Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: Cyberdog din  16 Iunie 2008, 03:37:13
Dreapta sus...Expertiza mea in fotografie se rezuma la apasatul pe buton.  Poate cineva sa ma lamureasca ce este in fotografie in dreapta sus?

Foarte probabil este o musca :-D
 Aparatul a folosit un timp de expunere foarte mic,1/320sec,diafragma de 5,6 s-a activat si blitz-ul,toate acestea cu o focala de 6mm...ce inseamna asta? Inseamna ca obiectele din prim-plan apar foarte clare,in timp ce cele din spate au o usoara tendinta de a-si pierde claritatea,datorata diafragmei de 5,6,plus ca timpul de expunere de 1/320 permite ''inghetarea'' oricarei miscari din campul aparatului...si tinand cont ca fotografia a fost facuta langa o apa,si langa vegetatie...
  TITUSI...faptul ca ai postat fotografia IN ACEST TOPIC ma face sa cred ca stii foarte bine ce ai fotografiat,deci nu exclud nici posibilitatea unui aparat conventional de zbor,pozitia putand fi a unui avion de pasageri care vine la aterizare(sau decoleaza)...
       parerea mea  alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cyberdog

Ouch!  Imi cer scuze, e clar ca am postat unde nu trebuia...Poate muta Bluemoon postarea acolo unde trebuie. 
Azi am marit portiunea aceea de fotografie ( mijloace rudimentare, prezente in orice sistem de operare )  si am observat ca apar acolo niste lumini ciudate, dedesuptul si deasupra obiectului.
Posibilitatile mele tehnice sunt extrem de limitate insa, iar un detaliu de fotografie salvat si postat aici isi pierde enorm din rezolutie.....

DepthOfField

#1067
Citat din: Cyberdog din  16 Iunie 2008, 17:11:15
Azi am marit portiunea aceea de fotografie ( mijloace rudimentare, prezente in orice sistem de operare )  si am observat ca apar acolo niste lumini ciudate, dedesuptul si deasupra obiectului.

cel mai probabil se datoreaza aplicarii unui efect de shapening (asupra imaginii mustei sau pasaricii :D ) de catre electronica aparatului. detalii aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,519.msg29624.html#msg29624

citez si un exemplu de acolo:
Citatspre exemplificare priviti imaginea de aici http://img291.imageshack.us/img291/8635/img8156ud4.jpg , originala, mariti la 100% si priviti cum firele de curent electric sunt dublate de un halou subtire mai albicios decat restul cerului.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Cyberdog

Multumesc foarte mult pentru raspuns si timpul acordat...M-am lamurit.  O fi fost vreo pasarica :-D.

OzN_HunteR

Astazi ora 20 : 41 in viisoara / campia turzii am facut o poza la cer din cauza norilor care erau superbi.
Uitati ce am prins !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

alx

Citat din: ciuciulete din  16 Iunie 2008, 08:31:29
p.s. : topicul "ce credeti ca am fotografiat", este destinat celor care au poze personale, si STIU ce este in poza lor, si doar vor sa lanseze ghicitori catre ceilalti forumisti.

  asta la nr. 1 :-D
la nr. 2...ei bine tocmai ce ai fotografiat niste ozn-uri :evil:     glumesc,bineinteles!
daca te uiti in exif,si daca iti mai amintesti,fotografiile au fost facute CU BLITZ-UL!   ce inseamna asta?  ca orice firisor de praf care se afla si el cu totul si cu totul intamplator in fata obiectivului si in lumina blitz-ului,si-a lasat amprenta pe fotografie...adica discutam aici de ORB-uri!
    deci,dupa parerea mea,nu ai facut decat sa imortalizezi niste firicele de praf :-D,pe un fundal destul de frumos,ce-i drept... :lol:
                       asta e...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

  pare a fii mai repede lampa din bucatarie... :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Yagg

@jean:

lumina provenitã de la ledul unui maus optic?

jean

Am citit comentariile voastre, mai astept cu raspunsul, poate mai incearca si altii.
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

Citat din: jean din  12 Iulie 2008, 22:05:01
OZN aflat deasupra unei cladiri.

este chiar un bec,colorat al unei lampi (probabil)

Kbal

Only the best is good enough ...

Rayden


Serban M

#1079
Citat din: Rayden din  13 Iulie 2008, 15:40:24
salutare,

so.. vreo idee ceva ?

gracias,
Rayden.

poza e facuta la ceahlau / durau ?

probabil o pasare