Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Max C.

Mai asteptati....pana in 2012!!! :lol: :lol: :lol:

pri3st3ss

cutremur urias in insulele solomon...8 grade


When a magnitude 8.0 tsunami crashed ashore on the western Solomon Islands, it hit a remote, poverty-stricken region.
Made up of volcanic islands and coral atolls, sitting on the notorious Pacific "Ring of Fire", the area is so isolated that even many hours after the disaster, it was still very difficult to assess the extent of the damage or the number of people who lost their lives.
But there were reports of extensive damage to Gizo, the second largest town in the Solomons, which has an estimated 10,000 residents.
Known to tourists as the country's main diving centre, much of the town - which is located on a relatively small volcanic island called Ghizo - is barely above sea level.


Hospital inundated
Many of the houses are on or near the seafront, giving the buildings little chance of escaping the huge waves that hit the coastline on Tuesday morning. 

"It was just like a real extreme tide," dive shop owner Danny Kennedy told the Associated Press. "The water just came up probably about four to five metres above sea level, and kind of just went up into the communities and doused everything."
Initial reports said the town's hospital had been inundated with water, and government offices had also been damaged. Little was known about the damage to the nearby coral reefs.
Thousands of people are thought to have escaped up a steep hill which forms a backdrop to the town.
According to the charity World Vision, which operates in the area, many people have now been left homeless and without clean drinking water, as many of the town's water tanks - based on the hill - collapsed due to the force of the earthquake.



It is not just Gizo that has been affected, though.
Residents of nearby Simbo, Choiseul and Ranunga islands have also reported deaths and widespread destruction, and there are many other areas which could well have been affected although details are still sketchy.
Approximately 85% of the Solomons' 500,000 population live in rural areas, and the western province - where the disaster occurred - is one of the most remote parts of the country.
Receiving accurate information from villages - many of which are in low-lying coastal areas - is difficult at the best of times, mostly reliant on two-way radio links and satellite communications.
David Leeming, who runs a rural community communications system called the People First Network - using radios with modems to improve email access in remote areas - has spent the day receiving some of the limited information from the area, and he said initial indications were not good.
"From what we're hearing from people, it looks like tens of thousands of people could be adversely affected by this," he said, although he stressed that it was still far too early to give definite figures.

"In terms of this country, this tsunami is a major disaster," he said.




At least 12 people have died in the Solomon Islands after a tsunami swept ashore following a strong undersea earthquake in the South Pacific.
The main town in the western Solomons, Gizo, was hit by waves several metres high that swamped buildings and washed people out to sea, officials said.
Local officials fear the numbers of dead could rise, with reports of outlying villages being destroyed.

The quake measured 8.0 and hit at 07:40 local time on Monday (2040 GMT Sunday).


'Ran for our lives'
It struck 345km (215 miles) north-west of Honiara, capital of the Solomon Islands which lie north-east of Australia, and at a depth of 10km (six miles), the US Geological Survey said.
Gizo, a small fishing town and diving centre on Ghizo island, was only 45km (25 miles) from the epicentre.

"We ran for our lives, away from the waves," Gizo primary school teacher Arnold Pidakere told the BBC News website.

"When we looked back, we saw our house being destroyed."

Mr Pidakere is now with about 500 other residents of Gizo who are spending the night in the open in the hills above town.
He said they badly needed food, and even more urgently, water, as all the area's water tanks have collapsed.
The premier of Western Province, Alex Lokopio, said there was no warning.
"It shook us very, very strongly and we were frightened, and all of a sudden the sea was rising up," he told Radio New Zealand.

He said the water "moved toward the island and hit all the houses on the coastal area, and all of their property was washed away to the open sea."
Several thousand people were taking refuge on higher ground outside Gizo and were in need of water, food and shelter.


Remote islands
Government officials and the Red Cross were setting up a base in the Western Province, of which Gizo is the capital, to co-ordinate assistance.
The Solomon Islands has a population of about 500,000 people - many of them living on remote and widely scattered islands.

