Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ariel

 Salut !
citesc cu mare interes ce ati scris despre 2012, as vrea sa stiu mai multe despre Proiectul  Montauk. stiu ca au aparut si niste carti scrise de cei care au participat la experiment,a citit cineva??
brrr,cred ca pe mine ma sperie ideea de a nu-i putea proteja pe cei dragi,cred ca daca as sti exact ce se va intimpla mi-ar fi mai usor,oare??
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Rayden


ariel

multumesc Rayden,
foarte interesant....
banuiesc ca multi oameni au citit si totusi....vi se pare ca omenirea se schimba in bine? daca totul depinde de noi atunci....sunt sigura ca sunt oameni care stiu mult mai multe decat noi si au acces la informatii (Proiectul Montauk si altele) si totusi nu schimba nimic,mor oameni nevinovati zilnic(in numele pacii) :?
parca ceva se bate cap in cap  :-o  :? oare ai mari si tari nu vor sa evolueze spiritual,sa devina mai buni,iubitori si sa acceada intr-o alta dimensiune?? ar fi cool, ramin ei aici si plecam noi
scuze daca am plictisit pe cineva
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

lylyt_ice

ariel...bine ai venit printre noi ! cum sa plictisesti ???ai spus ceea ce trebuie spus...eu sint de citeva luni pe acest forum si crede-ma ca printre noi sunt oameni foarte documentati si de multe ori am ramas surprinsa da felul prufesional in care abordeaza problemele f.complicate care cer un anumit grad de stiinta avansata in multe domenii...Fiecare dintre noi si cei care n-i se atasaza ,cum esti tu ,de exemplu ,este o caramida de consolidare a palatului adevarului ,care a fost distrus,de la temelie....de aceea fac un apel la toti cei care vor sa reconstruiasca adevarul...!!!!nu v-a sfiiti!!!stiu ca sunteti cu totii dornici sa vedeti constructia acestui palat stralucind in toata maretia ei....alaturati-va si dati o mina de ajutor ,fiecara cum poate...Hai sa ne unim fortele chiar daca unii dintre noi nu sunt prea introdusi in tematici de calibru stiintific ,sau teme mai complicate...sufletul curat si intuitia dornica de aflarea adevarurilor ascunse ,va vor ajuta cu timpul sa intelegeti in ce eroare si minciuna suntem indusi........aveti curajul si taria si iesiti din anonimat....stiu ca printre voi se afla mari valori spirituale de care oamenii au mare nevoie in aceste momente...!!!Hai sa descoperim minciuna impreuna...si nu o sa va para rau ..........numai o parere sincera conteaza ...nu trebuie neaparat sa fim absolventi de facultati si nici oameni de stiinta.....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Nobil scop lylyt ice.Sa speram ca o sa reusim.

ariel

speranta moare ultima,CHIP(si frumos si adevarat)
ideea e ca pana fiecare din noi nu ne vom schimba,nu vom reusi sa schimbam pe nimeni si nimic....
cati din voi fac in fiecare zi o fapta buna(total dezinteresat)  :-o  :-o
cati din voi sunt cu zimbetul pe buze,calmi si intelegatori dupa ce.....circula prin bucuresti???
si exemplele pot continua......
uneori pare imposibil,dar nu e si merita  :lol: :lol:
si ca sa revin la subiect: a citit cineva articolul din libertatea din data de 5 mai 2007 in care Uca  Marinescu relata despre expeditia la pol ?(interesant)
am citit si eu mesajele de pe forum lylyt_ice si sper ca si tine ca "acesti oameni f. documentati"  care e clar ca au pregatire stiintifica si pe care ii pasioneaza aceste subiecte sa aiba bunavointa de a impartasi cu noi din misterele prezentului si viitorului,cred ca unii dintre ei au acces la informatii la care un simplu om nu are.....
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

ariel

reproduc o parte din reportajul aparut in luna mai:

Citat"Experientele iesite din comun legate de magnetismul Terrei s-au consumat in martie 2007, cand a facut parte din echipa internationala care s-a deplasat la Polul Magnetic din emisfera nordica. Dupa ce au primit OK-ul din partea oficialitatilor americane (in apropiere se afla o baza de cercetare care apartine armatei SUA ? vom vedea mai jos de ce) echipa a atins cel mai nordic punct locuit din Canada, dupa care s-a deplasat, pe schiuri, la Polul Magnetic.

