Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie OZN

Creat de alx, 02 Septembrie 2012, 00:26:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#15
Cu riscul (sigur :-D) de-a va plictisi din nou, imi mentin parerea c-ar trebui plasata intr-un context mai larg orice observatie OZN - ca si asta a colegului alx, mai mult ca sigur reala (adica nu doar o simpla iluzie, eventual "draceasca" :evil: in opinia unor colegi inca ne-reintorsi pe RUFOn din Calatoriile lor Astrale).

Mai clar un pic: ce anume a fost n-o vom sti-o poate niciodata, vorba Minulescului (cu exceptia cazului cind alx  a gasit totusi pe deal vreo carte de vizita fluorescenta :-D sau boletinu' cu CNP-ul pilotului :-)).
Serios acum, discutiile interminabile axate doar pe "simpla" constatare c-a fost sau nu un OZN (a fost... bine, si? :roll:) mi se par in continuare mult mai putin utile decit alte intrebari (si evident raspunsuri) importante ce-ar trebui sa sune, zic eu, cam asa in orice analiza "pe fenomen OZN":

- exista in zona activitati (eventual militare) care sa justifice interesul ET-ilor?
- (sau, ca subvarianta: care sa justifice activitatile "OZN"-urilor NATO retroengineered? 8-))
- poate ca, printre vilegiaturisti si/sau fermieri/ciobani, or vietui p-acolo si oarece:
a) shamani, iele, babe-cloantze, vircolaci, spiridusi, preoti daci nemuritori, anahoreti etc? (pomeniti eventual in traditi orale locale)?
b) "abductees" (indivizi care sustin c-ar fi fost cindva rapiti de OZN-uri)?
c) fenomene de "cattle mutilations" exceptind posibilele incursiuni neaose ale lupilor/ursilor?
d) copii "indigo" (nu copii xerox :-D - puradei voiam deci sa zic).

Si tot asa, dar ma tem ca s-o-nsera de contextul se largea...

P.S. (uitasem... scleroza, deh): exista oare vreo conexiune intre fosta obsevatie a "umbrei dreptunghiulare a unui obiect invizibil" vazuta p-un versant tot de tine, alx, si actuala observatie poate?!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

#16
Citat din: Xanadron din  02 Septembrie 2012, 20:49:26
Serios acum, discutiile interminabile axate doar pe "simpla" constatare c-a fost sau nu un OZN (a fost... bine, si? ::) ) mi se parmult mai putin utile decit alte intrebari (si evident raspunsuri) importante ar trebui sa sune, zic eu, cam asa in orice analiza "pe fenomen OZN":

- exista in zona activitati (eventual militare) care sa justifice interesul ET-ilor?
- (sau, ca subvarianta: care sa justifice activitatile "OZN"-urilor NATO retroengineered? 8) )
- poate ca, printre vilegiaturisti si/sau fermieri/ciobani, or vietui p-acolo si oarece:
a) shamani, iele, babe-cloantze, vircolaci, spiridusi, preoti daci nemuritori, anahoreti etc? (pomeniti eventual in traditi orale locale)?
b) "abductees" (indivizi care sustin c-ar fi fost cindva rapiti de OZN-uri)?
c) fenomene de "cattle mutilations" exceptind posibilele incursiuni neaose ale lupilor/ursilor?
b) copii "indigo" (nu copii xerox ;D - puradei voiam deci sa zic).

Si tot asa, dar ma tem ca s-o-nsera de contextul se largea...

La toate intrebarile tale,cu exceptia punctului a) raspunsul e NU! Cat despre a-ul ala mic...ei bine,unii colegi isi amintesc ca la un moment dat dăschisei io un topic legat de niste zane... >:D ...mai multe nu zic...

In orice caz,observatia a fost reala,si oarecum naucitoare...spun asta deoarece eu in timp ce priveam lumina aia palpaitoare aveam senzatia ca se va prabusi...si rememoram in minte cazul "meteorului" tungus...