Many people live in houses made of palm and bamboo on the islands' beaches.
Reports coming in of damage on outlying islands include:

300 houses destroyed in Sasamungga village on Choiseul island
four people missing on Mono island
waves seen 200 metres inland on Simbo island
Ranunga island also hit
bodies seen floating in the sea

Witnesses described the water reaching 50-70 metres (164-230 feet) inland on Ghizo.
Gizo's hospital was inundated and damaged beyond use
Gizo resident and dive-shop owner Danny Kennedy said large boats had been washed ashore and were lying in the middle of the town.
"Basically it was like a really extreme high tide that came very quickly and I reckon that the wave was probably about five metres and just kind of brought the water level up and then just resided really, really quickly," he told Associated Press.
Another resident, Naomi Baea, told Reuters news agency: "One child was drowned that we know of and there's an old woman that died where the house fell on top of her and also the waves just filled the house so she drowned."


ce sa mai faci intr-un astfel de caz??? la 8 grade deja nu stii ce sa faci mai intai,mai ales daca te trezeste din somn...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

tie ti se pare normal ce se intampla toma? nu vezi ca merge din rau in mai rau. este foarte posibil ca evenimentele care au loc sa se lege intre ele si sa aiba un punct culminant in 2012.
postul tau mi se pare foarte lipsit de fond. faci misto sau ce?
Ark

DepthOfField

Ark..daca stateai pe o insula sau in Africa fara TV, internet, ziar, telefon.... ai mai fi vazut ca merge din rau in mai rau ?

Suntem si la influenta puterii informatiei:  aflam repede ce se intampla in orice colt al globului, si apoi inscriem fiecare ce se intampla, in propria-i viziune asupra lumii.

Nu vad ce legatura are faptul ca s-a produs un cutremur nu stiu unde, cu anul 2012.  Cutremure la fel sau mult mai devastatoare s-or fi produs de atatea ori in istorie..ei si? atunci treceau neobservate de majoritatea oamenilor, mai putin cei direct afectati.

Deci, nu mi se pare normal ce se intampla, dar eu unul nu stiu cum este normal, ca sa am termen de comparatie.

p.s. Toma a fost mai concis... chiar prea concis .... eu am explicat ce am inteles eu ca a vrut sa zica, sau poate e doar propria mea parere.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

pri3st3ss

#290
waw...
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?

uimitor,nu am ce zice..
toma,nici pe mine nu ma prea intereseaza ca se produc cutremure cine stie pe unde.
dar pe mine ma uimesc doua lucruri:
1. mass media nu a scos o vorba; cand a fost cutremurul din 2004,toata lumea a vuit ,s-au dat imagini,stirile se intrerupeau din 10 in 10 minute...de acest cutremur nu s-a spus absolut nimic...ma intreb de ce...
2. cand a fost cutremurul din 2004, pe forum s-au postat tot felul de idei si teorii care mai de care mai stralucite...
intr-adevar, acel cutremur a avut 9 grade..asta a avut 8.1..scuzele mele...




Citat din: ciuciulete din  05 Aprilie 2007, 16:48:59
Ark..daca stateai pe o insula sau in Africa fara TV, internet, ziar, telefon.... ai mai fi vazut ca merge din rau in mai rau ?


ciuciulete,nu cred ca tu esti din africa,nu?
si eu propun ,pe baza afirmatiei tale, sa facem urmatoarele lucruri:
1)SA NU MAI VORBIM  despre incalzirea globala..oare aia din africa fara tv,internet ziar etc, isi pun intrebari de genul si stiu ce e aia incalzirea globala??
2) SA NU MAI VORBIM  despre ozn -uri..aia din africa sau india,fara tv,internet si adiacente oricum nu stiu de micii gri si reptilieni..ce le pasa lor...
3) cel mai bine eu zic  SA NE ASCUNDEM CAPUL IN NISIP!! cel mai bun lucru..minunat..nu crezi?




