Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Modelul social suedez, înfrânt la vot.

Creat de kandaon, 02 Iunie 2011, 17:28:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kandaon

Nu stiu daca e un repost, dar am dat peste stirea asta

http://www.adevarul.ro/international/Modelul_social_suedez-infrant_la_vot_0_338966714.html

<Suedia este pe cale sã se transforme într-o societate care nu mai lucreazã cu bani lichizi, relateazã ,,The New American". Plata cu cardul devine aproape normã, iar guvernanþii de la Stockholm încurajeazã cetãþenii sã nu mai foloseascã bani lichizi ca sã evite jafurile. ªoferii de autobuz au renunþat sã mai vândã bilete pasagerilor pentru cã au fost þinta mai multor furturi.

Pasagerii mijloacelor de transport public pot utiliza cardul bancar sau telefonul mobil la urcare. Numeroºi oficiali de la Stockholm fac presiuni ca operaþiunile de platã sã nu mai fie fãcute cu cash argumentând cã ,,banii în mânã" sunt legaþi de infracþionalitate ºi de ,,economia gri". ªi sindicatele susþin ideea unei Suedii fãrã bani lichizi.

,,Dacã putem reduce volumul tranzacþiilor cu bani în numerar, noi, bãncile, ºi ­populaþia în general, vom contribui la diminuarea numãrului de furturi", a declarat, pentru BBC, Marie Look, reprezentantã a sindicatului funcþionarilor din bãnci.

,,Nu este deloc practic sã umbli cu monede ºi bancnote. E mai bine sã scapi de ele. Suedia ar putea fi prima þarã care renunþã la cash", comenta pe un blog Bjorn Ulvaeus, membru al celebrei trupe ,,ABBA". Renunþarea la bani lichizi are însã nevoie de mai mulþi ani de tranziþie.

O astfel de decizie va distruge reþelele de cerºetorie, obiºnuinþa bacºiºului lãsat la restaurant, dar va duce ºi la concedierea unor funcþionari care lucreazã la ghiºeele bãncilor sau la casieriile diverselor instituþii.>

Astia zic eu sunt spalati rau pe creier, sau dresati bine

Tayka

Citat din: kandaon din  02 Iunie 2011, 17:28:34
,,Dacã putem reduce volumul tranzacþiilor cu bani în numerar, noi, bãncile, ºi ­populaþia în general, vom contribui la diminuarea numãrului de furturi",
,,Nu este deloc practic sã umbli cu monede ºi bancnote. E mai bine sã scapi de ele. Suedia ar putea fi prima þarã care renunþã la cash",
O astfel de decizie va distruge reþelele de cerºetorie, obiºnuinþa bacºiºului lãsat la restaurant,
Astia zic eu sunt spalati rau pe creier, sau dresati bine
Eu aº crede mai degrabã cã sânt foarte civilizaþi,ºi dacã (prin absurd binenþeles)am desfinþa ºi noi banii cash,sã vezi atunci cum 3/4 din populaþie în frunte cu þiganii cum vor murii de foame..ªi mai cred cã asta ar fii una din metodele cu care s-ar putea stârpii tot rãul din Romania.Dacã însã (tot prin absurd) s-ar supune la un referendum desfiinþarea chassu-lui foarte puþini vor vota pentru,toþi ºmecherii vor vota împotrivã,mânând ºi restul turmei dupã ei...c-aºa-i Românul.. :-P  :roll:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex


darksid3

Civilizatia e o sabie cu doua taisuri  :wink:
11.11

kandaon

Citat din: Tayka din  02 Iunie 2011, 22:52:05
Eu aº crede mai degrabã cã sânt foarte civilizaþi,ºi dacã (prin absurd binenþeles)am desfinþa ºi noi banii cash,sã vezi atunci cum 3/4 din populaþie în frunte cu þiganii cum vor murii de foame..ªi mai cred cã asta ar fii una din metodele cu care s-ar putea stârpii tot rãul din Romania.Dacã însã (tot prin absurd) s-ar supune la un referendum desfiinþarea chassu-lui foarte puþini vor vota pentru,toþi ºmecherii vor vota împotrivã,mânând ºi restul turmei dupã ei...c-aºa-i Românul.. :-P  :roll:

Eu zic ca are doua taisuri. Sigur, e civilizat si modern poate, dar in acelasi timp eu m-as simti incomfortabil ca altcineva sa aiba tot timpul toate datele despre mine, sa aiba banii mei sub control, sa stie cati bani am, pe ce ii cheltui, unde, cu cine, cand. Deja in SUA parca se cere montarea obligatorie de GPS in masina, sa vezi unde e daca ti-o ura hotii. Ceea ce e foarte bine, dar in acelasi timp cineva, undeva, poate vedea unde mergi sau unde esti tot timpul. Coroborat cu faptul ca ai folosi doar cardul si ai avea si telefonul mobil la tine, care iarasi poate fi urmarit, ajungi la concluzia ca de fapt nu prea mai esti liber de fapt, poate doar in aparenta.

Si nu, nu sunt cine stie ce criminal sau ceva de genul, sunt un om obisnuit, dar am o oaresce aversiune in a trai intr-o societate de genul asta, "nordica" sa zic asa, cu totul supercontrolat si integrat, cumva robotica, fara o "scanteie" sa zic asa.

Iar sa crezi ca asa s-ar starpi raul din Romania, ma face sa rad, cei care intradevar sunt in pozitiile din care fac rau, nu vor avea nicio problema in a-l face in continuare, cu sau fara plata pe card. Cei ce vor suferi vor fi probabil persoane gen lelea Florica ce vinde marar la piata sau badea Vasile care vinde lapte.
Controlul averilor mari si confiscarea celor care nu pot fi justificate se poate face si acum (dar asa multi "legislatori" si-ar pierde ei insisi averile), daca se vrea cu adevarat, acolo e evaziunea fiscala care conteaza, nu cea cu bacsisul lasat la chelnerita sau mai stiu eu ce fleacuri

Tayka

Dacã eºti cinstit nu te vei simþii deloc frustat de libertate,dimpotrivã liber ºi protejat,dar tu nu ai cum sã simþi acest sentiment dacã toatã viaþa ai  liber în voia sorþii,nimeni nu te-a protejat,ai fost mereu împins la o parte de jmekeri,agresat,exploatat,un fel de om al ploii ºi care sigur cã a fost ºi ,,educat'' sã gândeascã mereu negativ,adicã sã te gândeºti ca prostu,mã nu cumva ãºtia mã cautã cu kardul,ºi chiar de þi-ar da bani mai mulþi tot negativ gândeºti;mãi nu cumva ãºtia vor sã mã îngraºe ºi apoi sã mã facã ºniþel.Trebuie învãþat sã mai ai ºi încredere în sistem,ºi sitemul în tine,Numai cã la noi este strict necesar ca nimeni sã nu aibã încredere în nimeni altfel nu funcþioneazã sistemul bananier...-Vezi de-aia n-are ursu coadã...
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

Kandaon chiar crezi ca este vreo diferenta intre  ''cum ar fii''  fata de cum este acum?!? chiar in momentul asta in ''sistem'' exista datele noastre,in ziua de azi multa lume isi primeste salariul pe card dar la o adica tot la EI sunt banii nostrii, telefonul este ascultat si el chiar s-a vorbit despre asta la tv.eh , lucrurile astea sunt deranjante si trebuie sa fie deranjante pentru noi dar chiar crezi ca pe EI asta ii 'freaca' grija unde ma duc si ce cumpar eu de la magazin? poate daca sunt vreun terorist si atentez la siguranta publica :P si ma tin sub vedere.SI pana acum TOT niste oi in tarc am fost si vom fi in continuare pentru ca noi vrem asta si ar fi culmea sa mai si acceptam sa ne 'cipeze' ca pe niste miei cu toate ca ma gandesc   ca muuuulta prostime din Ro sa zicem, ar accepta ideea ca vezi doamne , lasa domne' sa ne cipeze ca sa stiu une imi e copilu cand iese de la scoala , daca il rapeste cineva , deci mizerii de genu asta  cand de fapt planul lor e altu'. De multe ori ma gandesc , oare pe alte planete , e.t aia au reusit sa dezvolte o societate care nu e  bazata pe sclavia fiintei , care nu face ORICE pentru inca un 'pumn' de iluzie materiala (money , money, money)?? Tare's curios daca la ei s-a auzit de cuvantul 'bani'  :roll:  si cum drq au ajuns la stadiul lor de evolutie (sa zicem o civ. foarte evoluata)neavand o societate bazata pe sclavie??  oare si ''bocul'' lor fura ca la noi?   :evil: SE poate sa avem o lume fara bani si sclavie trebuie numai s avrem asta chiar daca va fi greu la inceput  :-)

