Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cea mai inteligenta fiinta de pe Terra

Creat de Urban, 08 Noiembrie 2011, 04:01:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darksid3

Tot ce inseamna frica, inseamna o limita impusa mai mult sau mai putin din exterior. Pana la urma, perceptia se face cu interiorul, acolo e cheia. Vezi un sugar care inoata in mod natural si peste 10 ani, se duce ca toporul la fund pentru ca, creierul "ii spune" ca nu stie sa inoate. Sunt multe lucruri care se poat face in mod natural, probabil tot ce ne putem imagina. Am mai spus-o: Omul nu a evoluat ca fiinta, din moment ce este dependent de tehnologie. Uite ca sunt vietati care folosesc mijloace mult mai complexe decat noi si a caror "vina" e doar faptul ca NOI, OAMENII, nu le intelegem. Poate suntem prea logici intr-un mediu empatic...si logica asta e relativa, are motivul ei dar si limitele de rigoare.

Supravieţuind acestei "epoci măreţe", este greu să te împaci cu faptul că aparţii speciei acesteia smintite şi degenerate, care se făleşte cu voinţa sa liberă. Cât mi-aş dori să existe undeva o insulă pentru cei înţelepţi şi cu voinţă bună! Într-un asemenea loc chiar şi eu aş fi un patriot înfocat! - A. Einstein
11.11

sunshine

#16
Citat din: darksid3 din  09 Noiembrie 2011, 02:07:42
Tot ce inseamna frica, inseamna o limita impusa mai mult sau mai putin din exterior. Pana la urma, perceptia se face cu interiorul, acolo e cheia. Vezi un sugar care inoata in mod natural si peste 10 ani, se duce ca toporul la fund pentru ca, creierul "ii spune" ca nu stie sa inoate. Sunt multe lucruri care se poat face in mod natural, probabil tot ce ne putem imagina. Am mai spus-o: Omul nu a evoluat ca fiinta, din moment ce este dependent de tehnologie. Uite ca sunt vietati care folosesc mijloace mult mai complexe decat noi si a caror "vina" e doar faptul ca NOI, OAMENII, nu le intelegem. Poate suntem prea logici intr-un mediu empatic...si logica asta e relativa, are motivul ei dar si limitele de rigoare.

Supravieţuind acestei "epoci măreţe", este greu să te împaci cu faptul că aparţii speciei acesteia smintite şi degenerate, care se făleşte cu voinţa sa liberă. Cât mi-aş dori să existe undeva o insulă pentru cei înţelepţi şi cu voinţă bună! Într-un asemenea loc chiar şi eu aş fi un patriot înfocat! - A. Einstein


Eu cred ca un sugar care este pus sa inoate in mod natural, nu-si va pierde niciodata aceasta capacitate si nu-i va frica, sa intre in apa, chiar daca nu v-a fi fost  'invatat', intre timp sa inoate.


Subconstientul functioneaza, daca este lasat  in pace.

darksid3

#17
Si ajungem unde spuneam, mai sus: Limitarea indusa permanent de stabiliment - frica. Crezi ca exista vreun individ fara sa nu fie supus acestui bombardament informational, atat constient, cat si subconstient? Nu prea...poate triburile alea uitate de timp, dar si aia au cultura lor, dogmele, limitele.
11.11

mm

CitatOamenii care stiu sa innoate, crezi ca pot fi considerati mai aproape de linistea interioara?
Cred ca orice om atunci cand innoata efectiv dobandeste o nume liniste interioara. Aceasta este senzatia pe care eu unul am incercat-o de fiecare data in apa. Dintre toate sporturile, se stie ca innotul este cel mai complex si solicita cel mai mare numar de muschi din corp. Este recomandat insistent si de yoghini. Poate ca si originea noastra acvatica ne da atractia catre (innotul in) apa iar "linistea interioara" obtinuta poate fi rezultatul regasirii acelui echilibru, a unei armonii primordiale de demult.