Citat din: ciuciulete din  05 Aprilie 2007, 16:48:59
Suntem si la influenta puterii informatiei:  aflam repede ce se intampla in orice colt al globului, si apoi inscriem fiecare ce se intampla, in propria-i viziune asupra lumii.

Nu vad ce legatura are faptul ca s-a produs un cutremur nu stiu unde, cu anul 2012.  Cutremure la fel sau mult mai devastatoare s-or fi produs de atatea ori in istorie..ei si? atunci treceau neobservate de majoritatea oamenilor, mai putin cei direct afectati.



legatura am facut-o la final, ridicand o simpla intrebare,dar cred ca v-ati plictisit cu totii sau vorba altui membru,cititi din doua in doua randuri...


Citat din: pri3st3ss din  02 Aprilie 2007, 21:40:50

ce sa mai faci intr-un astfel de caz??? la 8 grade deja nu stii ce sa faci mai intai,mai ales daca te trezeste din somn...


Citat din: ciuciulete din  05 Aprilie 2007, 16:48:59
.... ai mai fi vazut ca merge din rau in mai rau ?




hai sa nu mai vedem afisele cu reptilienii,macar asa nu o sa stim ca merge din rau in mai rau..oricum trec
Citat din: ciuciulete din  05 Aprilie 2007, 16:48:59
neobservate de majoritatea oamenilor, mai putin cei direct afectati.



..dar depinde ce inseamna "direct afectati"...nu?

oricum,eu as vrea un raspuns la intrebarea mea...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

DepthOfField

#291
pri3st3ss .. se vede ca nu m-am facut inteles... nu am zis sa nu ne mai uitam la nimic si sa bagam capul in Pamant.... am zis cu totul altceva.
Am spus ca in zilele noastre, informatia vine navala din orice colt (mai putin zonele "neinteresante" ), si ca aceasta informatie care vine iti afecteaza cursul gandirii si te pune pe ganduri, faci corelatii, legaturi, toate alea. Pe cand daca traiai acum 200 ani si mai in urma in trecut, sau daca traiesti azi in zone rupte de lume, nu mai erai INFLUENTAT de informatii si fortat sa le corelezi. Acum, informatia are putere si penetreaza in mintile oamenilor.... vine unu si zice ca se va intampla ceva nu-stiu-cand si nu-stiu-unde, informatia e de interes public, si tot la public ajunge o alta stire "un cutremur s-a produs colo, o avalansa devastatoare dincolo, a cazut un munte pe dos, a inundat un fluviu nu-sh ce oras".
E FIRESC IN ACESTE CONDITII sa facem corelatii, si e firesc ca multe dintre corelatiile pe care le facem sa nu fie corecte. Suntem doar spectatori la spectacolul lumii, fenomenul informational accesibil maselor largi ne permite acest lucru, si daca ici colo se intampla cate ceva, si AVEM ACCES LA INFORMATII DISPARATE,  nu ne ramane decat sa ne dam cu presupusul. Uite deja chiar tu ti-ai dat cu presupusul, avand acces la diverse informatii, precum ca nu stiu ce cutremur (inspaimantator daca stai sa te gandesti ce inseamna acest lucru practic pt tine insuti) de nu stiu unde ar demonstra ca "uite poate are legatura cu 2012", cata vreme ai postat pe acest topic. Avem acces la informatii disparate, dar NICIODATA nu avem acces la TABLOUL COMPLET, este peste puterea unui om sa stie TOT. Prin urmare, gandirea si imaginatia noastra completeaza piesele lipsa ale puzzle-ului creat tot de noi, cu bucati de informatii si corelatii dupa puterea si priceperea mintii noastre. Faptul ca construim corelatii, inseamna ca sunt si corecte? Viata demonstreaza ca de obicei nu, si sunt doar presupuneri, cai gresite, confuzii. Alteori se deduce corect ce si cum. Diferentierea intre ce e adevarat in realitate si ce e presupunere si parere se poate face? Nu prea.
E ca si cum ne uitam la un film obisnuit de 2 ore. Daca vedem acel film, deja participam, la poveste, o intelegem, si ne dam cu presupusul despre personajele si intamplarile din film. De obicei avem capacitatea sa intelegem filmul in ansamblul lui, asa ca ce intelegem noi din acel film e cam corect. Daca un alt ipotetic film ar fi mult mult mai complicat, mult mult mai complex, cu extrem de multe personaje, intamplari...mai poti intelege? Nu prea..deja depaseste capacitatea mintii noastre. O sa-ti dai cu presupusul si nu o sa mai stii ce urmeaza sa se intample, cine ce a mai facut..si deja intri in zona "nu stiu"-ului. La fel, realitatea inconjuratoare, lumea este mult mult mai complexa. Deja nu ramanem decat cu posibilitatea de a intelege partial, de suprafata multe chestii, si a ne pricepe fiecare si a fi stapani doar pe anumite domenii inguste. Restul imaginii de ansamblu pe care ne-o formam este doar presupunerea mintii noastre cum ca cutare lucru ar avea legatura cu cutare fenomen. Doar propriile noastre scenarii. Scenariul tau, parerea ta, este ca cutremurul din insulele Solomon au legatura cu profetiile nu stiu cui legate de 2012. Parerea mea este ca nu vad legatura, alta, decat ca ai vazut o informatie undeva si ai corelat-o cu povestea cu 2012. Pareri si pareri. Dar nu neaparat realitatea nici de la mine nici de la tine.