kandaon

Citat din: Tayka din  03 Iunie 2011, 01:03:13
Dacã eºti cinstit nu te vei simþii deloc frustat de libertate,dimpotrivã liber ºi protejat,dar tu nu ai cum sã simþi acest sentiment dacã toatã viaþa ai  liber în voia sorþii,nimeni nu te-a protejat,ai fost mereu împins la o parte de jmekeri,agresat,exploatat,un fel de om al ploii ºi care sigur cã a fost ºi ,,educat'' sã gândeascã mereu negativ,adicã sã te gândeºti ca prostu,mã nu cumva ãºtia mã cautã cu kardul,ºi chiar de þi-ar da bani mai mulþi tot negativ gândeºti;mãi nu cumva ãºtia vor sã mã îngraºe ºi apoi sã mã facã ºniþel.Trebuie învãþat sã mai ai ºi încredere în sistem,ºi sitemul în tine,Numai cã la noi este strict necesar ca nimeni sã nu aibã încredere în nimeni altfel nu funcþioneazã sistemul bananier...-Vezi de-aia n-are ursu coadã...

:roll: Prietene scuza-ma ca-ti spun dar tu pari ca tocmai ai aterizat cu OZN-u ieri in Romania, sau pe planeta asta, si vrei sa crezi ca totul ar fi cum e in lumea ta virtuala, esti cumva "aerian" sa zic asa (mai pe ocolite, sa nu folosesc totusi cuvinte prea directe)?

"Sistemul" din Romania te face sa te simti liber si protejat? Hahaha, tulai Doamne, nici pe vremea comunistilor nu stiu daca gandeau toti asa. Aia cu cardul iti dau bani mai multi? Eventual iti iau, te taxeaza la fiecare operatiune, chiar si cand vrei sa-ti verifici contul la un bancomat. Ce fac daca vreau sa-i imprumut, sau sa imprumut niste bani de la, sa zicem frate-miu, sau un prieten?

Sistemul bananier functioneaza tocmai pentru ca asa zisul "sistem" de la noi functioneaza "in liniste si pace" si nimeni nu-l tulbura. Nu il tulbura nu pentru ca are incredere in el, ci pentru ca "turma" e prea adormita sau sleita si nu mai actioneaza cum trebuie, in interesul ei. Iar sistemul (din care fac parte si "smecherii" de care pomenesti) nu are incredere in oamenii de rand tocmai pentru ca acestia nu ar accepta multe lucruri ce ii apartin

Sistemul nu este idealul pe care il crezi tu, sau l-ai vrea tu, ci este doar un alt model de exploatare si de profit al unora care il stapanesc. Sclavagismul nu a disparut, ci doar s-a transformat. Sigur, in societati "robotizate" precum cea suedeza, sistemul aparent e modern si lucreaza "pentru popor", dar de fapt profitul adevarat e tot la banci, e doar un fel de a controla mai bine profitul si pe cei care ti-l produc, oferind in acelasi timp si niste avantaje aparente, sau chiar reale, "omului de rand". Peste tot se procedeaza asa, caci altfel s-ar prabusi. Problema e sa vezi cum se impart avantajele si dezavantajele, si sa faci ca cei din "sistem" sa lucreze cat mai mult pentru tine, cum a si fost gandit probabil la inceput, si nu tu pentru "ei".

Cat despre securitate, am citit undeva o chestie destul de comica (era in engleza, asta e o traducere aproximativa), cica daca vrei securitate totala, du-te la inchisoare (una din statele astea mai dezvoltate din Europa, nu te gandi la Africa sau America), o sa ai un pat, o camera, mancare, TV, asistenta medicala gratuita etc. Un singur lucru iti va lipsi, libertatea