  Fara indoiala ca acel grad de miscare in plus (si pe verticala), pe care il are o fiinta acvatica fata de una terestra (ce se misca doar in 2D), dezvolta si cortexul in mod corespunzator, ceea ce ar putea explica abilitatile in plus pe care delfinii le au fata de oameni. Ar putea fi si o baza fizica pentru un tip de inteligenta diferit de cel uman.

  Totusi avem de-a face din nou cu banala problema a definirii termenilor. In cazul de fata, a inteligentei. Inteligenta este definita in dictionar ca fiind: 1) facultatea de a intelege usor; 3) capacitate de a rezolva situatii sau probleme noi (intr-un domeniu): in stiinta este nevoie de inteligenta, pe cand in arta mai importanta este imaginatia (G. Ibraileanu); 5) totalitate a intelectualilor.
  De aici intelegem cat de aproximativa este definitia, si, in consecinta, a clasamentelor facute pe aceasta baza. Am intalnit si afirmatia-definitie ca ar fi capacitatea de a crea instrumente. Eu as adauga si capacitatea de a intelege consecintele unei actiuni sau de a prevedea "viitorul".
  Transpare aluziv din dictionar si posibilitatea existentei unei inteligente "artistice", imaginative, bazate pe intuitie probabil. Nimic nu ne impiedica sa ne imaginam ca inteligenta poate fi si una ludica (subliniata in prima postare de aici) sau senzoriala sau comportamentala (bazata pe sentimente). Pana la urma, daca e sa dam o definitie "mai profunda", inteligenta ar putea fi tot ceea ce ne-ar putea apropia de Inteligenta Suprema.

  Privitor la greutatea creierului, nu se poate aprecia inteligenta pe baza acestui criteriu. Greutatea creierului este proportionala cu greutatea fiintelor.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

CHIP

Si totusi nu cumva delfinul e stramosul omului ,Urban?

liviu86

Citat din: darksid3 din  09 Noiembrie 2011, 02:07:42
Supravieţuind acestei "epoci măreţe", este greu să te împaci cu faptul că aparţii speciei acesteia smintite şi degenerate, care se făleşte cu voinţa sa liberă. Cât mi-aş dori să existe undeva o insulă pentru cei înţelepţi şi cu voinţă bună! Într-un asemenea loc chiar şi eu aş fi un patriot înfocat! - A. Einstein

Cata dreptate...
Daca stai si te gandesti, rasa umana este cea mai fara minte si rea din toate.
As aduce multe argumente la ceea ce am spus mai sus, insa nu cred ca si-ar avea rostul.
Sa gandim doar un aspect: cum sa tai copacii si sa ii transformi in bani (in banca)? Cand nu o sa ai aer, ce-o sa faci cu bani?
Trist dar adevarat, eu as spune pe lista si ornitorincul cu mai multa integigenta decat o seama din noi. Pace!

niphilim

Citat din: Urban din  08 Noiembrie 2011, 04:01:09
Delfinul este fiinta cea mai inteligenta de pe Pamant,

Am avut intotdeauna o anumita sensibilitate pentru aceste splendide fiinte . Si chiar merita afirmatia pe care-o citez . Insa se ridica o intrebare :

- Dupa ale cui etaloane valorice ? Ca sa fiu si putin caustic incerc sa-mi imaginez o cioara vorbind despre delfini : "ce fraieri sunt aia ! Stau in apa aia imputita in care se cordesc pestii ! Ia uite eu cum ma-nalt spre cer ! ..... Vezi ??? Si ce voce cristalina am !"

Revenind la etaloane - cred ca fiecare specie este macar atat de inteligenta pe cat are nevoie sa fie . Asadar , pana la acest punct inca nu putem vorbi despre o anume specie ca fiind cea-mai-cea .

In continuare insa , sa incercam sa definim inteligenta :

Ce este ea , de fapt ? Ce o determina si-o defineste ? Intuitia ? Complexitatea analizelor si-a "procesarii" de date informationale ? ........

