Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum ne protejam? (de entitati non-umane)

Creat de calator astral, 12 Decembrie 2011, 17:56:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

socrate

@calator astral una este afirmatia ta;
Citatsintem mai multi care am indraznit sa descriem unele situatii stranii, aceste intimplari merita atentia tuturor.
si alta este profunzimea relatiilor,experientelor traite cu entitati materne\paterne care nu se discuta,altfel spus,VIATA ne-a fost daruita la "pachet" cu REGULAMENTUL de utilizare a Ei, DREPTATEA(Principiile Dreptatii) respectata,garantul Fericirii Vietii.
@Xanadron eu Nu sunt anti-patriarhal,sunt anti NEDREPTATE si astfel anti-suferinta de orice fel,ca spiritul patriarhal incalca flagrant Principiile Dreptatii si astfel produc suferinta este o REALITATE.
Daca ideologia,doctrina materna(matriarhala) ar incalca aceste PRINCIPII in egala masura as fi anti-matriarhat,oricum pt.mine si nu numai,matriarhatul este mai vinovat decat patriarhatul de ceea ce se intampla, pt.simplu motiv ca are PUTEREA SUPREMA si Nu ia atitudine impotriva nerespectarii DREPTATII(Regulamentul Vietii) indiferent de cine ar fi nerespectat,entitati,fiinte biologice,creaturi,etc....
Hmm,zici tu "micul arhitect" si "regizorul de foarte sus",vrei sa spui ca ce se naste din pisica nu tot soareci mananca....sau haremul "legal" instituit de alah nu e acelasi drac cu cel "ilegal" instituit de d-zeu tatal....sau iahve mozaic e altceva decat se releva ce-i doi d-zei?!,dati dracului si unsi cu balega totzi.....asta Nu o spun eu ci o constata RATIUNEA probata prin prisma Principiilor Logicii respectate.
@alx ajutat putin de Xanadron cat si de obiectiile tale juste, referitoare la felul "entitatzilor" sper sa fi respectat conditiile topicului care se refera la multiplele posibilitatzi de "aparare" impotriva nenorocitelor de entitzi.....non-umane...si totusi intru-un anumit fel atat de umane....

BaDa

Cum ne protejam? (de entitati non-umane)? Cred ca cea mai buna protectie se realizeaza ducand o viata morala. Traim vremuri in care influentele venite din lumea spirituala actioneaza in directia unei dezvotari din ce in ce mai tehnice - mai inteligenta, se poate spune - dar din ce in ce mai putin morala. Sufletul omului se va retrage treptat din corp, locul ramas liber fiind ocupat de "altceva". Omul va fi doar aparent ceea ce pare a fi.

calator astral

#137
Citat din: socrate din  13 Noiembrie 2012, 19:20:29
@calator astral una este afirmatia ta; si alta este

profunzimea relatiilor,experientelor traite cu entitati materne\paterne care nu se discuta

Spiritul patriarhal incalca flagrant Principiile Dreptatii [...]
matriarhatul este mai vinovat decat patriarhatul de ceea ce se intampla
, pt.simplu motiv ca are

                 PUTEREA SUPREMA

si Nu ia atitudine impotriva nerespectarii DREPTATII(Regulamentul Vietii) indiferent de cine ar fi nerespectat,entitati,fiinte biologice,creaturi.[...]


@alx ajutat putin de Xanadron cat si de obiectiile tale juste, referitoare la felul "entitatzilor" sper sa fi respectat conditiile topicului care se refera la

       multiplele posibilitatzi de "aparare" impotriva nenorocitelor de entitzi.....non-umane...si totusi intru-un anumit fel atat de umane

Nu stiu impresia celorlalti lectori ai textului,useri sau vizitatori, dar eu simt ca tii mult de tot la entitatile alea, iti sint tare dragi, sint "umane".


O singura intrebare :

            pe ce te bazezi?


De unde aceasta certitudine?....certitudini, rectific.
Nu ai raspuns la rugamintea mea de altfel, ramii misterios, spui doar foarte laconic ca nu putem compara experientele noastre, eu te cred pe cuvint dar poate totusi doresti sa dezvolti putin acest delicat si intim subiect.

Vezi tu daca sintem demni sa stim ce ti s-a intimplat, numai fi enigmatic, socrate, pe acest forum s-au plimbat si inca se plimba oameni cu experiente extraordinare, o gramada au avut intilniri de gradul IV, oameni cu sechele.

O sa rizi dar iti pot sugera chiar ca unele...entitati butoneaza chiar aici, pe rufon. Ce iti inspira aceasta ipoteza?

Mersi de acum pt raspuns.

fiulploii

Hai sa mai pun niste intrebari pe aici :
  - de ce trebuie sa ne protejam ? adica din ce cauza avem impresia ca suntem atacati ? sau violentati sau absorbiti ?
Nu cumva fiindca e chestie de supravietuire, de spatiu vital ?  :roll:
  Adica, intr-un fel sau altul , noi agresam? sau actiunile, gandurile ori intentiile noastre sunt considerate agresive ? de elementali, zine, demoni, djini, satani si satane  :evil:  :lol:
  Cred ca de fapt, tot noi suntem de multe ori in postura ucenicului vrajitor : ne jucam cu niste treburi sau forte pe care mai apoi nu le putem controla din lipsa de forta sau tarie a fortei. Si mai intervine si Legea atractiei .
  Parerea mea..

simbol

Citat din: fiulploii din  14 Noiembrie 2012, 05:36:54
Hai sa mai pun niste intrebari pe aici :
  - de ce trebuie sa ne protejam ? adica din ce cauza avem impresia ca suntem atacati ? sau violentati sau absorbiti ?
Nu cumva fiindca e chestie de supravietuire, de spatiu vital ?  :roll:
  Adica, intr-un fel sau altul , noi agresam? sau actiunile, gandurile ori intentiile noastre sunt considerate agresive ? de elementali, zine, demoni, djini, satani si satane  :evil:  :lol:
  Cred ca de fapt, tot noi suntem de multe ori in postura ucenicului vrajitor : ne jucam cu niste treburi sau forte pe care mai apoi nu le putem controla din lipsa de forta sau tarie a fortei. Si mai intervine si Legea atractiei .
  Parerea mea..

Nu ne jucam, poate intram in joc din tendinta interioara de a cunoaste mai mult si le atragem, inevitabil.
Cred ca in asemenea cazuri cea mai sigura metoda nu este sa ne protejam, ci sa le infruntam. Cine vrea sa riste totul, va cistiga si va supravietui intarit. "Doar" ca trebuie mult, mult curaj si depasirea limitelor ,in special a fricii care te poate dobori extrem.

Xanadron

#140
Mai intai, un clip cu celebrul parc Vigeland din Oslo, "atins" pe topicul asta din cauza simbolisticii (partial) reptiliene:
http://www.youtube.com/watch?v=E4jaUe4TCzU&feature=player_embedded#

In care eu cel putin vad doar creatiile unui imens artist (Gustav Vigeland, 1869-1943) - nu doar calitativ, ci si cantitativ vorbind, fiindca timp de 20 de ani ('24-'43) a trudit non-stop la cele peste 200 statui lucrate-n atelierul-muzeu din apropiere, unde a si locuit in timpul asta.

Nu zic ca sopirlezii :-D figurati de Wigeland n-ar avea legaturi de tip psihanalitic cu ancestrala spitza arhontica :evil: eventual subordonata unor reptoizi (chiar ma mir ca Paciurea al nostru de pilda n-a facut si el ceva cu Fat-Frumos si Zmeul-Balaur - later edit: a facut totusi elevul sau Ion Irimescu). Nu resping nici ideea ca GV a fost poate initiat in diverse "mistere", asa cum mai mult ca sigur au fost si comanditarii lucrarilor sale.
E insa cale lunga pina la a sustine ca monumente de genul asta reprezinta, in conexiune si cu diverse obeliscuri/simboluri falice (v. impresionantul Monolith vigelendian) puncte de confluentza ale unei asa-zise retzele globale de aservire a sufletelor. :roll:

Pe care ramin la convingerea ca majoritatea oamenilor si le aservesc de bunavoie retzelelor de Putere, nesiliti de vreun incornorat propriu, asa cum altii (mai putini, ce-i drept) ramin verticali in ciuda oricaror ispite.

P.S. Pe forumul de "orgonauti" :lol: linkuit mai devreme de fiulploii (multzam oricum coane ca mi-ai reamintit de Vigeland) se pot citi si alte... prapastii (e doar opinia mea si asta) cu Spirite Subterane inlantuite sub obeliscuri, expeditii de "gifting" (dez-fermecare orgonica sa-i zicem :-D) cu diverse tzevi infipte-n solul din jurul statuilor/obeliscurilor etc.

Sa nu exageram totusi, zic eu. Fiindca asa ar trebui sa banuim oricare brad sau cedru falnic ca-i un obelisc in slujba NWO.
Si eventual sa-i taiem pe toti (hmm, probabil ca tocmai d-aia "drujba lui Dzeu" Verestoy Attila a defrisat citeva judetze...) :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

....calator astral justa ta constatare;
CitatNu stiu impresia celorlalti lectori ai textului,useri sau vizitatori, dar eu simt ca tii mult de tot la entitatile alea, iti sint tare dregi, sint "umane".
doar nitel ajustata este un mijloc sigur de "aparare" impotriva entitatzilor "ceresti" 'au terestre si anume, draga imi este DREPTATEA si FIINTELE ce o RESPECTA indiferent de functie,gen,putere ca fac sau nu parte din "grupa"  entitzilor fem./masc., evidet,trebuie avuta in vedere relatia Rational-Logica dintre dreptate-nedreptate si dragoste-ura iar aceste "ingrediente" musai a fi "mixate" inainte de ingurginare prin "malaxorul" Principiilor Logici si nu prin "credinta" adica,asa este sau nu este pt ca asa a spus matriarhatul/patriarhatul.
CitatO sa rizi dar iti pot sugera chiar ca unele...entitati butoneaza chiar aici, pe rufon. Ce iti inspira aceasta ipoteza?
...dragule,tu nu ai facut o "sugestie" ci ai enuntat o "ceritudine" intr-un mod delicat sa zicem,cert este ca ierarhia entitatzilor e numeroasa si functiile si responsabilitatzile de asemenea, acest forum e putzin mai "emancipat",se discuta lucruri si stari de lucruri mai profunde de unde rezulta cu necesitate ca "entitatzile" sunt mai evoluate lucru usor de constatat de altfel.
Dormi linistit,acest "forum" are doar valoarea unui "barometru " mai evoluat,in raport cu alte forumuri,nimic mai mult.

PS.Tu "crezi" in d-zeu tatal pt. ca asa ti-a spus el?,sau te simti parte integranta?
apropo de "intalniri" gen gradul IV,etc... în coran se spune ca, daca o persoana are capacitatea sa faca dobitocele sa vorbesca dar spune ca o jumate dintr-un intreg e intregul, sa te miri de minunile facute dar sa nu-i dai crezare.....
Vezi tu calatorule cum alah ofera o "oportunitate" de aparare credulilor sai impotriva entitatzilor....!!! :-D ,dar sa nu crezi tu cumva ca renunta el la haremuri si asfel feministele credule nascatoare de viatza o sa se vada ele, macar jumatatea din ceea ce au nascut....

simbol

Citat din: BaDa din  13 Noiembrie 2012, 20:18:06
Cum ne protejam? (de entitati non-umane)? Cred ca cea mai buna protectie se realizeaza ducand o viata morala. Traim vremuri in care influentele venite din lumea spirituala actioneaza in directia unei dezvotari din ce in ce mai tehnice - mai inteligenta, se poate spune - dar din ce in ce mai putin morala. Sufletul omului se va retrage treptat din corp, locul ramas liber fiind ocupat de "altceva". Omul va fi doar aparent ceea ce pare a fi.

Din curiozitate am citit si celalat mesaj al tau din Rudolf Steiner. Nu ti se pare ca te contrazici?
Ce fel de viata morala sa ducem? Cea din etica, cea religioasa? Daca entitatile acestea "eterice"  bat la usa noastra fara sa stim, si exista chiar o "lege tacuta" , ca acestea exista si actioneaza de cind lumea , avand un rol bine determina(n)t in evolutia omului, iata ca acum ele ni se releveaza(nu reveleaza) . Faptul ca din ce in ce mai mult ele se manifesta acum mai pregnant,  nu apartine nici de inteligenta sau lipsa ei , nici de amoralitate. Este pur si simplu fireasca, inevitabila. Si de ce crezi(credeti), ca trebuie sa ne "protejam"? Cei care se vor proteja vor fi si mai izolati (neputinciosi)  in marea reintegrare spirituala spre o alta treapta de evolutie.

Daca sufletul se va retrage din corp, unde se va duce si ce fel de lume va fi acolo?
Iar omul ramas ce va fi? Omul moral, imoral, sau de tinichea?




calator astral

Citat din: simbol din  16 Noiembrie 2012, 07:00:44
Din curiozitate am citit si celalat mesaj al tau din Rudolf Steiner. Nu ti se pare ca te contrazici?
Ce fel de viata morala sa ducem? Cea din etica, cea religioasa? Daca entitatile acestea "eterice"  bat la usa noastra fara sa stim, si exista chiar o "lege tacuta" , ca acestea exista si actioneaza de cind lumea , avand un rol bine determina(n)t in evolutia omului, iata ca acum ele ni se releveaza(nu reveleaza) . Faptul ca din ce in ce mai mult ele se manifesta acum mai pregnant,  nu apartine nici de inteligenta sau lipsa ei , nici de amoralitate. Este pur si simplu fireasca, inevitabila. Si de ce crezi(credeti), ca trebuie sa ne "protejam"? Cei care se vor proteja vor fi si mai izolati (neputinciosi)  in marea reintegrare spirituala spre o alta treapta de evolutie.

Daca sufletul se va retrage din corp, unde se va duce si ce fel de lume va fi acolo?
Iar omul ramas ce va fi? Omul moral, imoral, sau de tinichea?



   in opinia mea vor omul ramas va fi cel moral , fara indoiala vor supravietui doar cei cu o frecventa vibrationala superioara, cei care se pot adapta Schimbarii.

Viitorul le apartine.

BaDa

Exista o discrepanta intre dezvoltarea intelectuala si cea morala. Cu lumea noastra fizica se invecineaza o alta, suprasensibila, spirituala. Daca omul vegheaza asupra constientei sale, daca aceasta constienta nu este tulburata in nici un mod, atenuata sau paralizata, atunci nici entitatile non-umane nu se pot apropia de aceasta constienta.
Moralitatea crestina presupune trairea vietii dupa preceptele lui Hristos. Asa cum suntem noi, noi nu suntem crestini. Omul actual este o masina un automat. O masina nu poate fi un crestin.
Retragerea sufletului se datoreaza evolutiei planetei Pamant. Pamantul este un organism care a avut o perioada de crestere, dezvoltare, in prezent se indreapta spre sfaramare, distrugere, dizolvare. Omul se afla si el intr-o evolutie descendenta. Sufletele nu mai au ca sarcina de a patrunde intru totul corpurile care se farmiteaza deja, sufletul nostru se pregateste de viitor. "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta." Oamenii vor intelege lucrul acesta in timp.

simbol

Citat din: calator astral din  16 Noiembrie 2012, 15:35:06


   in opinia mea vor omul ramas va fi cel moral , fara indoiala vor supravietui doar cei cu o frecventa vibrationala superioara, cei care se pot adapta Schimbarii.

Viitorul le apartine.

Ramai in opinia ta. Si nu uita sa fii moral.

BaDa..


Daca si cu parca,...nu se intelege o iota din ce vii sa mai adaugi.

Deci, te referi la moralitatea crestina. Iti doresc sa o traiesti, pina la revenirea lui Isus, dar sa stai departe de Biserici.

calator astral

Citat din: simbol din  17 Noiembrie 2012, 04:05:22
Ramai in opinia ta. Si nu uita sa fii moral.

BaDa..


Daca si cu parca,...nu se intelege o iota din ce vii sa mai adaugi.

Deci, te referi la moralitatea crestina. Iti doresc sa o traiesti, pina la revenirea lui Isus, dar sa stai departe de Biserici.

Pai n-ai intrebat chiar tu cum va fi omul respectiv?!
   Ai dat 3 raspunsuri posibile: moral
                                                       imoral
                                                       de tinichea

Am ales moral.
Asta e raspunsul meu. Sau nu e voie?

BaDa

Care sunt modalitatile prin care ne putem proteja de entitatile non-umane)?
Raspunsul nu este simplu, iar protectia dificil de obtinut daca nu chiar imposibil.
In primul rand se poate face o analogie intre boli, virusi, pradatori (chiar si sistemele de calcul folosesc un antivirus) si aceste entitatile non-umane.
Asa cum bolile, pradatorii ataca elementele slabe, bolnave, expuse, acelasi lucru il fac si aceste entitati non-umane, ataca oamenii mai putin aparati, mai expusi.
Protectia se poate realiza fie prin apelarea protectiei grupului, o protectie individuala, sau o protectie combinata.
Protectia data de forta grupului - vorbim de o protectie spirituala aici - se face apeland la spirite din aceasi familie, grup, natie deci de aceasi natura cu cel ce invoca protectia (pot fi chiar apelata protectia unor persoane decedate), sau din regnuri diferite: mineral, vegetal, animal.
In vechime se practicau ritualuri prin care se invoca ajutorul padurii (romanul frate cu codrul) - de exemplu.
Protectia individuala tine de fiecare in parte si se poate obtine in mai multe moduri, fiecare la fel de buna.
G.I. Gurdjieff vorbeste de patru cai:
- Calea fachirului - este calea luptei cu corpul fizic si este obtinuta prin suferinte teribile torturandu-si corpul.
In acest fel in el se dezvolta puternic vointa. Pe aceasta cale un om nu are un maestru, in sensul propriu al cuvantului. Maestrul in acest caz nu instruieste, el serveste doar ca exemplu.
- Calea calugarului - este calea credintei, a sentimentului religios. Omul care urmeaza calea calugarului are un maestru
si o parte din datoriile sale, din sarcinile sale inseamna o incredere absoluta in el. Esentiala este credinta in Dumnezeu,
iubirea fata de Dumnezeu, eforturile neintrerupte pentru a-L asculta si a-L servi.   
- Calea yoghinului - este calea cunoasterii, calea intelectului. Pe ceasta cale, nu trebuie sa faci nimic fara un maestru.
La inceput, el trebuie imitat, ca si in cazul fachirului si trebuie sa crezi in el ca si calugarul. Apoi discipolul devine
propriul sau maestru.
- Calea a patra sau calea omului viclean
Rezumand:
- Fachirul: stapan al corpului sau, nu si al emotiilor, nici al gandurilor sale
- Calugar: stapan al emotiilor sale, nu al corpului, nici al gandurilor sale
- Yoghin: stapan al gandurilor sale nu al corpului sau, nici al emotiilor sale
A patra cale este diferita de celelalte, pentru ca pune in fata omului, inainte de orice existenta unei intelegeri.
Cu cat intelege mai mult ce face cu atat rezultatele vor fi mai bune. Metoda este urmatoarea: se acioneaza simultan asupra
corpului, emotiilor, gandurilor. O serie de exercitii paralele, pe cele trei planuri: fizic, mental si emotional.
In afara acestor cai juste si legitime, mai exista si cai artificiale, care nu dau decat rezultate temporare, si cai
cu adevarat periculoase, care pot da rezultate permanente, dar nefaste.

Intelegerea acestei lupte cu entitatile non-umane nu este posibila fara intelegerea contextului in care are loc.
Trebuie sa vorbim aici de macrocosmos si microcosmos: lumea mare si lumea mica. "Ceea ce este sus este ca ceea ce este jos."
Tot G.I. Gurdjieff face referire la sapte cosmosuri, fiecare cosmos fiind o fiinta care traieste, respira, gandeste, simte, se naste si moare.
Timpul este diferit in fiecare si poate fi calculat exact, ceea ce permite stabilirea raportului unuia fata de celalalt.
Ele rezulta, toate, din actiunea acelorasi forte si a acelorasi legi. Ele sunt pretutindeni aceleasi, dar nu se manifesta deloc la fel, pe diversele planuri ale Universului. Cosmosurile nu sunt analoge unele cu altele. Numai trei cosmosuri luate inpreuna sunt perfect analoge cu oricare alt grup de trei cosmosuri. Intre cosmosuri relatia este permanenta si aceeasi totdeauna. Raportul este de la zero la infinit.
Aceste cosmosuri sunt:
1- Absolutul in raza creatiei
2- Toate lumile din raza creatiei
3- Calea lactee in raza creatiei (lumea stelara)
4- Soarele, sistemul solar in raza creatiei
5- Toate planetele in raza creatiei
6- Omul
7- Atomul
In lumea noastra obisnuita, suntem constienti de noi insine intr-un singur cosmos si le privim pe celelalte, din punct de vedere al unuia singur. Dilatarea constintei noastre si intensificarea functiilor noastre psihice ne conduc pana in sfera activitatii si vietii altor doua cosmosuri simultan, unul mai mare si altul mai mic, unul deasupra si altul dedesubt.
"Calea care urca este in acelasi timp cea care coboara." Aceasta expresie vrea sa spuna ca de fapt, constiinta unui om care a trecut, de exemplu la nivelul lumii planetare a atins totodata, pe cel al lumii atomice.
Manifestarea legilor unui cosmos in altul constituie ceea ce numim un miracol. Este un eveniment care are loc intr-un cosmos dupa legile altuia.
Aceasta interactiune, dilatare, a unui cosmos in altul este motivul pentru care apar entitatile non-umane.