Polul Magnetic se deplaseaza rapid catre Siberia

'Drumul a fost epuizant. Am strabatut cam 100 de kilometri pe schiuri, la o temperatura de minus patruzeci de grade, intr-o zona unde nu traieste nimic, o zona moarta, la nord-est de continentul american. Polul Magnetic nu este un loc fix, este un cerc cu un perimetru de 80 de kilometri, care se deplaseaza mereu. Daca in anii ?T70 viteza de deplasare era de 10 kilometri pe an, acum este de 40 de kilometri. Se presupune ca peste 40 de ani Polul Magnetic Arctic se va afla in Siberia. In fine, am ajuns acolo si am simtit o durere de cap groaznica. Timp de trei ore, cat am strabatut Polul Magnetic, am avut impresia ca cineva ma urmareste din spate ? desi nu era nimeni. Eu si colegii mei aveam mereu tendinta sa ne aplecam, sa nu ne lovim de ceva ca niste obiecte, desi nu era nimic in acel pustiu. Vazandu-ma speriata, unul a inceput sa rada si mi-a spus ca e normal sa ne ferim de ceva invizibil, pentru ca acel ceva chiar exista: sunt campurile de forta ale Pamantului. Cea mai mare surpriza am avut-o insa cand am verificat pozele facute in aceasta deplasare.

"Am aflat ca o baza NASA studiaza acest fenomen"

Inainte de a pleca din nordul Canadei, aparatul meu foto  arata data calendaristica normala. Dupa ce am intrat in sfera de influenta a Polului Magnetic toate fotografiile au fost datate ca fiind din anul 2025.  Am aflat ca o baza NASA studiaza acest fenomen. Pana acum nu am auzit de vreo explicatie oficiala. Cred, sincer, ca in acele momente timpul s-a scurs altfel, ca am fost in anul 2025', spune Uca Maria Marinescu.
...
Fizicianul considera ca acelasi lucru se petrece si la Polul Magnetic, iar obiectele de care se feresc acolo exploratorii sunt reale, dar intr-o alta dimensiune. 'Nu intamplator zona este controlata de militari.  In ceea ce priveste aparatul foto, putea sa se deregleze din cauza magnetismului, dar ramane intrebarea de ce nu s-a stricat pur si simplu, de ce s-a modificat doar data? In celebra ecuatie a lui Einstein, pe care o stie toata lumea, intra timpul si spatiul. El a reusit un fel de teleportare. Ce s-a intamplat atunci cu timpul si spatiul, nu se stie', ne-a spus fizicianul Gabriel Pascu."


"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)


DeReLiCt

#339
Citat din: bluemoon8520 din  18 Aprilie 2007, 22:28:26
Si ca sa terminam cu prostiile, data de 2012 (mai exact 21 decembrie 2012) vine ca rezultat al corelarii celor doua calendare: gregorian (cel pe care il folosim in ziua de azi) si unul din calendarele civilizatiei maya, tun. Data respectiva reprezinta sfasitul celui de-al 12-lea b'ak'tun si inceputul celui de-al 13-lea b'ak'tun. Dupa cunostiintele actuale calendarul tun (calendarul divin) nu masoara nimic fizic cum ar fi cel gregorian care masoara miscariile de rotatie ale planetei noastre in jurul soarelui. Acestea fiind spuse si presupunand ca eroarea cu care au fost corelate datele din cele 2 calendare este neglijabila (de ordinul zilelor-din calendarul gregorian--<10) punctul de trecere intre al 12-lea b'ak'tun si al-13-lea b'ak'tun va ramane tot in luna decembrie 2012. Ce se va intampla? Vom trai si vom vedea!