kandaon

Citat din: @Lex din  03 Iunie 2011, 09:55:47
Kandaon chiar crezi ca este vreo diferenta intre  ''cum ar fii''  fata de cum este acum?!? chiar in momentul asta in ''sistem'' exista datele noastre,in ziua de azi multa lume isi primeste salariul pe card dar la o adica tot la EI sunt banii nostrii, telefonul este ascultat si el chiar s-a vorbit despre asta la tv.eh , lucrurile astea sunt deranjante si trebuie sa fie deranjante pentru noi dar chiar crezi ca pe EI asta ii 'freaca' grija unde ma duc si ce cumpar eu de la magazin? poate daca sunt vreun terorist si atentez la siguranta publica :P si ma tin sub vedere.SI pana acum TOT niste oi in tarc am fost si vom fi in continuare pentru ca noi vrem asta si ar fi culmea sa mai si acceptam sa ne 'cipeze' ca pe niste miei cu toate ca ma gandesc   ca muuuulta prostime din Ro sa zicem, ar accepta ideea ca vezi doamne , lasa domne' sa ne cipeze ca sa stiu une imi e copilu cand iese de la scoala , daca il rapeste cineva , deci mizerii de genu asta  cand de fapt planul lor e altu'. De multe ori ma gandesc , oare pe alte planete , e.t aia au reusit sa dezvolte o societate care nu e  bazata pe sclavia fiintei , care nu face ORICE pentru inca un 'pumn' de iluzie materiala (money , money, money)?? Tare's curios daca la ei s-a auzit de cuvantul 'bani'  :roll:  si cum drq au ajuns la stadiul lor de evolutie (sa zicem o civ. foarte evoluata)neavand o societate bazata pe sclavie??  oare si ''bocul'' lor fura ca la noi?   :evil: SE poate sa avem o lume fara bani si sclavie trebuie numai s avrem asta chiar daca va fi greu la inceput  :-)

Diferenta ar fi ca vor avea controlul total asupra banilor tuturor, acuma dupa ce ii scoti de pe card sunt ai tai si te folosesti cum si cand vrei de ei, dar in general cred ca ai dreptate in ce zici. Inclusiv cu cipurile, daca vor spune "hai domle sa bagam cipuri, ca uite, cardul il mai pierzi, se poate fura, clona, il uiti acasa, cu un cip in mana rezolvi problemele astea" si tot asa.

StarDust

#9
Am creat un topic nou pe acest subiect la sectiunea diverse. E de preferat a nu se mai face prea multe comentarii la sectiunea "Legaturi catre stiri interesante", ci eventual deschiderea unui nou subiect intr-un topic adecvat cu referire (link) la stirea ce ar trebui comentata.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Tayka

#10
kANDAON-Se pare cã ai probleme mari cu vederea,cu cei 7 ani de acasã, dar mai ales cu înþelepciunea ºi înþelegerea realã a vreunui model de societate civilizatã,este regretabil faptul cã pânã acum nu ai reuºit mãcar sã te comporþi altfel decât un bãdãran.Regretabil ºi pentru tine dar mai ales pentru societate.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

kandaon

Citat din: Tayka din  03 Iunie 2011, 13:20:32
kANDAON-Se pare cã ai probleme mari cu vederea,cu cei 7 ani de acasã, dar mai ales cu înþelepciunea ºi înþelegerea realã a vreunui model de societate civilizatã,este regretabil faptul cã pânã acum nu ai reuºit mãcar sã te comporþi altfel decât un bãdãran.Regretabil ºi pentru tine dar mai ales pentru societate.

:roll: Mda, raman la aceeasi concluzie. Mai citeste odata cu atentie, de la inceput, si vezi cine ce a scris, si cum.

Cat despre faptul ca tu iubesti "sistemul", si ai incredere in el si in bancile care de altfel sunt principalul vinovat de criza economica mondiala (si probabil nu le-a convenit ca inca au avut unii bani inafara controlului lor), e dovada in sine ca am avut dreptate sa cred ca esti "aerian".

Crezi ce vrei, ma lasa rece oricum (desi nu ma mira), am postat stirea, sau subiectul, pentru vizionarea generala

StarDust

Citat din: kandaon din  04 Iunie 2011, 00:17:47
...
Cat despre faptul ca tu iubesti "sistemul", si ai incredere in el si in bancile care de altfel sunt principalul vinovat de criza economica mondiala (si probabil nu le-a convenit ca inca au avut unii bani inafara controlului lor), e dovada in sine ca am avut dreptate sa cred ca esti "aerian".
...

kandaon, vezi punctul 1.1 din regulament! Ia-o ca pe o avertizare.
Reveniti la subiect!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16