Citat din: Xanadron din  02 Septembrie 2012, 20:49:26
P.S. (uitasem... scleroza, deh): exista oare vreo conexiune intre fosta obsevatie a "umbrei dreptunghiulare a unui obiect invizibil" vazuta p-un versant tot de tine, alx, si actuala observatie poate?!
Mai,intrebarea asta mi-am pus-o si eu...de multe ori,deja...si mai sunt si alte intrebari la care nu am raspuns...inclusiv observatii de acum cativa ani ale unor sfere luminoase,la fro 30km de mine care SCANAU muntii...
   In orice caz,se pare ca zona asta devine...fierbinte...cam prea fierbinte pentru gustul meu,ca sa fiu sincer...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#17
OK, multzam fain pt. precizari, alx - mai repet doar ultima adaugire din postarea precedenta: "exista oare vreo conexiune intre fosta obsevatie a "umbrei dreptunghiulare a unui obiect invizibil" vazuta p-un versant tot de tine, alx, si actuala observatie poate?!" :roll:
(Later Edit: mai clar - zonele celor doua observatii coincid cumva? - desi nu cred, ca altfel ne-ai fi zis asta).

"Povestile" cu zine sint in orice caz un punct de referintza mai "solid" decit pare la prima vedere - prezente si-n alte zone ale tarii pe care le-am colindat (mai ales Vrancea si Buzau).
Aici ar fi poate locul sa relatez pe scurt o versiune de poveste d-asta - de fapt un apendice :-P la mitul blestemului calugaritelor unei manastiri arse acum citeva secole, ce-ar fi cauza actualelor incendii frecvente din Soveja-VN - care sustine si ca doar la "revenirea zinelor printre muritori" se va rupe sirul ghinioanelor noastre perpetue.

...Aparitiile astea luminiscente or prefigura poate momentul?! :-) :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

In aceasta seara,la ora 22.21 am primit un telefon de la un prieten dintr-o localitate vecina,si mi-a spus ca lumina aia se vede din nou,in aproximativ aceeasi  zona (respectiv deasupra) unde am vazut-o eu joi seara.Din pacate,desi am plecat in stilul "alarma cu iesire" de era sa sar de pe sosea cu masina,eu nu am mai reusit sa vad nimic.
Nu stiu ce sa MAI zic...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Ceva noutăţi noi?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

arckadii

Salut Alx,


Interesanta descrierea ta. Daca spui ca fenomenul se repeta cam in acelasi perimetru, poate ar fi bine sa lasi o camera mergand indreptata spre zona.
In alta ordine de idei, exista cumva legende locale legate de zona asta? Ma gandesc ori ca poate fenomenul nu s-a repetat numai acum si poate si in trecut si astfel poate reusesti sa iti faci o idee si mai amanuntita sau ca poate, asa cum exista mituri legate de "comori", "uriasi" sau alte lucruri mai deosebite, prin tara, or exista si aici astfel de indicii. Unde bat cu ideea asta? Poate asa intelegem mai bine ce ar putea "scana" (am vazut termenul folosit mai sus) in zona respectiva.


O zi frumoasa,
Ark

alx

In acesta seara,pe la 22.43 am avut "norocul" sa vad,din nou,lumina...in locul unde obiectul a parut ca se prabuseste. Din pacate,am reusit sa vad doar cateva secunde,pentru ca am "ajuns" la final,cand se stingea...
Lumina parea statica,foarte puternica,punctiforma,ALB-GALBUIE de aceasta data,si ca pozitie se afla destul de sus,in zona impadurita...din cate imi amintesc eu configuratia terenului...
   Nu stiu ce poate fi,nu am o explicatie LOGICA,nu se vad RAZE de lumina,ca de la o lanterna/far,si in plus,acolo nu poate ajunge o masina...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

#22
@alx
Daca ai timp si chef , ai putea sa faci poze - preferabil din 30 in 30 minute - pe parcursul unei zile locului respectiv din pozitia in care te aflai cand ai observat lumina , prima data si apoi de la locul recent ?
Alte intrebari daca vrei sa raspunzi :
- inaltimea fata de sol unde s-a produs stingerea
- distanta intre tine si locul respectiv
- marimea aparenta si/sau marimea estimata a luminii
- ai zis ca parea punctiforma . Fata de ce ? sau daca poti sa faci niste comparatii  :-D
- daca ai putea sa spui ce NU poate fi .

Ca o ipoteza de lucru , imagineaza-ti ceva ca o perdea sau zid holografic sau - din filme luat  :-D - un camp de invizibilitate stationar . E posibil ca acea stingere sa fie de fapt o patrundere a luminii in acel camp absorbant de fotoni ?
Zic si eu ..

P.S. crezi ca ar fi indicat sa innoptezi cu cortul in zona aia? 

Cautatorul

#23
Interesant ca postarea a fost la 22:01:11  iar tu spui ca la 22:43 ai vazut ce ai vazut. O fi serverul defazat la ora... cine stie.

A doua chestie: Prima observatie a fost pe 1 septembrie sau cel putin postarea. Atunci tot sambata spre duminica a fost si tot spre seara.
Nu stiu cum se face ca eu cand beau o bere in plus am un chef de glume farse si poante.. si nu stiu cum se face ca asta se intampla mai ales sambata spre duminica seara.  :-P

Sau dau si extraterestii cu artificiile lor dupa petrecere... ori in weekend ai timp de uitat pe cer... ori in perioada asta esti in zona cu pricina...

Pleaca si ozn-istii in weekend ce naiba...  :martiansmile:

fiulploii

#24
Ora forumului este ora de iarna  :-D Mai multa vigilenta in cautarile noastre  :wink:

skycleaner

Totul pare ok in observatie. Ce ma pune pe ganduri este acel deal de 1000 de metri. Eu stau foarte aproape de muntii Nemira care au 1650 m. Un deal de 1000 de metri pare cam deplasat. Fara suparare... Cat despre obiect. Si eu am vazut asa ceva cu mult timp in urma si am avut si martori.

alx

#26
Citat din: fiulploii din  23 Septembrie 2012, 01:47:50
@alx
Daca ai timp si chef , ai putea sa faci poze - preferabil din 30 in 30 minute - pe parcursul unei zile locului respectiv din pozitia in care te aflai cand ai observat lumina , prima data si apoi de la locul recent ?
Salve
Din pacate,timpul nu imi permite sa stau sa fac fotografi pe timpul unei zile integi, in cele 2 locatii...insa,spre locatia unde a parut ca s-a prabusit acel obiect o sa pun curand o camera de supraveghere cu 700 de linii,cu mici modificari la ea...adica un obiectiv cu focala lunga,filtrul IR scos de pe senzor,etc.Camera va fi conectata la un calculator,si va inregistra orice miscare in acea zona...sau macar asa sper eu... ;D

Citat din: fiulploii din  23 Septembrie 2012, 01:47:50
@alx
Alte intrebari daca vrei sa raspunzi :
- inaltimea fata de sol unde s-a produs stingerea
- distanta intre tine si locul respectiv
- marimea aparenta si/sau marimea estimata a luminii
- ai zis ca parea punctiforma . Fata de ce ? sau daca poti sa faci niste comparatii  ;D
- daca ai putea sa spui ce NU poate fi .
-inaltimea estimata de mine...peste 800metri
-distanta in linie dreapta:aprox. 3km
-greu de spus marimea...judecand dupa intensitatea ei,si dupa cum se vedea,cred ca sursa luminii,la distanta aceea,avea 1-2 metri,sau mai mult...
-punctiforma,adica sursa luminoasa parea ca provine dintr-un punct central,dar acest punct este cu diametru mare,nu are raze de lumina vizibila,nu se vad "bare" de lumina asa cum se vad la un far,lanterna,etc......si singura comparatie care imi vine in minte este cu ISS la magnitudine -4,-5,sau un Iridium cu magnitudine tot asa,-4 sau chiar -7...
-ce NU poate fi: balon chinezesc (din cauza intensitatii luminii),far de masina(nu exista acces),lanterna(nu seamana si nu prea ar avea cum sa se vada DIN PADURE),torta( nu palpaie),elicopter(nu face zgomot),avion(prea jos,prea aproape,sta pe loc,nu face zgomot),aerostat(prea slaba lumina,s-ar vedea balonul),artificii(dureaza prea mult,sta in aceeasi pozitie,nu are palpairi DE ARDERE,nu are cine si accesul e greu,plus ca nu vad rostul sa faci o astfel de farsa si sa nu stie nimeni de ea...). Daca stiti si alte posibilitati,rog sa le postati aici...orice idee e buna.

Citat din: fiulploii din  23 Septembrie 2012, 01:47:50
@alx
Ca o ipoteza de lucru , imagineaza-ti ceva ca o perdea sau zid holografic sau - din filme luat  ;D - un camp de invizibilitate stationar . E posibil ca acea stingere sa fie de fapt o patrundere a luminii in acel camp absorbant de fotoni ?
Zic si eu ..
Nu cred...lumina pare ca "izvoraste" din acel punct,e puternica,fara a fi concentrata intr-o directie anume.

Citat din: fiulploii din  23 Septembrie 2012, 01:47:50
@alx
P.S. crezi ca ar fi indicat sa innoptezi cu cortul in zona aia? 
Nu poti innopta cu cortul chiar in acea zona,pt ca e padure,si deasa,insa poti innopta aproape...exista un punct de unde ai vizibilitate aproape 360 de grade,pe cativa kilometri...tineti cont ca zona e populata,circulata,mai exista si oi,cu tot cu ciobanii si cainii aferenti... ;D


Citat din: Cautatorul din  23 Septembrie 2012, 02:18:28
Interesant ca postarea a fost la 22:01:11  iar tu spui ca la 22:43 ai vazut ce ai vazut. O fi serverul defazat la ora... cine stie.
Asta s-a lamurit deja,cred...

Citat din: Cautatorul din  23 Septembrie 2012, 02:18:28
A doua chestie: Prima observatie a fost pe 1 septembrie sau cel putin postarea. Atunci tot sambata spre duminica a fost si tot spre seara.
Nu stiu cum se face ca eu cand beau o bere in plus am un chef de glume farse si poante.. si nu stiu cum se face ca asta se intampla mai ales sambata spre duminica seara.  :P

Sau dau si extraterestii cu artificiile lor dupa petrecere... ori in weekend ai timp de uitat pe cer... ori in perioada asta esti in zona cu pricina...

Pleaca si ozn-istii in weekend ce naiba...  :martiansmile:
Te inseli,prima observatie a acelei lumini a fost JOI,30 august 2012...sambata aia am vazut obiectul zburand pe cer,daca o fi unul si acelasi cu lumina vazuta de mine,si nu numai de mine...
Am scris deja mai sus din ce cauza nu cred ca este vorba de o farsa,care,in primul rand ar fi foarte elaborata,greu de facut si cu ce finalitate?
   Aseara a fost noroc curat ca am vazut-o...veneam cu masina de undeva,si in loc sa virez dreapta spre casa mea,am mers tot in fata...mi-a venit asa,instant sa fac o tura,desi mie nu-mi sta in obicei...si in timp ce mergeam,am vazut lumina aia.Am franat si am ramas cu masina in mijlocul drumului...secunde buna dupa ce lumina s-a stins... ;D

Citat din: fiulploii din  23 Septembrie 2012, 02:22:50
Ora forumului este ora de iarna  ;D Mai multa vigilenta in cautarile noastre  ;)
danke șoșon!