.....................................................

Repet , sunt fascinat de delfini . Se justifica admiratia pentru ei tocmai pentru ca au creierul suficient de voluminos ( si insist - raportat la etaloanele mele valorice , etaloane umane ) . Mult mai fascinat sunt insa de ...... furnici ! Este aproape imposibil de afirmat daca sunt INDIVIZI sau daca sunt "CELULE" ale unui tip de organism pe care ...... pur si simplu nu-l vom putea vreodata intelege in intreaga sa complexitate .

Bernard Werber cu fulminanta sa trilogie ( fictiune , e adevarat ) FURNICILE reuseste , pe langa realizarea unui roman absolut iesit din comun , sa-si paraseasca "prizonieratul" mentalitatii umane si sa se aplece inspre o posibila alta modalitate de-a GANDI . Cea a furnicilor .......

Lasam fictiunea lui Werber sa bucure in continuare cititorii si urmarim o socanta REALITATE :

Giant Ant Hill Excavated

Si pentru acest weekend , ceva Full Video :

ANTS - Nature's Secret Power (Full)

Ca sa nu mai pomenim despre uluitoarele lor "abilitati de navigatori"  :-o

Ants create a lifeboat in the Amazon jungle - BBC wildlife

Putem , asadar , sa reconsideram ceea ce noua ni se pare a fi INTELIGENTA ???

................................................................

Si ca un corolar tematic la ce-am spus , in Furnicile , Werber pune problema asupra unui eventual First Contact , din punctul de vedere al ET :

Cu cine-ar lua legatura o specie ET pasind prima oara pe Terra ? Ar cauta o specie care sa indeplineasca urmatoarele :

- vechimea acesteia pe Terra ,
- abilitati telepatice si empatice ,
- perfect aliniata traiului pe Terra , rezistenta la vicisitudini si cataclisme naturale ,
- numarul de indivizi prin care este reprezentata pe Terra ,
- disponibilitatea de-a se jertfi pentru evolutia si bunul mers al societatii ,
- ..... (si alte cateva . Nu-mi amintesc)
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

niphilim

Citat din: niphilim din  11 Februarie 2012, 11:45:52
..... cred ca fiecare specie este macar atat de inteligenta pe cat are nevoie sa fie .....

... Iar asta este INTELIGENTA !! :-o

http://www.vplay.ro/watch/yvjs4h3k/
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

Xanadron

Clipul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=I6MzdABnBVs&feature=player_embedded#!

...merge totusi postat si-aici, fiindca fetitza de 2 ani si 10 luni care poate recita cele 98 de strofe ale Luceafarului :star: pare intr-adevar una din cele mai inteligente fiintze de pe Terra :lol: (parere proprie, contrarie opiniilor altora, care banuiesc ca ea n-ar intelege mai nimic din ce recita - total neadevarat, zic eu cel putin cu argumente, chiar daca n-am timp sa le expun acum).

Aparitia treptat mai frecventa a asa-zisilor "Indigo Children" pare deci un fenomen real. :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

in afara de fiintele umane care si ele  sunt inteligente  dar deloc intelepte  :wink:,printre fiintele inteligente in adevaratul sens al cuvantului sunt  delfinii ,pe langa aceste creaturi  sunt si balenele  ,pisicile ,cainii .etc ...Se spune ca :aceste creaturi  sunt rudele noastre mai mici  care se gasesc pe aceasta scara a evolutiei ,dar pe trepte inferioare  celor pe care ne aflam noi .O parte a responsabilitatilor noastre  care ne revin este  sa le ajutam sa urce  pe scara evolutiei  si sa nu le incetinim  dezvoltarea  prin exploatarea  cruda a slabiciunii lor ...

niphilim

#25
Citat din: elena78 din  18 Septembrie 2012, 19:48:41
in afara de fiintele umane care si ele  sunt inteligente  dar deloc intelepte  :wink:,printre fiintele inteligente in adevaratul sens al cuvantului sunt  delfinii ,pe langa aceste creaturi  sunt si balenele  ,pisicile ,cainii .etc ...Se spune ca :aceste creaturi  sunt rudele noastre mai mici  care se gasesc pe aceasta scara a evolutiei ,dar pe trepte inferioare  celor pe care ne aflam noi .O parte a responsabilitatilor noastre  care ne revin este  sa le ajutam sa urce  pe scara evolutiei  si sa nu le incetinim  dezvoltarea  prin exploatarea  cruda a slabiciunii lor ...

