Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum arată extratereştrii

Creat de Tintin, 01 August 2011, 13:49:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Nu poate fi negat faptul ca in imensitatea universului nu pot exista alte fiinte asemenea noua daca condititile de acolo permit. Dar nu inteleg de ce toate fiintele presupus extraterestre trebuie sa semene cu noi? Sa aiba cap, ochi, maini, picioare, schelet, etc, ca doar asa se vede din poze. Tinand cont de diversitatea mediilor in care poate sa apara viata si sa se dezvolte cu ajutor sau nu spre aparitia unei fiinte inrteligente, este imposibil ca entitatile respective sa urmeze acelasi tipar cu al nostru. Din aceasta cauza nu cred ca putem vorbi de rase.
ET. asemanatori noua daca exista, cred ca sunt foarte departe de noi. In nici un caz nu apartin sistemului nostru solar. Cred ca, pentru a lua contact cu oamenii si pentu a nu crea frica, panica, se pot materializa asemenea noua.
Faptul ca pot lua orice forma inclusiv umana, nu inseamna ca seamana cu noi.
Cum arata ei?...Cred ca pot arata in multe feluri, multe inca ne banuite de noi.
Adevarul este dincolo de noi

andrei

    Sa fiu sincer chiar la asta ma gandeam in timp ce urmaream clipul(doream chiar sa scriu ceva foarte asemanator cu ceea ce au exprimat atat de bine Xanadron si Jean in postarile lor.)Pentru ca m-am trezit tarziu nu imi ramane decat sa ma alatur lor ...Pe bune... chiar intrebarile astea ti le ridica clipul asta.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Xanadron

#137
Citeva alte scurte pareri, fiindca-s necesare unele nuantzari: colegul Jean are clar dreptate cind presupune ca nu toata materia ginditoare din Galaxie/Univers are morfologie umanoida si implicit nu putem vorbii de "rase" ci mai degraba de SPECII ET. :-) :martiansmile:

Pe de alta parte, nu subscriu deloc la ideea ca umanoizii astia-s prea departe de noi sau ca n-ar semana cu noi. De ce? Fiindca ar trebui sa ne asteptam - prin prisma unei logici simple - la "vizite" p-aici ale ET-ilor macar... verisori cu noi din pdv genetic, daca nu exclusiv ale alora de-au fost cindva implicati in complicatul proces de "fabricatie" si-apoi de optimizare genetica a rasei umane (versiunile 1.0 pina la 4.2 se pare). ET impartiti poate in diverse caprarii zonale.
Pina si TVM exprima de fapt in "Programul Terra" opinia unei "impartiri de zone" - pasnice sau nu prea - intre diverse "civilizatii LI" in afara de aia Yahweica, probabil minimum una pentru fiecare rasa/subrasa create in raiul (dar si iadul) experimentelor care se pare ca-i Pamintul.

Egal deci daca luam in calcul ipoteza unor ET altruisti (STO) "minati in lupta" de idealuri cosmic-evolutive ale Intelighentziei Universale :star: sau a altora mai STS-rautaciosi :-( :martiansad: care ne "cresc pentru recoltarea CS-urilor" sau chiar pentru masa de seara :-D - vezi si cripticele afirmatii papale cu "gradina Maicii Domnului", interpretabile la propriu - ma-ndoiesc c-ar fi vorba de oarece vizitatori furnicoizi ori meduziformi care "se schimba la fatza" cind ne contacteaza - nu pe noi, evident (cu mici exceptii), ci pe vatafii :evil: "plantatiei Terra".

Acu' pe bune: daca ati fi sefii unui ipotetic Minister al Relatiilor Galactice, voi ati cheltui eforturi/timp/fonduri pentru relatii-colonizari-aliantze etc. cu o civilizatie de viermi inelati... fie ei foaaarte inteligenti? :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mariusvlad

Isis, Osiris, Seth, Horus, aratau destul de ...umani chiar daca Fratele Neil Armstrong e de alta parere.  :-D 

padme

Asa cum au fost mai multe specii de om/homo e clar ca sunt specii et si nu rase - rasele fac parte din acceeasi specie. Daca acesti et ar fi fost din aceeasi specie cu omu' nu s-ar mai fi chinuit atata sa studieze sistemul reproductiv si sa incerce fara succes niste fertilizari, dupa cum sustin unii!
Pe de alta parte, ca sa-ti dai cu parerea daca sunt specii sau rase, cineva trebuie ca a studiat problema, zic eu!
Et creatori umanoizi sau nu, daca e sa ne luam dupa carti, noi suntem creati dupa chipul si asemanarea... Cu toate ca Spielberg in 10.500BC ne arata ca zeul egiptean era...uman si muritor... dar foarte posibil nu de prin zona, nu mai retin exact.

Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2012, 09:52:02
Acu' pe bune: daca ati fi sefii unui ipotetic Minister al Relatiilor Galactice, voi ati cheltui eforturi/timp/fonduri pentru relatii-colonizari-aliantze etc. cu o civilizatie de viermi inelati... fie ei foaaarte inteligenti? :roll:

Depinde ce pot face viermii aia...Tu n-ai incheia o altianta cu o specie de caini vorbitori care ti-ar asigura paza si protectia si te-ar informa de la distanta daca vine cineva, nr., sex., calm, agitat, etc.? Ai incheiat o asemenea alianta si fara sa vorbeasca...

mariusvlad

Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2012, 09:52:02Acu' pe bune: daca ati fi sefii unui ipotetic Minister al Relatiilor Galactice, voi ati cheltui eforturi/timp/fonduri pentru relatii-colonizari-aliantze etc. cu o civilizatie de viermi inelati... fie ei foaaarte inteligenti? :roll:
Dap. Sa explicitez:
Chiar detin, cresc, observ niste fiinte mult inferioare mie, pesti exotici. Le-am creat o lume a lor, un acvariu, deci eu sunt creatorul atotputernic a-l acestei lumi, sunt zeul luminii, a-l hranei, a-l apei si caldurii din lumea lor deoarece la mine se afla robinetii si intrerupatoarele acelei lumi. Ei cred ca sunt singuri in acest univers dar habar nu au cate astfel de lumi, acvarii exista. Ei cred ca au aparut in urma cu 3 ani dar habar nu au ca au fost altii inaintea lor omorati cu totii dintr-o greseala a mea. Ei cred ca au fost creati din nimic dar nu stiu ca stramosii lor inoata in Amazon. Cand se inmultesc si lumea lor devine prea mica mai abduct cate unul si il mut in alta lume, alt acvariu.
Ma idolatrizeaza? Poate ca da dar prapastia evolutiva dintre noi face acest lucru de neinteles pentru mine.
Tot ce pot face eu, creatorul acestei lumi este sa intervin cat mai rar si sa incerc sa ii fac sa se simta natural.

Xanadron

#141
@padme: Nu, n-as strabate ani-lumina si n-as cheltui miliarde de tzechini galactici :-D ca sa fac o aliantza cu viermisori sau catzei ET, oricit de utili ar fi ei aici, pe Pamint (fiindca n-am atins in contrapartida... deocamdata cel putin ipoteza utilitatii noastre eventuale ca CS-uri reciclabile asexuat, surse de proteine sau ce-om mai fi... si  ACOLO, pe linga casa ET-ilor :-)).
Iar faptul ca noi, oamenii am facut demult un gen de "aliantza" cu non-hominizii prieteni canini... dar si terrani totusi e o cu totul alta poveste.

Tema devine si mai imbirligata insa daca includem in ecuatie eventualii ET care ne viziteaza cu scopuri pur stiintific-curioase (teoria "punerii sub lupa" a primitivilor care AM FI e veche deja) - sau poate doar ca "turisti galactici". :star: :rocket:
Fiindca recunoasteti ca nu doar Romania, ci intreaga planeta merita admirata - chiar daca, din pacate zic unii, sint si populate. :-D
N-am insa vreun gind de lungire-latire si-n directia asta, fiindca si-asa scriu prea mult p-aici (si-n plus cam confuz se pare), asa ca trebuie sa-mi iau o saptamina-doua de pauza intru limpezirea apelor (din cap, evident). :lol:

@mariusvlad: Tot aia de mai sus. :lol:
Adica aceeasi mincare de peshte (sper totusi ca pe "supusii" tai din acvariu nu-i si... gatesti ca orice zeu respectabil, :-D asa cum se aude c-ar face cu unii abductees umani unii din ET-ii aia carnivori cica).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

#142
:))))))))))nu mi-am dat seama ca viermii erau asa departe :))))))

Imi aduc aminte de un tip care sustine ca are o prietenie cu asemenea fiinte (ciudat, astia nu se afla printre rasele din video desi se pare ca e destul de cunoscuta fizionomia lor) - blonde cu ochii mari colorati si fete triunghiulare (tipul a venit in emisiune cu niste fotografii)- si ca i-ar fi spus ca vin aici de mii de ani. Acum imi dau seama ca nu i-au spus motivul pentru care ar veni. Ai dreptate si tu, nu cheltui resurse si timp decat daca ai un interes pt lucrul ala!

Nici nu stiu cum e mai bine: sa stim, sau sa nu stim motivul pt care am fi atat de...cautati! :)))))

jean

#143
Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2012, 09:52:02
Pe de alta parte, nu subscriu deloc la ideea ca umanoizii astia-s prea departe de noi sau ca n-ar semana cu noi. De ce? Fiindca ar trebui sa ne asteptam - prin prisma unei logici simple - la "vizite" p-aici ale ET-ilor macar... verisori cu noi din pdv genetic, daca nu exclusiv ale alora de-au fost cindva implicati in complicatul proces de "fabricatie" si-apoi de optimizare genetica a rasei umane
Eu nu am zis ca cei asemanatori noua nu au ajuns in sistemul nostru solar si implicit pe Pamant. Am zis ca locul de rezidenta se afla in afara sistemului solar.
De ce sa fim verisori cu ei?.....Eu cred ca suntem o fiinta nascuta aici si posibil modificata genetic de ei.
Citatcare ne "cresc pentru recoltarea CS-urilor" sau chiar pentru masa de seara... deocamdata cel putin ipoteza utilitatii noastre eventuale ca CS-uri reciclabile asexuat, surse de proteine sau ce-om mai fi.
Inteleg acest mod de gandire, este vorba de instinctul de conservare. Dupa mine, trupul fizic al omului nu reprezinta decat un mod de adaptatre a spiritului la acest mediu. Spiritul, energia cosmica este nemuritoare. De ce sa ne manance? Materia noastra fizica are valoare energetica scazuta in lipsa sufletului si fata de marile energii cosmice.
CitatAcu' pe bune: daca ati fi sefii unui ipotetic Minister al Relatiilor Galactice, voi ati cheltui eforturi/timp/fonduri pentru relatii-colonizari-aliantze etc. cu o civilizatie de viermi inelati... fie ei foaaarte inteligenti?
Da....Daca asi gasi o cale de comunicare. Ce importanata ar avea forma fizica?
Dar daca acele entitati inteligente ar fi fara un corp fizic palpabil? Ar fi un fel de scantei energetice care ar crea o colonie asemenea bancurilor de pesti sau ar fi un nor de particule cosmice cu o inteligenta comuna? Nu ar trebui sa comunicam cu el doar ca nu seamana cu noi? Eu crerd ca in univers exista asemenea entitati inteligente si nu trebuie sa ratam momentul de a intra in contact cu ele.
Dar daca ar arata foarte urat, asa cum reprezentam noi diavolii, insectoizi, etc? In acest caz ar trebui sa trecem iar peste instinctul de conservare. Ma intreb daca exista o legatura intre forma asa cum o percepem noi si gradul de inteligenta? Inclin sa cred ca nu, pana la proba contrarie. Aici sunt de vina si filmele SF care ne-a format mentalul intr-un anume fel subliniind aceasta legatura.
Citat din: mariusvlad din  25 Octombrie 2012, 10:02:51
Isis, Osiris, Seth, Horus, aratau destul de ...umani
Nu aven nico dovada ca zeii respectivi sunt de origine extraterestra, doar presupunem. Sa nu uitam ca anumite popoare zeiificau animalele. Astfel de credinte se mai pastreaza si astazi prin unele locuri. De aici pana la o reprezentare hibrida om- animal nu mai este decat un pas.
@mariusvlad, chestia cu acvariul este o paralela interesanta si ma tot gandesc la ea.

Prin cartile citite de mine am gasit diverse cazuri de intalniri de aproape cu astfel de entitati care sunt descrise astfel: Nu se vedea fata purta un fel de gluga, nu se vedea fata prin vizorul casti se vedea un fel de lichid, fum. Nu aveau maini doar un fel de proieminente. Nu mergeau pluteau. S-a tras in ei si s-a auzit ca un zgomot de galeata sparta, a cazut dupa care s-a ridicat si a disparut in intuneric. Cine a citit carti cu OZN-uri stie despre ce vorbesc.
De ce. nu se vedea fata? Poate nici nu aveau o fata.
De ce pluteau? Pentu ca nu aveau in realitate organe de deplasare.
De ce suna ca o galeata goala? Pentru ca nu aveau un corp fizic plin. Intreaga structura asemanatoare omului nu era decat o constructie pentru a atrage atentia asupra observatorului, pentu a nu-l speria si a putea sa realizeze o conunicatie cu acesta. Si ca sa inchei cu un alt citat din carti ,,Entitatea a disparut printr-un pocnet si in urma sa a ramas un norisor stralucitor care s-a disipat in timp". Deci, nu era o construtie fizica grosiera.
Concluziile de mai sus ma fac sa cred ca in majoritatea cazurilor nu vorbim de entitati fizice, desi cred ca pot produce si anumite materializari pentu a putea fi observati si a putea manipula materii fizice. Totusi nu exclud ca este posibil ca Pamantul dar si alte planete din sistemul solar sa fie vizitate de entitati fizice cum suntem noi.
Spunea Xanadron pe aici de distante, cheltuiala, etc, pt. a ajunge aici. Pai daca nu sunt fizice si au alta natura pot exista chiar langa noi pe oricare planeta si poate chiar pe Pamant in alta dimensiune.
O sera buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

Forest Gump

#144
Citat din: mariusvlad din  25 Octombrie 2012, 10:02:51
Isis, Osiris, Seth, Horus, aratau destul de ..

Pe langa faptul  ca anumite popoare zeiificau animalele ( cum a amintit Jean), erau zeificati si oamenii, istoria fiind plina de exemple. De la faraoni si imparati romani pana la Zalmoxis al nostru, despre care Herodot (preluat de Strabo si Iordanes) aminteste ca "unii zic ca a fost sclav al lui Pitagora". Chiar daca nu este de acord cu acesta (cultul zalmoxian era anterior timpului in care a trait Pitagora), Herodot lanseaza posibilitatea ca omul-Zalmoxis sa fi calatorit in Egipt.
Problema noastra e: daca acalatorit pe jos, sau cu un mijloc de transport  :ufo:

licuriciu

http://citynews.ro/sport-9/raluca-sarghe-extraterestra-fotbalului-feminin-romanesc-117967

link cu o fotografie a unei extraterestre pripasita nu stim cum sau de ce in Romania. Pare femela, daca nu e o deghizare. S-ar putea sa fie si un android bionic, pentru a masca adevarata natura aliena a subiectei.
Nu stiu ce sa zic, oricum numele (probabil de imprumut, conspirativ) pare destul de prost adaptat mediului onomastic romanesc. S-ar putea sa fie dintr-o rasa rauvoitoare, dat fiind nivelul de inteligenta redus dedus din neadaptarea numelui.
Propun sa anuntam pe Man in Black IV, sau macar pe negrul ala ochios care am auzit ca-i rezolva bine pe extraterestrii rai.

fiulploii

Citat din: jean din  26 Octombrie 2012, 22:11:38
.Eu cred ca suntem o fiinta nascuta aici si posibil modificata genetic de ei.Inteleg acest mod de gandire, este vorba de instinctul de conservare. Dupa mine, trupul fizic al omului nu reprezinta decat un mod de adaptatre a spiritului la acest mediu. Spiritul, energia cosmica este nemuritoare. De ce sa ne manance? Materia noastra fizica are valoare energetica scazuta in lipsa sufletului si fata de marile energii cosmice.
..
Din fuga fiindca o sa revin mai amplu in zona saptamana viitoare  :-D
Legat de ipotezele colegului @jean dezvolt putin ( SF ? ) :
  - poate ca suntem fiinte create aici ca simpli roboti biologici si luam in discutie faptul ca trupul fizic este o masinarie adaptata acestui mediu pentru a munci , cara, lega, alerga, etc. iar creatorii nu au urmarit nimic altceva decat exploatarea unor resurse locale necesare lor.
    Insa, pe parcursul creatiei ceva s-a intamplat si s-a creat Viata in mod accidental si total opus planurilor initiale. Cine a insuflat    viata constienta este alta discutie .
    Deci, e posibil sa fim o complicatie ( pentru altii )  aparuta undeva pe drum  :-D
    Daca ne uitam la zeii unor popoare , mai ales de prin asia-africa , ideea asta parca prinde ceva contur , diferenta dintre uman si zeu fiind mare , daca nu chiar antagonica.
  - cat despre le petit breakfast club  :lol: , savuros , suculent , plin de proteine , devine si mai atractiv daca te gandesti la el ca fiind un sport, o vanatoare-antrenament din punct de vedere total ne-uman sau al cuiva caruia ii circula prin vene sange rece .  :-)  iarasi, un subiect interesant de discutat dupa parerea mea, mai ales ca este o chestie tabu .
  Doar parerile mele ... pe fuga .

Xanadron

#147
Mda, legendara cearta zeieasca dintre Enlil (pro-bioroboti asexuati) si Enkidu (pro-caracteristici avansate incluse-n proiectul genetic al lulu-amelilor initial plamaditi pe Terra ca sclavi simplutzi sub coordonarea sora-si Ninhursag, un gen de Marie Curie annunakiana se pare) poate fi circumscrisa discutiei, chiar daca depaseste aparent tema in sens strict - cum anume arata ET :-) adica.
Totul, condimentat cu povestea Potopului deloc exclusiv-biblic si alte divagatii conexe despre atmosfera "aurita" a nebuloasei  planete Nibiru, minele presupus annunakiene vechi de cca. 250.000 ani descoperite-n Africa de Sud (v. Michael Tellinger) etc.

Sint insa alte 1001 directii de atins - doar una luata la intimplare: ipoteza "locuirii" majoritatii planetelor din Sistemul nostru Solar (inclusiv "gigantii gazosi"). Dar si prezentza unor ET... in Soare, :star: dupa unii mai nonconformisti. Cine anume ar fi insa EI si cum arata (desi, repet, asta mi se pare o chestiune secundara) - ramine sa aflam poate-n vremurile interesante ce ne asteapta. 8-) Sau nu... inca.
Eu inclin sa cred ca-i vorba totusi de "zei" umanoizi ce ne-au lasat printre multe altele traditia Saturnaliilor - SI in sensul asta-i sugeram deci colegului Jean ca EI, umanoizii n-ar fi chiar asa departe de noi.
In orice caz, exista deja dovezi evidente (e parerea mea doar si asta) de activitate mega-creativa a unor fiintze inteligente macar pe [linga] Soare si Saturn :planet: - v. Norman Bergrun ori nenumaratele imagini stranii cu origine SOHO, deja discutate p-aici in repetate rinduri.

Pina la noi dezvoltari ale subiectului insa (welcome back, fiulploii), mai atasez citeva ipotetice "portrete ET".
P.S. Din motive tehnice, vad ca pe moment nu-i posibila atasarea de imagini pe RUFOn. Ramine deci pe alta data - avem tot timpul pina pe 21.12.2012 cel putin, nu? :-D.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  27 Octombrie 2012, 11:57:07
, vad ca pe moment nu-i posibila atasarea de imagini pe RUFOn. Ramine deci pe alta data - avem tot timpul pina pe 21.12.2012 cel putin, nu? :-D.
Tehnic   acum e posibil sa pui imagini pe forum. Cronometrul ticaie , colega , timpul nu sta dupa noi  :lol:
Vin naluci
cu maciuci,
dau in cap ,
dupa cap,
curge sange rosior ,
da-l de ripa de-un picior .

     - descantec popular-  :lol: :lol:

Xanadron

#149
OK, uitasem de datoria sacra a nelasarii lumii cu ochii-n soare. In orice caz, titlul topicului mi s-ar parea mai corect exprimat la timpul conditional ("cum ar putea arata ET-ii).

N-o sa-ti arat totusi cit de "extra" arat eu (cam asa se-ntelegea din enuntul tau) nu doar fiindca-s departe de standardul top-model - ba chiar e posibil sa va sperii -, :-D ci si fiindca am in continuare convingerea ca noi toti sintem intr-un anume sens "extraterestri" la origini.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/