Citat din: skycleaner din  23 Septembrie 2012, 07:52:58
Totul pare ok in observatie. Ce ma pune pe ganduri este acel deal de 1000 de metri. Eu stau foarte aproape de muntii Nemira care au 1650 m. Un deal de 1000 de metri pare cam deplasat. Fara suparare... Cat despre obiect. Si eu am vazut asa ceva cu mult timp in urma si am avut si martori.
Din punct de vedere geografic,ai dreptate...un deal de 1000m nu mai e deal,ci munte.Insa aici unde locuiesc eu,muntii au peste 2000metri inaltime,asa ca asta e...deal!  ;D Adica sa ii zicem noi...
    Cat despre acest tip de observatii...se pare ca nu sunt singurul care a vazut asa ceva,si luminile astea au fost vazute in diferite perioade de timp...




Pentru cei care nu au in colectie cartea "Enigme pe cerul istoriei" a regretatului Ion Hobana,pun un link spre transfer.ro,unde am scanat intr-un pdf cateva pagini interesante,zic eu...
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-23sep-608c15c6f473d7.zip
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

In urma cu cateva minute am fost sunat de 2 amici de-ai mei (dintre care unul de religie penticostala),care au vazut un obiect luminos,rosu-portocaliu,ridicandu-se din padure PE VERTICALA,si apoi zburand pe orizontala. Revin cu amanunte dupa ce discut cu ei.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

Citat din: alx din  01 Octombrie 2012, 19:47:06
In urma cu cateva minute am fost sunat de 2 amici de-ai mei (dintre care unul de religie penticostala),care au vazut un obiect luminos,rosu-portocaliu,ridicandu-se din padure PE VERTICALA,si apoi zburand pe orizontala. Revin cu amanunte dupa ce discut cu ei.

fooarte tare man!
eu zic ca se preteaza o expeditie prin zona cu pricina...asta daca nu s-a trezit altcineva inaintea..noastra..citind topicul asta..

alx

Dupa cum am promis,revin cu cateva detalii despre ultima observatie.
Deci,cei doi martori se aflau in masina in mers,cand au observat o lumina in padure,printre brazi.Initial au crezut ca sunt vanatori,si au un far/o lanterna puternica cu ei,pentru ca lumina era printre copaci,dar si-au dat seama ca este prea puternica,si in scurt timp lumina a inceput sa se ridice.S-a ridicat deasupra copacilor,unde s-a deschis ca "o coada de paun",a inceput sa urce si apoi a luat-o razant cu muntele,pana a disparut din fata celor 2 martori,care erau opriti cu masina in mijlocul drumului,evident... ;D
   Toata observatia a durat ceva peste 2 minute,si exista o fotografie facuta cu un telefon mobil,model mai vechi,dar dupa cum am vazut eu aseara pe telefon,nu se intelege mare lucru...afara fiind destul de intuneric la momentul la care s-a facut fotografia.Astazi primesc aceasta fotografie,si o voi posta si aici...
   Asa cum am precizat deja,ii cunosc personal pe cei doi martori si nu am nici o indoiala vizavi de corectitudinea lor...

Citat din: Rayden din  01 Octombrie 2012, 20:45:11
fooarte tare man!
eu zic ca se preteaza o expeditie prin zona cu pricina...asta daca nu s-a trezit altcineva inaintea..noastra..citind topicul asta..
Poate ca acum intelegeti de ce intr-un post mai vechi,intrebat de locatie am raspuns :"Locul observatiei...Nordul tarii."  ;D
Mi-e greu sa cred ca ar veni cineva si s-ar apuca sa intrebe oamenii despre treaba asta,asa,dintr-o data...aici comunitatile sunt mai mici,oamenii se cunosc intre ei,si o astfel de actiuni ar parea extrem de suspecta...asa ca as afla si eu de ea... ;D
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."