Colega , nu tindem sa fim egocentristi ? Am spus mai sus in topic , am subliniat ideea , .... ceea ce noi numim inteligenta este doar un concept pe care-l privim de la "fereastra noastra" . Dupa ale cui etaloane definim INTELIGENTA ? Ce anume-ti confera siguranta , certitudinea , ca ale noastre sunt cele valabile ?

Personal consider ca , raportat la traiul pe Terra , suntem cea mai neghioaba specie ...... Nu noi trebuieste sa "taram" alte specii in negura nestiintei noastre , pe acea imaginara scara a "evolutiei" , cata vreme tot ceea ce ne caracterizeaza , la o privire de ansamblu denota ca de fapt este ..... INVOLUTIE ! Ci trebuieste sa reanvatam de la speciile "inferioare" legile traiului pe acest micut gogoloi de namol ce se da de-a dura belaliu prin spatiu ..... Iar daca prin absurd am reusi ..... am da intradevar dovada de INTELIGENTA !!!

Ca pe o similitudinte idioata : degeaba am trei facultati si doua masterate daca la un moment dat in viata am nevoie sa cer unui trib de canibali un bol de haleala si-o ulcica cu apa .......

Lucrurile nu sunt simple . Evident , ne este greu , aproape imposibil sa acceptam cu usurinta ca ceea ce facem noi - sederea pe-un  forum , de exemplu - sunt TAMPENII si GRATUITATI raportat la acel nivel echilibrat necesar traiului pe Terra . Ceea ce avem noi , repet si insist , nu este deloc inteligenta ...... Suntem doar diferiti de celelalte specii .

Ramane intrebarea - si hai , te rog , sa fim obiectivi - suntem diferiti in bine , sau in distructiv ? Atat in ceea ce ne priveste cat si asupra "caminului" nostru ??
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

elena78

Citat din: niphilim din  26 Septembrie 2012, 09:51:14
Colega , nu tindem sa fim egocentristi ? Am spus mai sus in topic , am subliniat ideea , .... ceea ce noi numim inteligenta este doar un concept pe care-l privim de la "fereastra noastra" . Dupa ale cui etaloane definim INTELIGENTA ? Ce anume-ti confera siguranta , certitudinea , ca ale noastre sunt cele valabile ?

Personal consider ca , raportat la traiul pe Terra , suntem cea mai neghioaba specie ...... Nu noi trebuieste sa "taram" alte specii in negura nestiintei noastre , pe acea imaginara scara a "evolutiei" , cata vreme tot ceea ce ne caracterizeaza , la o privire de ansamblu denota ca de fapt este ..... INVOLUTIE ! Ci trebuieste sa reanvatam de la speciile "inferioare" legile traiului pe acest micut gogoloi de namol ce se da de-a dura belaliu prin spatiu ..... Iar daca prin absurd am reusi ..... am da intradevar dovada de INTELIGENTA !!!

Ca pe o similitudinte idioata : degeaba am trei facultati si doua masterate daca la un moment dat in viata am nevoie sa cer unui trib de canibali un bol de haleala si-o ulcica cu apa .......

Lucrurile nu sunt simple . Evident , ne este greu , aproape imposibil sa acceptam cu usurinta ca ceea ce facem noi - sederea pe-un  forum , de exemplu - sunt TAMPENII si GRATUITATI raportat la acel nivel echilibrat necesar traiului pe Terra . Ceea ce avem noi , repet si insist , nu este deloc inteligenta ...... Suntem doar diferiti de celelalte specii .

