Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Decembrie 1989 (pentru cunoscatori)

Creat de baaron, 30 Ianuarie 2007, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

comisarul

Nenea Romulus din ce directie faceai parte? :-D

romulus

CitatNenea Romulus din ce directie faceai parte

F & I
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

romulus

Citatfilaj si informatii interne?
Banuiesc faptul ca amicul Comisarul cunostea structura DSS din moment ce a intrebat la ce "DIRECTIE ".
Pentru ceilalti, iata cateva date.  Din cate imi amintesc organizarea era chiar asa, pe DIRECTII.
DIRECTIA I-a (centrala) - INFORMATII INTERNE , in teritoriu, corespondentul organizatric era SERVICIUL I;
DIRECTIA a II- a - CONTRAINFORMATII IN SECTOARELE ECONOMICE / SERVICIUL II in teritoriu;
DIRECTIA A III-a - CONTRASPIONAJ /SERVICIUL III;
DIRECTIA a IV-a - CONTRAINFORMATII MILITARE /
DIRECTIA A V-a  actuala unitate de PROTECTIE SI PAZA  urmau apoi - parca - cercetarile penale  ....
Unitate separata era UNITATEA SPECIALA de LUPTA ANTITERORISTA (cred ca era corect sa-i fi zis ANTITEROIRISM   (celebra USLA) pe care a vrut sa o lichideze in corpore tradatorul NICOLAE MILITARU imediat ce a fost pus de Iliescu Seful Armatei.
Pe langa aceste structuri existau si unele distincte, strict specializate, care sprijineau activitatea propriu zisa de informatii/contrainformatii si aici intrau  printre altele : Filaj&Investigatii ;Tehnica operativa; Interceptarea trimiterilor postale ...  Modul lor de actiune era specific. Spre exemplificare : un ofiter de la CONTRASPIONAJ avea in atentie un personaj pe care il suspecta de spionaj. Apliciand procedee invatate la scoala, ofiterul isi facea un plan de actiune, a carei finalizare era aceea de a se convinge ca tipul era intr-adevar spion. Odata stabilit cu certitudine acest fapt urmau sa se aplice masuri diversificate:monitorizare stricta, intoxicare a sa cu informatii prefabricate, recrutarea sa si "intoarcerea" (adica determinarea sa lucreze pentru tine, tradandu-si "sefii", arestare, dupa caz.
Ei - ca m-am cam lungit - eu - pana la 21 decembrie 1989 - am facut parte din structura denumita Filaj & Investigatii, avand amble specializari dar practicand doar pe cea din urma .
Am zis !
PS Pentru a preantampina intrebari de genul : Cum de "tradez" aceste :"secrete" , mentionez ca TOATE  aceste informatii ce tin de fostul DSS sunt - de cca 20 de ani - PUBLICE  si la indemana oricui este interesat de subiect ....

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Tayka

Romulus-te vãd bãiat f.inteligent ºi curajos-poate ºti cumva ºi CINE A TRAS ÎN NOI DUPÃ 22???-CURAJ!!!
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

darksid3

E...in principiu a tras Armata unii in altii iar in locuri cheie erau oameni cheie care sa creeze haosul  :wink:
11.11

smurd

#350
Citat din: Tayka din  21 Octombrie 2009, 22:12:33
Romulus-te vãd bãiat f.inteligent ºi curajos-poate ºti cumva ºi CINE A TRAS ÎN NOI DUPÃ 22???-CURAJ!!!

Daca nu lucrezi in servicii, la ce crezi ca-ti foloseste sa afli ?

Ca oricum, io cred ca:

AU TRAS TOTI IN NOI, DUPA 22 !

SI MAI TRAG SI ASTAZI !

Numai ca, nu mai trag cu arme de foc !
Deocamdata !

P.S
Domnule Romulus, zi-le domnule, ca puterea si organele de represiune, ODATA AJUNSE: ele nu mai reprezinta=nu mai apara pulimea din care s-au nascut !
conform articolului 1.3 din Regulamentul RUFOn

Tayka

Nu lucrez la servicii,dar am fost revoluþionar la TIMIªOARA-(asta dacã cumva ai auzit despre aceastã localitate)pentru-cã dupã vocabular nu prea cred...
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

romulus

CitatRomulus-te vãd bãiat f.inteligent ºi curajos-poate ºti cumva ºi CINE A TRAS ÎN NOI DUPÃ 22???-CURAJ!!!
Ha, ha, mi-a placut indemnul la ...curaj ! Nu-i nevoie de cine stie ce curaj .
Drept sa-ti spun, eu personal, informatii obtinute din surse sigure despre cei care au tras dupa 22, nu am obtinut . Asta din cateva motive intemeiate :
- la Ploiesti unde ma aflam eu nu prea a tras nimeni;
-dupa 22 decembrie eu practic am fost somer, o perioada fiind sub cercetarea unor tipi din  armata din Ploiesti - unitati din garnizoana  Ploiesti. A trebuit sa facem rapoarte;  ca ce-am facut noi, pe ore si minute in acele zile deoarece armata cazuse si ea victima a manipularilor profesioniste lanseta prin intermediul televiziunii "libere" si ne credea "teroristi" !?
Cand s-au lamurit ca n-am intrepris ("comis" ) nici o crima , n-au zis sa ne ducem acasa....
Asa cum ti-am spus si mai sus, pana in 22 da, stiu de la colegii mei care au fost cu tine , in strada, la Timisoara, si au fost si ei  sub tirul armatei, ca toata lumea....Dar dupa aceea ....NU !
Informatii din surse indirecte, da, mai am. Si credibile . Dar acum la ce ti-ar mai folosi ? Nu le poti face nimic pentru ca, pana in vara lui 1990 (dupa Targu Mures) toti au fost retrasi in tarile de origine !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

comisarul

Romulus are dreptate in tot ceea ce spune adica aproximativ 80 la suta din aparatul fostei si raposatei Securitati care atunci in 89,trebuia lasata sa-si faca treaba a fost retinuta (si aici folosesc un cuvint frumos) si in special cei de la contrainformatii militare in cazarme sau alte locuri despre care nu vreau sa-mi aduc aminte.

romulus

Citatnu cred ca mai conteaza cine a apasat pe tragaci in acele vremuri...
Ba da, pentru mine, ROMULUS - ofiter de informatii, acuzat pe nedrept ca terorist si batjocorit ulterior de toti neavenitii -   conteaza !
Nu eu si nici serviciul secret de informatii din care am facut parte, luati asa, la gramada, nu avem vina  toturor tarelor sistemului politic instaurat de sovietici si armata lor de ocupatie,  in Romania incepand din august 1944 !
Asta una la mana si alta:
Citatcine s-a imbogatit dupa '89
Ei, de aici pot rezulta unele indicii privind cine si care....! Da. Si aici cu discernamat, pentru ca, unii si-au castigat oarecum corect (adica pastrand macar o aparenta a legalitatii) averile sau  bunastarea si dintre astia fac parte si unii dintre colegii mei de odinioara.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

romulus

CitatChiar nu mai e nimeni PATRIOT in ROMÎNIA?
Nu e vorba de asta .
Mai exista patrioti , slava Domnului -  si nu este numai apanajul militarilor sau al celor din "servicii" - secrete ori nu, militare ori nu ! Iata cum vad eu problema:
Sistemul imunitar al Romaniei , respectiv serviciul secret de informatii a fost anihilat /"dezactivat" de catre adversarii sai incepand din decembrie 1989 si cu mari, enorme, dificultati a inceput sa se inchege si sa-si reia atributiile, cam dupa anul 2000.
Urmarea imediata (adica atunci, in 1989-1990): TOATE entitatile informative , ostile ori nu Romaniei si-au indeplinit cu extraordinara usurinta (de fapt nestingherite ) obiectivele.
Cel mai al dracu' obiectiv al unei entitati informative care actioneaza in teritoriu strain, este acela DE A-SI ASIGURA ACCESUL LA STRUCTURILE DE PUTERE, DECIZIONALE  in acel stat, astfel incat sa determine luarea unor decizii la nivel statal, convenabile (daca nu cumva DICTATE ) de catre decidentii din statul de origine .
Tradus in limba romana ar suna cam asa: toate statele cu un interes imediat ori strategic in zona, in special cele mari, puternice, ca Rusia, SUA, Germania, Franta, Israel, si-au impus care cum au putut agentii :  in PARLAMENT, GUVERN, ADMINISTRATIE CENTRALA.s.a.m.d  Aici a fost si este inca  raiul spionilor .
Aceasta realitate este certificata de fapte:  legile care s-au dat pentru privatizare, retrocedarile catre "fostii proprietari", decizii aiuritoare de  vanzare a  celor mai profitabile si vitale sectoare ale economiei tarii cum a fost cazul privatizarilor din energie, resurse petroliere si minerale, sistem bancar,etc.Circula legende/zvonuri conform carora (eu nu am de unde sti daca sunt reale ori nu ) serviciul secret de informatii intern (si extern) au actionat si actioneaza ineficient in continuare , in ciuda patriotismului lucratorilor de aici, pentru ca au constatat la un moment dat,  faptul ca , informatiile culese si documentate cu mari eforturi, ajungeau in final (IRONIA SORTII)sa fie "receptionate" CHIAR DE CATRE CEI CARE PATRONAU  SISTEMUL !!!
In fapt, Romania trage acum , cu varf si indesat,  ponoasele in urma anihilarii sistemului informativ intern si extern produs in 1989 .Daca ar fi sa estimez in bani  pierderile avute de Romania din acea cauza, cred ca valoarea ar fi cam la nivelul de 1000 de ori  imprumutul pe care il primim acum de la nemernicii care ne- au jefuit si ne jefuiesc!

Cand vor reveni romanii patrioti  din nou la conducerea Romaniei REALE ????
Nu pot da un pronostic realist, dar zic si eu ca Brucan saracu': cred ca peste vreo suta de ani !
De ce asa mult ? Pentru ca " virusii" odata patrunsi in sistemul statal - din cauza faptului ca au in maini decizia politica si se pot multiplica exponential cu sprijinul statulu care ii direjeaza (adica cel care le da ordinele),  sunt  foarte greu de anihilat!
Distrugi unul ori doi, dar aceia deja si-au creat "clone" tinere, care sunt bine ancorate in sistem si odata ajunse la conducere, fac tot jocurile "stapanilor " din umbra .
Mai doriti si alte explicatii ??! Cred ca nu . Cine are urechi de auzit, sa auda !
Trist, poate cinic, dar asta cred ca e realitatea!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

setialcor

MAI FRATILOR NU VA ASTEPTATI SA SE SCHIMBE ISARESCU,E MASON SI FACE PARTE DIN  CARTA ROMEI...E DICTAT DE AFARA SA FIE GUVERNATOR. :-)

zamotrak

@Romulus,toata stima pentru scurta descriere a prezentului in care traim.

Urban

Citat din: romulus din  25 Octombrie 2009, 13:01:00
..Cand vor reveni romanii patrioti  din nou la conducerea Romaniei REALE ????
Nu pot da un pronostic realist, dar zic si eu ca Brucan saracu': cred ca peste vreo suta de ani !

Esti optimist, eu zic...niciodata.


lylyt_ice

 Si...de ce nu am schimba !"metaforic" macar numele topicului in:Decembrie "2009 (pentru cunoscatori)??? Cine stie mai bine si mai multe...are cuvantul!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?