Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce ne defineste ca Neam ?

Creat de adipop, 16 Aprilie 2008, 17:59:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

extrateresru_ro

hm,mai presus de toate suntem ROMANI.
Cine a fost cel mai osandit la chin? cine altul decat sarmanul ROMAN.Cum ne vad pe noi acei,"civilizati" din occident?
Ca,niste tarani,tigani,nespalati,etc. Cum vedem,(cum vedeti uni dintre voi pe sarmanul taran)pe acei sarmani de la tara? Tarani,marlani,jegosi,etc. De ce? Findca suntem(sunteti) civiliizati,occidentalizati,cizelati,etc.
Stiti ce zic eu: "DUMNEZEU ne-a creat perfecti,dar traim intr-o lume imperfecta,intrebare......CE FACEM NOI S-O PERFECTIONAM? Criticand propriul nostru neam!?Dand vina pe propriul nostru neam!?Toti suntem TARANI.
Stiti cine ma fascinat pe mine cel mai mult, din istoria neamului nostru,MOS ION ROATA.
Circula un zvon,o vorba.DAN PURIC e un adevarat ROMAN.Eu zic ,toti suntem adevarati ROMANI, daca vrem.

http://www.youtube.com/watch?v=F2JscX5dhZ0&feature=related
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Lone Ranger


LupinThe3rd

#32
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Foaie verde barabula stam in apa pana la ....
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Repetand inca odata, personal cred ca, si sper ca sunt in acordul multora, acest subiect are legatura cu ufo ca sula cu prefectura!
Pe mine cel mai tare din Istorie m-a fascinat Carol I si Ferdinand. Au pus bazele Romaniei moderne. Altfel eram toti niste tarani.

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  21 Aprilie 2008, 12:49:17
Pe mine cel mai tare din Istorie m-a fascinat Carol I si Ferdinand. Au pus bazele Romaniei moderne. Altfel eram toti niste tarani.
Hm, aici chiar ai dreptate... ^In termeni "corporate world" Carol I poate fi considerat ca fiind cel mai eficient manager expat din istorie...

extrateresru_ro

Citat din: LupinThe3rd din  21 Aprilie 2008, 12:49:17
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Foaie verde barabula stam in apa pana la ....
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Repetand inca odata, personal cred ca, si sper ca sunt in acordul multora, acest subiect are legatura cu ufo ca sula cu prefectura!
Pe mine cel mai tare din Istorie m-a fascinat Carol I si Ferdinand. Au pus bazele Romaniei moderne. Altfel eram toti niste tarani.
ar trebui trecut la diverse
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

LupinThe3rd

Citat din: Lone Ranger din  21 Aprilie 2008, 12:59:36
Hm, aici chiar ai dreptate... ^In termeni "corporate world" Carol I poate fi considerat ca fiind cel mai eficient manager expat din istorie...
Cea mai buna definitie a lui Carol I! Meriti premiul pentru pentru cea mai buna definitie de forum! Aferim!!!
Din pacate nu stiu de unde mai facem rost de unul asa...

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  21 Aprilie 2008, 13:03:17
Din pacate nu stiu de unde mai facem rost de unul asa...
Din pacate, nici eu!

extrateresru_ro

Citat din: Lone Ranger din  21 Aprilie 2008, 12:37:44
NU TOTZI
nu toti? hm
carol 1 ,bazele Romaniei moderne,cat timp bazele "Romaniei moderne" a evoluat "singura".fara ca atunci cand sa ajuns in varful piramidei sa se dea o mana si la cei care au ramas in urma"nu mai este moderna"
nu toti tarani?
primul sot al bunici mele a fost mosier,sau boier cum se chemau atunci,a murit in razboi sfartecat de o schija la gradul de maior parca.
al 2 sot, adica bunicul meu,dupa 7 ani de lagar in siberia a cunoscuto pe bunica mea,comunismul ia luat tot bunici.
eu sunt TARAN cu toate ca sunt nascut in "oras'
STEFAN CEL MARE da a fost un mare domnitor.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Lone Ranger

Citat din: extrateresru_ro din  21 Aprilie 2008, 13:11:37
nu toti? hm
......................
primul sot al bunici mele a fost mosier,sau boier cum se chemau atunci,a murit in razboi sfartecat de o schija la gradul de maior parca.
Nu nu totzi! Eu, de exemplu, port un nume de familie vechi de 530 de ani... Motiv pentru care nu pot sa te contrazic în ceea ce îl priveshte pe Stefan cel Mare. Dar nici sa ma simt tzaran, orice-ai zice tu! Shi nici n-am sa ma simt vreodata...

Florin Croitoru

Citat din: LupinThe3rd din  21 Aprilie 2008, 12:49:17
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Foaie verde barabula stam in apa pana la ....
Noi suntem tarani/Noi suntem tarani/Noi sutem tarani/ Ura iubita mea noi suntem tarani/
Repetand inca odata, personal cred ca, si sper ca sunt in acordul multora, acest subiect are legatura cu ufo ca sula cu prefectura!
Pe mine cel mai tare din Istorie m-a fascinat Carol I si Ferdinand. Au pus bazele Romaniei moderne. Altfel eram toti niste tarani.
O aruncaþi în derizoriu vrînd sã arãtaþi cã afirmaþia toþi sîntem þãrani e falsã ºi caraghiasã.Greºiþi.Cuvintele nu au numai valoarea lor primã, de ex pot sã spun cã un om s-a înnegrit (de supãrare).Asta nu înseamnã cã i s-a fãcut pilea neagrã.Prin expresia toþi sîntem þãrani în acest context se înþelege cã precis marea majoritate descindem din strãmoºi þãrani, ceea ce este adevãrat.
De istorie habar nu aveþi.Afirmaþia cã a pus vreo persoanã bazele României unite este falsã.Ei s-au aflat într-un anumit context favorabil.Carol nici mãcar nu e autorul afilierii statului rimân la politica Antantei; el ar fi vrut o afiliere la politica Triplei Înþelegeri.
Cine e fascinat de ceva sau de cineva nu mai poate judeca drept asupra lucrului respectiv.

Florin Croitoru

Citat din: LupinThe3rd din  21 Aprilie 2008, 13:03:17
Cea mai buna definitie a lui Carol I! Meriti premiul pentru pentru cea mai buna definitie de forum! Aferim!!!
Din pacate nu stiu de unde mai facem rost de unul asa...
Lupin gîndeºte f asemãnãtor cu conu Leonida:"dã-mi 3 ca Garibaldi ºi pînã mîine îþi fac republicã"
Lupin ,meriþi premiu 2.Cînd îmveþi sã scrii româneºte cu diacritice (vezi cã le-a pus Bill Gates în Windows; sînt ºi în Linux) urci la premiul 1.

Lone Ranger

Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:23:47
De istorie habar nu aveþi.
Ia te uita cine vorbeshte!!!!
Citat
Cine e fascinat de ceva sau de cineva nu mai poate judeca drept asupra lucrului respectiv.
Asta sunt eu îndreptatzit sa-tzi reproshez tzie

Florin Croitoru

#42
Citat din: Lone Ranger din  21 Aprilie 2008, 13:19:28
Nu nu totzi! Eu, de exemplu, port un nume de familie vechi de 530 de ani... Motiv pentru care nu pot sa te contrazic în ceea ce îl priveshte pe Stefan cel Mare. Dar nici sa ma simt tzaran, orice-ai zice tu! Shi nici n-am sa ma simt vreodata...
Nu de 550? Dacã mai cãutaþi precis gãsiþi înrudiri cu voivozii români,cu fanarioþiiPoare ºi cu capetele încoronate de azi din Europa.
ªi cu aºa un mare ºi vechi nume vã ascundeþi dupã un nick de puºtan [...] ºi scrieþi inepþii ºi lucruri comune referitor la istorie ,din care se vede cã nu aþi studiat nici nu aþi prea reflectat la acest subiect.

Florin Croitoru

Citat din: Lone Ranger din  21 Aprilie 2008, 14:31:08
Ia te uita cine vorbeshte!!!!Asta sunt eu îndreptatzit sa-tzi reproshez tzie
Pot sã vã arãt inepþiile pe care le-aþi scris dar nu o sã vã foloseascã.Din exclamaþia dv trag concluzia cã nu aþi priceput ce am scris eu despre plachetele dace ºi nici nu v-aþi ocupat vreodatã cu descifrãri de texte de vreun fel oarecare.
Aþi învãþat poate bine istorie la ºcoalã din care v-a rãmas cel mult în minte o caricaturã.Eu zic sã vã vedeþi lungul nasului

LupinThe3rd

#44
Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:23:47
O aruncaþi în derizoriu vrînd sã arãtaþi cã afirmaþia toþi sîntem þãrani e falsã ºi caraghiasã.Greºiþi.Cuvintele nu au numai valoarea lor primã, de ex pot sã spun cã un om s-a înnegrit (de supãrare).Asta nu înseamnã cã i s-a fãcut pilea neagrã.Prin expresia toþi sîntem þãrani în acest context se înþelege cã precis marea majoritate descindem din strãmoºi þãrani, ceea ce este adevãrat
Cum la un moment dat in istorie a existat prima diviziune a muncii prin care oamenii s-au impartit intre agricultori si pastori afirmatia ca unii se trag din tarani e adevarata si inutila in acest context pentru ca nu defineste nimic
Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:23:47
De istorie habar nu aveþi.Afirmaþia cã a pus vreo persoanã bazele României unite este falsã.Ei s-au aflat într-un anumit context favorabil.Carol nici mãcar nu e autorul afilierii statului rimân la politica Antantei; el ar fi vrut o afiliere la politica Triplei Înþelegeri.
Eu am afirmat ca Carol I a opus bazele Romaniei moderne, in sensul in care in care epoca Meiji reprezinta perioada in care Japonia s-a modernizat.  Cred ca nu ati citit atent cele spunse de mine.
Daca tot ati facut o referire la Antanta si Puterile Centrale, Romania a avut un tratat cu Puterile Centrale in vremea lui Carol I, tratat incalcat de Ferdinand in momentul in care Romania intra in razboi de partea Antantei. Pe campul de batalie Romania pierde dar la masa tratativelor la Trianon castiga.
Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:23:47
Cine e fascinat de ceva sau de cineva nu mai poate judeca drept asupra lucrului respectiv.
Dupa cum spuneati si dumneavoastra
Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:23:47
Greºiþi.Cuvintele nu au numai valoarea lor primã, de ex pot sã spun cã un om s-a înnegrit (de supãrare).Asta nu înseamnã cã i s-a fãcut pilea neagrã

Citat din: Florin Croitoru din  21 Aprilie 2008, 14:28:42
Lupin gîndeºte f asemãnãtor cu conu Leonida:"dã-mi 3 ca Garibaldi ºi pînã mîine îþi fac republicã"
Lupin ,meriþi premiu 2.Cînd îmveþi sã scrii româneºte cu diacritice (vezi cã le-a pus Bill Gates în Windows; sînt ºi în Linux) urci la premiul 1.
D-l meu, ma faceti sa cred ca replica D-lui catre Tecior din "Caldura Mare" D.: Amice, eºti... idiot! a fost scrisa pentru dumneavoastra.
Nu cred  ca pot ajunge pe locul 1. De obicei e ocupat de cei care scriu "îmveþi" in loc de "inveti" si care "decodeaza" placute.