Si inca ceva... corelarea dintre calendarul Tun si cel Gregorian in perioada Decembrie 2012, nu este singura. Calendarul Gregorian se mai coreleaza in aceasta perioada si cu calendarele traditionale Chinez si Evreiesc (si din cate stiu... si cu altele stravechi).
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

soNic101

Cititi  Cadrerea noptii un roman sf de Isaac Asimov , o carte buna cu un subiect foarte asemanator cu fenomenu 2012.
Aici trebuia sa pun ceva inteligent

toma

Citat(timpul)...poate fi incetinit, dupa cum chiar a demonstrat teoretic Albert Einstein
:?
Citatinca de acum 4.000 de ani, ca pe 21 octombrie 2012 va incepe alinierea soarelui nostru cu stelele din centrul Caii Lactee!
:lol:Pai Soarele este tot timpul aliniat cu centrul Galaxiei. Cit despre "stelele" din "centrul" Galaxiei....no comment!
Citatin ziua solstitiului de iarna, 4 Ahau 3 Kankin (13.0.0.0.0)
Opa...13!
CitatAstronomii moderni, cu instrumente avansate, au descoperit in centrul Caii Lactee o imensa ?gaura neagra? care emite radiatie gamma de inalta energie si care, periodic, inghite stele si respectiv naste altele.
Hai ca asta-i tare! Lumina nu iese din gaura negra dar radiatia gamma, da! Interesant. :lol: Si ...cum le naste????
Citatinclusiv o masiva gaura neagra cu masa de circa 10.000 ( :lol:) de ori mai mare decat a soarelui, ramasite ale exploziilor unor supernove si posibil o acumulare de particule de ?materie neagra??.
Stie careva cum se naste si evolueaza o gaura neagra? Si cam ce masa, reala, are? Din ce este compusa aceasta gaura negra?
Ce e aia "materie neagra" :?
CitatAr putea fi ciudatele ?murmure?, detectate de dr. Hyman in centrul galaxiei noastre, o cauza a schimbarilor climatice abrupte pe care le resimtim azi?
Haida de! Pamintul este o planeta "vie", in plina evolutie. Schimbari mai mult sau mai putin catastrofale au avut, si vor avea loc, in tecursul erelor geologice. Omul a aparut doar in ultimile "secunde" ale vietii planetei si deja le stie pe toate! :wink:
CitatSa fim mai degraba sceptici sau?
Nu, sa fim cu capul pe umeri.
CitatVa fi 21 decembrie 2012 data la care un eveniment
Da, va venii 22 decembrie, trei zile pina la Craciun!
Citatincepe in 12 august 3114 i.C. si se incheie la 21.12.2012.
Luam niste repere pur arbitrare. Daca facem referire la calendarul biblic am trecu de multisor de fatidica 21.12.2012.
CitatAcest lucru inseamna ca ziua are numai 16 ore, in loc de 24, cat era odinioara. De altfel, fiecare dintre noi si-a dat seama de accelerarea timpului. Multi se plang ca nu le ajunge ziua pentru tot ceea ce au de facut. In acest ritm in 2012, timpul va ajunge la 0.
Tare domne, tare de tot asta!
CitatCeea ce se afla dincolo de 2012 este ascuns perceptiei noastre la ora actuala,
Pe Mama Omida a consultat-o cineva???
CitatLuna, isi ' fabrica' atmosfera proprie care acum se intinde pe o suprafata de 6.000 de km, fiind compusa din compusi ai sodiului,
Care ...compusi?? Sarea? Ciclamatul de sodiu? Benzoat de sodiu? Si de ce neaparat sodiu si nu ...potasiu, uraniu sau fosfor? Ori macar tritiu! :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

redbyst

toate argumentele sunt in majoritate teoretice dupa parerea mea! totusi am dubii, parca parca ceva se apropie pt ca prea multe se intampla!!! adevarul ca e invazie de prooroci pe la tv care prevad diverse chestii care nu se intampla cand spun ei si apoi apar cu nerusinare si o intorc ca la Braila..........

Eu propun ca in 2012 la ora 11.12 sa fim pe forum si sa postam, daca va mai fi nevoie............

baguvix

#343
nu pe forum afara in ziua cu pricina sa petrecem toata ziua afara si sa fim ochi urechi si pe la tv stiri :P dar "vorbim" noi "acum"-fara texte tip chat te rog-modificat de Ark ... dar mai este pana atunci ... noi sa fim sanatosi !!!
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

redbyst

poate nu va mai fi nevoie sa postam pe forum, ci vom face un forum telepatic  :-D.

Problema ce ma pune la indoiala ca se va intampla ceva este ca FIECARE GENERATIE a avut prooroci care prevesteau apocalipse ori schimbari majore!

Mai tine cineva minte ce nebunie era cu ANUL 2000?!