Germania ?
Fii atent & nu mai cîrîi: :Vlaicu Voda a avut o fata, Ana pe numele ei, maritata cu tzarul bulgar Strashimir de Vidin. ~Ashtia doi au avut la rîndul lor o fata, martiata cu nu-mai-shtiu-care magnat ungur, cu care a avut la rîndul ei o fata, maritata cu un conte de Zollern - din care s-au tras Hohhenzollernii germani shi ramura care a domnit în România. Dupa abdicarea lui Cuza, Bratianu s-a dus - cu Almanahul de Gotha (daca shtii ce-i aia) sub bratz - la Napoleon al III-lea, pe vremea aia cel mai puternic om al Europei. Conditzia lui Napoleon al III-lea a fost ca viitorul rege al Romîniei (anumite lucruri erau "blatuite" chiar de atunci) sa fie ruda cu el. Karl von Hohhenzollern-Sigmaringen îi era var - se înrudeau prin familia de Beauharnais. El a fost omul care întrunea conditzia ceruta de Napoleon al III-lea (sa fie ruda cu el) shi cea ceruta de Bratianu (sa fie descendent al uneia din dinastiile româneshti). Iar dintre Basarabi, Vlaicu Voda (unchiul lui Mircea cel Mare), nu poate fi în nici un caz socotit printre ultimii...
^In sfîrshit, famillile domnitoare europene alcatuiesc un club destul de exclusivist, ai carui membrii "tzin aproape" (sau, cel putin,tzineau). Anumite lucruri care nu sunt trecute în cartzile de istorie ei le cunosc al dracului de bine - shi le cam tzin doar pentru ei.

Florin Croitoru

Vã rog sã vã controlaþi limbajul.Nu sînteþi aici pe maidan.Dupã ce vã ascundeþi dupã un nick aveþi ºi tupeul sã vã adresaþi ca un puºti obraznic.Mai scrieþi ºi prostii evidente.Ceea ce scrieþi acolo demonstreazã cã respectivul poate fi rudã de sînge cu sute de persoane.La fel de bine putea "denonstra" cã e normal sã fie regele oricãrei þãri din Europa, gãseau ei o înrudire,iar dacã nu o fabricau.
Aþi unitat însã un lucru aparent minor; cã tatãl nu e sigur.
Genealogiile familiilor domnitoare europene precum ºi a fostelor fam domnitoare sînt în mare mãsurã fabricate,ar fi trebuit sã ºtiþi asta, este elementar.

Lone Ranger

@ Florin Croitoru
ASTA a fost cautatura de noduri în papura... Ceea ce tu numeshti "prostii evidente" sunt lucruri pe care le-ai fi shtiut daca te-ai fi ostenit sa citeshti colectzia "Magazin Istoric"...
Constat ca respingi tot ce nu este conform modului tau de gîndire - nici macar nu ma mira! BTW, cînd nu ai paura la dispozitzie, în ce gasashti noduri? ^In fier beton?

Florin Croitoru

Citat din: Lone Ranger din  21 Aprilie 2008, 12:55:08
@ Florin Croitoru
ASTA a fost cautatura de noduri în papura... Ceea ce tu numeshti "prostii evidente" sunt lucruri pe care le-ai fi shtiut daca te-ai fi ostenit sa citeshti colectzia "Magazin Istoric"...
Constat ca respingi tot ce nu este conform modului tau de gîndire - nici macar nu ma mira! BTW, cînd nu ai paura la dispozitzie, în ce gasashti noduri? ^In fier beton?
Nu e nici o cãutare; se gãsesc uºor inadvertenþe ºi un mod simplist de a vedea lucrurile în mesajele dv.Eu am citit, chiar studiat, mai mult decît Magazin Istoric.
Constataþi bine.Mi se pare normal sã resping ceea ce eu cred cã nu este bun; de altfel dv faceþi la fel ºi e normal. BTW, cînd nu ai paura la dispozitzie
"
poate sînteþi drãguþ sã traduceþi asta în româneºte.
Ps Rugaþi pe cineva mai priceput sã vã înveþe cum se scrie cu diacritice.

Lone Ranger

Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:46:51
Ps Rugaþi pe cineva mai priceput sã vã înveþe cum se scrie cu diacritice.
N-am chef

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

CitatMi se pare normal sã resping ceea ce eu cred cã nu este bun
Si asta nu e mentalitate de "pusti"?
Intrand pe un forum in care se abordeaza tot felul de teme, insa in special fenomenul OZN, accesezi diverse informatii. Multe dintre ele, desi veridice ori adevarate, nu pot fi probate.
Se comporta deci ca un fel de axiome.
Este sanatos, atunci, in cazul in care consideri o afirmatie falsa, sa o respingi doar datorita faptului ca tu crezi ca nu e buna? Ranger, din cate am vazut, a argumentat, ceea ce nu se poate spune in cazul tau...



Ark

Florin Croitoru

Ba eu cred cã o faceþ pe niznaiu ºi pe n-aude nu vede.Citiþi postãrile referitor la acest subiect ºi vedeþi.Despãrþirea textului ieste o dovaDÃ CÃ PLACHETELE COMUNICÃ CEVA; NU CUM AU ZIS "OAMENII DE ªTIINÞÃ".
Exprimaþivã mai clar: ce e "Se comporta deci ca un fel de axiome".Aþi fãcut liceul la Poplaca ?
"Este sanatos, atunci, in cazul in care consideri o afirmatie falsa, sa o respingi doar datorita faptului ca tu crezi ca nu e buna? Ranger, din cate am vazut, a argumentat, ceea ce nu se poate spune in cazul tau..."
Evident ieste "sãnãtos"; aþi vrut sã spuneþi corect.Dar ei nu resping argumentele ºi lucrarea mea pt cã le considerã incorecte ci afirmã cã dpdv ºtiinþific nu ar fi bunã.Pt asta aduc fel de fel de argumente eronate; am arãtat de ce sînt acestea eronate.
Dl Ranger a rãspuns cu "n-am chef".Cred cã nu ie cazul meu; eu am rãspuns cu argumente ºi am arãtat mereu greºelile din argumentele preopinentului meu..

Kymosabe

#206
Citat din: Florin Croitoru
are cineva o pozã mai bunã sau o transcriere cu aceastã plãcuþã ?



Membrii de pe celãlalt forum sunt probabil în vacanþa de 1 Mai , aºa cã va ajut eu .

Iatã o pozã mai bunã cu aceastã tãbliþã



ªi transcrierea textului preluatã din cartea dl. Romalo (faceþi abstracþie de segmentarea dumnealui)



Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Florin Croitoru

excelent. Mulþumesc Kymosabe.E singura care are o parte din text (titlul) despãrþit.Vãd cã ai luat-o de la Dacica . Trebuie sã-i scot scrisul acela cu alb.Cel mai mult mã bucur de transcriere.

someone_creator

Au fost publicate pe forum documentele preluate de la Mosul in legatura cu Tablitele de la Sinaia?(Am inteles ca a fost cineva acasa la dansul )
Daca da,unde?
Daca nu,cand vor fi puse pe forum?
...am sa astept "aparitia" documentelor aici....
multumesc!

Nox

Pentru someone_creator ºi ceilalþi

Docamdatã nu am luat nici un document de la Moºul în legaturã cu Tabliþele de la Sinaia. Deci prin urmare nu au fost publicate. De pus o sã le punem când le luãm... ;) Probabil cu ocazia urmãtoarei vizite...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee