Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

E posibil sa avem 2 sori in 2012? Oare asta vroia NASA sa comunice cu adevarat?

Creat de saver, 21 Ianuarie 2011, 00:43:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

saver

Am spus ca NASA a mintit cand a dat acel comunicat ca vrea sa anunte ceva despre "vecinatatea cosmica a Pamantului".
Asa cum am simtit/intuit atunci, pare sa se adevereasca. Oamenii de stiinta care isi asculta si inima, nu doar ratiunea, sunt altruisti. Cauta binele comun si nu sunt subjugati de material.

Ei bine, in 2012 e posibil sa ne bucuram de 2 sori pentru cateva saptamani:
http://www.news.com.au/technology/sci-tech/tatooines-twin-suns-coming-to-a-planet-near-you-just-as-soon-as-betelgeuse-explodes/story-fn5fsgyc-1225991009247

Ceva in mod sigur se intampla la NASA ca s-au precipitat. Faptul ca intreaga omenire este in criza nu este o coincidenta.
Biblia avertizeaza despre aceste semne. Cei care zambesc sa retina faptul ca toate profetiile biblice, ABSOLUT TOATE, s-au implinit. Foarte putine au ramas cele ce urmeaza sa se implineasca.

Moartea inexplicabila a animalelor, inundatiile catastrofale, incidenta cutremurelor care are o crestere logaritmica, vulcani despre care oamenii de stiinta se jurau ca sunt stinsi (Etna), anunturi NASA fasaite care pareau ca vor sa spuna lucruri foarte importante, criza morala a societatii (pe care Biblia o descrie ca oamenii vor fi atunci ca in vremurile lui Noe) si inca cate si mai cate, ridica semne de intrebare serioase. FOARTE SERIOASE!

Cautatorul

Citat din: saver din  21 Ianuarie 2011, 00:43:48
vulcani despre care oamenii de stiinta se jurau ca sunt stinsi (Etna)

Din cate stiu, nimeni nu s-a jurat ca ETNA e stins pentru ca e activ de cand se stie.


Si acum citez de la:

http://www.preferatele.com/docs/geografie/noi/vulcanul-etna17142434.php

"Numele vulcanului provine de la cuvântul grecesc "Aitne", care înseamnã "a arde". Cea mai mare înãlþime este de aproape 3.350 metri, depinzând de efectele ultimei erupþii.

Mai mult de 135 de erupþii au fost înregistrate de când scriitorii antici menþionau erupþia din anul 800 Î. Cr. În anul 1169 D.Cr. 15.000 de oameni ºi-au pierdut viaþa în oraºul Catania, care se afla la baza vulcanului.

În anul 1669 20.000 de oameni au fost omorâþi. Erupe in medie a treia luna trimestrial, fiind in aceasta perioada a anului mai activ decat in restul timpului.

In medie, la fiecare 150 de ani, distruge o localitate, din cauza eruptiilor vilolente. Cu toate acestea poalele vulcanului este dens populat, aceasta se explicã prin fertilitatea deosebitã a solului cauzatã de lava vulcanicã, (adecvat pentru cultivarea viþei de vie, pomilor fructiferi ºi mãslinilor) din aceastã regiune. Baza vulcanului este foarte populatã."

Poate ai gresit vulcanul.


ilici

Citat din: saver din  21 Ianuarie 2011, 00:43:48
Ei bine, in 2012 e posibil sa ne bucuram de 2 sori pentru cateva saptamani:

DACA o sa avem vreodata 2 sori va fi pentru o perioada de cel putin un an (daca nu cumva mult mai mult) si nu doar doua saptamani.

Citat din: saver din  21 Ianuarie 2011, 00:43:48
Moartea inexplicabila a animalelor, inundatiile catastrofale, incidenta cutremurelor care are o crestere logaritmica, vulcani despre care oamenii de stiinta se jurau ca sunt stinsi (Etna), anunturi NASA fasaite care pareau ca vor sa spuna lucruri foarte importante, criza morala a societatii (pe care Biblia o descrie ca oamenii vor fi atunci ca in vremurile lui Noe) si inca cate si mai cate, ridica semne de intrebare serioase. FOARTE SERIOASE!

Sa nu excludem si posibilitatea generararii artificale a acestor semne (vezi HAARP), poate tocmai pentru a "parea" ca se indeplinesc niste profetii. (Hotu striga "hotii").

In alta ordine de idei, daca esti atent, intr-adevar chestii se intampla pe glob destul de des, iar economia nu o duce prea bine...
All that we see and seem is but a dream within a dream

Xanadron

Strict ontopic: presupusa planeta Nibiru-Hercolubus-PlanetX etc ar putea fi cindva vizibila (desi nu prea mai cred asta :wink:), dar in niciun caz de o magnitudine comparabila cu a Soarelui.

Unica teorie cit de cit credibila ar fi cea referitoare la presupusul "Project Lucifer" :star: care ar consta in "aprinderea" intentionata a lui Jupiter (utilizind alea 38,2 kg plutoniu de la bordul sondei Casini-Huyghens, dupa unii).
Gigantul Jupiter ar putea deveni astfel un al doilea Soare - posibil fara consecinte catastrofale pentru Pamint, Jupiter aflindu-se la o distantza de circa 5 ori mai mare decit Soarele de Terra:

http://www.universetoday.com/15905/project-lucifer-will-cassini-turn-saturn-into-a-second-sun-part-1/


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

ilici

Daca ati urmarit activitatea de pe foumul Avalon, acolo un "insider" a confirmat ca suntem un sistem binar. Deci "Planeta X", "Nibiru" sau cum vreti sa-i ziceti ar fi ceva real.

Insider-ul insista si ca "2012" este doar o mare campanie de dezinformare: aceasta planeta ("dwarf star") nu are nici un efect semnificativ asupra Terrrei.

Si fiind un "dwarf star" (nu stiu traducerea in romaneste) nu este vizibla decat in infrarosu. Emite doar caldura deci, nu si lumina...

Prin urmare nu o sa avem doi "sori" per se... iar daca ceasta "Planet X" chiar ajunge suficient de aproape nu putem sa o vedem :). Ah.. si fenomenul nu va dura doar doua saptamani.

Interesanta ideea aprinderii lui Jupiter, dar ce nu inteleg eu este "de ce" ai face asta? Cu ce ne ajuta pe noi ca Jupiter este aprins?
All that we see and seem is but a dream within a dream

jean

Citat din: ilici din  21 Ianuarie 2011, 16:31:56
Daca ati urmarit activitatea de pe foumul Avalon, acolo un "insider" a confirmat ca suntem un sistem binar. Deci "Planeta X", "Nibiru" sau cum vreti sa-i ziceti ar fi ceva real.
Pentru o informare corecta, un sistem bimar este format din doua corpuri cosmice de acelasi rang. In acest caz stele. O stea si o planeta X, Nibiru, etc. nu pot forma un sistem binar. O stea si o planeta sau mai multe planete formeaza un sistem solar.
CitatUnica teorie cit de cit credibila ar fi cea referitoare la presupusul "Project Lucifer" Stea! care ar consta in "aprinderea" intentionata a lui Jupiter  (utilizind alea 38,2 kg plutoniu de la bordul sondei Casini-Huyghens, dupa unii).
Nu cred ca poate fi posibil, nu uitati ca Jupiter este cea mai mare planeta din sistemul solar, cu 38.2 Kg de Plutoniu.... si in lipsa Oxigenului.... este ca si cum ai incerca sa-l ciupesti. Nici macar "Imprudenta" cometa Shoemaker-Levy 9, care la data de 8 iulie 1992 s-a apropiat la o distanta de numai 21.000 Km de "virfurile" norilor gigantului gazos Jupiter, a fost spintecata in bucati datorita fortei gravitationale a acestuia, nu a fost capabila sa aprinda aceasta planeta. http://www.astro-urseanu.ro/sl9.html
Adevarul este dincolo de noi

ilici

@jean: "dwarf star" e stea sau planeta? Conform Wikipedia este stea: http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_star

Oricum, termenii folositi in interview-ul respectiv in limba engleza au fost: "binary system" si "dwarf star"... dupa cum spui nu avea nici un sens sa-i spuna binar daca era vorba de o simpla alta planeta.  Confuzia poate fi creeata cum am spus ca aceasta "stea" nu emite lumina ca si soarele ci doar caldura. Apare deci ca o stea doar in infrarosu.

Interviul il gasiti aici: http://projectavalon.net/forum4/showthread.php?11437-THE-RULERS-OF-THE-WORLD-a-new-Project-Avalon-video-interview

Din pacate este in limba engleza iar "Charles" are un accent foarte puternic. La momentul scrieri nu sunt disponibile subtitrari. Tot pe formul respectiv sunt cateva sute de pagini deja discutat despre validitatea informatiilor prezentate.
All that we see and seem is but a dream within a dream

Nox

Dwarf star = stea piticã. Dacã ai observat sunt mai multe tipuri: roșii, albastre, galbene (soarele nostru), maronii, negre. albe.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Siberia

CitatInteresanta ideea aprinderii lui Jupiter, dar ce nu inteleg eu este "de ce" ai face asta? Cu ce ne ajuta pe noi ca Jupiter este aprins?
Din cate am citit despre proiectul Lucifer, stiu ca s-a testat posibilitatea "aprinderii" planetei Jupiter (in urma testului aparand o ciudata pata pe Jupiter - nu detaliez) si dupa ce s-a concluzionat ca e prea greu de realizat asta si-au mutat tinta spre Saturn. S-ar putea sa cunosc eu gresit dar ceea ce stiu este ca la finalizarea misiunii sale, Cassini ar trebui sa fie "infipt" in Saturn (aceasta planeta fiind mai usor de "aprins" dupa calculele urzitorilor). Ideea ar fi ca odata Saturn transformat intr-un mic astru, caldura degajata de acesta sa ajute la terraformarea satelitului sau Titan - Titan urmand sa devina o noua casa a omenirii... o casa mai curata, etc... (Fraierii sa moara in jegul de pe Pamant, smecherii sa inceapa o viata noua, minunata pe Titan )

Pe mine ma intriga mai mult faptul ca s-ar putea ca Pamantul sa vada o noapte care sa nu fie noapte - luminata de al doilea "soare"... Eveniment de genul asta s-a mai  intamplat cu cateva mii de ani in urma si s-a transmis in cultura anumitor popoare descris ca  "ziua in care Pamantul s-a oprit". Urmarea acelui eveniment n-a fost descris ca fiind benefic pentru omenire...din contra...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

jean

CitatCassini ar trebui sa fie "infipt" in Saturn
Se va dezintegra inainte sa atinga atmosfera lui Saturn. Vezi postul meu de mai sus cu Jupiter si cometa.
CitatTitan urmand sa devina o noua casa a omenirii
Cred ca nu realizezi la ce distanta se afla Titan de Pamant. Cat de greu este sa supravietuiasca un echipaj uman pana acolo, cate mai trebuiesc transportate cu echipajul, pericolele de pe drum, timpul unei asemenea misiuni, etc. Si nu in ultimul rand conditiile de pe Titan, neprielnice traiului omului acolo. Chiar daca am fi in stare sa facem acest lucru, nu se va intampla decat peste cel putin 500 ani. Pe mine nu ma mai intereseaza, voi fi departe. Sau poate voi ajunge acolo inaintea lor, ca spirit sau cine mai stie. Si nu cred ca vom fi lasati de entitatile care au grija de alte corpuri ceresti sa facem ce vrem noi in acest sistem solar. Daca ne intindem prea mult cu plapuma, ar putea sa ne taie craca si sa ne atentioneze sa stam cuminti in banca, Pamantul nostru ca altfel....Ati distrus, ati murdarit, puneti mana si curatati daca vreti sa va fie bine.
Adevarul este dincolo de noi

ilici

Eu personal sunt destul de convins (fara sa pot produce dovezi, desigur) ca avem tehnologia sa mergem pe Titan "and beyond!".