Citat1. mass media nu a scos o vorba; cand a fost cutremurul din 2004,toata lumea a vuit ,s-au dat imagini,stirile se intrerupeau din 10 in 10 minute...de acest cutremur nu s-a spus absolut nimic...ma intreb de ce...
sa incerc eu un raspuns, iarasi, o presupunere de-a mea, dar de ce nu ar fi valabila?
Deci cutremurul din 2004 a fost "vedeta". In centrul atentiei. Astalalt de acum s-a intamplat undeva izolat, "the area is so isolated that even many hours after the disaster, it was still very difficult to assess the extent of the damage" . In plus in 2004 au murit si au participat turisti straini de toate natiile..eu au bani, au camere de fimat, au filmat, au mobile, au sunat acasa, AU DUS VESTEA. Astalalt din 2007 s-a intamplat undeva izolat, la niste "primitivi" care traiesc in corturi de paie ... sau asa am inteles ( "Many people live in houses made of palm and bamboo on the islands' beaches" ). Adica unor necunoscuti care nu pot duce vestea si sensibiliza, care "nu  intereseaza pe mass-media",  care vrea doar rating.
Deci pe tine te mira diferenta dintre a fi vedeta in mass-media si respectiv a fi cineva obscur de care nu a auzit nimeni. Pe mine unul nu ma mira fenomenul "vedetismului", acela de "a fi in centrul atentiei".

Citat2. cand a fost cutremurul din 2004, pe forum s-au postat tot felul de idei si teorii care mai de care mai stralucite...
Asa si?  Deja e "rasuflata" treaba, ca sa fiu cinic... s-a cam zis ce s-o fi zis..sa se reia discutia de la capat? Nu mai e asa palpitant... Sau poate ar trebui sa vorbim pagini intregi si despre acest cutremur? La urma urmei de ce nu, nu-i impiedica nimic pe nimeni sa o faca. De ce nu o fac? O fi vreo conspiratie?

Rezumat: o informatie, un fenomen, o persoana, un eveniment, poate fi vedeta sau nu in functie de "concentrarea atentiei" de catre acest puternic instrument denumit "mass-media"... chiar si acest forum, fiind public e o mica particica din fenomenul "mass-media", deci cine ce citeste aici duce opiniile noastre mai departe..ceva de genul "uite am citit undeva ca s-ar putea sa fie ceva in 2012...se spune ca s-au inmultit numarul de cutremure...da, am vazut si la stiri ziceau ceva de incalzirea globala ... " and so on. Adica eu doar descriu un fenomen firesc si real al propragarii atat a informatiilor reale dar amestecate si cu propriile noastre scenarii, ale tale, ale mele tot aia.. adica descriu un flux informational, dar care are mai multe aspecte si fete. Numai ca eu tind sa accentuez nu latura evidenta, dar si fatele ascunse dar reale ale unui fenomen.
Deci, care e legatura cu 2012? Ca se poate produce un cutremur la care nu ai ce sa-i faci? Tot ce e posibil. Dupa cum se poate intampla orice altceva sau nimic. 2012 devine din ce in ce o vedeta si se comporta ca atare, doar datorita atentiei si corelatiilor pe care le facem noi insine.

Si sa dea domnul sa am dreptate! Adica 2012 sa nu fie nimic!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

Mersi Ciuciulete, nu cred ca era cazul sa detaliezi! :lol: Cine a avut de priceput a priceput, cine nu....nici Dumnezeu nu cere!
Citatnu vezi ca merge din rau in mai rau
Zau? Parca dupa cutremulul catastrofal din Mexic (parca anii 70) si cele din China, ca sa nu mai vorbesc de cel de la noi, nu zicea nimeni ca merge tot mai rau si ca se leaga cu 2012. Arckadii, Pamintul este o planeta vie, evolueaza, indiferent ca vine sau nu 2012! Poate dai cu google si vezi succesiunea cutremurelor in lungul timpului si tragi o concluzie!
Pri3st3ss despre gogorita incalzirii globale am scris la topicul respectiv, nu mai repet. Te intreb doar cine a provocat ultima incalzire globala, masinile dinozaurilor???? A, si mai e ceva. Am auzit ca si Marte trece printr-un proces de incalzire globala! Or fi renuntat martienii la motoarele cu cristale si antimaterie trecind pe cele cu benzina?  Cit despre ozn-uri, da ele s-au imultit...in mintile unora!
Nu, ai inteles gresit, nu-ti ascunzi capul in nisip, din contra, ti-l pui pe umeri!
Citatoricum,eu as vrea un raspuns la intrebarea mea...
Da? Atunci fii sigur ca nu exista nici o legatura intre evenimente! Multumit?

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

DepthOfField

CitatMersi Ciuciulete, nu cred ca era cazul sa detaliezi!
Ba asa procedez eu atunci cand vad ca nu ma fac inteles. Explic mai in detaliu, exemplific..etc.. imi sustin punctul meu de vedere. Insa NU concluzionez ca si tine te citez "Cine a avut de priceput a priceput, cine nu....nici Dumnezeu nu cere!"..esti prea rautacios. Cand spui un lucru si celalalt nu te intelege, poate fi semn ca celalalt nu-l duce capul, se mai intampla, dar de obicei e semn ca tu insuti nu ai explicat suficient de clar ce vrei sa spui... cuvintele sunt doar niste instrumente imperfecte la indemana exprimarii gandurilor.

CitatParca dupa cutremulul catastrofal din Mexic (parca anii 70) si cele din China, ca sa nu mai vorbesc de cel de la noi, nu zicea nimeni ca merge tot mai rau si ca se leaga cu 2012.

De unde stii? nu erai prea mic atunci? :D . Poate ca vorbeau si atunci..dar nu pe forum. Insa cred ca mai degraba asociau totul cu anul 2000, "sfarsitul lumii". In fond si atunci ca si acum, aceleasi constructii aparent logice si corelatii mai mult sau mai putin corecte, dupa priceperea fiecaruia.

In rest, noi doi avem viziuni asemanatoare, de asta lumea deja la fel completeaza puzzle-ul lipsa si crede ca e ceva intre noi ..eventual facem parte dintr-o organizatie.

Dar eu unul doar mi-am argumentat punctul de vedere.
Numai bine tuturor!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

#294
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?

Domnule toma,nu crezi ca postul tau este unul fara putin bun simtz?
Cuma dica ''asa si?''
A-ti era greu sa folosesti un raspuns  de genul ''pri3st3ss,nu cred acel cutremur are legatura cu anul 2012''

Hai sa citim din nou postul tau:
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?

Postul tau suna de parca ai spune:''da pri3st3ss si care-i vrajela?''
Postul tau mie a-mi dovedeste ca esti o persoana aroganta cu nasul pe sus care crede ca el stie mai bine decat altii.
Daca tu toma crezi ca ai dreptate in cea ce spui de ce nu argumentezi la subiect sa inteleaga toata lumea?Nu poti?

Hai sa citim din nou postul tau:
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?

nici macar nu ai precizat catre care post te referi.

Hai sa citim din nou postul tau:
Citat din: toma din  05 Aprilie 2007, 08:52:26
asa, si?

Urat raspuns.Mai mult decat urat.As putea spune ca astfel de raspunsuri pe forumuri le dau doar moronii care nu sunt capabil sa discute frumos prieteneste despre un anume subiect.
Dupa cuma ai si observat si alti membrii a simtit o scarba prin exprimarea ta.Nu crezi ca ai trebui sa discuti mai civilizat?
Daca nu esti de acord cu subiectul sau postul unei persoane asta nu inseamna ca trebuie sa raspunzi pe forum ca un arogant cu citate de genul ''asa si?''
Mai mult nu poti toma?Mai mult nu stii?Nu poti sa fii mai politicos?Nu stii sa tii o conversatie despre un anume subiect?
Scuzama dar acel post al tau genul ''asa si?'' arata cine esti.O sa ajungi in punctul in care membrii acestui forum te considera doar un arogant si vei deveni insuportabil.De acea esti aici?Sa fii ironic sau sa discuti si sa inveti?
Ai ceva de spus atunci spune direct politicos si la subiect.Asta este ceva constructiv.Fara Grrr,Mrrr sau ''asa si?''
Sper ca am fost bine inteles.Numai bine.

Citat din: toma din  06 Aprilie 2007, 10:47:56
Nu, ai inteles gresit, nu-ti ascunzi capul in nisip, din contra, ti-l pui pe umeri!
Da? Atunci fii sigur ca nu exista nici o legatura intre evenimente! Multumit?

Inearca sa mai meditezi catre posturile matale toma.Nu jigni pe nimeni.
Toti suntem aici sa discutam prieteneste anumite subiecte si sa invatam.
Be nice ca incepi sa ma innervezi dragutul meu.Be nice.