Ramane intrebarea - si hai , te rog , sa fim obiectivi - suntem diferiti in bine , sau in distructiv ? Atat in ceea ce ne priveste cat si asupra "caminului" nostru ??


iti respect parerea  chiar daca nu sunt de acord cu ea ,parerea mea personala  este ca noi nu suntem cea mai neghioaba specie cum afirmi tu aici  ,ci noi suntem  creaturi spirituale  dar am uitam de unde am venit si pentru ce am venit aici  pe pamant !noi umanii suntem cea mai  completa si inteligenta specie de pe Pamant ...dar asta nu inseamna ca suntem intelepti ..intre inteligenta si intelepciune este o diferenta ca de la cer la pamant....ceea ce numim noi  ,,inteligenta,,  vine de la minte  ,in timp ce intelepciunea vine  de la  constiinta umana ...spre exemplu  iti trebuie  multa inteligenta  pentru a fabrica  o bomba atomica  dar nu este intelept sa o faci .Se pare ca avem multe persoane in parlamente  care   sunt inteligente dar deloc intelepte din moment ce accepta legi    care manipuleaza si care ne  dezavantajeaza din ce in ce mai mult ....majoritatea   intelectualilor si  academicienilor sunt prea indoctrinati  de minte  de sistemul creat de minte  si uita sa fie inspirati  de catre constiinta-intuitie ..... :wink:

horia2008

http://m.ziare.com/magazin/reuniune-a-delfinilor-in-largul-coastei-orasului-san-diego-peste-100-000-video-1219548] [url]http://m.ziare.com/magazin/reuniune-a-delfinilor-in-largul-coastei-orasului-san-diego-peste-100-000-video-1219548 [/url]
CitatUn grup de peste 100.000 de delfini a fost zarit in largul coastei orasului San Diego, zeci de curiosi adunandu-se pe mal pentru a admira spectacolul.

"Vin din toate directiile si ii vezi pe toata intinderea de apa pe care o poti cuprinde cu privirea", a povestit pentru Daily Mail Joe Dutra, unul dintre cei care au avut norocul sa se afle in zona la momentul potrivit. Acesta conducea o ambarcatiune pe care se aflau alti iubitori ai naturii in momentul aparitiei jucauselor mamifere.

Pentru ca meseria sa presupune iesiri in larg zilnic, acesta a vazut destul de multe de cand o practica. A povestit, insa, pentru NBC News, ca e prima oara cand ii e dat sa asiste un astfel de spectacol. Nu se cunoaste motivul pentru care atat de multi indivizi par sa-si dat intalnire in zona, desi se stie ca si anul trecut, aproximativ in aceeasi perioada, a avut loc un episod similar. Totusi, numarul deflinilor care au vizitat zona in februarie 2012 nu era atat de mare ca in prezent.

In mod normal, delfinii, animale sociale, calatoresc in grupuri de 15 pana la 200 de indivizi.


Interesant; oare ce pun la cale?


Potrivit celui care a facut cunoscuta vizita delfinilor in zona, animalele puteau fi vazute, in densitate mare, pe o distanta de circa 11 kilometri.

niphilim

Citat din: elena78 din  06 Octombrie 2012, 21:33:42

parerea mea personala  este ca noi nu suntem cea mai neghioaba specie cum afirmi tu aici  ,ci noi suntem  creaturi spirituale ....

Elenutzo , draga mea , va' ca si tu si parerile tale ati fost date cu praf de zbor ..... Pacat . Ma mai distram citindu-te .

E , acu' sa vedem ce zice George Carlin despre aceasta specie pe care nu-ti convine s-o numesti neghioaba ( sper din suflet ca mai dai p-acilea cu ochiu'  :wink: )

George Carlin - Extreme Human Behavior (Comportament uman extrem) [RO SUB][uskro]
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....