Si sunt de acord cu Jean ca e posibil sa exista entitati care sa ne tina in banca noastra...

Despre aprinderea lui Jupiter sau Saturn, nu cred ca e fezabila cu tehnlogia din domeniul public, dar mai mult ca sigur se poate face cu vre-un "Black Project", daca chiar am vrea, sau ni s-ar da voie.

@Jean - din articolul postat de tine nu inteleg urmatoarele:
  - "a fost spintecata in bucati datorita fortei gravitationale a acestuia" - cum asa? de unde aceasta concluzie?
  - "...distanta de 30 milioane kilometri pe o orbita haotica in jurul lui Jupiter" - orbita haotica? nu prea isi are locul intr-un astfel de articol
  - articolul nu este datat si nu imi pot da seama ce inseamna "anul acesta" ?

Sfaramarea datorita fortelor gravitationale ar trebui sa aiba loc cand gravitatia nu este egal repartizata in structura corpului, iar acest lucru se intampla din cate stiu eu, doar in cazul gaurilor negre, la o anumita distanta de singularitate.
All that we see and seem is but a dream within a dream

Siberia

CitatCred ca nu realizezi la ce distanta se afla Titan de Pamant.
Nu trebuie sa realizez eu... Nu eu am gandit planul !
Despre restul parerilor tale, ce pot sa zic... Sa fii sanatos cate se pot face acum! nici cu gandul nu gandesti ! Nu e nevoie de 500 de ani, iar despre acordul altor entitati, poate ca este deja luat.
Planuri de terraformare a Titanului exista si daca vrei o sa ma straduiesc sa ti le pun la dispozitie sa vezi ca nu e chiar atat de dificil pe cat crezi.
In rest, ce-o fi, o fi !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

jean

Citat din: ilici din  22 Ianuarie 2011, 00:12:44
Eu personal sunt destul de convins (fara sa pot produce dovezi, desigur) ca avem tehnologia sa mergem pe Titan "and beyond!".
@Jean - din articolul postat de tine nu inteleg urmatoarele:
  - "a fost spintecata in bucati datorita fortei gravitationale a acestuia" - cum asa? de unde aceasta concluzie?
  - "...distanta de 30 milioane kilometri pe o orbita haotica in jurul lui Jupiter" - orbita haotica? nu prea isi are locul intr-un astfel de articol
  - articolul nu este datat si nu imi pot da seama ce inseamna "anul acesta" ?
Avem tehnologia de a trimite acolo sonde, nu si fiinte umane.
Cometa care a lovit pl. Jupiter a fost fotografiata secvential, s-a facut un filmulet cu acel impact. Se vede clar cum s-a spart in bucati, s-a aprins, cu mult timpina inte de a atinge atmosfera vizibila a planetei. cauta pe net sigur vei gasi.
Uite ce am gasit la o cautare rapida, http://www.solarviews.com/eng/impact.htm  Nu am citit articolul dar probabil ca spune ceva. Eu am filmuletul, daca doriti am sa-l postez.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Cu siguranta cometa care a lovit Jupiter nu avea o structura foarte solida, ca un un monolit. Probabil era compusa din bucati tinute impreuna de slaba ei forta de gravitatie, iar in momentul in care s-a apropiat de planeta acele bucati au inceput sa se separe usor una fata de alta. Cam asta cred eu. Iar in legatura cu steaua Betelgeuse, care se estimeaza ca e posibil sa se transforme in supernova in viitorul apropiat (desi inca nu am idee cat de exact se poate argumenta aceasta afirmatie) cred ca asta e cea mai plauzibila teorie cum ca vom putea observa doi "sori" pe cer.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

saver

Citat din: ilici din  21 Ianuarie 2011, 16:31:56
Interesanta ideea aprinderii lui Jupiter, dar ce nu inteleg eu este "de ce" ai face asta? Cu ce ne ajuta pe noi ca Jupiter este aprins?

Noi, oamenii, aprindem si artificii cu toate ca nu ne ajuta cu nimic. Daca Jupiter ar fi "artifica maxima" atunci de ce nu?