toma

Ciuciulete ai dreptate. Dar si cind am explicat, iar nu a fost bine! Uite ultimile doua, protectia antinucleara si "OZN"-ul de la Cluj.(aici am sa mai vin cu argumente, deocamdata nu prea am timp, trebuie sa micsorez niste poze, sa le caut, etc!) Incerc sa arat unde s-a gresit, unde este nitel altfel, unde e prea mult subiectivism, dar nu a fost bine! Adica ar fi fost excelent daca spuneam: da , aveti dreptate, toate astea sunt semne ce nu fac decit sa confirme proorocirile pentru anul 2012! Atunci probail eram laudat! :lol:. Ei bine, nu sunt tipul!
Da, Ciuciulete, in '70 eram destul de mare ca sa mai tin minte ce vorbeau atunci oamenii: ati vazut, e cum scrie in Biblie, cutremure, accidente (cam picau avioane), ploi torentiale (in Bangladesh-ul de Vest si de Est, cum se numeau atunci statele din nordul Indiei, erau meru inundatii, de la ploile musonice), boli [TBC-ul inca facea ravagii, se vorbea tot mai des de cancer si imposibilitatea tratarii lui (cu toate ca batrinii cunosteau boala o numea...
rac, pina in anii '60 - '70 nu se vorbea de cancer.), gata se apropie sfirsitul lumii, asa cum scrie in Biblie, la anul 2000!
. Iaca, a trecut si noi suntem bine mersi (cu ochii dupa OZN-uri! :wink:). Treaba s-a mutat la 2012! Si mai tin minte ceva: povestile legate de descoperirea manuscriselor de la Qumran! Daca ai fi auzit ce vorbeau oamenii atunci te duceai sa te spinzui, de frica sa nu prinzi Apocalipsa! :lol: Dar in vremea aia era o explicatie: educatia lasa de dorit!
Ciuciulete, cred ca mai stii, s-a vorbit ca "nava extaterestra" de la Roswell era facuta dintr-un metal "special"  care, daca il stringeai in mina, isi revenea dupa elaiberarea lui. Citi cunosteau mylar-ul atunci? Ia o punga de cartofi prajiti, stringe-o in mina si apoi da-i drumul. Ce se intimpla? La asta adauga ingnoranta oamenilor si obti efectul de "metal ce-si revine"! Dar poti spune asta? Nu, iti sar in cap cei ca jackie28t si te balacaresc de-ti merg fulgii! Atunci prefer sa spun scurt: asa, si? Cine intelege, bine, cine nu, iara bine!
Mai ti minte in ce situatie jenanta a fost pus Bacalu de catre Tabara cind a fost eclipsa totala de soare? Toata discutia purtata de acei "clarvazatori" a fost de o stupizenie rar intilnita! Un lucru as fi putut prooroci si eu: un cutremur in Vrancea!(a fost la turci!) De ce? Va las pe voi sa aflati!
Ciuciulete, nu te supara, asta este felul meu de a reactiona la hobotnicism, exaltare inutila si necunoasterea unor lucruri elementare. Poate sunt un tip prea rational. Asta este defectul meu!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Citat din: toma din  06 Aprilie 2007, 19:06:32
Adica ar fi fost excelent daca spuneam: da , aveti dreptate, toate astea sunt semne ce nu fac decit sa confirme proorocirile pentru anul 2012! Atunci probail eram laudat! :lol:. Ei bine, nu sunt tipul!
toma,dami voie sa te corectez.
Nu ti-a cerut nimeni sa aprobi orice subiect de pe forum.Ti-a cerut cineva sa fii DOAR deacord la subiectele de aici?Eu cred ca nu.Asa ca nu mai fa pea mascariciul.Vrei sa arati contrariul?Foarte bine.Folosesteti capacitatea intelectuala si incearca sa discuti civilizat la subiect caci expresia ta gen ''asa si?'' nu spune nimic si suna si urat.Cred ca trebuie sa intelegi faptul ca cei de aici te trag de urechi nu pentru faptul ca tu ai fost contra ci pentru ca te exprimi arogant.Dar ce sa-i faci.Mai exista si moroni pe forumuri.Asta e. :-D


Citat din: toma din  06 Aprilie 2007, 19:06:32
Ciuciulete, cred ca mai stii, s-a vorbit ca "nava extaterestra" de la Roswell era facuta dintr-un metal "special"  care, daca il stringeai in mina, isi revenea dupa elaiberarea lui. Citi cunosteau mylar-ul atunci? Ia o punga de cartofi prajiti, stringe-o in mina si apoi da-i drumul. Ce se intimpla? La asta adauga ingnoranta oamenilor si obti efectul de "metal ce-si revine"! Dar poti spune asta? Nu, iti sar in cap cei ca jackie28t si te balacaresc de-ti merg fulgii! Atunci prefer sa spun scurt: asa, si? Cine intelege, bine, cine nu, iara bine!

toma,dami voie iarasi sa te corectez.
ce s-a intamplat la Roswell cred ca tu esti prea tanar si incapabil sa intelegi.Cred ca ai trebui sa mai citesti cateva carti,sa te mai informezi.
Sunt oameni care au vazut corpuri ale unor creaturi off-planet langa incident.Deci una sa vezi o punga de cartofi si alta sa vezi creaturi extraterestre.Si cand te mai gandesti ca s-a capturat si unul in viata.Dar ce sa mai spun ca unul ca toma vede doar pungi de cartofi si la capacitatea lui intelectuala el crede ca lumea in trecut nu cunostea mylar-ul atunci ci doar toma cunoaste.Sunt distractivi acei oameni care-si pierd timpul prin a se comporta ironic pentru a se da importanti.Deci draga toma,a-ti doresc un paste fericit si succes in continuare la descoperirea adevarului.

pri3st3ss

#297
toma, permite-mi sa intervin
in primul rand nu stiu la cine te referi cand spui :
Citat din: toma din  06 Aprilie 2007, 10:47:56

Nu, ai inteles gresit, nu-ti ascunzi capul in nisip, din contra, ti-l pui pe umeri! Da? Atunci fii sigur ca nu exista nici o legatura intre evenimente! Multumit?





eu sunt o fata,daca inca nu ti-ai dat seama...

in fine,trecand peste acest lucru( si fara sa te intreb cum de esti tu atat de sigur ca nu are vreo legatura cu 2012?!), sa expun problema si mai simplu..
eu v-am oferit un caz - nu am incercat sa va pun sa discutati si sa va ganditi daca nu cumva acest  cutremur a fost provocat,asa cum s-a discutat in cazul celuilalt cutremur -  am oferit cazul si intrebarea...
nimeni nu mi-a raspuns la intrebare..ce e asa greu??

ciuciulete,ms.am inteles ce vrei tu sa spui, dar tu nu intelegi ce doresc eu sa spun..sau nu vrei...
afirmi , pt  un simplu caz adus in vedere, ca toate aceste lucruri sunt disparate si ca nu vedem intregul tablou...dar vezi tu..nici cu "chipul de pe marte" nu vedem tabloul intreg...nici in incalzirea globala nu vedem intregul tablou,ci numai piese mici aruncate ici-colo....
si revin cu afirmatia mea..e mai bine sa ne bagam capul in nisip, pt ca oricum totul e un urias joc lego si noi nu avem decat 2-3 piese.sau oricum vine sfarsitul lumii si vom muri..sau,mai simplu,oricum vom muri
de ce ne mai chinuim sa dam explicatii atunci?

..eu inca astept raspuns la intrebarea mea..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

toma

Bpri3st3ss, imi cer scuze pentru declinarea gresita.
Dar te rog, mai citeste, inca o data, cu atentie cea ce a scris Ciuciulete!

In iulie 1969, cind Neil Alden Armstrong a pus piciorul pe luna (si l-a pus!) o vecina de-a mea a navalit pe scari la vale tipind : oameni buni, fugiti, vine sfirsitul lumii!. Dupa cum vezi, azi, stram de vorba!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

#299
Asta nu este o regula toma.
Stiu insa ce zici, au fost mai multe date de-a lungul timpului in care "era evident" ca vine sfarsitul lumii. Gen anul 666, anul 1000, anul 2000 (plecand de la ideea revenirii lui Iisus si terminand-o cu Y2k). Totusi nu putem nega ca ne indreptam spre un sfarsit. Acum se potrivesc mult mai multe date ca in trecut. Ne bazam pe profetiile care s-au facut si incep sa se implineasca. Bineinteles ca pot fi potriviri insa sunt cam multe.
Si as zice nu atat "SA NE PREGATIM PTR 2012" cat "SA NE PREGATIM PENTRU A DOUA VENIRE A LUI IISUS HRISTOS".
Deschide ochii!
Ark